وردپرس چیست و چه کاربردی دارد؟

worpress چیست,برنامه وردپرس چیست,کاربرد وردپرس

وردپرس چیست؛ این سوال را معمولا تمامی افرادی که به تازگی با دنیای وب و سئو سایت آشنا شده اند، می پرسند. در نتیجه ما تصمیم گرفتیم تا در نیوسئو مطلبی در مورد اینکه وردپرس چیست و چه کاربردی دارد را با بیانی ساده و کاربردی برای شما عزیزان بیان کنیم.

پاسخ ساده به این صورت است:

وردپرس یک سیستم عامل برای وبسایت شما می باشد.

خب این طور در نظر بگیرید درست همانطور که تلفن هوشمند شما سیستم عامل iOS و یا اندروید دارد تا بتواند کار کند، وبسایت هوشمند شما نیز نیازمند وردپرس می باشد.

در حالی که وردپرس قطعا تنها سیستم  عامل برای وبسایت نیست؛ اما می توان گفت که قطعا قوی ترین سیستم عامل موجود می باشد؛ بر اساس مقاله های معتبر آموزشی وردپرس چیست و چه کاربردی دارد. از بین افرادی که این مقاله را می خوانند، 32% از تمام وبسایت ها با وردپرس اجرا شده است! دوباره می گوییم 32% از تمام وبسایت ها!

برای این که متوجه شوید تفاوت دیگر CMS ها با وردپرس چیست، بین رتبه اول که در اختیار وردپرس است و رتبه دوم که در اختیار Joomla است؛ رتبه دوم تنها 3% از وبسایت ها را به خودش اختصاص داده است.

چه چیزی باعث می شود که وردپرس اینقدر رایج باشد و برای چه چیزی مورد استفاده قرار می گیرد؟

چند دلیل اصلی برای این موضوع وجود دارد:

 • وردپرس رایگان است. شما میتوانید بدون هیچ پولی از این ابزار استفاده کنید.
 • وردپرس متن باز است. این برنامه یک پروژه است که توسط هزاران داوطلب در سراسر جهان نوشته شده است. هر کسی می تواند در این زمینه مشارکت داشته باشد. هر کسی می تواند با وردپرس کار کرده و به این بستر کمک کند تا بیشتر رشد کند.
 • وردپرس خیلی مدرن است. در صورتی که بعضی از ویژگی های آن به صورت استاندارد برای نرم افزارهای وبسایت در نظرگرفته می شود، می توانید مطمئن باشید که قطعا وردپرس نیز آن ویژگی ها را دارد.
 • وردپرس خیلی منعطف است. این نرم افزار می تواند بر روی هر وبسایتی نصب شود. اصلا مهم نیست که شما یک سایت تجاری، یک وبلاگ و یا یک سایت تصویر دارید ، در هر صورت وردپرس می تواند در انواع وبسایت ها مورد استفاده قرار بگیرد. شما می توانید از این نرم افزار برای سایت های مجموعه سازی، سایت های عروسی، سایت تناسب اندام، سایت فهرست اقلام و حتی سایت های فروشگاهی استفاده کنید. همچنین استفاده از وردپرس دشوار نیست.
 • وردپرس در دسترس همه بوده و کاربر پسند است. کاربرانی که چشم هایشان مشکل دارد هم می توانند به راحتی از این ابزار استفاده کنند.
 • وردپرس در تمام دستگاه ها و سایزهای مختلف تصویر نیز استفاده می شود. شما میتوانید از طریق دسکتاپ، لپتاپ، تبلت و تلفن همراه به این بستر دسترسی داشته باشید.
 • وردپرس قابل توسعه است. شما می توانید ویژگی های سفارشی را با پلاگین های مختلف به وردپرس اضافه کنید. این پلاگین ها مانند نرم افزارهای سیستم عامل شما هستند.
 • وردپرس زیبا است. هزاران هزار طرح رایگان (تم) و یا طرح های پولی برای وردپرس وجود دارد. شما می توانید تنها با یک کلیک این تم ها را بر روی وبسایت خودتان نصب کنید.

وقتشه اینو بخونیحالا وقتشه! اینو بخون: آموزش افزایش بازدید گوگل به صورت کاملا رایگانپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

ماهیت وردپرس چیست؟

حال وقت آن است تا به شکل دقیق تری به پرسش وردپرس چیست پاسخ دهیم؛ به صورت خلاصه، وردپرس به صورت موتوری است که زیر ظاهر وبسایت شما کار می کند. این ابزار به شما این قابلیت را میدهد تا بتوانید محتوای سایت خودتان را تغییر دهید، پست ها و صفحه های جدید ایجاد کنید و سپس مطمئن شوید که وبسایت شما در تمام دستگاه ها به درستی نمایش داده می شود.

البته، برای استفاده کردن از این مزایا، اول شما باید وردپرس را نصب کنید. خب پس به سراغ قسمت های بعدی می رویم…

worpress چیست,برنامه وردپرس چیست,کاربرد وردپرس

وقتی به گوگل بروید و «wordpress» را جستجو کنید، چه چیزی را مشاهده می کنید؟

اگر شما «wordpress» را در گوگل جستجو کنید، ممکن است کمی گیج شوید.

مشکل اینجا است: وقتی شما این عبارت را در گوگل جستجو کنید، دو دسته متفاوت از نتایج را مشاهده می کنید:

 • WordPress.com
 • WordPress.org

حتی با وجود این که عقل سلیم حکم می کند که هر دوی این سایت ها مشابه هستند، اما خب متفاوت اند.

در واقع، تفاوت بسیار زیادی هم بیان آن ها وجود دارد! تفاوت آنها به این صورت است:

WordPress.com یک بستر آنلاین کاملا تجاری می باشد.

WordPress.org نیز یک پروژه نرم افزاری متن باز است که در قسمت بالا آن را توصیف کردیم.

در نتیجه، wordpress.com چیست؟ wordpress.com به عنوان یک راهکاری است برای افرادی که الزاما نمی خواستند با نرم افزار خام WordPress کار کنند، بلکه ترجیح می دادند که فرد دیگری این کارها را انجام دهد. در نتیجه، با استفاده از WordPress.com، شما می توانید یک حساب ایجاد کنید؛ یعنی پروفایل خودتان را داشته باشید و سپس از یک نسخه ساده از وردپرس استفاده کنید که از قبل بر روی سرورهای بستر، نصب شده است.

شما می توانید وبسایتی را ایجاد کنید که نسبت به وردپرس، سریع تر است؛ همچنین می تواند عملکردهای متفاوتی را به آن اضافه کنید (مگر این که بخواهید بیشتر هزینه کنید).

به صورت خلاصه، پیشنهاد ما این است که بیشتر افراد از  WordPress.org استفاده کنند.

نحوه استفاده از وردپرس و عملکرد آن

به صورت خلاصه به شما می گوییم که چطور وردپرس را شروع کرده و سپس بعضی از مقالات دیگر را به شما معرفی میکنیم که احتمالا خواندن آن ها خالی از لطف نیست.

خب برای استفاده از وردپرس شما باید از یکی از دو مسیر زیر استفاده کنید:

مورد الف) اگر میخواهید یک وبسایت کامل با وردپرس ایجاد کنید:

برای این کار، شما دو المان نیاز دارید:

 • یک نام دامنه؛ آدرس وبسایت شما بر اساس نام دامنه مشخص می شود مانند com
 • آماده کردن هاستینگ وبسایت که همان سرور وبسایت می باشد؛ یعنی جایی که وبسایت شما قرار است روی آن اجرا شود.

اگر چه ممکن است این موضوع کمی فنی به نظر برسد، اما اجرای هر دو کار خیلی ساده است. شرکت هایی هستند که می توانند از طرف شما نام سایت شما را ثبت کرده و همچنین به شما دسترسی به سرور را ارائه کنند. آن ها می توانند وردپرس را به جای شما هم نصب کنند.

مورد ب) اگر می خواهید یک سایت محلی برای تست ایجاد کنید:

اگر نمی خواهید یک سایت کامل اجرا کنید بلکه صرفا می خواهید کمی با وردپرس کار کنید و آن را یاد بگیرید، می توانید وردپرس را بر روی یک سرور محلی نصب کنید.

حالا، ترفند استفاده از وردپرس این است که از نقطه نظر فنی، وردپرس یک بسته نرم افزاری است. در واقع تنها تفاوت آن با نرم افزار های دیگر این است که شما آن را بر روی کامپیوتر خودتان نصب نمی کنید بلکه آن را از طریق یک سرور وبسایت اجرا میکنید.

البته این مسیر ممکن است کمی دشوار باشد و معمولا توسعه دهندگان حرفه ای این مسیر را انتخاب می کنند زیرا مایل هستند که روش کار وردپرس را شناسایی کنند. بیشتر کاربران مورد الف را مد نظر دارند.

توسعه وردپرس و تغییر طراحی آن

اولین کاری که بیشتر افراد در وردپرس انجام میدهند، سفارشی سازی ظاهر پیش فرض و طراحی وبسایت آن ها.

همانطور که بیان کردم، وردپرس به راحتی توسعه پیدا می کند و میتوان آن را اصلاح کرد- هم از نظر عملکرد و هم از نظر طراحی.

نخست، بیاید پلاگین ها را بررسی کنیم.

پلاگین ها، بخشهای نرم افزاری کوچکی هستند که می توان آن ها را بر روی سایت های وردپرس نصب کرد که باعث توسعه عملکرد ها و ویژگی های وردپرس می شود. هزاران پلاگین رایگان در وبسایت ها در دسترس هستند. شما میتوانید پلاگین های مختلف را بر روی وردپرس خودتان نصب کنید.

در قسمت بعدی ما طراحی را بررسی می کنیم. در واقع ما در وردپرس با نصب تم، طراحی وبسایت را تغییر میدهیم.

تم ها، بسته های طراحی کاملی هستند که می توانند ظاهر وبسایت شما را تنها در چند کلیک تغییر دهند. شما می توانید درست مانند پلاگین، تم ها را بر روی وبسایت خودتان نصب کنید.

 هزاران تم رایگان وجود دارد همچنین فروشگاه های معروفی هستند که می توانید تم های آن ها را خریداری کنید.

ما هم طرح های خوبی در این زمینه ارائه کرده ایم که می توانید آن ها را بررسی کنید.

بعد چه؟

در انتها، با وجود ماهیت کاربر پسند ، وردپرس یک ابزار خیلی قوی است و می توانید به صورت موفق آن را نصب کنید و انواع وبسایت ها را با آن اجرا کنید.

مثلا، سایت خواننده معروف Beyonce.com هم با استفاده از وردپرس طراحی شده است.

4 نظر در مورد مقاله “ وردپرس چیست و چه کاربردی دارد؟ ” ثبت شده است
 1. عارف

  سلام خدمت تیم نیوسئو
  من از وردپرس استفاده می کنم و به جرات میگم بهترینه و محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا واقعا حقشه. به عقیده من وقتی چنین سیستم محتوایی به این خوبی ساخته شده، دلیلی نداره به سراغ اسکریپت های اختصاصی بریم که ممکنه هزاران مشکل امنیتی و … داشته باشه.
  خسته نباشید و خداقوت


 2. ناظر سایت

  به نظر شما بهترین سی ام اس در سئو سایت ورپرس هست؟


 3. برنج هاشمی

  خیلی مطلب مفیدی بود. ممنون از شما


  • سیدمجتبی پورموسوی

   سپاس


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود