۳ گام مهم برای رهایی از هک اینستاگرام

پیشگیری از هک اینستاگرام,جلوگیری از هک اینستاگرام,رهایی از هک اینستاگرام

آیا شک دارید که هکر ها به حساب اینستاگرام شما دسترسی پیدا کرده اند؟ در این مقاله به شما خواهیم آموخت برای رهایی از هک اینستاگرام چه باید کرد.

اکانت اینستاگرامتان هک شده است؟ بعد از هک شدن اینستاگرام چه باید کرد؟

هک شدن اکانت اینستاگرام می تواند از ترسناک ترین اتفاقاتی باشد که برای یک فرد رخ می دهد؛ این موضوع زمانی ترسناک تر می شود که شغل شما و کسب و کارتان به شبکه های اجتماعی متکی باشد.

متاسفانه باید بدانید حساب کاربری اینستاگرام شما می تواند در کمتر از ۱۰ دقیقه توسط هکرها در دسترس قرار گیرد؛ البته اگر موارد امنیتی را به خوبی رعایت نکنید.

هکرها چه کارهای انجام می دهند؟

برای رهایی از هک اینستاگرام باید اطلاعات لازم را دردسترس داشته باشید و بدانید هکر ها چه عملی را انجام می دهند.

  • گرفتن اطلاعات ورود شما به سیستم
  • عملیات Phishing
  • استفاده از نرم افزار های شخص ثالث

به این صورت که ایمیلی با محتوایات قانع کننده برای شما ارسال می گردد و همراه پیوندی (link) لینکی جعلی است، شما را به یک صفحه ساختگی و نمایشی از ورود به اینستاگرام هدایت می کند. در نتیجه زمانی که شما بر روی آن پیوند کلیک می کنید و اطلاعات ورود خود را که شامل username و password است وارد می کنید؛ هکر آن ها را دریافت می کند. پس لطفا به لینک هایی که برای شما ایمیل می شوند اعتماد نکنید. همچنین باید همیشه درخواست دریافت اطلاعات شخصی از سوی نرم افزار های شخص ثالث را رد کنید. 

اگر در شرایطی واقع شدید که احساس کردید اکانت اینستاگرام شما هک شده است؛ لازم است که به طور سریع اقدام به تعویض پسورد خود کنید. شما باید برای رهایی از هک اینستاگرام اقدامات لازم را انجام دهید.

۳ اقدام مهم برای زمانی که اکانت اینستاگرام شما هک شده است

اگر مشکوک شده اید که حساب کاربری اینستاگرام تان مورد هجوم هکرها قرار گرفته است؛ اینجا به شما برای رهایی از هک اینستاگرام می گوییم بعد از هک شدن اینستاگرام چه باید کرد.

1. استفاده از بازیابی اکانت اینستاگرام Account Recovery

برای این کار ابتدا روی لینکی که به طور مستقیم در اینستاگرام وجود دارد و متن forgot password  کلیک کنید. سپس از شما شماره موبایل یا آدرس ایمیل می خواهد. پس از وارد کردن این اطلاعات، اینستاگرام ایمیلی را برای کمک به بازیابی اکانت ایسنتاگرام تان ارسال خواهد کرد.

متاسفانه گاهی هکرها به سرعت username و password شما را تغییر می دهند. بنابراین این مواردی که در پاراگراف قبل گفته شد کار نخواهد کرد.

اما نگران نباشید؛ با ما در ادامه همراه باشید تا دو راه مهم دیگر را به شما بگوییم.

2. گزارش هک اکانت به اینستاگرام

اگر قادر نبودید به بازیابی یا همان ریکاوری پسورد اینستاگرام خود، راه بعدی یعنی گزارش هک شدن اکانت به اینستاگرام است.

در وب سایت اینستاگرام شما قادر خواهید بود تا فرمی را برای گزارش هک شدن به طور مستقیم به اینستاگرام ارائه دهید. در این فرم تمام اطلاعات اکانت خود را باید بنویسید؛ سپس روی دکمه My account was hacked و پس از آن روی Request Support کلیک کنید.

وقتی از طرف اینستاگرام به شما پاسخ داده شود؛ از شما می خواهند تا هویت خود را جهت اقدامات امنیتی بعدی تایید کنید که روند کار به شکل زیر خواهد بود:

  • برای شما به طور مستقیم از طرف سایت کدی ارسال خواهد شد.
  • آن ها از شما می خواهند عکسی را از خود بگیرید که در آن تکه ای کاغذ را در کنار خود قرار داده اید و روی آن کاغذ کد ارسالی را نوشته باشید.
  • همچنین از شما خواسته می شود آدرس ایمیل اصلی یا شماره تلفنی که برای اکانت اینستاگرام خود استفاده می کردید را نشان دهید.
  • در پایان اینستاگرام با مقایسه عکس ارسالی شما و عکس اکانت اینستاگرام تان، اطمینان حاصل می کند این حساب کاربری مال شماست.

این راه یک روش مطمئن برای بازیابی اکانت اینستاگرام تان است. چرا که اساسا هیچ راهی برای هک این سیستم وجود ندارد.

3. بخش Login Activity اکانت خود را بررسی کنید

این بخش در settings اینستاگرام قرار دارد. در این قسمت اطلاعاتی در اختیارتان قرار گرفته می شود که می توانید از طریق آن متوجه شوید آیا فقط شما با استفاده از username و password تان وارد اکانت اینستاگرام خود شده اید یا افراد دیگه با دستگاه های دیگر و در لوکیشن های مختلف وارد اکانت شما شده اند. در این بخش تاریخ ورود افراد هم علاوه بر لوکیشن آن ها مشخص می شود.

پیشگیری از هک اینستاگرام,جلوگیری از هک اینستاگرام,رهایی از هک اینستاگرام هک,هک اینستا,هک اینستاگرام

اقداماتی برای جلوگیری و رهایی از هک اینستاگرام در آینده

استفاده از تایید دو مرحله ای جهت جلوگیری از هک اینستاگرام بسیار مهم است، چراکه شما می توانید از طریق آن احتمال هک شدن حساب کاربری اینستاگرام را به حداقل برسانید. تایید و رمز دو مرحله ای امکانی است که برای افزایش امنیت اکانت اینستاگرام شما بسیار ضروری می باشد و با نام انگلیسی Two-factor authentication نیز شناخته می شود.

ایمیل و شماره تلفن خود را در اینستاگرام بررسی و تایید کنید

این دو مورد جزو اولین اقداماتی است که هکر ها پس از ورود به حساب کاربری اینستاگرام شما آن ها را تغییر می دهند. برای مثال شماره موبایلی را وارد می کنند که فقط خودشان دسترسی داشته باشند.

اگر شماره تلفن یا ایمیل شما در اکانت تغییر کرده است؛ نخستین راه این است که آن ها را به حالت اولیه برگردانید و بعد به بخش های دیگر که مشکوک هستید مانند login activity سر بزنید.

استفاده از رمز عبور قدرتمند

راه دیگری که وجود دارد تغییر رمز عبور یا همان پسورد اکانت اینستاگرام است. باید برای اکانت خود یک رمز عبور قوی انتخاب کنید. برای این منظور سایت هایی وجود دارند که به صورت آنلاین برای شما با توجه به کاراکتر هایی که مشخص می کنید پسورد تولید می کنند.

عدم استفاده از رمز عبور های مشابه

برخی از افراد برای تمامی نرم افزار های مشابه و حتی ایمیل خود، از رمز عبور های یکسان استفاده می کنند. این عمل می تواند امنیت پیج شما را به شدت در خطر هک شدن قرار دهد؛ زیرا اگر فردی به آن رمز عبور دسترسی پیدا کند، می تواند تمامی شبکه های اجتماعی و جیمیل شما را هک کرده و به حساب های کاربری شما نیز دسترسی داشته باشد.

به منظور پیشگیری از هک اینستاگرام، بهتر است یک رمز عبور قدرتمند و البته متفاوت از سایر پسورد هایی که برای موارد دیگر تعیین کرده اید، برای اکانت اینستاگرام خود مشخص کنید.

تغییر مداوم رمز عبور

برای مثال هر یک ماه یک بار، رمز عبور حساب کاربری خود را تغییر دهید، این امر می تواند در افزایش امنیت اینستاگرام شما بسیار موثر باشد و نه تنها برای جلوگیری از هک اینستاگرام کاربرد دارد، بلکه در افزایش امنیت سایر شبکه های اجتماعی شما نیز می تواند اثرگذار باشد.

بلاک کردن افراد مشکوک

پیشگیری از هک اینستاگرام,جلوگیری از هک اینستاگرام,رهایی از هک اینستاگرام

در بسیاری از مواردی که مرتبط با هک شدن پیج اینستاگرام بوده اند، ردپایی از برخی فالوور ها وجود دارد. در ابتدا پیشنهاد می دهیم پیج خود را در حالت خصوصی قرار دهید و هر چند وقت یک بار فالوور های خود را بررسی کرده و موارد مشکوک را بلاک کنید.

افزایش امنیت جیمیل متصل

اگر کسی اطلاعات امنیتی جیمیلی که به اکانت اینستاگرام شما متصل است را داشته باشد، می تواند به حساب کاربری اینستاگرام شما نیز نفوذ کند. درنتیجه باید برای جیمیل خود از پسورد های قدرتمند استفاده کنید. همچنین امکان تعیین تایید دو مرحله‌ای برای جیمیل وجود دارد که استفاده از آن برای افزایش امنیت حساب کاربری توصیه می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، شما هرگز نباید رمز عبور جیمیل خود را به فرد دیگری بدهید؛ اگر قبلا این کار را کرده اید، سریعا جهت تغییر آن رمز اقدام نمایید.

محدود کردن دسترسی اپلیکیشن های نامطمئن

پس از نصب نرم افزار های مختلف روی تلفن همراه، اگر آن ها نیاز به دسترسی های مختلف داشته باشند، سیستم عامل دستگاه شما، سوالی مبنی بر اجازه یا عدم اجازه جهت دسترسی های مذکور، در قالب یک پیام از شما خواهد پرسید. اگر به نرم افزار هایی که این دسترسی را می خواهند اعتماد ندارید و یا آن ها را از منبع معتبری دانلود نکرده اید، جهت پیشگیری از هک اینستاگرام، امکان دسترسی به مواردی مانند گالری، تماس ها، پیام ها و… را به آن ها ندهید.

برای مثال اگر یک برنامه نامعتبر، به پیامک های شما دسترسی داشته باشد، می تواند به پیام کد تایید ورود به حساب کاربری اینستاگرام شما نیز دسترسی داشته و حساب شما را هک کند.  

از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید متشکریم. اگر نکته ای در این رابطه یا تجربه ای قبلی در رابطه با هک شدن اینستاگرام دارید؛ خوشحال می شویم تا در بخش دیدگاه ها آن را با ما و دیگر افرادی که علاقه مند به دانستن هرچه بیشتر در مورد این موضوع هستند؛ در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود