بک لینک چیست و چگونگی ساخت بک لینک های قوی

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

هر صاحب وب سایتی باید بداند که بک لینک چیست و به طور کلی بک لینک ها چه تاثیری در سئو سایت دارند. بک لینک ها در واقع لینک هایی هستند که در یک صفحه سایت به صفحه سایت دیگری داده می شوند. به طور مثال اگر شما به یک سایتی در صفحه خودتان لینک بدهید، آن ها یک بک لینک از وب سایت شما دریافت کرده اند.

در این مقاله به بررسی مواردی مثل اهمیت بک لینک ها، چگونه بک لینک بسازیم، با چه تکنیک هایی می شود بک لینک های قوی تری ساخت، چگونگی تحلیل بک لینک ها و اینکه با چه روش هایی تعداد لینک های دریافتی از سایت های دیگر را می توان افزایش داد.

نکته ای که باید بدانید این است که اگر سایتی در مقاله خود به صفحه ای لینک بدهد که جزو صفحات خود سایت است، در واقع به این روند، عملیات لینک سازی داخلی گفته می شود.

اهمیت بک لینک ها و تاثیر آن ها در سئو سایت

به طور کلی لینک سازی سایت باید به بهترین شکل و بر اساس یکسری اصول خاص انجام شود؛ در این صورت می تواند نتیجه مطلوب و مناسبی برای شما داشته باشد. بک لینک ها نیز اهمیت بالایی داشته و موثر بر 3 عامل زیر می باشند:

1) بهبود رنک سایت

موتورهای جستجو مثل گوگل، بک لینک ها را به عنوان رای هایی برای اعتبار سایت می شناسند. بنابراین هرچه تعداد این رای های اعتبار بیشتر باشد، موتورهای جستجو نیز تمایل دارند که رتبه سایت شما را بالا ببرند.

درستی نکته ای که در بالا به آن پرداختیم را با بررسی سایت هایی که در رتبه های برتر قرار دارند، می توان متوجه شد. معمولا آن دسته از سایت هایی که رنک های برتر SERP ها را از آن خود کرده اند، بک لینک های قوی زیاد و با کیفیتی نیز برای سایت خود ایجاد کرده اند. به همین دلیل توانسته اند ترافیک سایت خود را افزایش دهند.

2) افزایش قابلیت کشف سایت

موتورهای جستجو از جمله گوگل، برای پیدا کردن محتواهای جدید و قرار دادن آن ها در صفحات نتایج جستجو، صفحاتی را که قبلا از آن ها لینک های جدیدی کشف کرده اند را مجددا مرور می کنند.

تمامی موتورهای جستجو، صفحاتی را کراول می کنند که محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر صفحات سایت مورد نظر دارند. بنابراین اگر شما به خوبی بدانید که بک لینک چیست و چگونه می شود بک لینک های قوی زیادی ایجاد کرد، می توانید با جذب لینک از این صفحات محبوب، ترافیک و اعتبار سایت خود را به شدت افزایش دهید.

3) جذب ترافیک به عنوان یک سایت مرجع

بک لینک ها معمولا برای اشاره به منابعی معتبر ایجاد می شوند. همین موضوع باعث می شود تا میزان کلیک هایی که بر روی بک لینک های می شود، به طور طبیعی افزایش پیدا کند. افرادی که از این طریق وارد وب سایت شما شده اند، در واقع به محتوای شما به عنوان یک مرجع و منبع مطمئن نگاه می کنند.

ویژگی های یک بک لینک با کیفیت

طبیعی است که تمامی لینک هایی که از سایت های دیگر به دست می آیند، نمی توانند ترافیک یکسانی ایجاد کنند. به همین دلیل، در ادامه برخی از ویژگی هایی که به افزایش کیفیت ساخت بک لینک های قوی کمک می کند، خواهیم پرداخت.

– مرتبط بودن بک لینک ها

گوگل اعتبار بیشتر و دید بهتری نسبت به بک لینک هایی دارد که ارتباط بیشتری دارند؛ چراکه کاربران نیز بیشتر تمایل دارند تا بر روی لینک هایی کلیک کنند که ارتباط بیشتر با متن محتوای صفحه مرجع داشته باشد.

اگر مقاله هایی که توضیح می دهند بک لینک چیست و چه کاربردی دارد با به خوبی مطالعه کرده باشید، متوجه علت این امر می شوید. به عنوان مثال اگر یک سایت فروش لوازم لوله، از دو صفحه سایت مختلف که یکی در مورد حیوانات و دیگری در مورد کیفیت لوله های ساختمانی است، اولویت داشتن عملکرد بهتر با مورد دوم است؛ چراکه ارتباط بیشتری با مضمون سایت دارد.

– اعتبار

فردی که می خواهد اطلاعاتی در مورد اینکه بک لینک چیست به دست بیاورد، باید بداند که بک لینکی که از صفحات معتبر کسب می شود، طبیعتا می تواند عملکرد بهتر و قدرتمندتری داشته باشد.

اعتبار صفحه سایتی که از آن بک لینک دریافت می کنید، اهمیت زیادی دارد. نتایج یک تحقیق نشان داده است که هرچه اعتبار صفحه سایتی که به صفحات سایت های دیگر لینک می دهد، بیشتر باشد، ترافیکی که این بک لینک برای ایجاد کننده آن جذب می کند نیز بیشتر خواهد بود.

نکته ای که باید بدانید این است که گوگل اعتبار سایت ها را دیگر به صورت عمومی نمایش نمی دهد. اما ابزارهایی در گوگل وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید اعتبار صفحات سایت هایی که می خواهید از آن ها لینک دریافت کنید را به شما بر اساس یک مقیاس عددی، نشان می دهند.

البته گوگل اعلام کرده است که اعتبار مساوی برای لینک های خارجی که در یک محتوا وجود دارند، در نظر گرفته می شود. بنابراین اگر شما از دو صفحه مختلف توانسته باشید، بک لینک دریافت کنید، آن سایتی بک لینک باارزش تری به شما داده است که تعداد لینک های خارجی کمتری نسبت به صفحه سایت دیگر در متن محتوا خود دارد.

– ترافیک

بک لینک های صفحات پر ترافیک معمولا ترافیک مرجوعی بیشتری را نسبت به صفحات کم ترافیک برای شما ارسال می کنند. سوال این است که آیا بک لینک صفحات پر ترافیک بیش از صفحات کم ترافیک بر رتبه بندی سایت تأثیر می گذارد؟

بر اساس تحقیقات متوجه شده ایم که ارتباط بسیار نزدیکی بین ترافیک و رتبه بندی وجود دارد. بنابراین اگر هدف اصلی شما بهبود و افزایش رتبه سایت خود می باشد، باید تلاش کنید که از آن دسته از سایت هایی لینک دریافت کنید که به طور کلی ترافیک بالایی دارند.

– جایگاه بک لینک

اگر لینکی که یک وب سایت به صفحه شما داده است، در قسمت محتوای اصلی صفحه اش باشد، طبیعی است که این مورد جزو بک لینک های قوی به شمار می رود. به دنبال همین موضوع اگر به عنوان مثال، بک لینک شما در قسمت پاورقی یک سایت قرار بگیرد، طبیعتا نمی تواند تاثیر آن بک لینکی را داشته باشد که در محتوای اصلی به صورت هدفمند به کار رفته است.

– Nofollow یا follow بودن بک لینک

به طور کلی بک لینک هایی که به صورت nofollow هستند، نمی توانند تاثیری بر سیستم رتبه بندی سایت مورد نظر داشته باشند. از آنجایی که عملیات لینک سازی پروسه ای زمان بر می باشد، بهتر است که از بک لینک های فالو در روند کاری خود استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که دریافت بک لینک هایی که به صورت nofollow هستند، می توانند برای تا حدودی برای روند سئو سایت ارزش داشته باشند.

– انکر تکست بک لینک های قوی

انکر تکستی که با اصول افزایش تعداد کلیک نوشته شده باشد، می تواند کیفیت بک لینک های شما را به شدت افزایش دهد. گوگل اعلام کرده است که انکر تکست می تواند در زمینه رتبه بندی سایت تاثیرگذار باشد. دقت داشته باشید که هر عبارت کلیدی شما تنها یک مرتبه می تواند به صورت انکر تکست درآمده و در مقاله سایت مورد نظر شما قرار بگیرد.

طبق آمارهای به دست آمده متوجه می شویم که ارتباطی بین انکر تکست و رتبه بندی وجود دارد؛ اما این ارتباط به میزانی نیست که به اندازه فاکتورهای دیگر در زمینه ایجاد بک لینک های با کیفیت تاثیر بگذارد.

چگونه بک لینک ها را باید تحلیل کرد

بعد از اینکه ماهیت کلی بک لینک چیست و اینکه یک بک لینک خوب چه ویژگی هایی دارد را مورد بررسی قرار داده و توانستید که تعدادی بک لینک برای سایت خود ایجاد کنید، وقت آن است که به مرحله تحلیل و بررسی بک لینک های خود متوجه شوید.

بهترین پیشنهادی که در این زمینه وجود دارد این است که از Google Search Console استفاده کنید. این پلتفرم با ارائه امکانات زیاد، به شما این امکان را می دهد تا وضعیت عملکرد بک لینک های دریافتی خود را مورد بررسی قرار دهید.

حالا وقتشه! اینو بخون: نحوه به دست آوردن بک لینک های با کیفیتپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

چگونه بک لینک های بیشتری ایجاد کنیم

به طور کلی سه راه وجود دارد که بر اساس آم ها می توانید بک لینک های خوبی برای سایت خود به دست بیاورید.

کسب بک لینک

اگر شما بتوانید اصول سئو سایت را به خوبی در روند تولید محتوای خود به کار ببرید، می توانید مقاله های بسیار ارزشمندی ایجاد کنید. در این حالت سایت های دیگر به صورت خودکار به محتوای شما لینک خواهند داد. همین موضوع باعث می شود تا در واقع عملیات لینک سازی طبیعی برای صفحات سایت شما رخ دهد.

تولید بک لینک

این حالت زمانی اتفاق می افتد که شما به صورت خودکار لینک سایت های دیگر را در متن محتواهای صفحات سایت خود به کار ببرید. در این صورت، ممکن است که سایت های دیگر نیز در مقابل به محتواهای ارزشمند سایت شما لینک بدهند. اکنون شما توانسته اید که پروسه ساخت بک لینک را به خوبی پیاده سازی کنید.

ساخت بک لینک

در این روش، شما باید با وبمستران یا صاحبان سایت های دیگر ارتباط برقرار کرده و از آن ها درخواست کنید تا به صفحه محتوا سایت شما لینک بدهند. برای انجام این کار شما باید از تکنیک های لینک سازی به خوبی استفاده کنید. بهتر است که این تکنیک ها را در یک دوره آموزش سئو آموخته و پس از آن شروع به پیاده سازی هر کدام از آن ها کنید.

سخن پایانی

امیدواریم که با استفاده از این مقاله نیوسئو، توانسته باشید که ماهیت اینکه بک لینک چیست را درک کرده باشید. همچنین اگر این محتوا را به خوبی مطالعه کرده باشید، می توانید پاسخ مناسبی برای افرادی که می پرسند باید چگونه بک لینک بسازیم، داشته باشید.

2 نظر در مورد مقاله “ بک لینک چیست و چگونگی ساخت بک لینک های قوی ” ثبت شده است
 1. سارا

  عاااالی بود واقعا مطالب جذابی داری هرروز سایتت چک میکنم


  • محمد شایگان

   درود بر شما
   ممنون از دیدگاه مثبتتون


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود