ضروری

آموزش سئو محتوای تولید شده توسط کاربر

ugc چیست,آموزش سئو,تولید محتوا توسط کاربر 100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

سئو سایت و محتوای تولید شده توسط کاربر (user-generated content)، رابطه پیچیده ای دارند. از طرفی، تولید محتوا توسط کاربر می تواند به موتورهای جستجو اطلاعات بیشتری ارائه دهد، رنک و رتبه شما را برای عبارت های کلیدی دم بلند افزایش دهد و افراد را به فعالیت هایی دعوت کند که موجب به دست آوردن لینک و دیگر سیگنال های مثبت بیرون سایت می شود. از طرفی دیگر، محتوایی که کاربر تولید می کند می تواند بی کیفیت، اضافه و اسپم باشد. می تواند چگالی شما را کاهش دهد و گاهی اوقات حتی می تواند باعث شود گوگل به صورت شخصی با شما برخورد کند.

اینجا 3 روش آموزش داده ایم برای آنکه چطور از محتوایی که کاربران تولید می کنند استفاده کرده و نتایج مثبتی به دست آورید:

 1. محتوایی که کاربر تولید می کند را قوی تر کنید

سئوکارها به خوبی می دانند صفحاتی که کلمات بیشتری دارند رنک و رتبه بهتری هم می گیرند. البته به طور کلی گفته می شود همیشه هم چنین چیزی صحیح نیست چون صفحه ای که تعداد زیادی کلمه داشته باشد همیشه برای کاربر، کاربردی ترین صفحه نیست.

ارتباط بین این دو مسئله تقریبا واضح است. Backlinko فهمیده است که تعداد متوسط کلماتی که در صفحه رنک شده به عنوان اولین نتیجه گوگل وجود دارد، 1890 کلمه است:

ugc چیست,آموزش سئو,تولید محتوا توسط کاربر

دلایل زیادی برای این ارتباط وجود دارد. مهم ترین دلیل این امر از نظر من، کلمات مرتبط است. طبق تحقیقات Ahrefs، صفحات با رنک بالا در گوگل معمولا برای هزاران عبارت کلیدی مرتبط رنک می گیرند:

محتوای تولید شده توسط کاربر

صفحاتی که کاربران از آنها برای چند عبارت مرتبط استفاده می کنند، به گوگل داده های بیشتری می دهند نسبت به صفحاتی که تنها برای چند عبارت کلیدی عملکرد خوبی دارند. موتورهای جستجو دلیل قانع کننده تری برای رنک کردن این گونه صفحات دارند. از آنجا که محتوای طولانی تر معمولا عمیق تر بوده و از چند زاویه به موضوع مورد بحث نگاه می کند، به همین جهت برای عبارت های جستجوی بیشتری هم رنک می گیرند. این مسئله باعث به وجود آمدن اثر گلوله برفی می شود (گلوله برفی همینطور که پایین می رود بزرگتر می شود) و گوگل این صفحه را برای عبارت های بیشتر و بیشتری رنک می کند تا آنجا که این صفحه تبدیل به مرجع اصلی برای موضوع مورد نظر می شود.

مشکل متداولی که با محتوای تهیه شده به دست کاربر وجود دارد این است که یا جامع و تمام و کمال است یا نیست. برخی کاربران مقالات 10,000 کلمه ای می نویسند در حالی که دیگران شاید هزار کلمه یا کمتر نیاز داشته باشند. یک راه حل خوب برای این مسئله این است که محتواهای تولید شده به دست کاربران را با هم ترکیب کنید و محتواهای مرتبط با هم را در یک صفحه ارائه دهید.

به گفته های Patrick Curtis از کمپانی Wall Street Oasis درباره اینکه چطور پیشرفت 32 درصدی در ترافیک جستجو داشتند توجه کنید. 99% از کل محتوایی که در سایت خود می گذاشتند توسط کاربران تولید شده بود و قطعا با مشکل کیفیت پایین محتوا و عمیق نبودن آن رو به رو بودند. هدف اولیه بازسازی سایت ” ادغام و تصفیه” بود. یعنی یکی کردن محتوایی که از چند بحث پیرامون موضوعی مشخص تولید شده است و استفاده از این محتواها در دو یا سه URL ای که بهترین عملکرد را داشته اند.

برای انجام این کار، آنها محتوای تولید شده توسط کاربر را از صفحاتی که عملکرد پایین تری دارند استخراج کرده و صفحات با عملکرد بد را با ریدایرکت 301 به صفحات بهتر ریدارکت می کنند.

با استفاده از تحلیل های آماری، آنها دریافتند که صفحات ادغام شده در کل 14% پیشرفت داشته اند در حالی که به روز رسانی عنوان و تگ های H1 باعث پیشرفت 9 درصدی شده است.

برای ادغام محتوا، راهکارهای زیر را پیشنهاد می کنیم:

 • URLهایی که برای عبارت های کلیدی مرتبط رنک گرفته اند یا URLهایی که از کلمات مشابه در title tag استفاده می کنند را شناسایی کنید.
 • تمامی محتواهای مرتبطی که کاربر تولید کرده است را به یک صفحه منتقل کنید. صفحه ادغام شده باید از یک URL موجود استفاده کند و این URL باید باکیفیت ترین صفحه وب سایت باشد.
 • اگر به خاطر تجربه کاربری بهتر است همچنان صفحات با کیفیت پایین تر را انتخاب کنید، همه این محتواها را به صفحه ای که نامش را صفحه مادر یا صفحه دسته بندی می گذاریم لینک کنید. می توانید این صفحات را Canonicalize کنید به صفحه مادر یا آنها را noindex کنید (اما هیچوقت هر دو را با هم انجام ندهید).
 • اگر نگه داشتن صفحات child (کودک) به خاطر تجربه کاربری گزینه خوبی نیست، آنها را down کنید، به صفحه مادر ریدایرکت 301 کنید و تمامی لینک های داخلی مربوط به صفحه قدیمی را آپدیت کنید و به صفحه جدید لینک نمایید.
 • مکالمات کاربران را مدیریت کنید و محتوایی که مطابق با استانداردهای متداول نیست را حذف نمایید تا بیشترین کیفیت را داشته باشید.
 1. امکان نظر گذاشتن را به کاربران بدهید

اگر صاحب بازار هستید یا محصولات می فروشید، باید حتما نظر مشتریان را با صفحه محصولات یا سایت خود ترکیب کنید. مانند صفحات ادغام شده، نظرات کاربران تعداد لغات صفحه را بیشتر کرده و به موتورهای جستجو اطلاعات بیشتری برای کار با آن می دهند.

نظرات کاربران با دستورالعمل های کیفیت سنجی گوگل (Google’s quality rater guidelines) نیز همخوانی دارد. جدا از اینکه در این دستورالعمل به وضوح ذکر شده است که توجه به نظرات، راهی برای قضاوت شهرت و اعتبار سایت است، دستورالعمل های کیفیت سنجی گوگل برای سنجش اینکه چقدر هدف صفحه با هدف جستجوکننده ای که عبارتی را جستجو کرده است همخوانی دارد در ابعاد بزرگی اعمال می شوند.

نظرات درون صفحه کاربران، تا جایی که شک برانگیز نباشند، به کاربران کمک می کنند کیفیت محصول را با اعتبار بیشتری بسنجند. در واقع 84% از کاربران به اندازه دوستان خود به نظرات آنلاین اعتماد دارند.

اگر نگران این هستید که هر امتیازی کمتر از 5، به فروش های شما آسیب وارد خواهد کرد، این ترس بی اساس است. جالب است بدانید، نظرات با ستاره های متوسط بین 4.5 و 4.2 بیشترین تاثیر مثبت را بر روی خرید محصولات می گذارند. به این علت که نمره بیش از حد بالا، مشکوک به نظر می رسد.

مطالعات متعددی نشان داده اند که نظر کاربران به طور متوسط 18% فروش ها را بیشتر می کند. 63% از کاربران تمایل دارند از سایتی خرید کنند که نظرات مشتریان در آن وجود داشته باشد. بازدیدکنندگانی که با نظرات سر و کار دارند، 105% بیشتر احتمال دارد خرید کنند و 50 نظر یا بیشتر می تواند تبدیل ها را با 4.6% دیگر نیز افزایش دهد.

وقتی صحبت از تسریع ترافیک موتور جستجو می شود، داده ها می توانند ارتباط بین این دو فاکتور را نشان دهند. مطالعاتی که توسط کمپانی Yotpo انجام شد، نشان می دهد که ترافیک جستجو برای 30,000 کسب و کار به صورت دراماتیک طی دوره 9 ماهه افزایش داشت:

ugc چیست,آموزش سئو,تولید محتوا توسط کاربر

برای آنکه نظرات کاربران را با وبسایت خود ترکیب کنید، موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

   • از پلتفرمی مانند Trustpilot (که نظرات آن بین بازه 2 تا 4.5 است) استفاده کرده و نظرات کاربران را بر روی سایت پیاده سازی کنید.
   • از هر پلتفرمی که استفاده می کنید، باید قابل تشخیص باشد که این نظرات توسط کاربران نوشته شده اند و به دست کمپانی شما گلچین نشده اند. به همین دلیل است که پلتفرم های واسطه نسبت به راه حل های درون سازمانی که کاربران احتمال دارد به آنها شک کنند مورد ترجیح هستند.
   • باید برای کاربران، گذاشتن نظر در سایت شما ساده باشد (و کاربران باور کنند که این افراد خرید کرده اند و بعد نظر گذاشته اند).
   • ویژگی هایی از قبیل دسته بندی نظرات پیشنهاد می شود.
  • به کاربران اجازه دهید به میزان کاربردی بودن و اثربخش بودن نظرات نمره دهند.
  1. محتوای اصلاح شده (Content curation)

  ایده اصلاح و ویرایش محتوایی که کاربر تولید می کند مشابه با ایده ادغام این محتوا است.

  محتوای اصلاح شده، محتوایی است که شما با جمع آوری، سازمان دهی، بازسازی و انتشار محتوایی که به دست دیگران ساخته شده، تولید می کنید. به این مسئله معمولا به دید اصلاح محتوایی که به دست دیگر ناشران ساخته شده است نگاه می شود. مانند زمانی که یک وبلاگ لیست ماهانه ای از پست های وبلاگی برتر منتشر شده در حوزه کاری خود پست می کند.

  اما اصلاح و ویرایش محتوا اصلا محدود به تغییر بسته بندی محتوایی که توسط دیگر متخصصین ساخته می شود نیست. شما می توانید محتوای اصلاح شده ای که به دست مخاطبین تان ساخته شده است را تولید کنید و نتایج مثبتی نیز از نظر سئو دریافت کنید.

  CognitiveSEO برای مثال، تصاویر با عنوان “YourShot” را در National Geographic لیست می کند. آنها از مخاطب خود می خواهند به عنوان بخشی از مسابقه، تصاویر خود را بفرستند و بعد بهترین تصاویر را در ساب دامنه YourShot منتشر می کنند. CognitiveSEO اشاره می کند به این که این استراتژی برای National Geogtaphic بسیار خوب بوده است و برای آنها 649 دامنه ارجاعی، حدودا 190k بک لینک و اثرگذاری بالایی برای صفحه و دامنه در پی داشته است.

  استراتژی هایی مانند این به مخاطب احتیاج دارند، اما الزاما نه به بزرگی National Geographic. برای مثال The University of Missouri Alumni Association، توانست با استفاده از گالری های تصویر، ترافیک سایت خود را 15% افزایش دهد. برای انجام این کار:

  • آنها یک گالری تصویر موجود را بازسازی کردند تا کاربران بتوانند ساده تر تصاویر خود را در سایت آپلود کنند و از سیستمی استفاده کردند که به آنها اجازه می دهد تصاویر را به جای پلتفرم واسطه، بر روی سایت خود بارگذاری کنند.
  • سیستمی تنظیم شده بود برای آنکه تصاویر را از شبکه های اجتماعی با هشتگ University دریافت کرده و آنها در گالری تصاویر بارگذاری کند.
  • آنها مسابقاتی مانند مسابقه Halloween برگزار کردند تا افراد را به اشتراک گذاری تصویر دعوت کنند.
  • برای پیدا کردن ایده برای مسابقات جدید جلسات بارش فکری برگذار می کردند.

  دلیل اینکه اطلاح محتوا به این ترتیب باعث جذب لینک می شود، این است که کاربران را در نور افکن قرار می دهد! از آنجا که تعداد زیادی از کاربران می بینند که عکس هایشان در YourShot منتشر می شود، نسبت به پروژه هیجان زده شده و این سایت را در پلتفرم های خود به اشتراک می گذارند.

  این مسئله باعث می شود از کاربران و از جانب خبرگزاری ها لینک های طبیعی به دست آورند.

  بعلاوه، اصلاح محتوا از لحاظ نگارشی، باکیفیت بودن آن را تضمین می کند و در نتیجه تاثیر مثبتی بر روی نحوه تفسیر محتوای سایت توسط موتورهای جستجو می گذارد.

  به این چند نکته درباره اصلاح محتوای تولید شده توسط کاربر نیز دقت کنید:

  • پتانسیل لینک گرفتن بسیار بالاست اگر اصلاح محتوا به حدی باشد که کاربران انتظار دارند. به همین دلیل هم برگزاری مسابقه یا چیزی شبیه به آن بهترین کار در این راستا است. این کار باعث جلب توجه تعداد زیادی از کاربران می شود.
  • هدف این است که کاربر را به ستاره تبدیل کنیم. تاکید بیش از حد بر روی برندسازی نداشته باشید، حداقل اینطور نباشد که لوگوی شما نیمی از کادر دوربین را تشکیل دهد. به جای آن، بر روی بازاریابی سبک زندگی تمرکز کنید.
  • مسابقه باید به اندازه کافی سرگرم کننده و جالب باشد که مردم بتوانند هرگونه بدبینی احتمالی که نسبت به کار کردن با برند دارند را نادیده بگیرند. شرکت کنندگان باید احساس کنند در یک رویداد جالب شرکت می کنند تا اینکه در استثمار شرکت های بی روح هستند.

  نتیجه گیری

  محتوای تولید شده توسط کاربر که به خوبی در سایت قرار گرفته است می تواند مزیت های زیادی برای سایت شما داشته باشد.

  نظرات مشتریان می توانند امتیاز کسب و کار شما را بالا برده و به شما کمک کننده برای چند عبارت کلیدی رنک بگیرید. ادغام و متعادل کردن بحث های کاربران باعث تولید صفحات عمیق و جامعی می شود که برای عبارت های کلیدی دم بلند رنک می گیرند. مسابقات کاربران و اصلاح و ویرایش محتوا می تواند منجر به گرفتن لینک های بیشتر و دیگر سیگنال های مثبت خارج از صفحه شود.

  از این فرصت ها استفاده کنید و از مخاطبین خود بیشترین بهره را ببرید.

یک نظر در مورد مقاله “ آموزش سئو محتوای تولید شده توسط کاربر
 1. محبوبه صحرائی

  ممنونم آقای قمصری از این اطلاعات مفید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود