سرعت سایت در سئو چه تاثیری دارد؟

speed score,افزایش سرعت سایت,بهینه سازی سایت 100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

سرعت سایت در سئو بسیار مهم است. آنقدر مهم که گوگل از آن به عنوان یکی از عوامل اصلی رتبه بندی سایت ها یاد می کند و با گذشت زمان، مجموعه ای از ابزارها را برای توسعه دهندگان و مدیران سایت ها ارائه کرده تا با استفاده از آن ها اقدام به بهبود سرعت بارگذاری وب سایت های خود کنند. در این مقاله به موارد مربوط به تاثیر سرعت سایت در سئو می پردازیم.

منظور از سرعت سایت چیست؟

سرعت سایت عبارت است از مدت زمان لازم برای بارگیری صفحه وب، به عبارتی دیگر مدت زمانی است که آدرس سایت در قسمت آدرس بار مرورگر قرار می گیرد و مرورگر اقدام به بارگذاری صفحه وب می کند تا زمانی که آن صفحه به طور کامل باز شود. سرعت بارگذاری صفحه توسط چندین عامل مختلف از جمله سرور سایت، اندازه فایل های موجود در صفحه، حجم تصاویر و… تعیین می شود. اما اندازه گیری این سرعت، آن چنان هم ساده نیست.

تاثیر سرعت سایت در سئو چگونه است؟

speed score,افزایش سرعت سایت,بهینه سازی سایت

درست است که در ابتدا مقاله گفتیم سرعت سایت یکی از عوامل مهم رتبه بندی از منظر گوگل است، اما به خاطر داشته باشید که سئو مجموعه ای از فعالیت ها است و نمی توان یک معیار آن را به عنوان برترین و مهمترین معیار شناخت، پس اگر سایتی از سرعت مطلوبی برخوردار باشد و سایر فاکتورهای مهم مثل محتوای با کیفیت، بک لینک و… را دارا نباشد، نمی توان انتظار داشت رتبه بالایی در نتایج جستجو کسب کند.

همچنین اگر یک سایت محتوای باکیفیتی و سئو شده داشته باشد اما مدت زمان بارگذاری آن بسیار زیاد باشد، بازهم نمی تواند رتبه و رنک خوبی نزد گوگل داشته باشد، پس این مجموع فعالیت های مرتبط با بهینه سازی سایت است که درنهایت منجر به نتیجه می شود، اما سرعت سایت در سئو تاثیرهای مختلف مستقیم و غیرمستقیمی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

بسیاری از معیارهای سئو به سرعت سایت وابسته هستند

تصور کنید شما تلاش زیادی کرده اید تا معیارهای سئو را در سایت خود رعایت کنید، سایت شما دارای ساختار عالی است و شامل محتواهای با کیفیت، هدفمند و مرتبط می باشد. اما این اولین تجربه بازدیدکننده احتمالی شما نخواهد بود بلکه اولین تعامل، سرعت بارگذاری صفحه است، اگر صفحه در مدت زمان مطلوبی برای کاربر باز نشود، او وبسایت شما را ترک می کند و فرصتی برای مشاهده محتوای با کیفیت شما پیش نمی آید. پس می توان گفت سرعت سایت در سئو بسیار تاثیر گذار است. به نوعی همه چیز از یک سرعت مطلوب شروع می شود و سایر عوامل توسط وجود سرعت مطلوب می توانند خودنمایی کنند. پس همانطور که گفته شد تاثیر سرعت سایت در سئو از طرق مختلف مستقیم و غیرمستقیم ممکن است.

سرعت سایت در سئو خود یک عامل رتبه بندی است

تاثیر سرعت سایت,تاثیر سرعت سایت در سئو,سرعت سایت

گوگل بارها اعلام کرده که یک سایت سریع به شما در رتبه بهتر کمک می کند. گوگل به اصطلاح “به روز رسانی سرعت” را راه اندازی کرد که باعث می شود سرعت سایت یک عامل رتبه بندی برای جستجوهای تلفن همراه باشد.

گوگل تأکید کرد که این امر فقط روی کندترین سایت ها تأثیر می گذارد، یعنی سایت های کند دچار افت رتبه می شوند اما سایت های خیلی سریع افزایش رتبه پیدا نخواهند کرد، ولی مطمئناً سرعت سایت را در همه جا بررسی می کنند. در حال حاضر فقط کندترین سایت ها ضربه می خورند، اما تضمینی وجود ندارد که در آینده هم همینطور باشد.

حالا وقتشه! اینو بخون: نرخ خزش چیست؟پیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

تاثیر سرعت در خزیدن خزنده ها

سایتهای بزرگ برای خزیده شدن به طرز باور نکردنی طاقت فرسا هستند و در هم تنیده شده اند که این آشفتگی می تواند تغییرات بزرگی را در رتبه آن ها ایجاد کند. اگر سایت ها ساختار بهینه نداشته باشند، خزنده های گوگل نمی توانند تمامی صفحات آن ها را پیدا و ایندکس کنند، همچنین سرعت بارگذاری صفحه فقط برای کاربران نیست، بلکه بر سرعت و عملکرد خزنده های موتورهای جستجو هم تاثیر می گذارد، پس سایت باید جهت خزیده شدن و ایندکس مناسب، از ساختار بهینه و سرعت بارگذاری مطلوب برخوردار باشد، هرچه سایت شما بزرگتر باشد، بهینه سازی سرعت، تأثیر بیشتری خواهد داشت. پس می توان از بهبود عملکرد خزنده ها به عنوان یکی دیگر از مزایای مربوط به بهبود سرعت سایت در سئو نام برد.

تاثیر سرعت سایت در نرخ تبدیل و نرخ پرش

سرعت سایت در سئو

هدف شما باید این باشد که سریع ترین سایت در جایگاه خود باشید. یعنی سریع تر از رقبای خود. داشتن یک سایت یا یک پلتفرم فروشگاهی که سرعت بارگذاری خیلی کمی دارد، هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. مردم دکمه برگشت را در چند ثانیه می زنند و دیگر هرگز بر نمی گردند و این نرخ پرش را افزایش می دهد که در سئو تاثیر منفی دارد، با ارائه یک سایت سریع، شما نه تنها بر بهبود نرخ تبدیل خود تاثیر مثبت می گذارید، بلکه اعتماد و وفاداری به نام تجاری را نیز ایجاد می کنید.

تاثیر سرعت سایت در تجربه کاربری

بهبود سرعت سایت در همه جا به معنای خوشحال کردن کاربر است. آن ها از تعامل با سایت شما لذت خواهند برد، بیشتر خرید خواهند کرد و بیشتر اوقات برمی گردند تا محتوای شما را مشاهده کنند (در صورت داشتن محتوای با کیفیت در کنار سرعت مطلوب) و این بدان معناست که گوگل سایت شما را به عنوان یک نتیجه جستجوی عالی می نگرد.

بهینه سازی سایت فقط نگاه کردن به اعداد نیست

speed score,افزایش سرعت سایت,بهینه سازی سایت

بهینه سازی سرعت سایت، به سادگی کسب نمره خوب در تمام ابزارهای تست سرعت سایت نیست. با نمرات و معیارها خود را کور نکنید زیرا اکثر این آزمایشات و نمره ها در یک محیط غیرواقعی بررسی می شوند و به دست می آیند، در صورتی که دنیای واقعی بیشتر اهمیت دارد و شرایط برای هر کاربر متفاوت است.

هر بازدیدکننده از نوع متفاوتی از اتصال به اینترنت، دستگاه و مرورگر استفاده می کند. دریابید که کاربران شما چه کسانی هستند، چگونه به سایت شما دسترسی پیدا می کنند و وقتی در آنجا هستند چه کار می کنند. ابزارهای کلاسیک مانند PageSpeed Insights گوگل، WebPageTest.org و Lighthouse را با ابزارهای تحلیلی ترکیب کنید تا نمای کلی مسائل سرعت سایت خود را بدست آورید. برای شروع به کار در بهبود سرعت سایت خود، از توصیه های این ابزارها استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید اجرای این توصیه ها اغلب سخت است و همیشه تمامی آن ها الزامی نیستند.

برخی از روش های افزایش سرعت سایت

speed score,افزایش سرعت سایت,بهینه سازی سایت

فشرده سازی فایل ها

جهت افزایش سرعت سایت، باید از فایل های فشرده شده و بهینه در صفحات سایت خود استفاده کنید، چه فایل های CSS و JS، چه فایل های تصویری باید بهینه سازی و کم حجم شده باشند، اما دقت کنید فشرده سازی فایل های کدی، ممکن است مشکلاتی را به هماه داشته باشد به همین دلیل پیشنهاد می شود برای انجام این کار از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

استفاده از هاست مناسب

هاست یکی از عوامل موثر در سرعت سایت است، اغلب افراد جهت کاهش هزینه های سایت خود،از هاست های شتراکی استفاده می کنند، اما باید بدانید این هاست ها نمی توانند سرعت بالایی را برای وب سایت شما ارائه دهند، به همین دلیل استفاده از هاست های اختصاصی یشنهاد می شود، البته این هاست ها هزینه بیشتری را هم می طلبند.

استفاده از کش (Cashe)

 استفاده از سیستم کش، موجب می شود س از اولین بارگیری سایت شما توسط کاربر، صفحه سایت در مرورگر او ذخیره شود، درنتیجه در بازدید های بعدی، مرورگر اطلاعات را از موارد ذخیره شده بارگذاری می کند که این امر سبب افزایش سرعت لود سایت شما برای کاربر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود