ضروری

آموزش سئو سایت برای کسب و کارهای بین المللی

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

دوستان عزیزم، اینترنت باعث شده است که مرزهای جغرافیایی از بین برود و شرکت ها و کسب و کارهای مختلف به فکر جذب مشتری از سراسر جهان و ارائه خدمات به آن ها باشند. شما خوب می دانید که بعضی از کسب و کارهای اینترنتی در ایران قابلیت تبدیل شدن به یک کسب و کار بین المللی را دارند. مانند دیجی کالا که یک کسب و کار اینترنتی موفق در ایران است و ممکن است در آینده ای نزدیک به فکر جذب مشتری از سایر کشورها نیز بیافتد.

به همین منظور من تصمیم گرفتم در مورد نکات مهم سئو سایت برای کسب و کارهای بین المللی با شما عزیزان صحبت کنم.

اما مباحث آموزش سئو برای یک سایت بین المللی عبارتند از:

 1. درک تغییرات تقاضا از یک منطقه به منطقه دیگر :

هنگامی که تحقیقات خود را در مقیاس جهانی بررسی می نمایید، متوجه این مطلب قطعا خواهید شد که نوع محتوای تولیدی، رنک بندی گوگل و نحوه نمایش داده ها در نتایج جستجو، در هر منطقه و از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

به طور مثال ممکن است در یک کشور بر سر یک نوع کلمه کلیدی خاص رقابت بالایی وجود داشته باشد اما در کشور دیگری این مسئله صدق نکند.

نه تنها نوع محتوای تولیدی و نتایج جستجوی هر منطقه متفاوت است، بلکه نحوه نگارش و چیدمان کلمات کلیدی آن نیز بسیار متفاوت خواهد بود. برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب میبایست علایق فرهنگی، جمعیت، اصطلاحات عامیانه و واژگان محلی هر منطقه را در نظر بگیرید.

مناطق گوناگون انتظارات متفاوتی از هر برند دارند، زیرا قبل از خرید بارها آن برند و کالای تجاری را بررسی می کنند. به طور مثال اگر کالایی در یک منطقه خاص با اقبال عمومی مواجه شده است و کالای محبوبی محسوب می شود به این معنی نیست که به طور حتم در کشوری دیگر نیز به همین صورت باشد.

برای اینکه کالا و یا برند تجاری خود را در سراسر دنیا محبوب کنید میبایست نیاز کاربران هر منطقه را به صورت جداگانه شناسایی و بررسی کنید.

 1. ساخت یک چهارچوب جهانی برای سئو :

هنگامی که استراتژی بین المللی سئو خود را مشخص می کنید، شما نیازمند این هستید که به تمامی جنبه های یک برنامه قدرتمند فکر کنید. به طور مثال شما نیازمند استفاده از تگ های hreflang هستید.

تگ های Hreflang، قطعه ای از کدهای برنامه نویسی شده هستند، که تمایلات، علایق و زبان تولید محتوای ما را به گوگل معرفی می کنند. این کد نشان می دهد محتوای تولیدی شما به درستی برای منطقه ای خاص تولید شده است.

برای اینکه این مسئله را بهتر درک کنید مثالی خواهم زد. فرض کنید شما اسپانیایی زبان هستید و می خواهید برای مردم آرژانتین تولید محتوا کنید. به طور حتم شما نمی توانید از شیوه ای که در اسپانیا استفاده می کنید و به وسیله آن مخاطبینی جذب کرده اید در آرژانتین نیز استفاده کنید، زیرا علاوه بر زبان، دانش و نوع مخاطبین نیز با یکدیگر متفاوت است.

تگ های Hreflang احتمال ایجاد محتوای کپی در سایت شما را کاهش می دهند، زیرا به گوگل اعلام می کنند که محتوای تولید شده برای مخاطبینی خاص می باشد. به طور مثال شاید محتوایی که برای کشورهای آمریکا و انگلستان نوشتید به لحاظ نوع زبان و مخاطبین هم پوشانی داشته باشند اما میتوانید با درج این تگ، تهدید خطر محتوای تکراری یا duplicate content را کاهش دهید.

شاید از خود سوال کنید که چگونه این تگ این مشکل را برطرف می کند؟

در جواب به این سوال باید گفت که این تگ جهت رفع این مشکل سه نوع استراتژی را اتخاذ می کند:

 • قرارگیری این تگ در Header کدهای HTTP سایت و اطمینان از این که در تمامی صفحات قرار گرفته است
 • قرارگیری این تگ در نقشه سایت
 • نشانه گذاری هر صفحه به صورت اختصاصی

دوستان عزیزم، به یاد داشته باشید هنگامی که نشانه گذاری محتوایی سایت خود را آغاز می کنید می بایست از فرمت استاندارد ISO 639-1 برای همه زبان ها استفاده کنید. این استاندارد، یک استاندارد زبانی برای مشخص نمودن برخی پارامتر ها می باشد. به طور مثال این استاندارد مشخص می کند که اندازه نقشه سایت نباید بیشتر از 50 مگابایت باشد.

 1. محتوای تولیدی خود را بومی سازی کنید :

حال که توانسته اید یک چهارچوب قدرتمند برای مخاطبین خود ایجاد کنید، اکنون می توانید به تولید محتوا برای آن منطقه خاص بپردازید.

نکته ای که باید به آن توجه کنید تولید محتوای شما نباید به گونه ای باشد که صرفا مطلبی را از یک زبان به زبان دیگر ترجمه کنید. این کار کاملا نادرست است. شما باید در اصطلاح آن مطلب را بومی سازی کنید. به زبان ساده، با توجه به زبان، نیاز بازار و نوع مخاطبین خود باید مطلب تولیدی را دوباره به نگارش در بیاورید.

همچنین شما باید به نحوی از کلمات کلیدی آن منطقه در نگارش خود استفاده کنید که مطابق با نیازهای جامعه و بازار آن منطقه باشد.

گاهی اوقات شما چندین منطقه را به عنوان هدف برای کسب و کار خود قرار می دهید. در این صورت باید مطمئن شوید که هر نوع تولید محتوا به درستی و با توجه به نیاز آن منطقه منتشر می شود . همچنین باید هر منطقه ای به صورت مجزا یک صفحه فرود داشته باشد که مخاطبین خود را به آن هدایت کند. این کار نه تنها در سئو سایت بلکه در میزان فروش شما نیز بسیار موثر است.

 1. یکپارچه کردن استراتژی های گوناگون :

برای داشتن یک استراتژی کارامد باید تمامی استراتژی هایی که برای مناطق مختلف در نظر می گیرید را متحد و یکپارچه کنید.

با یک پارچه کردن استراتژی های اتخاذ شده متوجه خواهید شد که در چه قسمت ها و مناطقی نیاز به تغییرات بنیادی و یا تغییرات جزئی دارید و باید خود را برای انجام تغییرات آماده کنید.

حتی ممکن است استراتژی خود را تغییر داده و به یک شیوه دیگر عمل کنید. استراتژی های محلی و غیر محلی شما پس از یک دوره فرایند و در یک بازه زمانی خاص اثربخشی خود را مشخص می کنند. سپس شما می توانید میزان بهره وری و کارایی آن را بررسی کنید.

در نهایت مطمئن شوید محتوای تولیدی شما در دستگاه های جانبی مانند تلفن های همراه و تبلت ها به خوبی نمایش داده می شوند. همان طور که در مقالات گذشته بارها به آن اشاره کردم حجم بسیار بالایی از مخاطبین و استفاده کنندگان از اینترنت را مشترکین موبایل ها تشکیل می دهند.

 1. بررسی نتایج :

برای اینکه بتوانید میزان موفقیت استراتژی سئو سایت خود را به درستی تعیین کنید، نیازمند این هستید که نتایج بدست آمده را بررسی کنید. در واقع بررسی نتایج به شما نشان خواهد داد که چه بخش هایی را باید بهبود بدهید و بیشتر به آن ها توجه کنید.

 • قبل، بعد و در حین پیاده سازی استراتژی سئو، رتبه سایت خود را در کشورهای مختلف بسنجید. این مسئله کمک می کند تا پتانسیل های موجود را به درستی تشخیص داده و از میزان موفقیت استراتژی خود آگاه شوید.
 • رتبه بندی سایت خود را در کلمات کلیدی هدف بررسی کنید. این کار مشخص می کند که تا چه میزان استراتژی شما در بهبود رنک عبارات کلیدی هدف موثر بوده و توانسته مخاطبان هدف را به سایت شما هدایت کند.
 • میزان موفقیت و درصد ترافیک شبکه های اجتماعی مختلف به سایت خود را اندازه گیری کنید. به عنوان مثال صفحه توییتر خود را در یک کشور خاص مورد بررسی قرار دهید تا از روند بهبود میزان ترافیک و تعامل کاربران مطلع شوید.
 • در مورد میزان موفقیت تبلیغات کلیکی انجام شده برای سایت خود تحقیق کنید، زیرا این تبلیغات در جهت بهبود رنکینگ سایت و نیز راهیابی به بازارهای جدید بسیار کمک کننده هستند. بنابراین تعیین کنید که این نوع تبلیغات چه بازدهی برای شما داشته اند و آیا توانسته اند که بر روی مخاطبان تاثیر بگذارند و نرخ کلیک را افزایش دهند یا خیر.
 • در هنگام گسترش کسب و کارتان در بازارهای جدید پتانسیل تبلیغات کلیکی (PPC) سایت خود را در نظر بگیرید. هنگامی که شما برای سئو سایت کسب و کار بین المللی خود اقدام میکنید، رسیدن به رتبه های بالا در سایت شما ممکن است طول بکشد. استفاده از تبلیغات کلیکی برای رسیدن به این رتبه ها به شما کمک بسیاری میکند.

خب، در این مقاله نکات سئو سایت برای کسب و کارهای بین المللی را به طور کامل بیان کردم. امیدوارم که همیشه در کسب و کار خود موفق باشید.

2 نظر در مورد مقاله “ آموزش سئو سایت برای کسب و کارهای بین المللی ” ثبت شده است
 1. زهرا

  با سلام و عرض ادب
  مطالب بسیار خوبی در سایت قرار می دهید.
  من کتاب شما را نیز خریداری کرده ام.
  متشکرم


 2. مریم تقی پور

  سلام و خسته نباشید
  سئو یک علم به روز است که تبدیل به یک صنعت شده
  متشکرم


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود