بروزرسانی محتوا و اهمیت آن در سئو سایت

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

بروزرسانی محتوا برای یک وبلاگ یا وب سایت می تواند تا حدودی چالش برانگیز باشد. این کار ممکن است کمی دشوار به نظر برسد؛ اما به هر حال از آنچه که درنهایت می سازید، احساس خوش آیندی خواهید داشت. شاید حذف این مقاله ها برای شما کار آسانی نباشد. بنابراین بهتر است تصمیم بگیرید که تکلیف پست های قدیمی شما چیست.

در سئو سایت، بررسی آن دسته از مقالاتی که دارای محتوا قدیمی هستند، اهمیت بالایی دارد. در این مقاله توضیح خواهم داد که کدام نوع از محتوا را باید نگه داشته و کدام را حذف کرد.

چرا تمامی محتواها را نمی توان نگه داشت؟

 در آموزش سئو محتوا می آموزیم که حتی اگر محتواهای سایت شما فوق العاده باشند، باز هم نیاز به پاکسازی آن ها خواهید داشت. در صورت رعایت نکردن این نکته مهم در تولید محتوا سایت، شانس خود برای افزایش رنک در گوگل را از دست می دهید. همانطور که می دانید، گوگل از بین چند زمینه مشابه، تنها یک یا دو نتیجه برای پرسش ها را نشان می دهد. بنابراین، شما زمانی به سه نتیجه ی اول گوگل دست پیدا خواهید کرد که در زمینه کاری خود از جایگاه بالایی برخوردار شوید.

فرض کنید که شما سه مقاله نوشته اید که بر روی یک دسته از کلمات کلیدی مشابه به هم متمرکز هستند. این شرایط  در بهینه سازی محتوا مشکل ایجاد می کند. این موقعیت مثل این است که با شخص خودتان برای جایگیری در نتایج اول جستجو گوگل رقابت داشته باشید. این عمل گوگل را سردرگم خواهد کرد. به همین علت است که نمی توانید مشابه با پستی که قبلا داشته اید٬ تولید محتوا کرده و آن را به حال خودش رها کنید. در نتیجه لازم است در این زمینه، مدیریت محتوا داشته باشید.

حالا وقتشه! اینو بخون: آموزش سئو: تولید محتوا برای گوگل – قسمت اولپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

بروزرسانی، حذف و یا ادغام کردن؟

3 حرکت وجود دارد که می توانید بر روی محتوا قدیمی خود انجام دهید. شما می توانید آن را حفظ، حذف و یا با محتوای دیگر یکی کنید. مطمئن نیستید چه اقدامی باید انجام دهید؟ تمامی موارد گفته شده بستگی به کیفیت محتوا شما دارد.

 1. بروزرسانی محتوای ارزشمند

آیا مقاله ی قدیمی شما ارزش بسیار زیادی دارد؟ آیا برای سئو محتوا آن زحمت زیادی کشیده اید؟ آیا این مقاله هنوز برای کسب و کار شما کاربرد دارد؟ محتوای قدیمی که هنوز هم با گذشت زمان ارزش خود را حفظ کرده، بدون شک نباید از وب سایت حذف گردد. به همین جهت، بروزرسانی محتوا در آموزش سئو از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر این محتوا بسیار ارزشمند است، پس هیچ موقع نباید شامل اطلاعات قدیمی باشد. در نتیجه، این موضوع را همیشه باید به خود یادآوری کرده تا محتوایی همیشه سبز داشته باشید.

بهینه سازی ساختار سایت

 بهینه سازی سایت به ما می آموزد که حفظ محتوا در سایت هزینه بر خواهد بود. مخصوصا اگر درباره یک موضوع مشابه، چندین مقاله تولید کرده باشید. بنابراین بهتر است برای سایت خود یک سری ساختار برنامه ریزی شده ایجاد کنید. نکته ی مهم این است که هر میزانی که یک پست سایت ارزش و اهمیت دارد، شما نیز باید به همان میزان به آن توجه داشته باشید. به همین سبب، در ساختار برنامه ریزی شده سایت خود٬ باید آن پست با اهمیت را بالاتر از بقیه قرار داده و صفحات با ارزش کمتر را با آن لینک کنید. با این روش، به گوگل خواهید فهماند که کدام مقاله برای شما ارزش بالاتری دارد. در ضمن، اکنون شما هم زمان هر دو صفحه را حفظ کرده اید.

 1. حذف (ریدایرکت) محتوای قدیمی

آیا یکی از مقالات شما قدیمی شده است؟ آیا اطلاعات اشتباهی را در خود جای داده است؟ آیا اطلاعاتی در بر دارد که دیگر از شکل سابق خود خارج شده اند؟

در تمامی اوقات، طبیعتا شما محتوایی را انتشار خواهید داد که جدید بوده و یا در مورد یک رویداد در حال وقوع باشد. بعد از مدتی، آن محتوا دیگر کاربرد قبلی خود را نخواهد داشت. اگر مدیریت محتوا قدرتمندی داشته باشید متوجه می شوید که حذف محتوا قدیمی، بهترین اقدامی است که در خصوص این مقالات باید انجام شود. این دسته از مقالات قطعا باید حذف شوند؛ چون بهینه سازی محتوا نیز در خصوص آن ها دیگر کاربردی ندارد. مطمئن شوید که این مقاله را با محتوایی مشابه، ریدایرکت کرده باشید.

 1. ادغام محتوا

آیا پس از تولید محتوا متوجه شده اید که مقاله قدیمی ای وجود دارد که بسیار شبیه به محتوای تولید شده ی کنونی است؟ و یا آیا این مقالات برای موضوعات مشابه رتبه بندی می شوند؟ این دسته، مقاله هایی هستند که باید ادغام شوند. بهتر است به جای داشتن دو یا چند مقاله مختلف، یک مقاله بی نقص داشته باشید؛ بنابراین ادغام محتوا بسیار ارزشمند است. بهتر است این مقاله ها را طوری ادغام کرده که بیشترین ترافیک را از سمت گوگل دریافت کنند.

نتیجه: ادامه دهید تا پاکسازی به طور کامل انجام شود!

چک کردن، بروزرسانی، منظم کردن و حذف محتوا قدیمی همیشه باید جزء برنامه های شما باشد. درست مثل اینکه روزانه آشپرخانه خود را تمیز کنید. هر میزانی که سایت شما رشد کرده است، باید محتوا خود را نیز بروزرسانی و پاکسازی کنید. البته به هیچ عنوان نباید در ساختار کلی سایت خود مشکلی به وجود بیاورید. این عملیات عنصر اصلی استراتژی سئو محتوا می باشد.

تکنیک های بروز رسانی محتوا

امروزه تمامی افراد به دنبال اطلاعات جدیدی هستند که بتوانند از آن ها در روند کاری خود استفاده کنند. بنابراین هنگامی که شخضی وارد وب سایت شما شده و داده هایی را مشاهده می کند که بروز رسانی نشده اند، طبیعتا از صفحه سایت شما خارج می شود. این موضوع سبب افزایش نرخ پرش شده و در نهایت بازدید، رنک و ترافیک سایت نیز کاهش می یابند.

در ادامه چند تکنیک بسیار مفید و با اهمیت برای بروز رسانی محتوای قدیمی سایت را برای شما ارائه کرده ایم تا با استفاده از آن ها بتوانید همیشه عملکرد مناسبی از خود ارائه کنید.

بروز رسانی کلمات کلیدی

کلمات کلیدی بخش مهمی از استراتژی های تمامی وب سایت ها می باشند. اگر بتوانید تحقیق کلمات کلیدی خود را به بهترین شکل انجام داده و مناسب ترین عبارات را پیدا کنید، طبیعتا رتبه و رنک بالاتری از گوگل دریافت خواهید کرد.

محتوای تولید شده توسط شما طبیعتا بر اساس چند عبارت کلیدی ایجاد شده است. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که با گذشت زمان، چگونگی جستجوهای مردم برای یک موضوع تغییر می کند. در نتیجه شما نیز باید با بررسی های منظم، تغییر سلایق و جستجوهای کاربران هدف خود را شناسایی کنید و بر اساس آن ها عبارات کلیدی هدف محتوای مورد نظر را بروز رسانی کنید.

افزودن بخش های جدید به محتوا

اضافه کردن اطلاعات جدید و مرتبط به محتوا برای گوگل اهمیت زیادی دارد و به دنبال آن، رتبه صفحه سایت شما را افزایش می دهد. در نتیجه شما می توانید کاربران جدیدتر و بیشتری را جذب مطالب خود کنید. پیشنهاد می کنیم که کلمات کلیدی LSI را در اطلاعات جدیدی که به محتوا سایت خود اضافه می کنید، بگنجانید.

ایجاد یک لیست از محتواهای قدیمی

برای اینکار بهتر است که از حساب گوگل آنالیتیکس خود استفاده کرده و URL های قدیمی که نیاز به بروز رسانی دارند را جداسازی کنید. بعد از آن ها به ترتیب اولویت، یک لیست ایجاد کرده و با ایجاد برنامه ریزی های دقیق و منظم، اصول بروز رسانی را برای هر کدام از آن ها به کار ببرید.

بهبود لینک سازی داخلی

بعد از اینکه لیست محتواهای قدیمی سایت خود را ایجاد کردید، بهتر است لینک هایی که در متن به کار برده شده اند را بررسی کنید و یا اینکه با توجه به تغییراتی که ایجاد خواهید کرد، لینک های داخلی مناسبی را به متن خود اضافه کنید. اگر صفحه شما رنک بالایی دارد، پیشنهاد می کنیم که از لینک های محتواهای جدید سایت خود استفاده کنید تا به واسطه این محتوای قدیمی، آن ها نیز افزایش رنک خوبی داشته باشند.

3 نظر در مورد مقاله “ بروزرسانی محتوا و اهمیت آن در سئو سایت ” ثبت شده است
 1. آموزش آنلاین

  عالی بود
  محتوا و به روز کردنش مهم ترین نقش رو در سئو سایت دارن!


 2. علی

  من هم مدتی مطالبی که حدوداً 2 سال پیش منتشرکردم رو بروز رسانی کردم
  قسمت های تاریخ/مطالب (اضافه کردن بک لینک)


  • حمید موسوی

   سلام
   قطعا نتیجه مثبت دریافت خواهید کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود