ریدایرکت چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

انواع ریدایرکت,تغییر مسیر meta refresh,ریدایرکت 100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

ریدایرکت یکی از و مفاهیم بسیار مهم سئو سایت به شمار می رود. اگر در وب سایت شما تغییری به وجود بیاید و شما به یک URL جدید نیاز داشته باشید، دقیقا چه کاری باید انجام دهید؟ یا اینکه برخی از لینک های وب سایت شما تغییر پیدا کرده باشند و شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که کاربران، به همان محتوایی که در لینک قبلی وجود داشته، دسترسی پیدا خواهند کرد؟

ریدایرکت URL، برای هدف های زیادی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه ما بررسی می کنیم که ماهیت ریدایرکت چیست و برای چه مواردی کاربرد دارد. همچنین بررسی می کنیم که انواع ریدایرکت چه چیزهایی هستند و در چه مراحلی از کسب و کار، می توانند به شما کمک کنند.

حالا وقتشه! اینو بخون: سئو کلاه سیاه و تکنیک های خطرناک آنپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

ریدایرکت چیست؟

ریدایرکت سایت روشی است که از طریق آن می توانید کاربران را از یک آدرس اینترنتی خاص، به آدرس اینترنتی دیگری منتقل کنید. به عبارت دیگر یک نشانی اینترنتی را می توان به نشانی دیگر ریدایرکت کرد که در این حالت اگر کاربری به نشانی اولیه مراجعه کند، به نشانی دوم که شما تعیین می کنید منتقل خواهد شد.

این امر به دلایل مختلفی نظیر حذف محتوای قدیمی و جایگزینی محتوای جدیدی برای آن، ریدایریک به https از http هنگام تغییر پروتکل، انتقال موقتی یک صفحه به صفحه ای دیگر و… می تواند انجام شود.

بنابراین شما یک هدایت را به سرور وب خود اضافه می کنید تا آدرس جدید را جایگزین آدرس قبلی نمایید. در ادامه موتورهای جستجو صفحه جدیدتر را به جای صفحه قدیمی در مرورگر بازدیدکنندگان نمایش می دهند. در اصل، به طور خودکار بازدیدکنندگان را به صفحه دیگری هدایت می کند بدون اینکه آنها حتی متوجه شوند.

انواع ریدایرکت ها

نکته مهمی که باید بدانید این است که کاربرد ریدایرکت ها انواع مختلفی دارند. در ادامه موارد پرکاربرد از انواع ریدایرکت را به شما معرفی می کنیم:

ریدایرکت 301

یکی از مهم ترین مسائلی که یک سئوکار یا فعال در این زمینه باید بدانید، این است که ریدایرکت 301 چیست و دقیقا چه معنا و مفهومی دارد. ریدایرکت 301 در واقع تغییر مسیرهای دائمی هستند.

ریدایرکت های 301 از مرسوم ترین مواردی هستند که برای وب سایت ها به کار برده می شوند. این سبک از ریدایرکت در حقیقت برای رسیدن به اهداف سئو سایت نیز می تواند نقش مفیدی داشته باشد. طوری که حدود 90 درصد از رنک و ارزشی که صفحه اول در نتایج جستجو داشته است را به صفحه دومی که مقصد ریدایرکت می باشد، منتقل خواهد کرد.

انواع ریدایرکت,تغییر مسیر meta refresh,ریدایرکت

ریدایرکت 302

ریدایرکت 302 بیشتر به شکل موقتی بوده و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. ریدایرکت 302 در مواقعی به کار برده می شود که بنا بر دلایلی، شما می خواهید برای مدت زمان محدودی از یک تغییر مسیر استفاده کنید و بعد از مدتی، مجددا به آدرس اولیه بازگردید.

از این دسته از ریدایرکت ها، بیشتر در مواقعی استفاده می شود که فردی بخواهد مشکلات بارگذاری وب سایت خود را مرتفع کند. به هر حال، استفاده از این تغییر مسیرها، ممکن است به کار شما بیاید.

ریدایرکت 307

ریدایرکت 307 جانشین ریدایرکت 302 در نسخه HTTP 1.1  است. در حالی که خزنده های اصلی در برخی موارد با آن مانند 302 رفتار می کنند، بهتر است تقریباً برای همه موارد از 301 استفاده کنید. ولی استثنا در این مورد زمانی است که محتوا واقعاً فقط به طور موقت منتقل می شود (مانند هنگام تعمیر یک صفحه) و سرور سایت شما قبلاً توسط موتورهای جستجو به عنوان یک سایت سازگار با نسخه HTTP 1.1 شناسایی شده باشد.

از آنجایی که اساساً تعیین اینکه آیا موتورهای جستجو یک صفحه را سازگار تشخیص داده اند یا خیر غیرممکن است، به طور کلی بهتر است از تغییر مسیر 302 برای محتوایی که نیاز است به طور موقت منتقل شود، استفاده کنید.

Meta Refresh

تغییر مسیر Meta refresh به طور کلی در هنگام بارگذاری یک صفحه به کار برده می شود. این نوع از ریدایرکت ها در سطح صفحه اتفاق می افتند؛ نه در سطح سرور. درست مثل دو نوع قبلی. این یکی از انواع ریدایرکت ها است که سرعت آهسته ای داشته و چند ثانیه را برای کاربر به صورت عدد برای صبر کردن نشان می دهد. در نتیجه، می تواند بر روی تجربه کاربری تاثیر مهمی بگذارد.

Meta Refresh نیز ارزش و رنک صفحه اولیه را به صفحه مقصد خود انتقال می دهد؛ در نتیجه اگر در مورد سئو سایت خود با استفاده از این دسته از تغییر مسیرها، نگرانی دارید، باید بگوییم که مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد. اما مسئله ای که وجود دارد این است که این دسته از تغییر مسیرها به خوبی ریدایرکت 301 نمی توانند اثرگذار باشند و رنک را انتقال دهند.

حالا وقتشه! اینو بخون: آموزش سئوپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

چه زمانی باید از یک ریدایرکت استفاده کنیم؟

مهم ترین زمانی که از یک ریدایرکت باید استفاده کرد، در واقع زمانی است که شما قصد ایجاد تغییر در وب سایت خود را دارید و نمی خواهید که کاربران با خطای 404 روبرو شوند؛ یا اینکه نمی خواهید ارزش یک لینک را از دست بدهید و قصد دارید که این ارزش را به یک صفحه دیگر منتقل کنید.

با این حال، تصمیم داریم تا اصلی ترین دلایلی که سبب می شوند یک وبمستر از ریدایرکت ها استفاده کند را در ادامه بیان کرده ایم:

وجود محتوای تکراری در سایت

محتوای تکراری یا duplicate content در حقیقت به محتوایی گفته می شود که بیشتر از یک بار در وب سایت شما به کار برده شده باشد.

بهتر است بدانید که وقتی چند نسخه از یک محتوا در سایت وجود داشته باشد، در حقیقت شما کار را برای گوگل سخت کرده اید و مانعی در روند کراول شدن وب سایت خود توسط گوگل به وجود آورده اید. هنگامی که گوگل با این نوع از محتواها در یک وب سایت روبرو می شود، برایش سخت است که بفهمد، کدام محتوا، همان محتوای اصلی است که شما می خواهید گوگل آن را در صفحات نتایج جستجوی خود نشان دهد.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، پیشنهاد می شود که از کنونیکال یا ریدایرکت 301 استفاده کنید تا محتوای تکراری را به محتوای اصلی، تغییر مسیر دهید. این به شما کمک می کند تا در رتبه بندی آن صفحه عملکرد بهتری داشته باشید و یک تجربه کاربری مناسب را برای مخاطبینتان رقم بزنید.

ریدایرکت 301,ریدایرکت 301 چیست,ریدایرکت 302

ریدایرکت دامنه

هنگامی که می خواهید دامنه وب سایت خود را تغییر دهید، یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید، استفاده از ریدایرکت است. ریدایرکت ها به کاربران شما کمک می کنند تا دوباره بتوانند به وب سایت و برند شما دسترسی داشته باشند.

البته اگر می خواهید تغییر دامنه داده و روند فعالیت ها و کسب و کار خود را به طور کلی تغییر دهید، استفاده از تغییر مسیر برای آدرس دامنه خود، ممکن است کمی نا مناسب به نظر برسد.

استفاده از دامنه های متعدد

برخی از افراد از دامنه های متعددی استفاده می کنند تا برند خود را همیشه بروز و پویا نگه دارند. در این حالت، معمولا از دامنه های دیگر، به دامنه اصلی خود تغییر مسیر می دهند تا کاربران با دامنه اصلی برندشان در ارتباط باشند.

به طور کلی دلایل استفاده از ریدایرکت را ادامه برایتان لیست کرده ایم:

 • تغییر نام شرکت
 • ادغام دو وب سایت
 • ادغام محتوای تکراری
 • انتقال وب سایت به دامنه جدید،
 • ارسال موقت ترافیک در حین نگهداری سرور
 • هدایت ترافیک به سمت محتوای اخیراً به روز شده
 • آزمایش تقسیم صفحه فرود برای تست های بازاریابی
 • هدایت محتوا به نام دامنه ای که اخیراً به روز شده است
 • انتقال بازدیدکنندگان وب سایت از قطعات قدیمی به صفحات جدید

نحوه ایجاد ریدایرکت

ایجاد ریدایرکت 301 از طریق htaccess

ریدایرکت htaccess بهترین و مطمئن ترین روش برای ایجاد ریدایرکت ها است که روی سرورهای آپاچی اجرا می شود. در ادامه برخی از دستورالعمل‌های رایج htaccess را برای تغییر مسیر ذکر خواهیم کرد.

 • برای تغییر مسیر کل یک دامنه به یک سایت جدید: /Redirect 301 / http://www.example.com در این کد باید دامنه جدید سایت را در جایگزین عبارت www.example.com کنید.
 • برای تغییر مسیر یک صفحه: /Redirect 301 /oldpage/ http://www.example.com/newpage می توانید از این تغییر مسیر در دامنه های مختلف یا در سایت خود استفاده کنید.

 • ریدایرکت با استفاده از Apache mod_rewrite: می توانید از Apache mod_rewrite در فایل htaccess. خود برای تغییر مسیر های انعطاف پذیرتر استفاده کنید. برای مثال، از کد زیر می توانید برای تغییر مسیر از یک ساب دامین بدون www به نسخه با www استفاده کنید.

RewriteEngine on
 RewriteBase
rewritecond %{http_host} ^domain.com [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.domain.com/$1 [r=301,nc]

آیا ریدایرکت برای SEO مضر است؟

 تغییر مسیرها بهترین کد پاسخی نیستند که می توانید هنگام کاوش در سایت به Google نشان دهید، اما در بسیاری از موارد ضروری هستند. بنابراین، ریدایرکت ها برای SEO بد نیستند مگر اینکه آنها را به درستی انجام ندهید.

یک ریدایرکت 301 زمان بارگذاری صفحه را افزایش می دهد. این معمولاً مورد توجه کاربران قرار نمی گیرد، اما توسط گوگل در نظر گرفته می شود، زیرا یک مرحله اضافی برای خزیدن عنکبوت در صفحه جدیدتر طول می کشد و این می تواند چند میلی ثانیه به سرعت بارگذاری اضافه کند.

سخن پایانی

در انتها که درک کرده اید ریدایرکت چیست یا اینکه استفاده های انواع تغییر مسیرها مثل ریدایرکت 301 چیست، باید بگوییم که تغییر مسیرها، در واقع ابزارهای بسیار ارزشمندی هستند که توسط تعداد زیادی از وبمسترها مورد استفاده قرار می گیرند.

البته دقت داشته باشید که استفاده ناصحیح و بی جا از این ابزار مفید، می تواند آسیب هایی به وب سایت شما وارد کند که در آینده ای نه چندان دور، توسط موتور جستجوگر گوگل، جریمه شوید؛ چراکه لینک ها یکی از اصلی ترین فاکتورهای رتبه بندی صفحات سایت ها توسط گوگل می باشند.

4 نظر در مورد مقاله “ ریدایرکت چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟ ” ثبت شده است
 1. مهدی

  سلام

  من یک دامنه داشتم که تقریبا 4 سال قدمت داشت و سئوی نسبتا خوبی داشت وبعد چون دامنه بهتر و رندتری پیدا کردم الان 4 ماهه که دامنه قدیمی رو روی دامنه جدید فوروارد کردم و دامنه جدید دقیقا همون رنک دامنه قبلی رو گرفته، حالا اگه بخوام از دامنه قدیمی هم استفاده کنم و از فوروارد بردارم روی سئوی دامنه جدیدم تاثیر منفی داره یا نه؟


  • مهدی گنجعلی

   درود بر شما دوست عزیز. بله تاثیر منفی داره.


 2. صبا

  سلام. سپاس بابت آموزش هاتون. امروز متوجه شدم که هر مقاله ای که در یکی از کتگوری ها وجود داره، خود به خود به هوم پیج ریدایرکت میشه. در صورتی که هیچ عملیاتی برای ریدایرکت شدن روی آن ها صورت نگرفته. یوآرال ها همگی در پنل وردپرس نشان داده میشه، اما وقتی نمایش را میزنم، میره صفحه اول. ممنون میشم راهنمایی کنید. اغلب این صفحات در گوگل رتبه دارند اما وقتی روش کلیک میشه این اتفاق میفته. چه باید کنم؟


  • مهدی گنجعلی

   درود بر شما. احتمالا مشکلی در فایل htaccess شما وجود داره. با اینحال بهتره سئو و وضعیت وبسایتتون توسط متخصصین سئو تحلیل و آنالیز بشه.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود