تاثیر امنیت وب سایت بر سئو – قسمت اول

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

تاثیر امنیت سایت ها بر سئو چقدر است؟ نحوه تاثیر امنیت وبسایت بر روی عملکرد سئو چگونه است؟

امنیت وبسایت و یا کمبود امنیت در وبسایت، می تواند به صورت مستقیم بر روی عملکرد سئو وب سایت شما تاثیر داشته باشد.

متخصصین جستجو ممکن است اندکی این موضوع را نادیده بگیرند. بازاریاب ها هم معمولا به بررسی سئو در وضعیت فعلی می پردازند و خیلی نسبت به این موضوع که سئو در حالت ایده آل باید چگونه باشد، دقیق نمی شوند.

اما یکی از موضوعاتی که همیشه در این صنعت مطرح می شود، تاثیر دائمی هک شدن وبسایت بر روی عملکرد ارگانیک آن می باشد.

بسیاری از افراد نیز این سوال برایشان ایجاد شده است که آیا معیار های امنیتی و پیشگیری از مشکلات امنیتی در وبسایت ممکن است در ارزیابی گوگل نسبت به یک دامنه تاثیر داشته باشد یا خیر.

خوشبختانه به لطف معرفی GDPR و مقررات همراه با آن، دوباره سوالات امنیت سایبری و حریم اطلاعاتی خودشان را مطرح کرده اند.

حالا مباحث در این زمینه گسترش یافته است. واقعا هزینه حمله به یک وبسایت چیست؟ تا چه حدی امنیت سایت ها می تواند بر روی رتبه بندی سایت تاثیر داشته باشد؟

حقیقت این است که، بسیاری از کسب و کار ها هنوز اهمیت تامین امنیت دارایی های دیجیتال خودشان را درک نکرده اند. تا کنون، ایجاد کردن محافظت های امنیتی نسبت به آسیب پذیری های سایت به عنوان مجموعه مهارتی متفاوت نسبت به سئو در نظر گرفته شده است در حالی که نباید این گونه باشد. یعنی سئو و تامین امنیت سایت باید همراه با یکدیگر در نظر گرفته شوند.

امنیت سئو معمولا در طرح های بازاریابی دیجیتال بلند مدت، نادیده گرفته می شوند. اما در حقیقت، امنیت سایت ها می تواند نشانه ای باشد که منجر به تمایز بین شما و رقبای شما شود.

آخرین باری که موضوع امنیت سایبری در جلسات تعیین استراتژی یا ارزیابی سئو سایت را بررسی کردید، کی بود؟

چگونگی تاثیر امنیت وب سایت بر سئو

امنیت وب سایت چطور بر روی سئو تاثیر  دارد؟

امنیت وب سایت چیست؟ در به روز رسانی های انجام شده برای مرورگر کروم، HTTPS به عنوان یک عامل رتبه بندی در نظر گرفته شد و تاکید زیادی بر روی آن شد. از آن زمان تا کنون، HTTPS تبدیل به نشانه امنیت سایبری در سئو شده است.

اما همانطور که بیشتر ما می دانیم، امنیت سایبری فقط محدود به HTTPS نمی شود و داشتن HTTPS به تنهایی به این معنی نیست که وبسایت شما ایمن است.

فارغ از موضوع تایید HTTPS، تحقیقات نشان داده است که بیشتر وبسایت ها به صورت میانگین، در هر روز متحمل 58 حمله می شوند. مهم تر از آن، این موضوع مطرح می شود که حدود 61 درصد از تمام ترافیک اینترنت به صورت خودکار ایجاد می شود. یعنی که بیشتر این حمله ها اصلا موضوع سایز یا محبوبیت سایت هایی که تحت تاثیر قرار می گیرند را در نظر ندارند.

در نتیجه نمی توان گفت که یک سایت به دلیل کوچک بودن یا کم اهمیت بودن، تحت خطر حمله قرار ندارد. متاسفانه، تعداد این حمله ها در حال افزایش می باشد. همچنین شرایط به نحوی پیش رفته است که حتی شناسایی این حمله ها هم دشوار تر از قبل شده است.

  1. ایجاد لیست سیاه

وقتی که شما تحت تاثیر یک حمله قرار می گیرید، تنها ضررهای مالی ایجاد شده نیستند که به شما آسیب وارد می کنند. یک وبسایت که تحت حمله قرار گرفته است ممکن است در SERP ها هم دچار مشکل شود و تحت تاثیر جریمه های دستی از طرف گوگل قرار بگیرد.

با این وجود، موتور های جستجو تنها بخش محدودی از کل تعداد سایت هایی که به بد افزار آلوده شده اند را در لیست سیاه قرار می دهد.

گزارش اخیر GoDaddy نشان داد که 90 درصد از موارد وبسایت هایی که تحت حمله قرار می گیرند، در این لیست سیاه نمی روند.

این یعنی که ممکن است یک سایت به صورت مداوم تحت حمله باشد بدون این که حتی متوجه شود. تا زمانی که میزان خراب کاری های ایجاد شده در سایت به صورت محسوسی افزایش پیدا کند.

حتی بدون این که شما در لیست سیاه قرار بگیرید، رتبه بندی یک سایت ممکن است در اثر حمله، تحت تاثیر قرار بگیرد. اضافه شدن یک بد افزار یا اسپم به وبسایت فقط نتیجه منفی به دنبال خواهد داشت.

کاملا مشخص است کسانی که فقط به دنبال نشانه های ظاهری حمله یا اخطار های گوگل هستند، ممکن است متوجه بد افزار هایی که بر روی بازدید کننده های آن ها تاثیر می گذارد، نباشند.

این موضوع باعث می شود که پارادوکس ایجاد شود. نشانه گذاری شدن یا قرار گرفتن در لیست سیاه گوگل به دلیل بد افزار ها قطعا باعث می شود که کار وبسایت شما تمام شود و وبسایت شما از SERP ها حذف می شود، حداقل تا زمانی که شما وبسایت خودتان را ترمیم کنید و جریمه های گوگل، حذف شود.

این که وقتی سایت شما دچار بد افزار شده است اما هیچ نشانه گذاری از طرف موتور جستجو بر روی سایت شما قرار نگرفته باشد، می تواند منجر به آسیب پذیری بیشتر از طرف هکر ها و جریمه های شدید تر شود.

در نتیجه پیشگیری از این شرایط تنها راه حل موجود است.

این موضوع بسیار مهم است زیرا 9 درصد از سایت که یعنی 1.7 میلیون سایت، آسیب پذیری های جدی دارند که امکان نفوذ بد افزار ها را فراهم می کند.

در صورتی که شما سرمایه گذاری های زیادی برای افزایش قابلیت رویت سایت خودتان در بلند مدت انجام داده اید، اگر در بازار به شدت رقابتی فعالیت می کند و یا این که کسب و کار شما اتکای زیادی به ترافیک ارگانیک در سایت شما دارد، قطعا باید تلاش کنید که از این نوع حمله ها پیش گیری کنید.

  1. خطاهای کراول

ربات ها به صورت غیر قابل اجتناب یکی از مهم ترین بخش های وبسایت شما و ترافیک کاربردی وبسایت شما را ایجاد می کنند.

اما همه ربات ها، ربات های خوب نیستند. حداقل 19% از ربات ها وبسایت ها را با اهداف شوم کراول می کنند، اهدافی مانند سرقت محتوا، پیدا کردن آسیب پذیری ها یا دزدیدن داده ها.

حتی در صورتی که تلاش آن ها ناموفق باشد، حمله های دائم از طرف این نرم افزار های خودکار، ممکن است باعث شود که ربات های گوگل نتوانند سایت شما را کراول کنند.

ربات های بد از پهنای باند سایت شما و منابع سرور مشابه با یک ربات خوب یا یک بازدید کننده عادی، استفاده می کنند.

اما، در صورتی که سرور شما تحت تاثیر وظایف خودکار و مکرر ربات های مختلف در مدت زمان طولانی قرار داشته باشد، ممکن است که ترافیک وبسایت شما کند شود. در نتیجه، سرور شما ممکن است دیگر به صفحات وبسایت شما سرویس ندهد.

در صورتی که شما ارورهای عجیب 404 یا 503 را در سرچ کنسول خودتان برای صفحه هایی دیدید که در اصل این صفحه ها سالم هستند، این احتمال وجود دارد که گوگل تلاش کرده که این صفحات را کراول کند اما سرور شما، گزارش مفقودی صفحات را به ربات ها اعلام کرده است.

این نوع ارور، تنها در زمان استفاده بیش  از حد از سرور رخ می دهد

با وجود این که فعالیت ربات های خوب معمولا قابل مدیریت می باشد، اما گاهی آن ها هم می توانند به صورت بیش از اندازه از منابع سرور شما استفاده کنند. در صورتی که شما محتوای زیادی به سایت خودتان اضافه کنید، کراول شدن شدید سایت برای ایندکس کردن محتوای جدید ممکن است سرور شما را با مشکل رو به رو کند.

به صورت مشابه، ممکن است ربات های خوب نیز با یک خطا در وبسایت شما رو به رو شوند و مجبور شوند عملیاتی با هزینه منابع بسیار بالا انجام دهند و یا در یک حلقه بی نهایت گیر کنند.

برای پیشگیری از این مشکلات، بیشتر سایت ها از یک روش کش در طرف سرور استفاده می کنند که این کشینگ، یک نسخه از پیش ساخته شده از سایت آن ها را ارائه می کند و برای هر درخواست از طرف بازدید کننده یا ربات، دیگر کل صفحه را دوباره ایجاد نمی کند و این روش از نظر منابع، بسیار مقرون به صرفه می باشد. همچنین زمان بارگذاری صفحات برای بازدید کننده های واقعی نیز کاهش پیدا می کند که این موضوع برای گوگل اهمیت زیادی دارد.

بیشتر موتور جستجوهای اصلی نیز روشی را ارائه می کنند که شما می توانید با استفاده از آن، نرخ کراول سایت خودتان توسط ربات های آن موتور جستجو را مشخص کنید، تا به این صورت میزان استفاده از منابع سرور توسط ربات های خوب هم بیش از اندازه نباشد.

البته نمی توانید با این روش مشخص کنید که ربات های موتور جستجو در چه تکرار زمانی وبسایت شما را کراول می کنند، بلکه تنها می توانید سطح منابع مورد استفاده آن ها را مشخص کنید.

برای این که بتوانید این شرایط را به صورت بهینه مدیریت کنید، شما باید خطراتی که علیه شما و مدل کسب و کار خاص مشتری های شما وجود دارد را شناسایی کنید.

همچنین شما باید سیستم هایی را ایجاد کنید که بتوانند بین ترافیک یک ربات بد، ترافیک ربات خوب و فعالیت های انسانی را نسبت به یکدیگر متمایز کند. اگر این کار به صورت ضعیف انجام شود، ممکن است تاثیر فعالیت های سئو شما کاهش پیدا کند و یا حتی بازدید کننده های ارزشمند، نتوانند از سرویس شما به صورت موثر استفاده کنند.

در قسمت دوم، ما بیشتر موضوع شناسایی ترافیک ربات های بد و نحوه کاهش و رفع مشکل را برای شما شرح می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود