تاثیر امنیت وب سایت بر سئو – قسمت سوم

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

تامین امنیت سایت های اینترنتی و تاثیر آنها بر سئو سایت را تاکنون در دو قسمت مطرح کرده ایم:

تاثیر امنیت وب سایت بر سئو – قسمت اول

تاثیر امنیت وب سایت بر سئو – قسمت دوم

در این بخش قصد داریم به دو مورد باقی مانده از راهکارهای افزایش امنیت سایت که موجب می شود خطرات سئو کمتری را متحمل شویم، بپردازیم.

  1. نظارت بر سیستم ها و شناسایی هک ها

بسیاری از فعالان در این زمینه، هنگامی که سفارش مشتریان خود را قبول می کنند، بررسی نمیکنند که آیا سایت آنها هک شده است یا خیر. به غیر از اعلانات گوگل و مشتری هایی که به طور کامل پیشینه کاری خودشان را بیان می کنند، معمولا مشخص کردن وضعیت سایت از نظر هک شدن، دشوار می باشد.

این روند باید یک نقش اساسی در ارزیابی کسب و کارهای موجود و آتی داشته باشد. یافته های شما در این قسمت، هم از نظر پیشینه فعالیت و هم از نظر وضعیت امنیتی فعلی، باید در استراتژی هایی که برای امنیت وبسایت خودتان انتخاب می کنید، موثر باشد.

با 16 ماه اطلاعات سرچ کنسول، می توان حملات سایبری گذشته سایت مانند تزریق اسپم را با ردگیری داده های پیشین سایت، شناسایی کرد.

با این وجود، همه حمله ها به این صورت نیستند. همچنین بعضی از تغییرات ترافیکی شدید به صورت ناگهانی به دلیل تغییرات فصلی رخ می دهد. در نتیجه شما باید این گونه اطلاعات را به صورت دقیق از مشتری خودتان (کسی که برای رفع مشکلات سایت هک شده پیش شما آمده) بپرسید و همه چیز را بررسی کنید.

نحوه پیشگیری

برای این که از بهترین شانس خودتان برای شناسایی حملات فیشینگ فعلی سایت استفاده کنید، شما نیازمند ابزار خاصی هستید که به شما کمک کند تا موضوعاتی مانند نرم افزارهای کاوش رمز، فیشینگ و بد افزارها را شناسایی کنید.

سرویس های پولی مانند WebsitePulse یا SiteLock وجود دارد که یک راه حل جامع برای نظارت بر وبسایت شما، سرور ها و اپلیکیشن های موجود را ارائه می کند. از این رو در صورتی که یک پلاگین مشکل داشته باشد، لینک هایی را به صفحات موجود اضافه کند و یا به صورت کلی صفحات جدید ایجاد کند، این نرم افزار نظارتی تنها در چندین دقیقه به شما این موضوع را اطلاع می دهد.

شما می توانید از ابزار تحلیل کد منبع هم استفاده کنید تا مشخص کنید که آیا سایت شما تحت حمله قرار گرفته است یا خیر.

این موارد می توانند PHP شما و دیگر کد های منبع را برای شناسایی امضاها و الگوهایی که مطابق با کد بد افزارها می باشند، بررسی کنند. نسخه های پیشرفته از این نرم افزارها، وضعیت فعلی کد شما را نسبت به نسخه های صحیح بعضی از فایل ها مقایسه می کند و فقط دنبال نشانه های خارجی نمی گردد. این کار می تواند به شما کمک کند بد افزارهایی را شناسایی کنید که نشانه شناسایی خاصی برای آن ها وجود ندارد.

بیشتر سرویس های خوب نظارتی شامل این توانایی می شوند که این سرویس ها را از مکان های مختلف ارائه کنند. سایت های هک شده گاهی بد افزارها را به تمام کاربران ارائه نمی کنند.

بلکه، آن ها کدهایی را شامل می شوند که تنها بر اساس مکان، زمان، منبع ترافیک و یا دیگر معیار ها، به کاربران خاصی ارائه می شود. با استفاده از یک پویشگر راه دور که بخش های مختلف از سایت شما را به روش های مختلف بررسی می کند، شما می توانید خطر غفلت نسبت به خطرات سایت خودتان را کاهش دهید.

  1. امنیت شبکه محلی

امنیت در شبکه محلی نیز مانند تامین امنیت وب سایتی که بر روی آن کار می کنید مهم است. در صورتی که کنترل دسترسی در شبکه شما آسیب پذیر باشد، استفاده از انوع نرم افزار های امنیتی لایه بندی شده قطعا بی فایده خواهد بود.

تقویت امنیت شبکه خودتان یکی از مهم ترین موضوعات می باشد، هر چند شما به صورت مستقل، راه دور و یا در یک دفتر بزرگ کار کنید. هر چه شبکه شما بزرگتر باشد، ریسک خطای انسانی بیشتر می شود، در حالی که ریسک های شبکه های عمومی را به هیچ وجه نمی توان دست کم گرفت.

شما باید مطمئن شوید که از فرآیندهای امنیتی استاندارد، مانند محدود کردن تعداد تلاش ها برای ورود به سایت در یک بازه زمانی خاص، به پایان رساندن session های منقضی شده به صورت اتوماتیک و حذف کردن امکان تکمیل خودکار فرم ها را در سایت خودتان استفاده کنید.

هر وقت که شما بر روی سایت خودتان کار می کنید، باید با استفاده از یک VPN قابل اعتماد، ارتباطات خودتان را رمز نگاری کنید. 

همچنین شما می توانید ترافیک خودتان را با استفاده از یک فایروال وب سایت (WAF) فیلتر کنید. این کار باعث می شود که ترافیک شما تحت فیلتر، نظارت و یا بعضی اوقات تحت کنترل و محدودیت قرار بگیرد و در نتیجه نوعی محافظت نسبت به سوء استفاده از داده ها و یا هک سایت، ایجاد می شود.

به همان روشی که نرم افزار های VPN عمل می کنند، شما می توانید با استفاده از یک دستگاه، نرم افزار و یا WAF که به عنوان سرویس مورد استفاده قرار می گیرد و شامل سیاست های سفارشی متناسب با کاربردهای مد نظر شما می باشد، این محافظت را ایجاد کنید. این سیاست های سفارشی باید همواره حفظ شده و مطابق با اصلاح کاربردهای شما، آن ها هم به روز رسانی شوند.

جمع بندی

امنیت وبسایت بر روی همه تاثیر می گذارد. در صورتی که معیارهای پیشگیری مناسبی مورد استفاده قرار نگرفته باشد و بدترین رخداد یعنی هک شدن سایت صورت بگیرد، کاملا عواقب شفاف و طولانی برای آن سایت هم از نقطه نظر جستجو و هم معیارهای دیگر، ایجاد خواهد شد.

زمانی که شما با یک وبسایت، مشتری و یا یک استراتژی به صورت نزدیک کار می کنید شما باید بتوانید مباحث امنیتی را هم پوشش دهید و در صورتی که تاکنون این کار را انجام نداده اید، پس قطعا حالا زمان پرداختن به آن رسیده است.

در صورتی که شما سرمایه گذاری های زیادی بر روی موفقیت سئو یک سایت انجام داده اید، بخشی از مسئولیت شما تضمین استراتژی کنش گرایانه و پیش گیری از حمله و آسیب به این سایت می باشد و این استراتژی باید همیشه به روز نگاه داشته شود.

این مشکل قرار نیست خیلی سریع حل شود. در آینده، بهرین استعداد های سئو، آژانس ها، سئو کارهای مستقل و یا کسانی که در خانه کار می کنند، باید موضوع امنیت سایبری را به خوبی درک کنند.

به عنوان یک صنعت، ما باید به مشتری های خودمان آموزش دهیم که چه ریسک هایی آن ها را تهدید می کند؛ نه فقط تهدیدات مرتبط با سئو سایت بلکه تهدید هایی که مرتبط با کل کسب و کار آن ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود