امنیت سایت و تاثیر آن بر سئو

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

امنیت سایت یکی از فاکتورهایی است که برای گوگل اهمیت زیادی داشته و در نهایت همین موضوع سبب می شود تا سئو سایت نیز تحت تاثیر آن قرار بگیرد. بسیاری از افراد تمامی اصول سئو را در روند فعالیت های خود پیاده سازی می کنند و تصور می کنند که همین موضوع برای کسب رنک های برتر کافی است.

آمارها نشان می دهد که تعداد بسیار زیادی از سایت ها با وجود اینکه روند سئو سایت مناسبی داشته اند، اما باز هم افت رنک شدیدی را برای صفحات خود مشاهده کردند؛ این موضوع نشان دهنده این است که اهمیت امنیت وب سایت برای بسیاری از افراد، ثابت نشده است و آن ها نیاز دارند تا از یک مقاله آموزش امنیت سایت استفاده کنند.

اگر شما بخواهید افزایش ترافیک مناسب و رنک بالایی داشته باشید، باید بدانید که تولید محتوای ارزشمند و ایجاد لینک های قوی، به تنهایی نمی توانند شما را به هدفتان برسانند. با توجه به الگوریتم رتبه بندی گوگل متوجه می شویم که امنیت سایت یکی از فاکتورهای رنکینگ به شمار می رود. گوگل چیزی بیشتر از 200 فاکتور برای رتبه بندی صفحات سایت های مختلف دارد و یکی از آن ها امنیت سایت می باشد. به گفته گوگل، امنیت وب سایت جزو اولویت های اصلی این شرکت است و آن ها تمام تلاش خود انجام داده و سرمایه گذاری های زیادی را انجام می دهند تا همه خدمات گوگل از امنیت بالایی برخودار باشد و در نهایت اینترنت به یک فضای امن تبدیل شود.

حالا وقتشه! اینو بخون: آموزش بهبود سئوی سایتپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

4 مرحله ابتدایی برای امنیت سایت

متاسفانه بسیاری از افراد تا رتبه شان افت نکند، شروع به درک اهمیت امنیت وب سایت نمی کنند. در ادامه این مطلب آموزش امنیت سایت، 4 روش وجود دارد که برای بهبود امنیت وب سایت خود می توانید آن ها را انجام دهید.

نصب افزونه های امنیتی

به طور معمولی، یک وب سایت که مربوط به یک کسب و کار کوچک می باشد، در طی روز 44 مرتبه مورد حمله قرار می گیرد و در هفته، ربات های هکر، حدود 150 میلیون بار به این وب سایت ها حمله می کنند. این آمار هم برای سایت های وردپرس و غیر وردپرس صدق می کند.

نقض امنیت نرم افزارهای مخرب می تواند منجر به سرقت اطلاعات شما و هدر رفتن داده ها شود. حتی ممکن است که شما دسترسی به وب سایت خود را از دست بدهید. در برخی موارد، می تواند وب سایت شما را به طور کلی خنثی سازد و این تنها شهرت برند شما را خراب نمی کند، بلکه بر رتبه بندی سئو سایت شما نیز تأثیر خواهد گذاشت.

برای جلوگیری از این اتفاق، امنیت وب سایت خود را با  افزونه های وردپرس تقویت کنید. این افزونه ها فقط باعث جلوگیری از حملات بی رحمانه و بدافزارها نمی شوند؛ بلکه امنیت وردپرس را برای سایت شما سخت تر می کنند و به این ترتیب به آسیب پذیری های امنیتی برای هر پلتفرم و همه تلاش های هکر دیگری که می تواند تهدیدی برای وب سایت شما باشد، مقابله می کند.

استفاده از رمز عبور بسیار قوی

استفاده از گذرواژه ای که می توانید به راحتی به یاد بیاورید، بسیار وسوسه آور است. با کمال تعجب،  معمول ترین رمز عبور برای اکثر مردم 123456 است. شما نباید به هیچ وجه چنین ریسک هایی را برای وب سایت خود ایجاد کنید.

برای تولید یک رمز عبور ایمن تلاش کنید؛ قاعده کلی در این زمینه این است که حروف، اعداد و کاراکترهای خاص را با یکدیگر ترکیب کرده و آن ها را تا جایی که می توانید، طولانی کنید. این نکته فقط برای شخص شما نیست؛ اطمینان حاصل کنید که همه کسانی که به وب سایت شما دسترسی دارند، از گذرواژه های قدرمند و ایمن برای ورود استفاده کنند.

اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما دائما به روز می شود

به همان اندازه که استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS)، فواید زیادی را به همراه دارد، خطرات خاصی را برای امنیت سایت شما خواهد داشت. براساس این گزارش های موجود، وجود آسیب پذیری در اجزای قابل توسعه CMS، بالاترین علت افزایش نفوذ پذیری وب سایت است. علت این است که کدهایی که در این ابزارها استفاده می شوند، به دلیل open-source بودن، به راحتی قابل دسترس هستند. در نتیجه، هکرها نیز می توانند به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشند.

نصب گواهی امنیت SSL

اگر توجه داشته باشید، می فهمید که برخی URL ها با https شروع می شوند؛ در حالی که برخی دیگر با http شروع می شوند. احتمالا هنگامی که قصد یک پرداخت آنلاین را داشته اید، به این موضوع توجه کرده اید. سوال بزرگ این است که تفاوت بین این دو نوع URL چیست؟

پاسخ ساده است؛ وجود https نشان دهنده این است که ارتباط شما با وب سایت مورد نظر، کاملا امن و غیر قابل نفوذ می باشد و هر اطلاعاتی که شما وارد آن صفحه کنید، کاملا از امنیت بالایی برخودار است. وجود “s” نشان دهنده حضور گواهی امنیت SSL می باشد.

چرا امنیت سایت برای سئو اهمیت دارد؟

به دنبال بروزرسانی Google Chrome در سال 2017، سایت هایی که گواهی SSL را ندارند، جزو دسته وب سایت های نا امن شناخته می شوند. گواهی SSL فن آوری است که لینک بین مرورگر و وب سرور را رمزگذاری می کند و همچنین سایت را در مقابل هکرها محافظت می کند. این گواهی اطمینان حاصل می کند که تمامی اطلاعاتی که بین سرور و مروگر رد و بدل می شود، در امنیت کامل باقی می مانند.

آن دسته از سایت هایی که این گواهی امنیت را نداشته باشند، در قسمت URL آن ها، عبارت Not Secure مشاهده می شود. تحقیقات نشان داده است که اکثر کاربران، خرید خود را از سایت هایی که Not secure می باشند، انجام نمی دهند. این موضوع سبب می شود تا نرخ پرش سایت افزایش پیدا کرده و در نهایت ترافیک آن کاهش پیدا کند. بنابراین داشتن سایتی که به جای http از https در آدرس اینترنتی خود استفاده کرده است، امنیت بیشتری را برای کاربران به وجود می آورد.

هنگامی که گواهی SSL خود را با موفقیت در سرور نصب و پیکربندی کنید، Google Chrome چراغ سبز را برای شما به نمایش در می آورد. سپس با فراهم آوردن یک اتصال مطمئن بین مرورگر و سرور، به عنوان یک قفل امنیتی عمل خواهد کرد. این بدان معنی است که حتی اگر یک هکر قادر به مشاهده اطلاعات شما باشد، رمزگشایی آن داده ها برایش امکان پذیر نخواهد بود.

همانطور که مشاهده کردید، امنیت سایت ممکن است که به طور مستقیم بر سئو سایت شما اثر نگذارد؛ اما نقش مهمی در فاکتورهای رتبه دارد که همین موضوع سبب می شود تا برای سئو سایت نیز مهم واقع شود. امیدواریم که با استفاده از این مقاله آموزش امنیت سایت، عملکرد صفحات خود را تا جاایی که می توانید بهبود بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود