بررسی جامع اهمیت سئو سایت

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

اهمیت سئو یکی از مفاهیمی است که تمامی صاحبان کسب و کارها باید آن را به خوبی درک کرده و ماهیت سئو سایت را به درستی متوجه شوند. حال مسئله ای که امروزه ذهن برخی از افراد را به خود مشغول کرده است، این است که آیا سئو سایت واقعا تا این اندازه اهمیت دارد و پیچیده است؟ آیا محتوا و لینک ها تنها مواردی نیستند که برای سئو اهمیت دارند؟

البته اینکه تولید محتوا و لینک سازی سایت اگر به درستی انجام شوند، می توانند روند سئو شما را به خوبی تقویت کنند، کاملا صحیح است. بسیاری از سئوکاران با تجربه بررسی های زیادی انجام داده اند تا متوجه شوند که ارتباطی بین لینک های ارزشمند و افزایش رتبه سایت وجود دارد یا خیر. نکته ای که باید بدانید این است که گوگل همیشه از محتواهای ارزشمند و با کیفیت حمایت کرده است و اعلام کرده که یک محتوای خوب اثرات مثبت بیشتری نسبت به یک بک لینک قوی دارد.

در واقع، کارشناسان گوگل به ما اعلام کرده اند که سه فاکتور اصلی برای رتبه بندی بر اساس الگوریتم این موتور جستجو وجود دارد که محتوا و لینک دو مورد آن هستند.

حال مسئله بسیار مهمی که وجود دارد این است که واقعا اهمیت سئو چیست؛ به زبانی ساده تر، هنگامی که ما می توانیم تنها محتوا تولید کرده و لینک های ارزشمند برای آن ایجاد کنیم و به سبب آن رنک های برتر گوگل را از آن خود کنیم، پس این به ما نشان می دهد که سئو آنچنان مفهوم پیچیده ای ندارد!

سئو ممکن است که یک مفهوم ساده باشد؛ اما رسیدن به هدف آن و اجرای دستورالعمل های آن به هیچ عنوان ساده نیست. دقت داشته باشید که تمرکز اصلی همه ما باید بیشتر بر محتوا و لینک سازی که دو مفهوم اساسی این صنعت هستند، باشد. در نتیجه شما می توانید وقت بیشتری برای بالا بردن سئو، بازاریابی سئو، ایجاد تجربه کاربری بهتر و … را داشته باشید. حال بهتر است که برای درک بهتر اهمیت سئو سایت، مفهوم و ماهیت سئو را به درستی درک کنید.

سئو چیست؟

سئو از عبارت Search Engine Optimization گرفته شده است و در لغت به معنای بهینه سازی برای موتور جستجو است. ماهیت سئو سایت در واقع یک پروسه ای است که  به صورت طبیعی ترافیک فوق العاده ای از نتایج جستجو را برای شما جمع آوری می کند.

تمامی موتورهای جستجو، دارای صفحات نتایج جستجو می باشند که نتایج مختلف مثل محتوا، ویدئوها و لیست های محلی در آن به نمایش در می آیند. از آنجایی که معمولا هدف اصلی این موتورهای جستجو این است که رضایت کاربرانشان به حداکثر برسد، هر کدام از یک الگوریتم منحصر به فرد برای رتبه بندی صفحات نتایج جستجوی خود استفاده می کنند.

کاری که سئو انجام می دهد، این است که فعالیت های شما را به سمت این فاکتورهای اصلی این الگوریتم ها سوق می دهد تا شما بتوانید رتبه های برتر را از آن خود کنید. در نتیجه فهمیدن اینکه سئو چیست و چه اهمیتی دارد می تواند به شما در روند ارتقا برندتان کمک های زیادی کند.

گوگل بررسی لینک های مختلف را به واسطه خزنده های خود انجام می دهد. لینک ها در این زمینه نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. خزنده های گوگل با ورود به لینک های مختلف و لینک هایی که در محتوای یک سایت وجود دارد، وضعیت سئو آن ها را بررسی می کنند و رنک مناسبی برای هر کدام از این صفحات در نظر می گیرند. حال اگر بتوانید به خوبی لینک سازی خارجی و داخلی سایت خود را انجام دهید و محتواهای ارزشمند نیز تولید کنید.

اهمیت سئو سایت برای کسب و کارهای نوپا

کسب و کارهای نوپا و آن دسته از افرادی که به تازگی شروع به کار کرده اند، باید اهمیت سئو را به درستی درک کنند. در غیر این صورت ممکن است که هیچگاه نتوانند به موفقیت های مهمی برسند و برند خود را ارتقا دهند. حال اگر دارای یک کسب و کار نوپا هستید، نیاز دارید تا اهمیت سئو را به طور مخصوص در کسب و کار خود درک کنید.

افزایش رنک و قابلیت دیده شدن

یکی از مهمترین کارکردهای سئو که موجب شده است افراد بیشتری به دنبال درک اهمیت سئو باشند، افزایش قابلیت دیده شدن است. قابلیت دیده شدن، نشان دهنده این است که وب سایت شما در SERP ها بیشتر در دسترس افراد قرار خواهد گرفت. بهبود قابلیت دیده شدن با رنکینگ سایت شما ارتباط کاملا مستقیمی دارد.

هرچه شما رنک بالاتری در نتایج جستجوی گوگل دریافت کنید، بهتر می توانید دیده شوید و افراد بیشتری بر لینک سایت شما کلیک خواهند کرد. همچنین هرچه که روند سئو شما تاثیرگذارتر باشد، رنک بهتری می گیرید و به دنبال آن visibility سایت شما نیز به طور کلی تقویت می شود.

ترافیک سایت

افزایش چشمگیر ترافیک سایت هم یکی از دیگر دست آورهای سئو می باشد. هنگامی که visibility و رنک شما افزایش پیدا کند، طبیعتا ترافیم صفحات سایت نیز به خوبی زیاد خواهند شد. بر اساس آمارهای نیوسئو، حدود 33 درصد از کلیک های انجام شده در وب، به صفحه اول نتایج جستجو اختصاص داده می شود و بیشتر از 33 درصد نیز به رنک ها اول تا سوم داده خوهد شد.

اعتبار وب سایت

مفهم اعتبار سایت تقریبا یکی از عناوین جدید در روند سئو می باشد و با گذشت زمان، بر اهمیت آن نیز به شدت افزوده می شود. چراکه این شاخصه برای کاربران اهمیت دارد و رضایت کاربران نیز برای موتور جستجو بسیار مهم است. در نتیجه با به کارگیری اصول بهینه سازی صحیح، می توانید افزایش اعتبار سایت خوبی داشته باشید.

عناصر اصلی سئو سایت

سئو نیز مانند تمامی صنعت های مختلف، دارای عناصر خاصی است که باید به آن توجه ویژه ای شود؛ در نتیجه، محتوا و لینک دو عنصر اصلی هستند که شامل تعداد بسیار زیادی زیر شاخه می باشند که شما برای کسب رتبه های برتر باید هر کدام از آن ها را به خوبی تقویت کنید.

حالا وقتشه! اینو بخون: 9 ابزار تحقیق کلمات کلیدی رایگانپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

1.     کلمات کلیدی

برای مدت زمان بسیار زیادی، کلمات کلیدی به تنهایی می توانستند سبب شوند که شما رنک های برتر را از آن خود کنید. در واقع عبارت های کلیدی به عنوان بهترین تکنیک سئو سایت به شمار می آمدند. امروزه با بروز رسانی های انجام شده در الگوریتم رتبه بندی گوگل، عبارت های کلیدی مثل قدیم تنها تکنیک کاربردی سئو نیستند.

البته دقت داشته باشید این موضوع نشان دهنده این نیست که استفاده از کلمات کلیدی اهمیتی نداشته و شما نباید از آن ها در روند فعالیت های خود استفاده کنید. شما باید به خوبی تحقیق کلمات کلیدی سایت خود را انجام دهید، با دقت یک لیست از عبارت های به دست آمده تهیه کنید و با توجه به اصول سئو آن ها را در متن محتوا سایت خود به کار ببرید. در این صورت اثربخشی آن ها نیز به خوبی افزایش پیدا کند. بنابراین یکی از شاخصه هایی که اهمیت سئو سایت آن را در بر می گیرد، عبارت های کلیدی است.

هنگامی که تحقیق کلمات کلیدی سایت خود را انجام می دهید، اهمیت دارد که آن هایی را انتخاب کنید که بیشترین میزان جستجو را داشته باشند و در عین حال رقابت برای آن ها زیاد نیست. کلمات کلیدی طولانی یکی از بهترین انتخاب هایی هستند که شما می توانید آن ها را استفاده کنید. کلمات کلیدی طولانی جزو مواردی هستند که رقابت برای آن ها زیاد نیست و شما به راحتی می توانید با کسب رتبه های برتر،  ترافیک سایت خود را افزایش دهید.

2.     محتوا

محتوا یک بخش بسیار حیاتی از سئو سایت می باشد؛ چراکه وسیله ای است که شما از آن استفاده می کنید تا با کاربران تعامل داشته باشید. به عنوان مثال، فرض کنید که شما دارای یک گلخانه هستید و برای آن یک وب سایت ایجاد کرده اید.

حال برای اینکه مخاطبین خود را افزایش دهید، طبیعتا باید مطالبی در مورد باغبانی، اصول کاشت گیاه، انتخاب بهترین گیاه مطابق با فصل و بسیاری از موارد را در سایت خود انتشار دهید. حال اگر کسی بخواهد در مورد باغبانی اطلاعاتی به دست بیاورد، می تواند از محتواهای سایت شما استفاده کند.

البته این امر به این آسانی اتفاق نمی افتد. شما باید اصول سئو را به خوبی در روند تولید محتوا خود پیاده سازی کنید تا گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری بر اساس آن، رنک بالایی برای سایت شما در نظر بگیرد.

حال تصور کنید که توانسته اید کاربران هدفمند زیادی را به سایت خود جذب کنید. بعد از گذشت مدتی که اعتبار کسب و کار شما افزایش پیدا کرد، وقت آن است که شروع به معرفی محصولات مرتبط کنید و در واقع کاربران را متمایل کنید تا از وب سایت شما خریدهای مورد نیاز خود را انجام دهند. در نتیجه، محتوا می تواند اثرات مفید بسیار زیادی بر روند فروش کسب و کار شما نیز داشته باشد.

امروزه، محتواها بهتر است که در عین حالی که ساختار آموزشی دارند، جذاب و روان نیز باشند تا مخاطب را خسته نکرده و او را به مطالعه دیگر مطالب سایت جذب کنند. محتوا می تواند به شکل ها مختلفی تولید شده و در سایت شما قرار بگیرد؛ از جمله:

  • محتوا متنی سایت
  • ویدئوها
  • وبلاگ
  • اینفوگرافیک ها
  • پادکست ها
  • e-book ها
  • پست های شبکه های اجتماعی
  • لیست های محلی

در کل بهتر است که شما قبل از شروع به کار در این زمینه، به خوبی نکات آموزش تولید محتوا را در روند کاری خود پیاده سازی کنید تا بهترین نتیجه را برای کسب و کار خود به دست بیاورید.

3.     سئو خارجی سایت

سئو خارجی سایت شامل شیوه ها و فعالیت هایی است که در خارج سایت اتفاق می افتد اما اثرات آن برای سایت شما است. تکنیک اصلی که در سئو خارجی سایت وجود دارد، استفاده از بک لینک ها است. بک لینک اهمیت بسیار زیادی در زمینه بهبود رنک سایت دارد؛ چراکه لینک های خارجی که به سایت شما داده شده اند، اگر در سایت های برتر باشند، به گوگل این موضوع را نشان می دهند که سایت شما ارزشمند است. همین موضوع باعث می شود تا اعتبار شما در گوگل به خوبی افزایش پیدا کند.

تکنیک های بسیار زیادی برای ایجاد بک لینک وجود دارد. یکی از روش های پیشنهادی ما این است که در حد توان از اینفوگرافیک ها استفاده کنید؛ چراکه قابلیت اشتراک گذاری اینفوگرافیک ها بسیار زیاد می باشد. دقت داشته باشید که این اینفوگرافیک ها باید با متن محتوای تولیدی سایت شما اشاراتی داشته باشند.

4.     سئو محلی

سئو محلی یکی از عواملی است که به خوبی به شما نشان می دهد کاربرد سئو چیست و چه اهمیتی دارد می تواند برای کسب و کارتان داشته باشد. همانطور که می دانید، امروزه استفاده از تلفن های همراه به یکی از بخش های اصلی زندگی تمامی انسان ها تبدیل شده است. بر اساس آمارهای به دست آمده، امروزه چیزی حدود 57 درصد از کل جستجوهای انجام شده در فضای مجازی، از طریق تبلت ها و تلفن های همراه انجام می شود و مسئله مهمتر اینکه بیشتر این جستجوها، اهداف محلی دارند.

اگر به عنوان مثال صاحب یک رستوران هستید، سئو محلی اطمینان می دهد که وقتی افراد به دنبال بهترین رستوران های موجود می گردند، وارد سایت شما بشوند. در کنار استفاده از کلمات کلیدی محلی، سایر شیوه های بهینه سازی محلی سایت شامل جمع آوری فهرست دایرکتوری ها، ایجاد صفحات خاص موقعیت کسب و کار شما در Google My Business و Google Maps می باشد.

5.     بازاریابی موتور جستجو

بازاریابی به طور کلی یکی از مهمترین بخش های یک کسب و کار است که تاثیر مستقیم بر روند موفقیت آن دارد. بازاریابی موتور جستجو به این موضوع اشاره دارد که شما با پرداخت هزینه هایی مشخص در Google AdWords، تبلیغات شبکه های اجتماعی، تبلیغات کلیکی گوگل، Google shopping ads و بسیاری از موارد دیگر، بازدید سایت خود را افزایش دهید. این افزایش بازدید از نظر گوگل نیز اهمیت داشته و سبب می شود تا رنک سایت سایت نیز به دنبال افزایش پیدا کند. چراکه افزایش نرخ کلیک و ترافیک با یکدیگر رابطه مستقیم دارند.

امیدواریم که با استفاده از این مقاله، درک کرده باشید که اهمیت سئو چه میزانی دارد و اینکه استفاده از دوره های آموزش سئو یک نیاز اساسی برای شما عزیزان و تمامی صاحبان کسب و کارهای اینترنتی است. نیوسئو همیشه در این زمینه می تواند کمک های بسیار شگفت انگیزی به شما و برندتان بکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود