قوانین کپی رایت اینستاگرام چیست؟

رعایت قانون کپی رایت اینستاگرام,رفع قانون کپی رایت اینستاگرام,ریپورت کپی رایت در اینستاگرام

قوانین کپی رایت اینستاگرام مواردی هستند که دانستن آن ها برای افراد فعال در این پلتفرم ضروری است؛ زیرا ممکن است یک روز از خواب بیدار شوند و ببینند که اینستاگرام، آن ها را فقط به دلیل انتشار یک نسخه از محتوای شخص دیگری، بلاک کرده است.

از مهمترین اهداف مدیران و بازاریابانی که در اینستاگرام فعالیت می کنند، تبلیغ برند، محصولات، افزایش فالوور و نرخ تعامل است. تحقق این اهداف نیازمند پست گذاری و انتشار انواع مختلف محتوا، به صورت منظم و همیشگی است.

انتشار محتوا به صورت منظم و همیشگی ممکن است شما را در خطر نقض قانون کپی رایت در اینستاگرام قرار دهد. به همین دلیل ذکر کردیم دانستن این موارد برای افراد فعال در اینستاگرام ضروری می باشد.

قانون کپی رایت اینستاگرام چیست؟

طبق قوانین کپی رایت اینستاگرام، نمی‌توان محتوایی را منتشر کرد که حق مالکیت معنوی آن متعلق به شخص دیگری است. علاوه بر این، افراد می توانند محتوایی را که فکر می کنند حق انتشار آن نقض شده است، به اینستاگرام گزارش دهند.

الگوریتم اینستاگرام در مورد کپی محتوا بسیار حساس است. به همین دلیل نسبت به هر شبکه اجتماعی دیگر، قوانین کپی رایت اینستاگرام سخت گیرانه تر اجرا می شوند و به دلیل این نظارت قوی است که شما نسبت به سایر شبکه های اجتماعی، محتوای کپی شده کمتری را در اینستاگرام مشاهده می کنید.

برای روشن تر شدن موضوع، باید بگویم که هنگام اشتراک گذاری محتوای سایر کاربران در اینستاگرام، قانون کپی رایت اینستاگرام را نقض خواهید کرد. بنابراین حتی اگر به سازنده آن محتوا، ارزش و اعتباری منتقل شود، و یا حتی اگر تغییراتی روی محتوای اصلی ایجاد کنید، باز هم با مشکل کپی رایت در اینستاگرام مواجه خواهید شد.

اگر شما یک تصویر را از گوگل دانلود کنید و مستقیما آن را در اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید، این عمل باز هم نقض قانون کپی رایت در اینستاگرام محسوب شده و عکاس یا نویسنده اصلی آن محتوا می تواند از طریق گزارش آن محتوا، حساب کاربری شما را مسدود کند.

در نتیجه، قبل از انتشار محتوا، باید مطمئن شوید که آن محتوا قوانین کپی رایت اینستا را نقض نخواهد کرد.

چگونه قانون کپی رایت اینستاگرام را رعایت کنیم؟

رعایت قانون کپی رایت اینستاگرام,رفع قانون کپی رایت اینستاگرام,ریپورت کپی رایت در اینستاگرام

اینستاگرام به شما کمک می کند تا حساب کاربری خود را گسترش دهید و در عین حال از مالکیت معنوی محتوای خود مراقبت کنید. اما متقابلا روی نقض حق مالکیت محتوای سایر کاربران نیز حساس است، پس باید از شرایط و قوانین کپی رایت اینستاگرام آگاه باشیم و نحوه جلوگیری از نقض آن را فرا بگیریم.

جهت رعایت قانون کپی رایت اینستاگرام می توانید از دو روش زیر استفاده کنید.

1. محتوای سایر کاربران را منتشر نکنید

بهترین راه برای رعایت قوانین کپی رایت اینستاگرام این است که فقط محتوای تولید شده توسط خودتان را منتشر کنید و مطمئن شوید همه حقوق لازم را به عنوان صاحب محتوا دارید.

به عنوان مثال، فرض کنید چند نفر در خلق یک اثر مشارکت دارند. در این صورت، بهتر است یک قرارداد یا تأییدیه کتبی داشته باشید که به وضوح نشان دهد حق انتشار آن اثر متعلق به چه کسی است.

2. از صاحب محتوا اجازه کتبی بگیرید

اگر می‌خواهید پست کاربر دیگری را منتشر کنید، حتماً از قبل مجوز کتبی او را بگیرید. امضای این قرارداد ها گاه رایگان و گاه همراه با هزینه خواهد بود. به دلیل افزایش اعتبار و تبلیغ صاحب اثر از طریق کپی شدن آن محتوا، معمولا این قرارداد ها رایگان یا با هزینه های بسیار پایین امضا می شوند.

قوانین کپی رایت عکس در اینستاگرام

قانون کپی رایت عکس در اینستاگرام به گونه ای است که به شما اجازه انتشار عکس های سایر کاربران را نمی دهد و در صورت نقض این قانون مشکلاتی برای حساب کاربری شما به وجود خواهد آمد.

در واقع، چند استثنا برای قوانین کپی رایت عکس در اینستاگرام  وجود دارد. اما باز هم ممکن است کپی کردن عکس های دیگران برای شما دردسر ساز باشد. شما تنها یک راه برای جلوگیری از نقض کپی رایت هنگام استفاده از تصاویر در اینستاگرام دارید و آن هم این است که از عکس های استوک و دانلود آن ها از وب سایت هایی مانند Unsplash استفاده کنید.

در غیر این صورت، باید خودتان مالک معنوی تصویر باشید یا از مالک آن اجازه انتشار بگیرید.

قانون کپی رایت موسیقی در اینستاگرام

قانون کپی رایت اینستاگرام چیست,قانون کپی رایت عکس در اینستاگرام,قانون کپی رایت موزیک اینستاگرام

قانون کپی رایت موزیک اینستاگرام آنقدر سخت گیرانه نیست. دستورالعمل های اجتماعی اینستاگرام بیان می کند که شما فقط می توانید محتوایی را در اینستاگرام منتشر کنید که حقوق مالکیت معنوی دیگران را نقض نکند.

طبق قانون غیر رسمی “استفاده منصفانه 10٪ یا کمتر” در اینستاگرام، برای مثال می توانید از یک موسیقی 5 دقیقه ای، 30 ثانیه آن را استفاده کنید، بدون این که قانون کپی رایت موسیقی در اینستاگرام را نقض کرده باشید.

اما اگر می خواهید بدون هیچگونه ریسک، موسیقی‌ای را در استوری اینستاگرام خود منتشر کنید، می توانید از کتابخانه موسیقی درون برنامه ای اینستاگرام استفاده کنید. همچنین جهت نقض نکردن قانون کپی رایت موزیک اینستاگرام، می توانید از آهنگ های موجود در سایت Spotify استفاده کنید. همچنین می توانید به سایر منابع دانلود آهنگ بدون کپی رایت مراجعه کنید.

نحوه ریپورت کپی رایت در اینستاگرام

روزانه ده ها هزار مورد که با قوانین کپی رایت اینستاگرام در مغایرت هستند، مشاهده می شوند. در این بین ممکن است شما نیز محتوای کپی شده ای از محتوای خودتان را مشاهده کنید.

جهت ریپورت کپی رایت در اینستاگرام، در بخش محتوای کپی شده، فرآیند زیر را طی کنید:

 1. گزینه Report موجود در منوی سه نقطه مربوط به پست یا استوری را انتخاب کنید.
 2. گزینه Its inappropriate را انتخاب کنید.
 3. در صفحه باز شده گزینه Intellectual property violation را انتخاب کنید.
 4. گزینه Learn More را انتخاب نمایید.

پس از طی کردن 4 مرحله بالا با دو صفحه جدید روبرو می شوید. در صفحه اول، روی «Learn more about reporting copyright violations» کلیک کنید و در صفحه دوم، روی گزینه «this form» در انتهای پاراگراف Copyright که به رنگ آبی و به صورت لینک دار قرار دارد، کلیک کنید.

در قسمت بعد ابتدا گزینه Copyright و سپس گزینه Continue with your copyright report را انتخاب کنید.

سپس اینستاگرام  فهرستی از گزینه‌ها را ارائه می دهد که در میان آن ها باید گزینه I found content which I believe infringes my copyright را انتخاب کنید. پس از این مراحل باید اطلاعاتی دیگری را مبنی بر حقوق انتشار خود در رابطه با محتوا مورد نظر ارائه دهید.

مشخصات خود را وارد کنید‎

در این قسمت باید شروع به پر کردن جزئیات کنید: نام، آدرس و شماره تماس خود، نشانی اینترنتی پست اینستاگرام نقض کننده حقوق کپی رایت و لینک قسمتی که به طور قانونی محتوای خود را منتشر کرده اید را قرار دهید. این قسمت باید اکانت اینستاگرام، وب‌سایت، یا هر مکان دیگری باشد که قویاً نشان دهد که این محتوا متعلق به شماست.

شما همچنین می توانید جهت ارائه توضیحات بیشتر یک فایل را نیز آپلود کنید. سپس نام خود را از طریق امضا تایپ کنید و منتظر تایید از طریق ایمیل شوید.

منتظر ایمیل تایید باشید

شما باید یک ایمیل خودکار دریافت کنید که تأیید می کند گزارش شما ارسال شده است. همچنین ممکن است از شما خواسته شود جزئیات بیشتری ارائه دهید یا چیزی را که تیم اینستاگرام متوجه نشده‌اند، روشن کنید.

اگر همه چیز خوب پیش برود، یک یا دو روز بعد ایمیلی دریافت خواهید کرد که تأیید می کند محتوای مورد نظر «حذف یا غیرفعال شده است».

8 نظر در مورد مقاله “ قوانین کپی رایت اینستاگرام چیست؟ ” ثبت شده است
 1. mehrdad

  سلام من یک پیج کارتون قدیمی مثل دکتر ارنست و جودی ابت دارم که زیرنویس میکردم و در اینستا میذاشتم ولی چند روزه اینستا یا کارتون هارو کامل حذف میکنه یا تیکه هاییرو بر میداره. برای اینکه کارتون ها برگرده باید چیکار کنم آیا اصلا اینستا برمیگردونه و اجازه اثر رو باید از کی بگیرم ممنونم میشم راهنمایی کنید


  • سیدمجتبی پورموسوی

   درود
   متاسفانه برخی از قوانین کپی رایت اینستاگرام، دائما در حال تغییر هستند و نمیشه دقیقا بگیم که باید چه اقدامی انجام بدیم که درگیرش نشیم


 2. ز

  سلام من فیلم ک خواستم و مالک اون خودمم وقتی میخوام اپلودش کنم حق مالکیت میاد چیکارکنماز جایی یا سایتی کپی نکردم


  • سیدمجتبی پورموسوی

   درود
   قطعا این فیلم یه مشکل کپی رایتینگ داره که به شما این ارور نمایش میده


 3. سما

  سلام و عرض ادب
  پیجی محتوای کار من رو مرتب کپی میکرد و بی سر و صدا گزارش میدادم و محتوا پاک میشد بعد یه مدت پیجش دیسیبل شد و اومد سراغ من که اگر شما شکایت کپی رایت و پس بگیرید ممکنه پیج من برگرده
  به نظرتون اگر این‌کارو‌ کنم تهدیدی برای پیج خودم نیست.؟؟


  • سیدمجتبی پورموسوی

   درود
   وقت بخیر
   قطعا این فرد به کار کپی ادامه میده. پس بهتره که اهمیت ندین بزارید این شکایت باقی بمونه


 4. پاریدا

  سلام لطفا کمکم کنید من در اینستگرام یک ویدئو آپلود کردم با اهنگ ilyو خودم در ان هستم دو پیج دارم خیای مال خودم که قفله و یکی عمومی و محتواش متفاوت در آن که محتواش متفاوت و عمومی یک فیلم از خودم ،ذاشتم و اینستگرام این اخبار برام داده )it may contain content owned by someone else ( و من نمیدونستم جریان چیه ۴ سعی کردم آپلودش کنم )الان که دارم این مطالب میخونم یه چیزایی فهمیدم اما هیچی در رابطه با اون هشدار نوشته نشده


  • سعید قائمی

   درود بر شما دوست عزیز
   طبق چیزی که اینستاگرام گفته یعنی این محتوا متعلق به شخص دیگری هست.
   اگر محتوا متعلق به شما باشه در بخش ساپورت اینستاگرام می تونید درخواست بدید بررسی کنن که البته زمان بر هست.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود