اصول سئو چیست و چه فوایدی برای سایت دارد؟

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

یکی از اصلی ترین سوالاتی که بیشتر افرادی که به تازگی وارد دنیای تجارت الکترونیک شده اند، این است که اصول سئو چیست و چه مفاهیمی بیشترین اهمیت را در این صنعت دارند.

ممکن است تا الان اطلاعات اندکی در مورد اینکه ماهیت بهینه سازی و اصول سئو چیست، داشته باشید؛ اما به احتمال زیاد هنوز به خوبی نمی دانید که مهم ترین اصول سئو چیست و کدام موارد هستند که باید در اولویت اصلی شما قرار بگیرند.

اگر در این زمینه اطلاعات نداشته باشید و یا اینکه داده های مورد نظر خود را از منابع غیر معتبر جمع آوری کنید، باید بگوییم مشکلات زیادی برای کسب و کار اینترنتی شما به وجود خواهد آمد؛ هر کاری، اصول خاص خود را دارد که اصول سئو سایت نیز از آن مستثنا نیست.

مشکلات عدم استفاده از اصول اساسی سئو در استراتژی ها

اصول سئو چیست؛ یکی از اولین مسائلی است که در دوره های آموزش سئو در مورد آن بحث های زیادی می شود. بر اساس تجربه ای که در دوره های آموزشی نیوسئو به دست آورده ایم، در ادامه چند مورد از مشکلاتی که بر اثر کم دقتی در این زمینه، برای دانشجویان ما به وجود آمده بود را برای شما بیان کرده ایم:

 • عدم درک درست از ماهیت سئو سایت
 • استفاده ناصحیح از تکنیک ها و اصول سئو
 • عدم توانایی در پیاده سازی دانسته های خود
 • جریمه شدن وب سایت و افت رنک در گوگل
 • از دست دادن ترافیک و بازدید
 • کاهش شدید مشتریان وب سایت های فروشگاهی
 • بروز شکست های مالی کسب و کار آنلاین شما
 • به وجود آمدن آسیب های جبران ناپذیر برای وب سایت
 • احتمال اینکه شما هیچ زمان نتوانید به رتبه های برتر برسید
 • و …

درست است؛ تمامی این مشکلات به این بر می گردد که شما اطلاعات صحیحی در مورد اصول اولیه سئو وب سایت خود نداشته باشید. به همین دلیل ما در این مقاله از نیوسئو قصد داریم اصلی ترین و مهم ترین اصول کلی سئو را برای شما عزیزان بیان کنیم تا بتوانید یادگیری اصول سئو را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. طبیعی است که اگر این اصول را به خوبی برای وب سایت خود پیاده سازی کنید، می توانید ترافیک بسیار فوق العاده ای را از سمت موتور جستجوگر گوگل به دست بیاورید.

حالا وقتشه! اینو بخون: قرار گرفتن در صفحه اول گوگل در زمان کوتاهپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

4 اصل اساسی سئو که باید به آن ها بپردازید

بد نیست بدانید این اصول کلی سئو که در این مقاله می خواهیم آن ها را برای شما معرفی کنیم، بر اساس تحقیقات و پژوهش های تعداد زیادی از کارشناسان سئو جمع آوری شده اند. این کارشناسان وب سایت های موفق را از ابتدای کار خود تا دوران اوج، مورد بررسی قرار دادند و توانستند به پاسخ این سوال برسند که مهم ترین اصول سئو چیست و وبمسترها در ابتدای کار بهینه سازی وب سایت خود باید بیشتر بر روی چه فاکتورهایی مانور دهند.

عبارات کلیدی

یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید، پرداختن به عبارت های کلیدی است. هنگامی که می خواهید برای وب سایت خود یک محتوا تولید کنید، باید موضوع اصلی مقاله خود را به درستی مشخص کنید. سپس تنها کاری که باید انجام دهید این است که تحقیق کنید که مردم با استفاده از چه عبارت هایی، به دنبال موضوع مورد نظر شما می گردند. به عنوان مثال ما در این مقاله، عبارت “اصول سئو چیست” را به عنوان عبارت کلیدی اصلی صفحه، در نظر گرفته ایم و سعی کرده ایم محتوا را بر اساس آن تولید کنیم.

صفحه مورد نظر شما باید با استفاده از عبارات کلیدی تشکیل شود که ارتباط و تعامل خوبی با ماهیت کسب و کار شما داشته و اهمیت زیادی برای آینده شما دارند. دقت داشته باشید که تمامی صفحات سایت شما باید برای شخض خودتان اهمیت زیادی داشته باشند، به همین منظور سعی کنید تا برای همه این صفحات از بهترین کلمات کلیدی ممکن استفاده کنید.

گوگل در این زمینه به شما کمک می کند؛ شما می توانید موضوع اصلی مدنظر خود را با استفاده یک عبارت که بر حسب تجربه فکر می کنید کاربران با استفاده از آن به دنبال مطلب مورد نظر می گردند، در گوگل جستجو کنید. سپس شاهد خواهید بود که این موتور جستجوگر برای شما لیست دیگر عبارت های کلیدی که کاربران از آن ها استفاده می کنند را نیز نمایش خواهد داد.

دقت کنید که این عبارات، هر چند وقت یکبار تغییر پیدا می کنند؛ علت این است که هدف جستجو کاربر در بازه های زمانی متفاوت، تغییر پیدا می کند.

ابزارهای زیادی وجود دارند که شما می توانید از آن ها برای پیدا کردن آخرین تمایلات و نحوه جستجوی کاربران، استفاده کنید.

تگ های تصاویر

حتما می دانید که تمامی وبمسترها در صفحات سایت های خود، تعداد زیادی تصویر بارگذاری کرده اند. نکته مهمی که در این زمینه وجود داشته و یکی از اصول کلی سئو نیز می باشد، این است که خرنده موتور جستجوی گوگل باید درک کند که تصویر استفاده شده در وب سایت شما به چه موضوعی پرداخته است و برای چه جستجوهایی باید در SERP ها به نمایش در بیاید.

در نتیجه، شما باید برای تصاویر وب سایت خود از تگ ها استفاده کنید.

اگر تگی در این زمینه وجود نداشته باشد، گوگل متوجه نمی شود که تصویر در مورد چه چیزی است و چه ماهیتی دارد.

با استفاده از پلاگین Yoast در وردپرس، شما می توانید برچسب های مناسبی برای تصاویر خود به وجود بیاورید. تگ های تصاویر به گوگل کمک می کنند تا روند ایندکس کردن صفحات سایت های مختلف را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. در نتیجه، سعی کنید اطلاعات خود در نحوه استفاده و بهینه سازی تصاویر با استفاده تگ های alt ارتقا دهید.

توضیحات متا

در صفحات نتایج جستجوی گوگل، شما در زیر URL یک سایت، یک جمله یک یا دو خطی را مشاهده می کنید که به عنوان توضیحات متا یا همان meta description شناخته می شود.

این در واقع یک خلاصه بسیار مهم در مورد محتوایی است که شما در آن صفحه سایت منتشر کرده اید. در نتیجه، بهینه سازی توضیحات متا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و یکی از مهم ترین اصول سئو سایت شناخته می شود. چند نکته اساسی که در مورد توضیحات متا وب سایت خود باید آن ها را رعایت کنید به شرح زیر است:

 • توضیحات متا باید خلاصه باشد
 • خلاصه بودن به معنی ناقص بودن نیست
 • متن باید جذاب باشد
 • متن بهتر است حاوی عبارت های جذب کننده باشد
 • متن توضیحات متا باید روان باشد
 • این متن باید یک ذهنیت فوق العاده در ذهن مخاطب برای کلیک بر لینک ایجاد کند
 • توضیحات متا باید حاوی عبارت های کلیدی متن شما باشد

از عبارت های مرتبط با CTA نیز می توانید استفاده کنید؛ مثلا مخاطب را با استفاده عبارت های “بیاموزید” یا “کلیک کنید” ترغیب کنید که وارد وب سایت شما شود.

بک لینک ها

یکی از مفاهیمی که اهمیت بسیار زیادی برای سئو سایت دارد، بک لینک می باشد. بک لینک در واقع همان لینک هایی است که از یک صفحه سایت به صفحه سایت دیگری داده می شود.

به عبارتی دیگر، وب سایت های دیگر در صورتی به صفحه سایت شما لینک می دهند که آن را دارای ارزش ببینند و درک کنند که مطلب تولید شده توسط شما از نظر کاربران اهمیت زیادی دارد. به علاوه، پیشنهاد می کنیم که شما نیز در محتواهای خود به صفحات با ارزش وب سایت های دیگر لینک بدهید تا هم به مخاطبین خود کمکی کرده باشید تا اطلاعاتشان را افزایش دهند و هم اینکه با وب سایت های دیگر، روابط خوبی به وجود بیاورید.

اطمینان حاصل کنید که لینک های به کار برده شده در متن شما به کاربران کمک می کند. یک استراتژی لینک سازی بد و نامناسب، آسیب های جدی به روند بهینه سازی وب سایت شما می زند و حتی در آینده ای نه چندان دور ممکن است که توسط گوگل جریمه هم شوید. حتما می دانید که این موتور جستجو یک بروز رسانی مختص همین قضیه در الگوریتم رتبه بندی خود به وجود آورده است. بر اساس این بروز رسانی، آن دسته از وب سایت هایی که به روند لینک سازی خود اهمیتی نمی دهند و در استراتژی های آنان، لینم های بی کیفیت دیده می شود، افت رنک شدیدی پیدا خواهند کرد.

سخن پایانی

قطعا تا اینجا به خوبی درک کرده اید که اصول سئو چیست و بر اساس چه دلایلی شما نیاز دارید آن ها را فرا بگیرید. یادگیری اصول سئو در هر صورت برای هر فردی که یک وب سایت راه اندازی کرده است، امری ضروری می باشد. مطمئنا اگر در ابتدای کار خود به این اصول اولیه سئو که در این مقاله برای شما آن ها را معرفی کردیم، دقت کافی داشته باشید، در آینده ای نه چندان دور، وب سایت شما از نظر سئو، جایگاه فوق العاده ای خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود