آموزش کاربردی و جامع نقشه سایت

آموزش نوشتن نقشه سایت,ثبت نقشه سایت در گوگل,ساخت نقشه سایت 100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

نقشه سایت یکی از مسائلی است که علاقه مندان و متخصصین سئو سایت در مورد آن نظرهای متفاوتی دارند. امروزه، تکنیک های سئو مورد نقد و بررسی قرار گرفته و مسئله به وجود آمده این است که آیا نقشه سایت تاثیری در روند سئو دارد یا خیر.

نقشه سایت یا sitemap در زمینه بهینه سازی سایت نقش موثری داشته است؛ اما با بروز رسانی های اخیر الگوریتم گوگل، باید بررسی شود که آیا هنوز هم از جایگاه مهمی در سئو برخوردار می باشد یا خیر و اینکه آیا شما باید از آن استفاده کرده و فعالیت هایی در زمینه ثبت نقشه سایت در گوگل داشته باشید یا اینکه به طور کلی به آن توجهی نکنید. در این مقاله آموزش سئو به بررسی کامل نقشه سایت و مسائل مربوط به آن می پردازیم.

نقشه سایت چیست و چگونه کار می کند؟

قبل از هر نکته دیگری باید به خوبی متوجه شوید که نقشه سایت چیست و چه ماهیتی دارد. نقشه سایت به فایل هایی گفته می شود که به موتورهای جستجو درباره صفحاتی که قابلیت کراول شدن را دارند، اطلاعات می دهد. این فایل های یک لیست ساده از URL هایی است که شامل اطلاعات بیشتری در مورد صفحات مورد نظر می باشد؛ مثل آخرین زمان بروز رسانی آن ها.

انواع نقشه سایت

در مورد انواع نقشه سایت باید بگوییم که در واقع دو نوع نقشه سایت وجود دارد که این دو مورد می توانند به شاخه های دیگری تقسیم شوند.  نقشه سایت XML و نقشه سایت HTML اصلی ترین انواع نقشه های سایت می باشند.

نقشه سایت HTML اساسا شامل صفحاتی هستند که دارای تگ های href هستند و به صفحات دیگر لینک می دهند؛ این فایل ها هم برای کاربران کاربردی هستند و هم برای موتورهای جستجو. خزنده ها سایت شما را با استفاده از کلیک بر لینک هایی که به صفحات دیگر لینک داده شده اند، کشف می کنند. آن ها این روند را تا جایی ادامه می دهند که دیگر لینکی در ارتباط با سایت شما باقی نمانده باشد.

اگر لینک های شما در نقشه سایت وجود داشته باشند، چه در XML یا HTML، موتورهای جستجو در پیدا کردن آن ها روند ساده تری را طی می کنند. صورت کلی یک نقشه سایت HTML به شکل زیر می باشد:

آموزش نوشتن نقشه سایت,ثبت نقشه سایت در گوگل,ساخت نقشه سایت

در ادامه می توانید نمونه ای از کدهای HTML را نیز مشاهده کنید:

ساخت نقشه سایت با yoast seo,طراحی نقشه سایت,مشاهده نقشه سایت

البته شما می توانید هرگونه CSS که می خواهید را در نقشه سایت HTML خود اضافه کنید و استایل آن را تغییر دهید. بیشتر نقشه های سایت مناسب را می توانید از Disney Store تهیه کنید. همانطور که می توانید مشاهده کنید، تمام دسته بندی های مهم در این سایت لیست شده اند.

حالا وقتشه! اینو بخون: آموزش سئو وردپرسپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

معرفی نقشه سایت در گوگل,نقشه سایت,نقشه سایت HTML

دقت داشته باشید که حالت استاندارد توزیع نقشه سایت فرمت XML می باشد. موتورهای جستجو از این مورد استفاده می کنند تا اطلاعات بیشتری در مورد صفحه سایت را به دست بیاورند؛ مثلا عنوان ها را مستقیما از فایل نقشه سایتتان کراول می کنند.

شما همچنین می توانید فایل های XML را در ابزارهای خود، مثل Google Search Console، نیز به کار ببرید تا گوگل بتواند اعتبار آن ها را به طور منظم مورد بررسی قرار دهد. نوشتن یک نقشه سایت XML ممکن است کمی دشوار باشد؛ چراکه تمام متا دیتا هایی که در مورد صفحه سایت مورد نظر هستند را باید در یک حالت استاندارد شامل شود. البته ظاهر نقشه سایت  XML با HTML تفاوت چندانی ندارد. در ادامه یک شمای کلی از این sitemap را برای شما ارائه کرده ایم که می توانید آن را مشاهده کرده و مورد بررسی قرار دهید:
http://www.example.com/
2005-01-01
monthly
0.8

شما می توانید برخی از تگ های خاص مانند  و  را مشاهده کنید. این دو تگ بسیار مهم هستند؛ بنابراین حتما آن ها را به نقشه سایت خود اضافه کنید. البته دقت داشته باشید که دو مورد دیگر ممکن است توسط گوگل نادیده گرفته شوند.

توجه داشته باشید که URL های موجود در نقشه های XML ثابت هستند. این یعنی که شما نمی توانید تنها your-page/ را به sitemap اضافه کنید؛ بلکه باید به جای آن https://yoursite.com/your-page خود را اضافه کنید. اگر به مثال Disney که زده شد رجوع کنیم، متوجه می شویم که این سایت یک sitemap XML دارد که موتورهای جستجو را هدف قرار داده است.

دسته بندی های نقشه سایت

همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره شد، دو نوع اصلی نقشه سایت، به دسته بندی های دیگری نیز می توانند تقسیم شوند:

  • نقشه سایت معمولی:

این ها رایج ترین مواردی هستند که در طراحی نقشه سایت به کار برده می شوند. معمولا بیشتر وب سایت های موجود یک نقشه از این دسته دارند. علت این است که بیشتر پلتفرم ها یک نقشه سایت پیش فرض دارند که به صورت خودکار ایجاد شده است. آن ها با فرمت XML تحویل داده می شوند و معمولا در مسیر نسبی /sitemap.xml یافت می شوند.

بیشتر سایت های وردپرسی، نقشه سایتشان را بر /sitemap_index.xml قرار داده اند. این حالت یک URL پیش فرض برای نقشه های سایتی است که توسط افزونه سئو Yoast تولید شده اند. نقشه های سایت ارائه شده توسط Yoast SEO با هدف خاصی ارائه می شوند و هدف این است که فایل های XML تنها در صورتی می توانند بسیار بزرگ باشند که موتورهای جستجو، آن ها را کراول نکرده باشند.

هر فایل XML تا 50 مگابایت و 50000 URL محدودیت دارد اما گوگل این محدوده با به 10 مگابایت کاهش داده تا اطمینان حاصل کند که فایل مورد نظر شما بیشتر از 50 هزار URL و 10 مگابایت حجم نداشته باشد. اگر سایت حجیمی دارید، بهتر است که نقشه سایت خود را به دسته های کوچکتر تقسیم کرده و از یک فایل ایندکس sitemap برای مدیریت آن ها استفاده کنید. اگر یک فرمت صحیح برای فایل ایندکس خود ایجاد کنید، موتورهای جستجو متوجه می شوند که چگونه باید سایت را کراول کنند.https://example.com/pages-sitemap.xml
2019-04-17T15:12:13+00:00


https://example.com/product-sitemap.xml
2019-05-15T14:04:43+00:00

  • نقشه سایت تصویری:

معمولا تصاویر می توانند به یک نقشه سایت اضافه شوند. اگر تعداد زیادی از آن ها داشته باشید، بهتر است که برای هر تصویر یک فایل XML جداگانه ایجاد کنید.

  • نقشه سایت ویدئویی

شما همچنین می توانید ویدئوها را در طراحی نقشه سایت خود به کار ببرید. ویدئوها نیز درست مشابه به تصاویر، در رابطه با URL یک صفحه مورد استفاده قرار می گیرند. اگر تعداد کمی صفحه دارید که شامل ویدئو می باشند، پیشنهاد می کنیم که اطلاعات لازم را به یک نقشه سایت معمولی اضافه کنید اما اگر بیشتر حجم وب سایت شما با ویدئوها پر شده است، بهتر است که از نقشه سایت ویدئویی در روند معرفی نقشه سایت به گوگل استفاده کنید.

  • نقشه سایت خبری

اگر دارای یک سایت خبری هستید، می توانید این موضوع را در معرفی نقشه سایت به گوگل تبیین کنید. از آنجا که گوگل دارای بخش اخبار نیز می باشد، وقتی نیاز به یک فهرست بندی سریع دارید، استفاده از این بخش می تواند بسیار مفید باشد.

آیا Sitemaps برای سئو سایت اهمیت دارند؟

نقشه سایت xml,نقشه سایت چیست,نمونه نقشه سایت

نکته مهمی که باید آن را رعایت کنید، این است که قبل از ثبت نقشه سایت در گوگل، باید مشکلات مربوط به سئو سایت را که به خوبی مرتفع کنید. به عنوان مثال، ممکن است که شما در صفحات خود محتوای تکراری داشته باشید. اگر بعد از بررسی های انجام شده متوجه شدید که محتوای تکراری در سایت شما وجود دارد، قبل از هر چیزی باید آن را بهبود دهید. چراکه گوگل به طور کلی duplicate content را به عنوان یک فاکتور منفی می شناسد؛ حال شما با معرفی نقشه سایت به گوگل، دقیقا کاری را انجام می دهید که به ضرر شما خواهد بود.

نکته مهمی که باید بدانید این است که لزوما برای کراول شدن صفحات سایت خود، نیازی به sitemap ندارید.

با این حال در موارد خاصی می توانند نقش مفیدی داشته باشند؛ از آنجایی که در کنسول جستجوی گوگل جایگاهی دارند، متوجه می شویم که گوگل نیز برای نقشه های سایت، اهمیت مناسبی قائل می باشد. نتیجه ای که می توان گرفت این است که نقشه سایت، مستقیما بر سئو تاثیر نمی گذارد اما با نقش داشتن بر مواردی دیگر، روند بهینه سازی سایت شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

کاربردهای مهم نقشه سایت

شما دارای یک وب سایت بزرگ باشید: اگر سایت شما تعداد صفحات بسیار زیادی داشته باشد، ممکن است به crawl budget شما آسیب بزند. Crawl budget برای سئو سایت اهمیت دارد و نقشه سایت نیز مستقیما بر آن تاثیری نمی گذارد؛ اما نقشه سایت با افزایش سرعت ایندکس شدن صفحات سایت شما، در این زمینه می تواند یک عامل کمک کننده باشد. یک وب سایت بزرگ در برخی موارد به معنای بالا بودن تعداد بروز رسانی هایی است که انجام می شود. ایجاد یک نقشه سایت XML می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

استراتژی لینک سازی داخلی سایت شما بد باشد: اگر شما به طور منظم لینک سازی های مناسب در صفحات داخلی سایت خود را انجام ندهید، ممکن است که کروال شدن برخی از آن ها سخت بشود که داشتن یک نقشه سایت می تواند در بهبود این وضعیت عملکرد خوبی داشته باشد.

اما دقت داشته باشید که قبل از اینکه شما از نقشه سایت برای بهبود روند فعالیت خود استفاده کنید، باید مرتفع کردن مشکلات سئو را در اولویت قرار دهید. به زبان ساده تر، بهتر است به جای ایجاد یک نقشه سایت، استراتژی لینک سازی داخلی خود را تغییر دهید.

سایت شما نوپا است یا بک لینک های ضعیفی دارد: از آنجایی که سایت ها از طریق لینک های شناسایی می شوند، ضروری است که دیگر وب سایت ها به صفحات سایت شما لینک بدهند تا گوگل بتواند هرچه بهتر صفحاتتان را کراول کند. نقشه های سایت می توانند صفحاتی را که موتورهای جستجو در حال کراول آن ها هستند، از کاربران سایت مخفی نگه دارند.

در نهایت باید بگوییم که ایجاد یک نقشه سایت هیچ ضرری برای شما نخواهد داشت؛ اما باید بدانید که این قضیه خیلی ضروری نبوده و ممکن است که شما اولویت بندی هایی داشته باشید که در زمینه سئو سایت عملکرد بهتری نسبت به sitemap داشته باشند. در ادامه، نکات مهمی در زمینه آموزش نوشتن نقشه سایت برای شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

این مقاله ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود