منظور از طراحی سایت سئو فرندلی چیست؟

SEO friendly,سئو فرندلی,سئو فرندلی چیست

یکی از سوالات متداول کاربران در حوزه سئو این است که منظور از طراحی سایت سئو فرندلی چیست؟ امروزه برندسازی هزینه بسیار زیادی را متوجه کسب و کارها می کند. بنابراین تجارت های جدید و وب سایت های تازه که به سود دهی و جذب مشتری نرسیده اند، نمی توانند اقدام به سرمایه گذاری تا به این حد در زمینه برندسازی کنند.

بنابراین بهترین کار برای این دسته از تجارت ها تمرکز بر طراحی سایت سئو فرندلی است. سایتی که تماماً و همان ابتدا برای موتورهای جستجو بهینه شده باشد تا بتواند حداکثر ترافیک را به سمت خود جذب کند.

احتمالاً با خود فکر کنید که همه وب سایت ها با این هدف طراحی می شوند که موتورهای جستجو آنها را در سریع ترین زمان ایندکس کند. اما در عمل گاها موارد مهمی نادیده گرفته می شوند که باید به آنها توجه کرد. حالا سوال اینجاست که واقعا طراحی سایت سئو فرندلی چیست و چطور می توان یک سایت سئو فرندلی طراحی کرد؟

ما در این بخش صفر تا صد طراحی سایت سئو فرندلی را بررسی و نکات مهم آن را به شما، شرح می دهیم.

طراحی سایت سئو فرندلی چیست؟

در ابتدا بهتر است شما را به طور دقیق با این مفهوم آشنا کنیم که طراحی سایت سئو فرندلی چیست. در اصل این اصطلاح به این معنی است که در زمان طراحی سایت همه اصول سئو هم در وب سایت رعایت شده باشد. یعنی شخص یا شرکتی که سایت شما را طراحی می کند، در کنار طراحی اولیه سایت، در طراحی صفحات، تگ های HTML، قالب سایت و در زمان کدنویسی سایت همه اصول مهمی که باید در پیاده سازی فرایندهای سئو در نظر بگیرید، را رعایت کند.

بنابراین طراحی سایت سئو فرندلی باعث می شود که شما بعد از طراحی مجبور نباشید دوباره وقت و هزینه اضافی را صرف بهینه سازی مواردی مانند سرعت سایت، حذف یا اضافه کردن افزونه ها و موارد دیگری که به سئو مربوط می شوند، کنید. با انجام چنین کاری شما این مزیت ها را به دست خواهید آورد.

 • زمان ایندکس شدن صفحات سایت شما سریع تر و بهتر انجام خواهد شد.
 • هزینه های پرداختی برای کارهای طراحی و سئو برای شما کاهش پیدا خواهد کرد.
 • ترافیک وب سایت شما از سایتی که بدین صورت طراحی نشده است، بسیار بیشتر خواهد بود.
 • وب سایت شما در سریع ترین زمان ممکن بهینه سازی خواهد شد.

چرا طراحی سایت سئو فرندلی اینقدر مهم است؟

جواب دادن به این سوال ساده ست. افزایش ترافیک سایت به نسبت سایت های معمولی یکی از مهم ترین دلایلی است که طراحی سایت های سئو فرندلی از آن بهره مند می شوند.

در حقیقت باید بدانید که موتورهای جستجو در زمان بررسی یک وب سایت فقط مطلب نوشته شده و کلمات کلیدی موجود در آن را برای رتبه بندی در نظر نمی گیرند؛ بلکه موارد دیگری مانند سرعت سایت و بهینه بودن برای موبایل و تصاویر به کار رفته و… هم در نظر گرفته می شود.

یک سایت سئو فرندلی از همان ابتدا برای چنین مواردی بهینه می شود و این به نوبه خود یک امتیاز مثبت برای شما در نزد خزنده های گوگل به حساب می آید. بنابراین طبیعی است که یک وب سایت را برای کاربران خود بهینه سازی کنید. اما قبل از آن باید قوانین موتورهای جستجو را در نظر داشته باشید و وب سایت را بر اساس آنها بهینه نمایید تا بتوانید در نتایج serp گوگل دیده شوید.

نکات مهم برای طراحی سایت سئو محور

اگر به عنوان یک طراح سایت یا سئوکار و یا صاحب یک وب سایت دوست دارید که وب سایت موردنظر خود را به صورت سئو فرندلی طراحی و یا بهینه کنید، ما در این بخش به طور کامل شما را راهنمایی خواهیم کرد. در حقیقت مواردی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، کمک خواهند کرد وب سایت شما طراحی سئو فرندلی داشته باشد.

SEO friendly,سئو فرندلی,سئو فرندلی چیست

1. بهبود قابلیت ایندکس شدن صفحات سایت

خیلی مهم است که خزنده های گوگل بتوانند تمامی محتوای موجود در هر صفحه از سایت شما را ایندکس کنند. اما چطور این مورد اتفاق می افتد؟

 • استفاده از توضیحات alt برای تصاویر: گوگل در شناسایی تصاویری که به کار می برید، خیلی قوی عمل نمی کند. در حقیقت گوگل و دیگر موتورهای جستجو نمی دانند تصویر قرارداده شده در سایت برای چه منظوری است. مگر اینکه خودتان به آنها کمک نمایید. بنابراین تمامی تصاویر موجود در سایتتان را با توضیحات alt منتشر نمایید.
 • محتوای پنهان: محتواهایی که در بخش هایی از سایت در پشت یک آکاردئون یا برگه پنهان می شوند، توسط موتورهای جستجو سخت تر ایندکس می شود. این مورد را بسیاری از وب سایت ها برای بالابردن سرعت بارگزاری انجام می دهند. اما کار درست این است که تمام محتوای خود را از حالت پنهان خارج کنید.
 • توضیحات لازم برای ویدیوها: درست مانند تصاویر، برای موتورهای جستجو درک محتوای صوتی و تصویری هم سخت است. بنابراین بهترین کار این است که برای ویدئوهایی که در هر بخش از سایت خود قرار می دهید، توضیحات کاملی بنویسید.
 • بلاک نکردن صفحات برای خزنده ها: متا تگ noindex در فایل Robots.txt به خزنده های گوگل این مفهوم را می رساند که یک صفحه را ایندکس نکنند. این مورد در زمانی که آن صفحه در حال بازسازی یا طراحی مجدد می باشد، می تواند مفید باشد. اما در حالت کلی این تگ می تواند ترافیک وب سایت شما را تا حدودی کاهش دهد. بنابراین بهترین کار این است که این متا تگ را در فایل Robots.txt حذف کنید.

2. معماری ساده وب سایت

سعی کنید یک طراحی ساده و منظم برای صفحات اصلی و فرعی وب سایت خود ایجاد کنید. به این صورت که مانند شکل زیر موضوع اصلی وب سایت شما در راس و بعد صفحات اصلی وب سایتتان در رده پایین تر و سپس محتواهای دیگر در یک رتبه پایین تر از نظر ساختار قرار گیرند.

این ساختار، کار خزنده های گوگل را برای پیدا کردن کلمات کلیدی اصلی و هدف شما از هر صفحه از سایت ساده تر می کند و به راحتی می تواند تشخیص دهد که هر صفحه شما برای چه موضوعی بهینه شده است. اما اگر چنانچه این ساختار رعایت نشود، اهمیت صفحات سایت شما به طور دقیق برای گوگل قابل درک نخواهد بود و این می تواند برای شما دردسر ساز شود.

بنابراین بهترین کار است که از همان ابتدا وقت بگذارید و یک ساختاربندی منظمی را برای سایتتان ایجاد نمایید تا بدانید چند صفحه اصلی دارید و چه کاری باید بر روی آنها انجام دهید.

سئو محور,طراحی سایت سئو فرندلی,طراحی سایت سئو فرندلی چیست

3. تولید محتوای یونیک و غیرتکراری

سومین مورد از بررسی این موضوع که “طراحی سایت سئو فرندلی چیست” این است که بدانید گوگل از محتوای تکراری متنفر است. در حقیقت گوگل دوست ندارد موتور جستجوی خود را با محتوای تکراری پر کند. بنابراین گوگل رتبه وب سایت هایی که محتواهای تکراری زیادی دارند را از آنها می گیرد و حتی ممکن است کلاً آنها را از نتایج جستجو حذف کند.

بنابراین اگر می خواهید وب سایتتان در نزد گوگل معتبر باشد، از محتوای یونیک استفاده کنید. چه وب سایتتان دارای 50 صفحه باشد، چه 20 هزار صفحه. در حقیقت محتوای تکراری به عنوان سم سئو شناخته می شود.

بهترین راهکار برای محتوای صفحات مشابه با تغییرات اندک

گاها شما صفحاتی در بین محصولات خود دارید که دارای محصولات مشابه و رنگ بندی متفاوتی هستند و یا تفاوت کمی با هم دارند. در این زمینه محتوای دو صفحه ممکن است شبیه هم باشد. در چنین شرایطی چطور می تواند از محتوای تکراری و جریمه شدن توسط گوگل دوری کرد.

در این زمینه بهترین کار استفاده از تگ کانونیکال Canonical است. این تگ به گوگل با ارزش ترین صفحه را نشان می دهد که آن را ایندکس کند و به گوگل می فهماند که صفحات بعدی فقط تغییرات جزئی از همان صفحه هستند. بنابراین صفحات جزئی اندکس نمی شوند و جریمه ای از طرف گوگل برای شما در نظر گرفته نمی شود.

4. ساختار آدرس ها

امروزه به ساختار کلی آدرس های سایت توجه بسیار کمی می شود. در حقیقت بسیاری از افراد به ساختار آدرس های سایت خود کاری ندارند و در نهایت لینک های مانند تصویر زیر را در سایت ایجاد می شود:

مقاله سئو محور

بهتر است بدانید که URL های تصادفی و بدون معنی برای کاربران مناسب نیستند و نمی توانند آنها را در ذهن خود نگه دارند. موتورهای جستجو هم از URL های طولانی مفهوم معنی‌داری به دست نمی آورند؛ چرا که گوگل خیلی اوقات به URL شما نگاه می کند تا موضوع مورد بحث شما در یک صفحه را بهتر درک کند. بنابراین بهتر است URL هایی که برای هر صفحه خود در نظر می گیرید، مرتبط با موضوع همان صفحه باشند.

5. محدود کردن تعداد صفحات سایت

تکنیک بعدی درباره موضوع طراحی سایت سئو فرندلی این است که زیاد بودن تعداد صفحات سایت شما کمک زیادی به سئو سایتتان نمی کند. محدود بودن تعداد صفحات سایت به دو دلیل مهم است:

 1. داشتن صفحات بیشتر در سایت مساوی است با مشکلات زیاد احتمالی در زمینه سئو سایت. در اصل کار کردن با یک سایت با 100 صفحه خیلی راحت تر از سایتی با 10 هزار صفحه است.
 2. سایت ها با تعداد صفحه کم، سئو فرندلی‌تر هستند (حداقل طبق گفته های گوگل)

در کل سایت هایی که تعداد خیلی زیاد صفحه دارند، با مشکلات زیر روبرو هستند:

 • محتوای تکراری
 • محتوای ضعیف
 • جریمه های الگوریتم پاندای گوگل
 • مطالب قدیمی

6. بهبود تجربه کاربری

مورد بعدی درباره موضوع طراحی سایت سئو فرندلی این است که هنگامی که صحبت از تجربه کاربری و سئو می شود، گوگل به بهترین وجه می گوید که باید سایت براساس نیازهای کاربر بهینه شود. در اصل هر کاربر یک موتور جستجو هست که کمک می کند کاربران دیگر محتوا و وب سایت شما را کشف کنند.

در حقیقت باید برای ساختن یک تجربه عالی بعد از ورود کاربرها به سایت تمرکز کنید و بهترین اقدامات را برای این موضوع انجام دهید. در ابتدا گوگل UX وب سایت شما را بررسی می کند، به این صورت که اگر کاربران از محتوای وب سایت شما خوششان بیاید، شما رتبه های بالایی در گوگل به دست خواهید آورد. این کار به وسیله الگوریتم رنک برین گوگل انجام می شود.

همچنین اگر سایتتان عالی باشد، افراد بیشتری لینک وب سایت شما را به دیگران معرفی خواهند کرد.

حال چطور تجربه کاربری در سایت بهتر کنیم؟ با انجام 3 کار:

1) بهینه سازی برای موبایل: یکی از مهم ترین بخش هایی که در دوره های آموزش سئو به آن توجه ویژه ای می شود، بهینه سازی سایت برای مرورگرهای موبایل است. امروزه بالای 63 درصد از ترافیک وب سایت ها از طریق موبایل انجام می شود، بنابراین منطقی نیست وب سایتتان را اول برای دسکتاپ بهینه کنید و بعد به فکر بهینه سازی آن برای موبایل باشید. بنابراین اول سایتتان را برای موبایل بهینه کنید و در قدم بعدی به فکر کاربرانی باشید که با پی سی وارد سایتتان خواهند شد.

2) تایتل ها یا عناوین توصیفی: شما دو هدف مشخص برای تایتل تگ های سایت خود باید داشته باشید:

 • توضیح دهید که صفحه شما به چه موضوعی می پردازد؟: در حقیقت طبق گفته های گوگل عناوین توصیفی قوی یکی از تاثیرگذارترین بخش ها در جستجوی کاربران می باشد. پس عناوین قوی و خوبی برای صفحات سایت خود در نظر بگیرید.
 • کلمات کلیدی صفحه اصلی سایتتان را در تایتل و عنوان به کار ببرید: امروزه گوگل به عناوینی که در وب سایت خود به کار می برید اهمیت زیادی می دهد. بنابراین حتماً یک بار کلمه کلیدی موردنظر را در عنوان به کار ببرید.

3) ساماندهی محتوا با عناوین فرعی: آخرین نکته در زمینه بهبود تجربه کاربری هم این است که عناوین فرعی و جذابی را در نوشته ها و محتوای هر صفحه خود به کار ببرید. چرا که هیچکس دوست ندارد محتواهای طولانی کتابی مانند و بدون عنوان را در سایت مطالعه نماید. پس بهترین کار این است که عناوین فرعی مهمی را در نوشته های خود قرار دهید که مرتبط با کلمه کلیدی اصلی و موضوع آن صفحه باشد.

با دادن تگ های H2 و H3 به این تگ ها از میزان اهمیت هر کدام برای گوگل صحبت می کنید تا بدانید به کدام عناوین باید توجه بیشتری داشته باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله توضیح داد شد که منظور از طراحی سایت سئو فرندلی چیست و چطور می توان این کار را انجام داد. در حقیقت سایت با طراحی سئو فرندلی به شما کمک می کند در اولین گام های طراحی، سایتتان را برای موتورهای جستجو به بهترین شکل ممکن بهینه کنید. این کار باعث می شود موتورهای جستجو در اولین برخورد با سایت شما، بازخوردهای مناسب و مثبتی از آن دریافت کنند و میزان ترافیک بیشتری را به سمت سایتتان هدایت کنند.

در نهایت این کار باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شما خواهد شد. توصیه می کنیم موارد گفته شده در این بخش را انجام دهید و نتایجی که بدست می آورید را با کاربران در بخش نظرات این مقاله، به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود