آموزش بهینه سازی تصاویر سایت

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

بهینه سازی تصاویر یکی از ویژگی هایی است که نشان می دهد سئو سایت روند خوبی را طی کرده است یا خیر. تصاویر سنگین سرعت سایت شما را پایین می آورند و همانطور که می دانید، بالا بودن سرعت بارگذاری سایت، اهمیت بسیار زیادی از جهت بهینه سازی صفحات دارد. کاربران و مشتریانی که بر لینک یک سایت کلیک می کنند، تمایل دارند که سریعا اطلاعات مورد نظر را در برابر خود مشاهده کنند؛ بر اساس آمارهای به دست آمده، این عدد بین 3 تا 5 ثانیه می باشد. اگر شما نتوانید در این زمینه عملکرد خوبی داشته باشید، کاربر، سریعا از سایت خارج شده و به دنبال آن، نرخ پرش سایت افزایش و نرخ کلیک شما کاهش پیدا می کند.

از دست دادن کاربران و مشتریان، یکی از پیآمدهای پایین بودن سرعت بارگذاری صفحات می باشد؛ افت رتبه سایت یکی دیگر از مواردی است که در این شرایط ممکن است برای شما رخ بدهد. گوگل هنگامی که سایت های مختلف را کراول می کند، برای سرعت بارگذاری آن ها امتیازی در نظر گرفته و رنک های برتر را برای سایت هایی که سرعت بیشتری دارند، در نظر می گیرد. در نتیجه، بهینه سازی عکس برای سایت دارای جایگاه بالایی است و شما نیز باید تمرکز ویژه ای بر آن داشته باشید. در ادامه این مقاله آموزش بهینه سازی تصاویر، نکات مهمی که برای عملکرد شما بسیار مفید است را به اشتراک خواهیم گذاشت.

حالا وقتشه! اینو بخون: آموزش سئو وردپرسپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

درک مفهوم image size

چند فاکتور متفاوت وجود دارد که بر سنگینی و حجم تصویر مورد نظر شما تاثیر می گذارد. اولین مورد، رزولوشن تصویر است که با ppi و dpi سنجیده می شود. رزولوشن تصویر به تعداد پیکسل هایی که در یک تصویر وجود دارد، اشاره می کند که این پیکسل ها، وضوح تصویر مورد نظر را تعیین می کنند. تصویری که رزولوشن بالایی دارد طبیعتا واضح تر و حجیم تر است و عکسی که تعداد پیکسل های زیادی ندارد، مات و بی کیفیت دیده می شود. کاری که شما برای بهینه سازی تصاویر وب سایت باید انجام دهید، این است که یک توازن مناسب بین این دو شاخصه ایجاد کنید.

در فتوشاپ در قسمت image size دو ابعادی در اختیار شما قرار داده می شود که طول و عرض عکس را هم شامل می شود. این ابعاد، اغلب در اینچ، سانتی متر و پیکسل اندازه گیری می شوند که به حجم عکس و اندازه کلی آن اثر می گذارد.

با توجه به نکات آموزش بهینه سازی تصاویر سایت، بهتر است که تصاویر در نهایت فشرده شدن نیز کیفیت خود را از دست ندهند. در واقع شما نیازی ندارید که از تصاویر با رزولوشن بالا استفاده کنید، وقتی که تصاویری که رزولوشن پایینی دارند نیز می توانند همان عملکرد را داشته باشند. طبیعتا مرورگر کاربر به شکل ساده تر و سریعتری می تواند این دسته از عکس ها را بارگیری کند.

به طور کلی، حجم تصاویر سایت شما باید چیزی بین 80 تا 100 کیلوبایت یا کمتر باشند. قبل از اینکه ساختار محتوا خود را ایجاد کنید، بهتر است که بهینه سازی تصاویر در مورد حجم آن ها را به خوبی انجام دهید. هنگام تعیین اندازه مناسب تصویر، باید اندازه مورد نظر برای کاربران را نیز در نظر داشته باشید. اگر تصویری بالاتر از اندازه اصلی آن گسترش داده شود، معمولا مات شده و وضوح کمی پیدا می کند. همچنین اگر تصویری را از اندازه طبیعی خود کوچکتر ارائه کنید، ممکن است که ظاهر درستی داشته باشد، اما بدون دلیل خاصی حجم بالایی را به خود اختصاص داده است.

فشرده سازی تصاویر چیست و چه نقشی در سئو سایت دارد

هنگامی که شما می خواهید بهینه سازی تصاویر سایت خود را انجام دهید، با امکانی به نام فشرده سازی روبرو خواهید شد. در کار وجود دارد که شما می توانید در این زمینه انجام دهید؛ فشرده سازی که سبب آسیب به روند سئو سایت شما می شود و فشرده سازی که بدون هیچ ضرری اتفاق می افتد.

هنگامی که حجم تصاویر مورد نظر شما زیاد است، شما با فشرده کردن، می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید. چراکه آسیبی به کیفیت و وضوح این دسته از عکس ها وارد نمی شود. اما اگر حجم عکس شما خیلی بالا نیست، فشرده کردن نمی تواند به خوبی برای شما کارساز باشد.

چه نوع تصاویری بهترین عملکرد را برای سئو سایت دارند؟

علاوه بر انتخاب قالب فشرده سازی، اندازه تصویر مورد نظر شما نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. نوع تصویری که شما دارید نیز بر این روند تاثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال، تصاویری که رنگ های جامد زیادی مانند لوگوها دارند، به طور کلی باید به صورت GIF ایجاد شوند که به این صورت فضای کمتری را هم اشغال می کنند. از طرف دیگر، اگر عکس های شما به صورت یونیک و اصیل می باشند، فرمت JPG بهترین انتخابی است که می توانید انجام دهید.

JPG می تواند برای طرح های گرافیکی و بسیاری از موارد دیگر کاربرد داشته باشد و در عین حال حجم کمتری نیز دارد. فایل های PNG نیز کاربرد زیادی برای صاحبان سایت های مختلف می تواند داشته باشد. اما حجم این دسته از تصاویر بیشتر از فرمت های دیگر است.

چگونگی بهینه سازی تصاویر با متن alt

متن alt در واقع یک جمله حداکثر 8 کلمه ای است که حتی زمانی که تصویر بارگذاری نمی شود، این متن برای کاربر نشان داده خواهد شد. پیشنهاد ما این است که برای متن alt خود از عبارت های کلیدی که در محتوا به کار برده اید، استفاده کنید. این دسته از متن ها در صفحات نتایج گوگل نیز می توانند نشان داده شوند.

ابزارهای بهینه سازی تصاویر وب سایت

با توجه به آخرین نکات آموزش بهینه سازی تصاویر سایت، بهترین راه برای سئو تصاویر این است که از ابزارهای موجود در این زمینه استفاده کنید. در گوگل ابزارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می کنند تا بهترین نتیجه را از تصاویر مورد نظر خود دریافت کنید. با استفاده از این ابزارهای بهینه سازی عکس برای سایت، می توانید صرفه جویی بسیار مناسبی در زمان خود داشته باشید و مطمئن شوید که هیچ اشتباهی در این زمینه رخ نخواهد داد.

سخن آخر

هنگامی که صحبت از سئو سایت است، هیچ صاحب وب سایتی نمی تواند از اهمیت سرعت بارگذاری صفحه غافل شود و ادعا کند که این مسئله هیچ اهمیتی ندارد. به هر حال این یک مسئله چالش برانگیز است و اکثر صاحبان سایت ها به دنبال این موضوع هستند تا با استفاده از تصاویر جذاب و حجیم، توجه کاربران را به صفحات خود جذب کنند. کاری که شما باید در روند فعالیت های خود به آن توجه داشته باشید، این است که همزمان یک تناسب عالی بین جذابیت و بهینه بودن عکس های مقاله ها و دیگر صفحات سایت خود برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود