ضروری

نکات مهم در ثبت دامنه

domain-names-variety

اولین نکته در آغاز یک کسب و کار با زیرساخت تجارت الکترونیک ثبت دامنه است و نکاتی که باید در هنگام ثبت دامنه یا همان دامین مد نظر داشته باشید آنقدر مهم است که بنده در جلسات آموزشی خویش بارها بدان اشاره کرده ام …

این روزها همه افراد حقیقی و حقوقی بارها نام دامنه های مختلف اینترنتی را برای هر تجارت مدنظر خود ثبت می کنند. دامنه یا همان دامین ، مجموعه ای از حروف و اعداد است که می توان با وارد کردن آن در نوار آدرس مرورگر، به سایت مورد نظر دست پیدا کرد. نام دامنه نشانی اینترنتی وب سایت شماست و از دید برند سازی ارزش بسیار زیادی دارد.

این مقاله بسیار مهم را حتما تا پایان مطالعه نمایید و مخصوصا به مثال انتهایی آن بیش از هر قسمت دیگری دقت کنید.

بنده بارها شده برای ثبت یک دامنه روزها و یا حتی هفته ها فکر کرده ام تا بتوانم دامنه ای را انتخاب کنم که بهترین باشد و در آینده از ثبت آن پشیمان نشوم. 

به صورت کلی دو نکته بسیار مهم در انتخاب دامنه باید مد نظر قرار بگیرد : یکی اینکه کاربران نتوانند در مرورگر آن را به اشتباه تایپ کنند و یکی اینکه به راحتی در ذهن ماندگار شود (یک هجایی باشد).

دو مورد بالا برای دامنه های بیزینس های بسیار بزرگ مطرح است و حتی گاهی شرکت ها برای خرید این دامنه ها میلیون ها تومان هزینه می کنند ولی شما هم به اندازه خود می توانید نکات مهم ثبت دامنه را رعایت کنید.

اما به صورت جزئی بهتر است برای انتخاب یک دامنه موارد ذیل را مد نظر قرار دهید :

1. کوتاه بودن دامنه

با این که شما می توانید تا 60 کاراکتر را در نام دامنه خود قرار دهید، اما هر چه نام دامنه کوتاه تر باشد، به خاطر سپردن آن ساده تر است و به این ترتیب مخاطبان بیشتری خواهید داشت (این همان داستان یک هجایی بودن دامنه است) . برخی مطالعات نشان داده کاربران معمولا نمی توانند نام دامنه ای را که بیش از 12 کاراکتر دارد، به راحتی به خاطر بسپارند. (نگاهی به دامنه معروف اینترنتی ایران مثل دیوار ، زنبیل ، بامیلو ، فینال یا همین نیوسئو بندازید …)

2. معنا دار بودن

قطعا هر چه نام دامنه معنادارتر باشد، امکان به خاطر سپردن آن نیز بیشتر خواهد شد. بهتر است دامنه انتخابی شما دربردارنده موضوع فعالیت سایت و حوزه ای تجارت شما باشد که در آن فعالیت می کنید. خلاصه این که بهتر است حداقل یکی از عبارات کلیدی را که در مرحله برنامه ریزی برای سایت در نظر گرفتید در دامنه سایت جای دهید که البته این مهم برای سئو سایت هم مفید است.

برای نمونه اگر می خواهید برای رستوران خود سایتی تهیه کنید، بهتر است واژه food را در آن بگنجانید. معمولا توصیه می شود از گنجاندن واژه های فینگیلیش در نام دامنه حتی الامکان خودداری شود، با این حال شاید در برخی موارد چنین کاری چندان هم بد نباشد؛ مثلا برای یک سایت فروش کالا می توان از واژه kala نیز در نام دامنه استفاده کرد که نمونه بارز آن سایت بزرگ digikala است.

اما از دیدگاهی دیگر ، برخی افراد متخصص که قصد راه اندازی وبسایتی شخصی دارند باید از نام و نام خانوادگی خود برای ثبت دامنه استفاده نمایند.

domain-globe-1000x675

3. حرف به جای عدد یا کاراکتر

با این که در نام دامنه خود می توانید از عدد یا کاراکترهایی نظیر (-) نیز استفاده کنید، اما بهتر است حتی الامکان از حروف برای آن بهره بگیرید و از اعداد و عبارت های دیگر پرهیز کنید، زیرا به این صورت دامنه تان شکل ظاهری بهتری خواهد داشت.

یک سری کاراکترهای ممنوعه هم در ثبت دامنه هست که در ذیل لیست شده اند :

# , _ , ( , ) , = , +

پس از این که چند نام مختلف برای دامنه مورد نظر خود انتخاب کردید، باید ببینید دامنه انتخابی شما آزاد است یا خیر. برای این کار وبسایت های زیادی وجود دارد. می توانید به سایت میهن نیک مراجعه کرده و نام مورد نظر را در باکس جستجوی آن تایپ کنید و دکمه جستجو را بزنید تا از وضعیت آزاد بودن دامنه مد نظر خود مطمئن شوید.
دامنه های ناموجود، دامنه هایی است که قبلا از سوی عده ای دیگر ثبت شده اند و فعلا امکان ثبت آنها وجود ندارد. اما اگر دامنه ای آزاد باشد می توانید براحتی و در حد چند دقیقه آن را برای خود ثبت کنید. اگر حتما روی نام خاصی اصرار دارید و قبلا ثبت شده است ، می توانید پسوند های دیگر دامنه را برای آن نام در نظر گرفته و به ثبت برسانید. با اندکی صبر و حوصله و بررسی گزینه های موجود می توان نام دامنه مناسبی برگزید.

بارها پیش آمده زمانی که یکی از مشتریان امیر قمصری اصرار زیادی برای داشتن دامنه ای داشته است که آزاد نیست و فرد دیگری در حال استفاده از آن است ، با تماس با صاحب کنونی دامنه و تعاملات مادی و معنوی توافقی جهت انتقال دامنه به فرد جدید صورت گرفته است.

4. دامنه با پسوند دات کام یا دات آی آر یا … ؟

با این که پسوند com. آشناترین و رایج ترین پسوند اینترنتی در دنیاست، اما پسوندهای دیگری نیز در این میان وجود دارد. برای نمونه پسوند org. برای نام سازمان های دولتی یا مردم نهاد پیشنهاد می شود اما هر کشوری پسوندی منحصر به فرد دارد که نشانگر ثبت دامنه در همان کشور است. این دامنه برای ایران به شکل ir. است.

مزایای دامنه با پسوند ir.

نخست آن که هزینه ثبت این نوع دامنه بسیار کمتر از دامنه های بین المللی است.
دوم، امکان تاثیر تحریم های بین المللی بر دامنه شما تقریبا از بین می رود.
سوم آن که امکان کلاهبرداری و دزدیده شدن دامنه تقریبا از میان می رود؛ زیرا عامل اصلی اجرایی این دامنه، یک نهاد رسمی در ایران است و برای ثبت و انتقال دامنه مدارک زیادی را این نهاد طلب می کند.
مزیت چهارم این است که بسیاری از واژه هایی که با پسوند com. ثبت شده اند با پسوند ir. آزاد بوده و می توانید به راحتی آن را به نام خود ثبت کنید.

ولی من همیشه گفته ام و باز هم می گویم که بهترین حالت ثبت دامنه برای پسوند ها حالتی است که بتوانیم هم .com را داشته باشیم و هم .ir که خدایی نکرده در طولانی مدت دیگران از دامنه و برند شما سوء استفاده نکنند

نکات بالا نکاتی است جهانی و چیزی نیست که امیر قمصری به تنهایی بدان اعتقاد داشته باشد.

یک مثال واضح از رعایت تمام نکات بالا خود دامنه نیوسئو است !

www.newseo.ir

 • این دامنه شامل هیچ کاراکتر ممنوعه و حتی عدد نیست.
 • یک سیلابی بوده و براحتی به ذهن سپرده می شود.
 • در آن کلمه سئو وجود دارد که دقیقا به بیزینس مربوط به سایت می پردازد.
 • هیچ کس نمی تواند آن را اشتباه تایپ کند ، حتی افرادی که تسلط کمی به زبان انگلیسی دارند آن را صحیح تایپ می کنند.
 • پسوند .com این دامنه عموما بالا نمی آید و مربوط به سال 2002 می باشد.یعنی قابلیت خرید را ندارد و از طرفی چون مربوط به یک ایرانی نیست نمی تواند در طولانی مدت از برند نیوسئو سوء استفاده کند.

پیروز و موفق باشید دوستان عزیزم.

ادامه…

تاثیر دامنه بر سئو

تاثیر دامنه بر سئو موضوع اصلی است که ما در این مقاله به بررسی کامل و جامع آن می پردازیم. اگر کسی بخواهد اطلاعاتی در مورد سئو سایت به دست بیاورد، قطعا به مقاله هایی در مورد دامنه سایت نیز برخورد کرده است. دانستن اینکه نقش دامنه در سئو به چه صورت می باشد، نیازمند مطالعه مقاله های زیاد و معتبری در این زمینه می باشد.

گوگل از فاکتورهای بسیار زیادی برای رتبه بندی صفحات سایت های موجود در نتایج جستجوی خود استفاده می کند. طبیعتا دامنه سایت و در نظر گرفتن بهترین دامنه برای سئو کمک بسیار زیادی به شما در بهبود و افزایش رتبه سایتتان خواهد کرد. پیدا کردن یک دامنه مناسب مسئله ای است که باید قبل از اینکه طراحی سایت و یا فعالیت های مربوط به لینک سازی را انجام دهید، آن را مورد بررسی قرار دهید.

در نتیجه بهتر است که قبل از اینکه بررسی کنیم که دامنه یا Domain چه تاثیری در بهینه سازی سایت شما دارد، مفهوم و ماهیت آن را به خوبی متوجه شویم.

دامنه چیست؟

هرکجا که با واژه دامنه مواجه شدید، بهتر است بدانید که منظور همان آدرس اینترنتی سایت می باشد. به عنوان مثال www.newseo.ir دامنه برند نیوسئو می باشد. حال این دامنه به چند زیر شاخه تقسیم بندی می شود. نام دامنه و پسوند دامنه اصلی ترین اجزای آن هستند که امروز در این مقاله آن ها را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم. در مثال بالا، newseo نام دامنه و ir. پسوند دامنه می باشند.

نکاتی در مور نام دامنه سایت

نام دامنه باید این نکته را نشان بدهد که کسب و کار شما در مورد چه چیزی است. به عبارتی دیگر، نام دامنه شما باید عبارتی را در بر داشته باشد که هدف اصلی شما این است که برای آن عبارت در نتایج جستجوی گوگل به رتبه اول برسید. پیشنهاد ما این است که در انتخاب نام دامنه، هرچه از عبارت های کوتاه تری استفاده کنید، بهتر است. همچنین به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود که در متن نام دامنه خود از عدد استفاده کنید و یا نام دامنه را با یک عدد شروع کنید.

این مواردی که گفته شد، همگی به عنوان فاکتورهای مهم تاثیر دامنه بر سئو نقش زیادی دارند. شما همچنین بهتر است که تعداد کاراکتر و نحوه نوشتن نام دامنه را با استفاده از نکات مهم آموزش سئو پیاده سازی کنید.

پسوند دامنه و تاثیر آن در سئو

برای انتخاب پسوند دامنه سایت و داشتن بهترین تاثیر دامنه بر سئو، بهتر است که اول از همه به موقعیت جغرافیایی مخاطبین خود دقت کنید. دامنه هایی که به صورت عمومی هستند، اولویت بالاتری در منطقع جغرافیایی دارند. در واقع منظور ما این است که اگر شما کاربری ایرانی هستید، پسوند .ir که برای کشور ما در نظر گرفته شده است، شانس و احتمال بیشتری برای کسب رتبه های برتر نسبت به پسوند .com دارد. این خود یکی از مهمترین موارد نقش دامنه در سئو می باشد.

تمامی کشورهای جهان دارای یک پسوند دامنه منحصر به فرد هستند که معمولا از آن در آدرس اینترنتی سایت خود استفاده می کنند. ir پسوندی است که برای کشور ما در نظر گرفته شده است. آن دسته از سایت هایی که فعالیت هایشان در ارتباط با ایران می باشد، از این پسوند دامنه استفاده می کنند. نکته که در مورد دامنه های ملی وجود دارد این است که این دامنه ها قوانین مخصوصی دارند که با یکدیگر متفاوت می باشند.

نکاتی که در بالا ذکر شد، این مسئله را بیان می کند که پسوند دامنه به طور کلی بستگی به چگونگی وب سایت شما دارد. بهترین کاری که باید انجام دهید این است که پسوند مورد استفاده خود را سریعا برای دامنه خود ثبت کنید تا بهترین تاثیر دامنه بر سئو را داشته باشید.

یکی از اصلی ترین تفاوت هایی که پسوندها دارند، مخاطبین آن هاست. همانطور که همه ما می دانیم، هدف اصلی موتورهای جستجو از جمله گوگل، بهبود رضایت کاربران می باشد و برای گوگل اهمیت زیادی دارد که بهترین و مرتبط ترین نتیجه را برای افراد به نمایش در بیاورد. در نتیجه موتورهای جستجو بسته به اینکه انطباق بین پسوند دامنه و مخاطبین چه میزانی داشته باشد، رتبه ای برای سایت شما در نتایج جستجو در نظر می گیرند.

تاثیر تغییر دامنه در سئو سایت

نقش دامنه در سئو

سئو یک فاکتور تعیین کننده اصلی در مورد این موضوع است؛ بنابراین واضح است که انتقال به یک دامنه جدید، بر روی تمامی فعالیت های سئو سایت شما تاثیر می گذارد. مسئله ای که وجود دارد این است که باید بدانیم این اثرات تا چه میزانی هستند و اینکه چگونه می شود آن ها را در جهت بهبود سئو، به کار برد.

برخی از صاحبان وب سایت های تازه کار، ممکن است که پیامدهای تغییر دامنه را به خوبی متوجه نشوند و به خوبی اهمیت و نقش دامنه در سئو را متوجه نشده باشند. آن ها باید بدانند که اگر یک دامنه جدید را برای کسب و کار اینترنتی خود در نظر می گیرند، تمام لینک های ارزشمند و فعالیت های مربوط به لینک سازی از بین می رود. همچنین این تغییرات تاثیر اساسی بر روی میزان جذب ترافیک طبیعی وب سایت می گذارد.

چرا برخی می خواهند دامنه خود را تغییر دهند؟

در بیشتر زمان ها، صاحبان وب سایت ها سعی می کنند که از تغییر دامنه سایت، خودداری کنند. با این حال در برخی از شرایط ممکن است که برای دستیابی به مزایا و شایستگی های خاصی که در آن وجود دارد، نیاز باشد که نام دامنه تغییر کرده و بهترین دامنه برای سئو انتخاب شود. با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه، در ادامه اصلی ترین دلایلی که صاحبان وب سایت ها دامنه خود را تغییر می دهند را برای شما ارائه کرده ایم:

 • آن ها نام دامنه سایت خود را دوست ندارند
 • دامنه عملکرد خوبی ندارد
 • تغییر در کسب و کار اینترنتی
 • خواستن یک دامنه سطح بالاتر

نقش دامنه های موضوعی

دامنه های موضوعی یکی از بهترین گزینه هایی هستند که برای انتخاب بهترین دامنه برای سئو می توانید از آن ها استفاده کنید. این نوع از دامنه ها در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته اند و همچنین می شود به خوبی برای کلمات کلیدی مرتبط با آن ها در گوگل رتبه بسیار خوبی کسب کرد.

امیدواریم که با استفاده از مطالبی که گفته شده به خوبی ماهیت دامنه و نقش دامنه در سئو را فهمیده باشید. همچنین پیشنهاد می کنیم که اگر قصد تغییر دامنه سایت خود را دارید حتما مطالعات زیادی در این زمینه انجام دهید تا مشکلی جدی برای کسب و کار اینترنتی شما به وجود نیاید.

20 نظر در مورد مقاله “ نکات مهم در ثبت دامنه ” ثبت شده است
 1. محمد نصیری

  درود بر جناب آقای مهدی
  شما در این دامنه به چندین نکته در مورد ثبت دامنه که در مقاله اشاره شده دقت نکردید که با هم این نکات مهم را بررسی می کنیم.
  1- نام دامنه باید معنادار باشد که در حال خاضر برای خواندن کلمه انگلیسی این دامنه مشکل بوده و به آسانی نمی توان آن را ادا کرد.
  2- حروف تکرار شونده در داخل دامنه که حرف e می باشد بسیار مشکل ساز بوده و باعث می شود به راحتی به در ذهن باقی نماند و باعث اشتباه تایپی می شود.
  امیدوارم توانسته باشم نکات را بخوبی یادآوری کنم.


 2. hosein

  سلام
  من میخوام یک دامنه com انتخاب کنم متاسفانه توی سایت web.archive.org این دامنه رو درسال 2011 ثبت کردند , بعداز یک سال هم تمدید نشده وفعلا آزاده توی گوگل هم صفحه ای ازش ایندکس شده نیست . ایا با ثبت دامنه به مشکل بر میخورم یانه ؟ ایا گوگل پنالتی یا جریمه شده ؟
  2 – برای یک سایت موزیک ادرس musicnasl.com که با دامه ای آر رو هم خالی داره مناسبه ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید


  • محمد نصیری

   درود بر شما
   باید سایت بررسی شود و اینکه ارتباطی با گوگل پنالتی ندارد.
   از نظر اسم دامنه مشکلی ندارد.


 3. Captcha

  درود
  من واقعا تعجب میکنم وقتی میبینم بسیاری از فعالان در حوزه اینترنت و سایت داران گرامی، نام دامنه بسیار نامنسابی رو انتخاب میکنن. جالبه که بسیاری از این ها در اینده و در زمان ثبت شرکت خود با این نام دچار مشکل میشن. پس بهتره در همون ابتدای کار با کارشناسی مشروت بشه در این مورد
  ممنون


 4. خدایاری

  سلام
  من مقالات بسیاری رو در مورد ثبت دامنه مطالعه کردم. مدیران کسب و کاری که به دنبال ثبت دامنه برای شرکت های خود هستن باید واقعا به این موضوع توجه داشته باشن. تاثیر یک دامنه خوب، به جا افتادن اون نام هم کمک شایانی میکنه.
  تشکر از مقاله خوبتون


 5. رسول زادگان

  سلام نکته ای که در مورد ثبت دامنه با .ir و .com بسیار عالی بود متشکرم از شما


 6. ﺛﺒﺖ ﺩاﻣﻨﻪ

  اﻳﻦ ﺩﻭ ﺗﺎ ﻧﻜﺘﻪ ﻛﻠﻲ ﻛﻪ ﮔﻔﺘﻴﺪ ﺧﻴﻠﻲ ﻋﺎﻟﻲ ﺑﻮﺩ ﻛﺎﺵ ﻭﺑﻤﺴﺘﺮﻫﺎ ﻫﻢ ﻛﻤﻲ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﻛﻨﻦ

  یکی اینکه کاربران نتوانند در مرورگر آن را به اشتباه تایپ کنند و یکی اینکه به راحتی در ذهن ماندگار شود (یک هجایی باشد).

  ﺧﻴﻠﻲ ﻣﻤﻨﻮﻧﻢ


 7. hamed

  سلام
  “حرف به جای عدد یا کاراکتر” که گفتید خیلی خوب بود . بعضی ها فک می کنن واسه تک تک کاراکترهای دامنشون باید پول بدن خیلی مخفف میزارن مثلا 2onya یا 93ia . بعضیام که کل دامنشون عدده باید شماره حفظ کنیم


 8. مسعود شریفی

  این سایت هایی که دو سه کلمه ای اند خیلی پر ماجران چون همش می پرسن خط فاصله داره یا سر هم نوشته میشه .


 9. elmira

  من برای راه اندازی یک سایت خواستم دامنه انتخاب کنم بعد کلی جستجو متوجه شدم دامنه ای که انتخاب کردم قبلا ثبت شده با فرد صاحب دامنه تماس گرفتم گفت 5 میلیون تومان علی الحساب واریز کنید . واقعا عجب بازاری شده این خرید و فروش دامنه


 10. طراحی سایت

  این مقاله تون خیلی مفید بود
  انتخاب نام دامنه مهم ترین بخش یه سایته که نیاز به دقت زیاد داره .
  موفق باشید


 11. الهه

  دامنه نیوسئو خیلی عالیه و این برند خودش یک نمونه دامنه خوب برای مدیران سایت ها به حساب میاد .


 12. مریم

  سلام و خدا قوت.من این مقاله رو به طور کامل مطالعه کردم. برای اسم فروشگاه عمده فروشی مواد غذایی و بهداشتی بهomdemarket رسیدیم . ممنون میشم شما هم نظرتونو بفرمایید.


  • امیر قمصری

   با سلام
   خوبه به نظرم.اما عالی نیست


 13. کانفیگ دایرکت ادمین

  ایا نداشتن فاکتورهایی همچون همخوانی دامنه با فعالیت موردنظر تاثیری شگرفی خواهد گذاشت و یا جنبه شتاب دهنده دارد؟


  • امیر قمصری

   با سلام
   جنبه شتاب دهنده دارد


 14. مریم

  البته توضیح بدم که easybuy رو برای فروشگاه جزئی فروشی در نظر گرفتیم یه شرط اینکه برای فروش عمده easyomde انتخاب بشه. گفتم شاید درست توضیح ندادم توی قبلی.


  • امیر قمصری

   دامنه های اعلام شده در کامنت قبلی اصلا مناسب نیستند
   لطفا نکات ثبت دامنه را به صورت کامل مطالعه نمایید


 15. مریم

  سلام و تشکر از اطلاعات عالیتون.به نظرتون دامنه omdebar برای فروشگاه عمده فروشی مواد غذایی و بهداشتی مناسبه؟
  یا easyomde مناسبتره؟ چون احتمالا بعد از یه مدت فروشگاه به صورت فروش جزئی هم راه اندازی میکنیم فکر میکنیم بهتره که اسماشون شبیه باشه تا مشخص بشه متعلق به یک مجموعه هستن. بنابراین دو اسم easyomde و easybuy رو در نظر گرفتیم.
  ممنون میشم اگه نظرتون رو درباره دامنه easyomde و omdebar بفرمایید.


  • امیر قمصری

   با سلام
   هیچکدام مناسب نیست دوست عزیز


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود