ربات گوگل و بهینه سازی برای آن

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

ربات گوگل نحوه کراول شدن سایت ها توسط آن، سوال هایی را در ذهن بسیاری از افراد ایجاد کرده است. وقتی صحبت از موتور جستجو گوگل می شود، شما با عبارات و اصطلاحات زیادی روبرو می شوید. گوگل بات وظایف زیادی دارد که تمامی آن ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. وبمسترها و سئوکاران تمام تلاش خود را می کنند که بتوانند نظر ربات گوگل را به خود جلب کنند. به عنوان مثال، بیشتر فعالیت های لینک سازی سایت ها، برای جلب رضایت ربات گوگل انجام می شوند.

یادگیری این موضوع بسیار مهم است، شما باید بیاموزید که چگونه سایت خود را طراحی کنید که برای ربات های خزنده گوگل قابل درک و همینطور خوشایند باشد. اگر به دنبال این باشید که ربات گوگل به دنبال چه چیزی می گردد، قطعا سئو سایت خود را به خوبی ارتقا داده و رتبه خود را در SERP ها افزایش می دهید.

اگر هنوز از خود می پرسیدید “ربات گوگل چیست؟” یا اینکه این ربات چه نقشی در سئو سایت دارد، باید بگوییم که جای هیچ نگرانی وجود ندارد. ما در این پست، همه مواردی که باید در مورد ربات های خزنده گوگل بدانید را توضیح خواهیم داد و در مورد نحوه استفاده از اطلاعات این مقاله برای افزایش رنک سایت نیز نکاتی را بیان خواهیم کرد.

مقدمه ای در رابطه با ربات گوگل

گوگل یکی از راحت ترین و کاربردی ترین راه ها برای رسیدن به یک هدف خاص به صورت آنلاین است و Googlebot در این زمینه نقش اصلی را دارد. ربات گوگل که با نام های خزنده و یا عنکبوت نیز شناخته می شود، وظیفه این را دارد که صفحات وب سایت ها را بررسی کند و آمار کلی را به گوگل اعلام کند.

این ربات وظایف زیادی دارد ولی دو مورد از مهمترین وظایف آن به شرح زیر است:

  1. جدیدترین وب سایت ها که اجازه کراول کردن آن را داشته باشد را پیدا کرده و عمل اینکدس را بر روی آن ها انجام می دهد.
  2. اطلاعات جدید مربوط به بروزرسانی های صفحات را پیدا کرده و دیتابیس گوگل را آپدیت می کند.

این یک روند بدون توقف است. ربات گوگل از صفحه ای به صفحه دیگر در وب سایت ها سفر کرده و هر لینکی که پیدا می کند را بررسی کرده و اطلاعاتی که در طول این مسیر به آن می رسند را ذخیره می کند؛ البته این یک پروسه خودکار است. تمامی این مسیرها برای ربات گوگل به صورت کاملا شناخته شده می باشند.

این ربات یک برنامه مشخص شده و مکان ثابتی ندارد. مکان قرار گرفتن این ربات که مادر تمامی خزنده های گوگل می باشد، در سرورهای مختلفیی می باشد. علت این است که Googlebot بتواند هرچه سریع تر و هر چه راحت تر کار خود را پیش ببرد.

چرا ربات گوگل برای وب سایت شما مهم است؟

یکی از دلایلی که خزنده های گوگل برای وب سایت شما اهمیت دارند، این است که این خزنده ها دائما در حال خزیدن در وب سایت شما هستند. همچنین شما می توانید نمودار کراول کردن آن را در google web master tools مشاهده کنید.

همین که این ربات تنها وسیله شناساندن سایت شما به گوگل می باشد، خود دارای اهمیت بسیار زیادی است. جالب است بدانید که موفقیت سایت شما برای گوگل اهمیت زیادی دارد؛ چراکه این موتور جستجو سعی می کند تا بیشترین ترافیک را برای سایت هایی که سئو خوبی دارند، بفرستد.

این مسئله می تواند مهم ترین دلیل بهینه سازی سایت شما برای موتور جستجو باشد.

برای اینکه گوگل جستجوگران را به سمت وب سایت شما بکشاند، گوگل به دو چیز نیاز دارد:

  1. در وهله اول گوگل باید محتوای شما را شناسایی کند.
  2. گوگل باید بداند که شرایط جستجو شما به چه شکل است و می خواهید کدام محتوای شما شناسایی نشود.

این دو موضوع برای گوگل بات حیاتی است.

ربات های خزنده گوگل فقط وظیفه انتقال اطلاعات صفحات وب سایت ها به گوگل را دارند. اگر این اطلاعات به صورتی تنظیم شده باشد که به درستی به گوگل ارائه شود، گوگل رتبه بندی وب سایت شما را ارتقا خواهد داد. وظیفه طبقه بندی و رتبه دادن به محتوای شما کار خود گوگل است و خزنده ها در این جریان دخل و تصرفی ندارند.

بنابراین، ربات گوگل تاثیر بسیار زیادی بر تعداد بازدیدکنندگان سایت شما دارد. اگر به دنبال بازدیدکنندگان جدید و همچنین افزایش آن ها هستید، باید وب سایتتان را بر اساس رفتارهای ربات های خزنده گوگل تنظیم کنید و بدانید که این خزنده ها دقیقا به دنبال چه چیزی هستند.

حالا وقتشه! اینو بخون: بهترین تکنیک های قرار گرفتن در صفحه اول گوگلپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

چگونگی بهینه سازی وب سایت برای ربات گوگل

اولین و ساده ترین راه برای بهینه سازی وب سایت برای گوگل بات این است که متوجه شوید آیا به طور کلی وب سایت شما برای گوگل نمایش داده می شود و اینکه موتور جستجو گوگل می تواند سایت شما را بررسی کند یا خیر؟

بعد از اینکه به سوال “ربات گوگل چیست؟” پاسخ دادید باید به این سوال که “چگونه مطمئن شویم که ربات گوگل می تواند سایت ما را مشاهده و مطالب آن را درک کند؟” پاسخ دهیم. قبل از همه بیایید بررسی کنیم که چگونه وب سایت ما برای این خزنده ها قابل درک و مشاهده است.

من به شما اطمینان میدهم که ربات گوگل دیر یا زود سایت شما را اینکدس می کند. کاری که شما باید انجام دهید این است که به روند انجام کار این ربات ها را سرعت ببخشید. به عنوان مثال، سرعت بارگذاری سایت فاکتوری است که می تواند به این روند، سرعت زیادی ببخشد و همین طور بر روی سئو سایت شما تاثیر مثبت بگذارد.

در ادامه متن به بررسی برخی از فاکتورها که روند کار ربات گوگل را راحتر می کنند می پردازیم:

  • مطمئن شوید که سایت شما قابل مشاهده برای موتورهای جستجوگر باشد.
  • حدالامکان از لینک های نوفالو استفاده نشود.
  • ایجاد یک sitemap برای وب سایت.
  • استفاده از گوگل سرچ کنسول (google search console) برای مشخص شدن رفتار خزنده ها در وب سایت.

در مجموع شما برای رسیدن به صفحه اول نتایج جستجوی گوگل باید برای مدت زمان خاصی تلاش و سخت کوشی خود را در زمینه بهبود سئو سایت خود ادامه دهید تا بتوانید به هدف خود نزدیک شوید. البته این تلاش و سخت کوشی باید با توجه به ربات های خزنده گوگل و نوع رفتار آن ها باشد.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی داشتیم شما را با ربات های گوگل آشنا کنیم. اما مسئله مهمی که باید بدانید این است که باید با شناخت رفتار ربات گوگل سعی بر این داشته باشید که روند کاری آن ها را راحت تر و سریعتر کرده و به بهترین شکل ممکن در این زمینه خودتان را به گوگل اثبات کنید.

به طور خلاصه، شما باید با استفاده از تکنیک های بهینه سازی سایت، به Googlebot نشان دهید که چه مسیرهایی را طی کند و به چه مواردی دسترسی داشته باشد. همین طور ابزار سرچ کنسول نیز به شما کمک می کند با بررسی آن در طول مدت مشخص راحتتر گوگل بات را بشناسید. مواردی مثل لینک های نوفالو و دیگر تکنیک های لینک سازی وب سایت نیز برای شما می تواند کاربردی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود