راهنمای بخش Removals سرچ کنسول گوگل

URL Removal Tools,بخش URL Removal Tool,حذف صفحه از گوگل

برخی اوقات صاحبان وب سایت و یا افرادی که درگیر سئو سایت هستند، برای بهبود رتبه های سایت مجبور به ایجاد تغییراتی در سایت خواهند بود. یکی از این موارد حذف موقت برخی مقالات یا صفحات نام دارد که با ابزارهای مختلفی انجام می شود و یکی از آنها بخش URL Removal Tools سرچ کنسول نام دارد.

در حقیقت این ابزار یکی از ویژگی های سرچ کنسول گوگل است که برای حذف موقت یک صفحه از گوگل به کار می رود. توجه داشته باشید که بخش Removals سرچ کنسول شما را از گوگل جدا نمی کند، بلکه آن را از کاربران در نتایج جستجو پنهان می کند. به همین دلیل است که اگر صاحب وب سایت هستید، نباید از ابزار حذف URL به عنوان روشی بلندمدت برای حذف صفحات خود از گوگل استفاده کنید.

در این بخش شما را با ابزار Removal سرچ کنسول گوگل و چگونگی کار با آن آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با بخش Removals در سرچ کنسول گوگل

در واقع آپدیت مداو وب سایتتان یکی از اصلی ترین کارهایی خواهد بود که در زمینه سئو سایت باید به آن اهمیت دهید. در همین راستا اگر وب سایتتان مدت زیادی باشد که در گوگل فعال باشد، بعد از مدتی متوجه این موضوع می شوید که برخی از صفحات سایت دیگر کارایی خاصی ندارند و نبود آنها بیشتر برای سئو مفید خواهد بود. در چنین شرایطی باید از ابزارهایی استفاده کرد که بخش Removals یکی از آنها به شمار می رود. در حقیقت Removal سرچ کنسول صفحه مورد نظر را به طور موقت از دسترس خارج می کند. مانند حذف در کامپیوتر این موضوع را در نظر بگیرید که تمامی فایل ها به بخش سطل زباله منتقل می شوند و به طور کامل پاک نمی شوند.

چه زمانی باید از ابزار Removal سرچ کنسول استفاده کنیم؟

از بخش Removals در مواردی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، می توانید استفاده کنید.

نیازمند حذف فوری یک صفحه از سایت هستید

ابزار Removals یک صفحه را در حدود 24 ساعت از نتایج جستجو حذف می کند. به همین دلیل است که می توانید از آن استفاده کنید، به عنوان مثال، به اشتباه اطلاعات حساسی را پست کرده اید یا سایت شما هک شده است و می خواهید فوراً صفحات را از جستجو حذف کنید.

URL Removal Tools,بخش URL Removal Tool,حذف صفحه از گوگل

نیازمند حذف تعداد زیادی از صفحات سایت هستید

ممکن است مدتی طول بکشد تا خزنده های گوگل تعداد زیادی از صفحات سایت را سر بزنند و متوجه شوند که شما، به عنوان مثال، متا تگ noindex را اضافه کرده اید تا صفحات ایندکس نشوند. (تگ نوایندکس یک تگ HTML بوده که مشخص می کند که نمی خواهید صفحه ای ایندکس شود.) می توانید به سرعت این صفحات را با ابزار Removals بدون منتظر ماندن اینکه گوگل به آنها سر بزند و متوجه دستور شما شود، از نتایج حذف کنید.

محتوای خود را تغییر دادید و نمی خواهید اطلاعات قدیمی در قسمت توضیحات ظاهر شوند

ابزار Removals به شما امکان می دهد URL های کش شده را پاک کنید، که تا زمانی که صفحات دوباره توسط خزنده ها بررسی شوند.

شما به کد یا سرور وب سایت خود دسترسی ندارید

بخش Removals به شما این امکان را می دهد تا بدون نوشتن کد یا پیکربندی سرور خود، یک صفحه را به راحتی در گوگل سرچ کنسول حذف کنید.

شناسایی اینکه محتوای سایت به عنوان محتوای قدیمی شناخته شده باشند.

در ابزار Removals، می توانید ببینید که آیا شخصی درخواست حذف صفحات شما را داشته است یا خیر و به این صورت برای آپدیت محتوای آن صفحات به سرعت عمل کنید.

چگونگی کار با ابزار Removal سرچ کنسول گوگل

می توانید با کلیک بر روی بخش «removal» در نوار کناری به ابزار Removals در سرچ کنسول گوگل  مطابق تصویر دسترسی پیدا کنید.

حذف صفحه سایت,حذف کلی صفحه از سایت,راهنمای بخش URL Removal Tool

طبق اسناد رسمی گوگل، هنگام مسدود کردن صفحه با بخش Removals، باید اطلاعات مربوط به حذف را به عنوان وضعیت “Blocked by page remove page” در صفحه گزارش ایندکس مشاهده کنید. اما بسته به اینکه چه کسی و چرا درخواست حذف یک صفحه را کرده است، ممکن است اطلاعات مربوط به URL حذف شده را در بخش های مختلف این ابزار بیابید.

بنابراین، ابزار Removals به سه بخش تقسیم می شود:

 • حذف موقت
 • مطالب قدیمی
 • فیلتر سیف سرچ SafeSearch

بخش حذف موقت در ابزار Removals

 اگر بتوانید یک URL داده شده را در بخش حذف موقت پیدا کنید، به این معنی است که:

 • صفحه شما ایندکس شده است،
 • شما به عنوان مالک سایت یا یک کاربر مجاز گوگل سرچ کنسول از طریق ابزار Removals درخواست حذف موقت صفحه آسیب دیده را داده اید، بنابراین اکنون این صفحه در گوگل یافت نمی شود.

در بخش حذف موقت، می توانید به طور موقت URL ها را حذف کنید، URL های ذخیره شده را پاک کنید و سابقه درخواست های حذف خود را در شش ماه گذشته مشاهده کنید. در نهایت بدانید که گزینه Temporarily Remove URL  صفحه شما را به مدت شش ماه از نتایج جستجوی گوگل حذف می کند. پس به خاطر داشته باشید که بخش Removals این صفحه را از فهرست خود حذف نمی کند، اما به گفته جان مولر، “این مانند یک فیلتر برای نمایش در نتایج جستجو است.

همچنین برای حذف کامل یک صفحه از گوگل، باید روش های دیگری مانند متا تگ noindex را پیاده سازی کنید. در غیر این صورت، صفحه می تواند به طور خودکار پس از شش ماه دوباره در نتایج جستجو ظاهر شود. علاوه بر این، گوگل به خزیدن در صفحات حذف شده ادامه می دهد. برای مسدود کردن دسترسی، باید یک دستورالعمل عدم دسترسی را در فایل robots.txt اضافه کنید، یک فایل متنی که مشخص می کند ربات های موتور جستجو کدام صفحات را می توانند ایندکس کنند یا نه.

Clear Cached URL

گزینه Clear Cached URL توضیحات صفحه را در نتایج جستجوی گوگل حذف می کند تا زمانی که صفحه دوباره توسط خزنده های گوگل بررسی شود. تا آن زمان، در بخش توضیحات جمله زیر را خواهید دید: «No page description available».

نحوه مشخص کردن URL در بخش Removals

بخش حذف موقت به شما امکان می دهد:

 • یک URL تکی
 • گروهی از URL ها با پیشوند یکسان

سرچ کنسول گوگل

بطور مثال در تصویر بالا، یکی از مقالات آرشیو شده از طریق ابزار Removals ارسال شده است و برای انجام این کار باید در داخل ابزار، روی «New request» کلیک کنید و آدرس اینترنتی را که می خواهید به طور موقت از SERP حذف کنید را وارد کنید.

نکات مهم در مورد بخش URL Removal Tools

 1. هنگام مسدود کردن یک URL جداگانه، باید URL دقیقی را که در نتایج جستجو ظاهر می شود وارد کنید. انواع مختلفی مانند example.com/page و example.com/Page به عنوان دو URL مختلف در نظر گرفته می شوند؛ با این حال، ابزار Removals بر همه تغییرات مانند www و non-www یا HTTP و HTTPS تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که نباید از این ابزار برای تعیین اینکه کدام نسخه URL در نتایج جستجو ظاهر شود، استفاده کنید.
 2. اگر می خواهید فقط یک نسخه را حذف کنید، از تگ کنونیکال برای این کار استفاده کنید. (تگ کنونیکال یک تگ HTML بوده که مشخص می کند که در صورت وجود چند صفحه با محتوای مشابه، کدام صفحه اصلی است و باید ایندکس شود).
 3. اگر می خواهید چندین URL را بلاک کنید، پیشوند آنها را بطور دقیق مشخص کنید. به عنوان مثال، اگر “blog/” را مشخص کنید، همه URL های داخل آن بخش حذف خواهند شد (blog/page1، blog/page2، و غیره)
 4. هنگام حذف چندین URL به طور همزمان باید مراقب باشید تا از حذف اشتباه یک صفحه ارزشمند جلوگیری کنید. دوباره بررسی کنید که آیا صفحات مهمی با پیشوندی که قصد حذف آن را دارید وجود دارد یا خیر و پس از استفاده از ابزار، هرگونه کاهش احتمالی در ترافیک ارگانیک وب سایت خود را هم را بررسی کنید.
 5. طبق اسناد رسمی گوگل، حذف یک URL از نتایج جستجو باید حدود یک روز طول بکشد. در این مدت URL ارسال شده را در ابزار Removals به صورت “Pending” خواهید دید. وقتی با موفقیت حذف شد، وضعیت URL در ابزار به “Temporarily removed” تغییر می کند.
 6. به یاد داشته باشید که استفاده از ابزار Removals فقط آن را از SERP حذف می کند، بنابراین کاربران نمی توانند آن را هنگام مرور محتوای شما پیدا کنند. اما صفحه مورد نظر همچنان در گوگل باقی می ماند.
 7. هنگامی که تصمیم به استفاده از ابزار Removals می گیرید، مطمئن شوید که بهترین روش ها را برای استفاده از آن دنبال می کنید. برای مثال، سعی نکنید صفحاتی را که در وضعیت 404 یا 502/3 هستند را حذف کنید. از آنجایی که گوگل می تواند این نشانی های اینترنتی را از بین رفته در نظر بگیرد، ممکن است درخواست شما منقضی شود.

تاریخچه درخواست های حذف در بخش Removals

شما می توانید سابقه درخواست های حذف خود را که در شش ماه گذشته انجام شده اند، ببینید. نوع و تاریخ و وضعیت فعلی را به شما نشان می دهد.

درخواست شما می تواند یکی از پنج وضعیت زیر را داشته باشد:

 • Processing request: گوگل معمولاً یک روز طول می کشد تا یک URL را حذف کند.
 • Request denied: زمانی که صفحه ایندکس نشده باشد یا درخواست مشابه دیگری در صفحه موردنظر در حال انجام باشد، درخواست شما می تواند رد شود.
 • Request canceled: شما درخواست را لغو کردید و صفحه باید دوباره در نتایج جستجو ظاهر شود.
 • Temporarily removed: درخواست شما تأیید شد و گوگل URL را از نتایج جستجو حذف کرد.
 • Removal expired: درخواست شما منقضی شده است و صفحه می تواند دوباره در نتایج جستجو ظاهر شود.
 • Cleared: گوگل URL ذخیره شده را پاک کرد.

نحوه لغو درخواست در بخش URL Removal Tools

اگر می خواهید صفحه به SERP ها بازگردد، مطمئن شوید که محتوا را قبل از انقضای حذف به روزرسانی کرده اید. زیرا پس از شش ماه از ارسال درخواست، صفحه باید به طور خودکار دوباره در نتایج جستجو ظاهر شود. با این حال، اگر تمام مشکلات را قبل از تاریخ انقضای حذف عیب یابی کنید، می توانید به صورت دستی حذف را لغو کنید. در اینجا نحوه لغو درخواست در ابزار حذف URL آمده است:

بخش Temporary Remove URL را باز کنید و روی دکمه منو در کنار درخواستی که می خواهید لغو شود کلیک کنید و در مرحله بعدی گزینه «Cancel request» را انتخاب کنید. این صفحه باید به زودی دوباره در جستجوی گوگل ظاهر شود.

با این حال، هیچ اطلاعات رسمی در مورد اینکه چه مدت طول می کشد تا گوگل یک درخواست را لغو کند، وجود ندارد. جان مولر در یکی از توییت های خود اشاره کرد که این درخواست ها به سرعت پردازش می شوند.

کلام پایانی

گاها نیازمند این مورد خواهید شد که برخی از صفحات سایت خود را به طور موقت از نتایج گوگل پاک کنید. این کار می تواند به دلایلی مانند آپدیت کردن صفحه، یا تغییر کلی در ساختار آن و غیره صورت گیرد. در چنین شرایطی باید بخش URL Removal Tools را بشناسید و نحوه کار با آن را یاد بگیرید. ما در این مقاله سعی کردیم صفر تا صد بخش Removals را به شما توضیح دهیم.

امیدواریم مطالب ارائه شده در این محتوا در راستای سئو سایت برای شما مفید بوده باشند. اگر ایده دیگری هم در این زمینه یا نحوه کار با این بخش از گوگل سرچ کنسول دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود