بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت و نکات مهم آن برای سئو سایت

آموزش بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت,آموزش جاوا اسکریپت,بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت

بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت با اهداف مختلفی صورت می گیرد و برای سایت هایی که از این زبان پشتیبانی می کنند، امری ضروری است. اگرچه وب سایت های بسیاری توسط وردپرس پشتیبانی می شوند، اما با توجه به محبوبیت زبان جاوا اسکریپت در سال های اخیر، برخی از صاحبان کسب و کارهای آنلاین تصمیم گرفتند وب سایت خود را بر مبنای جاوا اسکریپت راه اندازی کنند. این کار به مدیر سایت کمک می کند که منوها، صفحه محصولات، برچسب قیمت، به روزرسانی محتوا از منابع متعدد و مواردی از این قبیل را در سایت کنترل کنند. به این ترتیب جاوا اسکریپت سبب افزایش تعامل مخاطبان سایت و بهبود تجربه کاربری می شود.

منظور از بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت؟

قبل از هر چیز باید به این سوال پاسخ دهیم که سئو جاوا اسکریپت چیست؟

در حقیقت هدف از سئو جاوا اسکریپت این است که وب سایت های جاوا اسکریپت را برای خزیدن ربات های گوگل و نمایش در نتایج جستجو آماده کند. این کار بخشی از سئو تکنیکال محسوب می شود و کمک می کند وب سایت هایی که بر اساس جاوا اسکریپت نوشته شده اند، رتبه بهتری در نتایج موتور جستجو داشته باشند.

برخی از سئوکارها در اولین مواجهه با چنین سایت هایی، از خود می پرسند آیا جاوا اسکریپت برای رتبه سایت مضر است؟

در واقع اصلا اینطور نیست. جاوا اسکریپت به هیچ وجه لطمه ای به سئو سایت نمی زند و فقط یک روش متفاوت است که احتمالا سئوکارها به آن عادت ندارند.

اگرچه در مقایسه با HTML و CSS نمی توان گفت جاوا اسکریپت ابزار کاملا مناسبی است. جاوا اسکریپت می تواند موجب عملکرد سنگین صفحه و طولانی شدن زمان بارگزاری شود و علاوه بر آن مانند HTML به تدریج قابل تجزیه نیست. با اینحال هنوز هم برخی از افراد ترجیح می دهند وب سایت خود را با استفاده از جاوا اسکریپت راه اندازی و کنترل کنند.

گوگل چگونه جاوا اسکریپت را کراول و ایندکس می کند؟

یکی از مسائلی که همواره بین افراد فعال در حوزه سئو مطرح بوده، این است که گوگل چگونه جاوا اسکریپت را کراول می کند؟

آیا اساسا این امکان برای موتور جستجوی گوگل وجود دارد؟

در ابتدا موتور جستجوی گوگل تنها با داشتن فایل HTML می توانست محتوا اکثر صفحات موجود در اینترنت را کراول و ایندکس کند. پس از مدتی با ظهور جاوا اسکریپت، گوگل نیاز به روش جدیدی برای کراول این صفحات داشت تا بتواند محتوای سایت های جاوا اسکریپت را همانطور که مخاطبان می بینند، دریافت کند. گوگل اغلب برای ایندکس کردن صفحات جاوا اسکریپت آن را در داخل HTML قرار می دهد و به این طریق محتوای آن را می خواند.

نکات مهم بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت

منظور از مطالبی که تا اینجا گفته شد این نیست که سئوکارها باید یاد بگیرند که چطور جاوا اسکریپت را برنامه نویسی کنند؛ بلکه تنها کاری که یک سئوکار باید انجام دهد، آشنایی با روش های بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت است. او باید به خوبی بداند که گوگل چگونه جاوا اسکریپت را رتبه بندی می کند و نواقص چنین سایت هایی چطور باید برطرف شوند. برای اینکه در این مقوله به تسلط کافی دست پیدا کنید، در زیر به برخی از مهم ترین نکات بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت اشاره شده است:

1. خزنده های گوگل

ربات ها یا خزنده های موتور جستجو پس از اسکن صفحات مختلف در سراسر اینترنت، درخواست هایی را به سرور ارسال می کنند و پس از آن صفحاتی که مفید شناخته شده اند، ایندکس خواهند شد. این درخواست ها عمدتا از سوی کاربر تلفن همراه ارائه می شود، چرا که گوگل در حال حاضر تمرکز فراوانی بر نمایه سازی تلفن همراه دارد.

بنابراین اغلب سایت ها ابتدا از جهت قابلیت سازگاری با موبایل رتبه بندی می شوند. برای اینکه ببینید وب سایت شما در لیست رتبه بندی های دسکتاپ قرار دارد یا تلفن همراه، می توانید از کنسول جستجو کمک بگیرید. در بخش Crawled as از ابزار بازرسی URL مشخص می شود که گوگل چطور سایت شما را می خزد.

آموزش بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت,آموزش جاوا اسکریپت,بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت

برخی از سایت ها دسترسی کاربرانی با یک IP خاص را به سایت خود محدود کرده یا با آن ها برخورد می کنند. این کار ممکن است باعث شود که محتوای آن صفحه توسط خزنده های گوگل مشاهده نشود. علاوه بر این برخی از صفحات به خصوص سایت های جاوا اسکریپت، معمولا همانطور که برای کاربران نمایش داده می شوند برای موتور جستجو قابل مشاهده نیستند.

به همین خاطر مهم است که سئوکار به خوبی با نحوه استفاده از ابزار بازرسی URL در کنسول جستجو آشنا باشد. این ابزار صفحات یک وب سایت را دقیقا آنطور که گوگل می بیند، به شما نشان می دهد تا بتوانید جایگاه خود را فهرست صفحاتی که گوگل می خزد پیدا کنید.

جاوا اسکریپت,جاوا اسکریپت و سئو,کدهای جاوا اسکریپت

2. پردازش

سیستم هایی زیادی هستند که در پردازش صفحات یک سایت نقش دارند. در ادامه به معرفی برخی از مواردی که مربوط به جاوا اسکریپت است، می پردازیم:

لینک ها: ایندکس گوگل از صفحه به صفحه دیگر در یک وب سایت مانند عملکرد کاربران اینترنت نیست. درواقع گوگل در پردازش هر صفحه لینک ها را بیرون کشیده و در صف ایندکس قرار می دهد تا به ترتیب اولویت آن ها را اسکن کند. گوگل لینک های منابع را با برچسب هایی مثل <link> شناسایی می کند. همچنین اگر می خواهید لینک های داخلی صفحات سایت شما نیز توسط ربات های گوگل اسکن شود باید یک تگ a  با ویژگی href داشته باشند.

محتوای تکراری: قبل از اینکه محتوا به رندر ارسال شود، امکان دارد از اولویت خارج شده یا از HTML حذف شود. بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت در این مرحله به سئوکار کمک می کند که از کدهای تکراری در سایت جلوگیری کند. محتواها و کدها در برخی مواقع بین چندین سایت مشابه هستند و این موضوع سبب می شود که موتور جستجو آن ها را به عنوان محتوای تکراری شناسایی کرده و از رده خارج کند. این اتفاق به تدریج قابل رفع است اما در صورتی که به آن توجه کافی نداشته باشید برای سایت ها به ویژه سایت های تازه تاسیس مشکل ساز خواهد بود.

3. صف رندر

یکی دیگر از نکات مهم در بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت، مسئله رندر سایت است. رندر به فرایندی گفته می شود که گوگل تلاش می کند یک صفحه را آنطور که کاربران مشاهده می کنند ببیند. برای رندر کردن صفحات، گوگل در یک نمایه سازی دو مرحله ای ابتدا کدهای جاوا اسکریپت را در HTML قرار می دهد تا بتواند آن را بخواند و بعد آن صفحه را رندر می کند.

رندر نشدن سایت یکی از بزرگترین نگرانی های سئوکاران در خصوص جاوا اسکریپت است. بهینه سازی جاوا اسکریپت تلاش می کند تا فاصله HTML و رندر شدن را تا جای ممکن کم کند و به این طریق احتمال رتبه گیری سایت بیشتر می شود.

4. بهینه سازی فاکتورهای مهم سئو داخلی

در جاوا اسکریپت نیز مانند حالت عادی برای بهینه سازی صفحه باید مواردی مثل محتوا، برچسب های عنوان، توضیحات متا و تگ های متا را بررسی کنید.

موردی که در سئو جاوا اسکریپت معمولا نادیده گرفته می شود تنظیم ویژگی های alt روی تصاویر است که می تواند تاثیر منفی بر بهینه سازی سایت داشته باشد. علاوه بر این بسیاری از توسعه دهندگان جاوا اسکریپت مقادیر پیش فرض برای عواملی مثل <title> و توضیحات متا تنظیم می کنند. این موارد پس از رندر شدن و قرار گرفتن در HTML ممکن است ربات ها هر دو را مشاهده کنند. به همین خاطر با دیدن ۲ مقدار متفاوت احتمالا موتور جستجو اینطور تلقی می کند که گویا هیچ بازه ای تعریف نشده است.

5. دسترسی کراول (Crawl queue)

دسترسی به منابع را نباید مسدود کرد؛ زیرا موتور جستجو باید اجازه دانلود منابع را داشته باشد تا بتواند به درستی آن صفحات را رندر کند. منابعی که برای کراول ربات های گوگل مورد نیاز است به شرح زیر هستند:

user-agent: Googlebot

Allow: .js

Allow: .css

نتیجه گیری

زبان جاوا اسکریپت این روزها طرفداران زیادی دارد و بسیاری از وب سایت های موجود در اینترنت از این زبان پشتیبانی می کنند. اگرچه سایت هایی که توسط وردپرس طراحی می شوند قابلیت های بیشتری را در اختیار مدیر سایت قرار می دهند اما هنوز هم ویژگی های منحصر به فرد جاوا اسکریپت برای افراد متعددی جالب است.

موتور جستجوی گوگل علاوه بر صفحات HTML، تعداد بی شماری از سایت های جاوا اسکریپت را نیز اسکن و ایندکس می کند. روش اسکن شدن این سایت ها با یکدیگر متفاوت است که پیش از این به طور مفصل توضیح دادیم؛ همچنین در این مقاله نکاتی برای بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت ارائه شد تا به کمک آن ها بتوانید از رندر نشدن صفحات جاوا اسکریپت خود جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود