6 گام موفقیت در سئو

آموزش سئو,استراتژی سئو,برنامه سئو

برای موفقیت در سئو چه کارشناس سئو باشید، چه مشاور سئو و چه حتی کارفرمایی که به دنبال یک سئوکار یا تیم سئو می گردد که کارهای سایتش را انجام دهد، تولید یک برنامه برای موفقیت در راه سئو سایت بسیار مهم و ضروری است.

در این مقاله سعی کردم به ساده ترین و عامیانه ترین حالت ممکن، گام هایی برای ساخت یک برنامه سئو موفق را به شما آموزش دهم تا بتوانید از آن ها برای ساخت یک استراتژی عالی سئو، ساخت یک تیم قوی سئو و حتی حفظ اعتماد کاربران و سهام دارانتان استفاده کنید.

پادکست آموزشی بالا حاوی نکات بسیار مهمی در مورد این مقاله است. حتما گوش کنید.

چگونه یک برنامه موفقیت برای سئو سایت، طرح ریزی کنیم؟

1. یک طرح کلی داشته باشید

این بنجامین فرانکلین بود که گفت: “اگر در برنامه ریزی شکست بخورید، در حال برنامه ریزی برای شکست هستید.”

میزان کاری که برای موفقیت در سئو باید انجام دهید را دست کم نگیرید. شما قرار است با سئو به ورودی های سایت خود را بالا برده و به درآمد قابل ملاحظه ای برسید، پس طبیعتا باید برایش وقت گذاشته و ارزش قائل شوید. اولین و مهم ترین گام برای موفقیت در SEO داشتن یک برنامه و طرح است که از تحقیق اولیه شروع می شود.

شما باید از هر طریقی که می توانید داده هایی را جمع آوری کنید تا بتوانید براساس آن ها به صورت عمیق و دقیق، طرحی را سازماندهی کنید که در آن حتی نتایج فعالیت های سئو هم مشخص باشد. در واقع باید بدانید چرا سایت خود یا دیگران را سئو می کنید و در نهایت قرار است به کجا برسید؟

شاید نیاز باشد برای تحقیقات اولیه درست و قطعی حتی با رقبایتان ارتباط بگیرید. آنها و یا کارشناسان باتجربه زمینه فعالیت شما می توانند چیزهایی به شما بگویند که شما را ماه ها و سالها جلو بیندازد.

رااااستی از تحقیق کلمات کلیدی در ابتدای ساخت یک پلن سئو، فراموش نکنید. کار عجله برداری نیست و نیاز به تجربه کارشناسان خبره سئو دارد اما نتیجه ان به شدت و به صورت مستقیم بر درآمد آینده شما از سایتتان موثر است. حتما کلمات کلیدی رقبا را هم بررسی کنید و ببینید آن ها در ابتدای راه اندازی سایت روی چه کلماتی کار کرده اند و الآن روی چه کلماتی کار می کنند.

یکی دیگر از موارد مهمی که متاسفانه در طرح ریزی اولیه سئو سایت مورد توجه قرار نمی گیرد اما خیلی مهم است، سئو فنی یا همان سئو تکنیکال است. بهتر است قبل از اینکه مجبور به اعمال کارهای سئو فنی شوید، در ابتدای کار آنها را در نظر گرفته و پیاده سازی کنید.

2. با کاربران یا مشتریان خود ارتباط بگیرید

چه مدیر سایت هستید و چه سئوکار داخلی سایت، بهتر است برای موفقیت در سئو سایت نظرات کاربران را در نظر بگیرید. به این صورت می توانید از همان ابتدا بر نیازهای آنها که می تواند در آینده برای شما درآمدزایی کنید، مانور داده و سرعت به درآمد رسیدن سایت را افزایش دهید.

پیشنهاد ویژه من این است که از فرم های پرسش و پاسخ حرفه ای هم حتما استفاده کنید که به شدت در شناخت نیاز کاربر موثر هستند.

3. نیاز به تیم دارید، پس دست به کار شوید

برای موفقیت در پروژه های بزرگ سئو سایت حتما نیاز به تیم دارید و نمی توانید همه کارها را خودتان انجام دهید. اگر این کار را بکنید، محکوم به شکست خواهید بود. شکستی که شاید ماه بعد رخ دهد شاید سال بعد!

با تیم خود جلسات متعددی به صورت هفتگی برگزار کنید و حتما از ایده های آن ها بهره ببرید. بر اساس بررسی های کارشناسان دیجیتال مارکتینگ، 71 درصد نظرات اعضای تیم شما در جلسات طوفان فکری یا جلسات دیگری، غیرمولد و ناکارآمد است اما همان 29 درصد باقیمانده می تواند دنیای شما و آن ها را تغییر داده و درآمد شما را بسیار بیشتر کند.

پیشنهاد ویژه من این است که از جلسات خود عکس و فیلم گرفته و در قالب محتوا در سایت و شبکه های اجتماعی منتشر کنید. مردم از این اتفاق به شدت لذت می برند و استقبال می کنند.

البته که حتما باید خروجی این جلسات را در اختیار صاحبان و سهام داران سایت قرار دهید که آن ها از روند موفقیت سایت خود کاملا مطمئن باشند. رااااستی حتما برای این جلسات خود از قبل دستور کاری تعریف کرده باشید.

در جلسات هر بار اجازه دهید افراد خود را به صورت کامل معرفی کنند (اگر تکراری بود به آن ها یاد بدهید که چگونه هر بار به شکلی جدید خود را معرفی کنند). از ان ها بخواهید در مورد کارهای یک هفته گذشته خود که به دستور کار این جلسه ربط داشته است صحبت کنند. از مدیران IT خود بخواهید قبل از جلسه اندکی در مورد موضوع جلسه فکر کنند تا از دیگران جلوتر باشند.

4. آموزش سئو ببینید

یادگیری سئو نیاز قطعی و 100 درصدی شماست. آن را کوچک نشمارید و فکر نکنید تا ابد نیاز به یادگیری سئو ندارید و دیگران برای شما همه کارها را انجام می دهند. حتی تا جایی که می توانید به سایر مدیران و سهام داران سایت هم آموزش سئو را پیشنهاد کنید.

من به شخصه به شما قول می دهم اگر سئو را خودتان یاد نگیرید، روزی میرسد که به شدت پشیمان خواهید شد و البته زمانی هم برای یادگری سریع سئو نخواهید داشت.

وقتشه اینو بخونیحالا وقتشه! اینو بخون: آموزس سئو رایگانپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

شاید شما بر اساس روحیات و تجربه گذشته، علاقه ای به آموزش غیرحضوری نداشته باشید. اجباری نیست! به دنبال کلاس های حضوری باشید و در آن ها شرکت کنید. چقدر جذاب می شود که در حین یادگیری خودتان، مطالبی که اموزش دیده اید را به سایر کارکنان هم آموزش دهید.

5. از مشاور یا کوچ سئو کمک بگیرید

چطور است که در خیلی چیزها ما از نظرات دیگران کمک می گیرید تا جلوش آسیب های بعدی را بگیریم؟ یا حتی برای رفع خیلی مشکلات به سراغ مشاوران خبره می رویم! برای یک استراتژی موفق سئو هم بهتر است از سئو کوچ ها کمک بگیریم.

پیشنهاد ویژه من این است که حداقل هر 10 روز یک بار یک جلسه حضوری یا غیرحضوری با یک مشاور سئو خبره داشته باشید. اون می تواند در مورد زمانبندی درست کارها، پیدا کردن کلمات کلیدی صحیح، اولویت بندی بخش های مختلف سئو، آنالیز سئو سایت شما، منطقی کردن انتظارات شما از تیم سئو خود، دادن پیشنهاداتی برای اهداف بهتر و ارزشمند تر و ده ها مورد دیگر، به شما کمک کند.

حتمااااا جلسات را ضبط کنید. شاید نیاز باشد خودتان چند بار گوش دهید و یا برای دیگران پخش کنید.

6. گزارش سازی کنید

حداقل هفته ای یک بار یک گزارش کامل از روند پیشرفت و موقیت سایت خود اماده کنید. فقط به داده های سئو اکتفا نکنید و مواردی مثل میزان فروش، درخواست خرید و خیلی چیزهای دیگر را هم در آن پیاده سازی کنید. یک گزارش خوب و پرمحتوا در آینده به شدت به شما کمک خواهد کرد.

برای ساخت گزارش حتما از کارشناسان خود کمک بگیرید مخصوصا کارشناسان سئو سایت. آن ها می توانند معیارهای کلیدی که KPIها ردیابی می کنند را تحلیل و ثبت کنند. در صورت امکان براساس داده های گزارشات خود از ساخت نمودار هم فراموش نکنید.

در نهایت و به عنوان نتیجه گیری باید بگویم که شما به عنوان دلسوزترین فرد برای سایت مدنظرتان، باید قهرمان سایت باشید! باید ویژگی های یک قهرمان را در خود پیدا کرده و بعد از ریختن یک طرح کلی موفقیت در سئو، شروع کنید به کاشت بهترین بذر تا در آینده زمان برداشت هم بهترین محصول را برداشت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود