آموزش سئو تصاویر جهت افزایش سرعت سایت در موبایل – قسمت اول

اثرگذاری تصاویر,استفاده صحیح از تصویر,تست سرعت دانلود حتما در کانال تلگرام نیوسئو عضو شوید (در کانال محتوایی هست که در سایت نیست!)
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 16 امتیاز : 4.9]

تا به حال در مورد تصاویر و سرعت سایت و تاثیرشان بر یکدیگر، زیاد صحبت شده و همگی از اهمیت تصاویر آگاهیم، اما نکته مهمی وجود دارد، این نکته استفاده صحیح از تصاویر است که در سئو سایت نقشی کلیدی دارد.

در این مقاله آموزش سئو قصد دارم دلایل کندی سرعت صفحات وب در موبایل، و به طور دقیق تر اهمیت تصاویر را بررسی کنم. به عبارت دیگر می خواهم به راهکارهایی که می توان سرعت صفحات وب در موبایل را افزایش داد اشاره کنم.

امروزه اثرگذاری تصاویر بر سرعت سایت برای همگان آشکار می باشد و همگی از اهمیت آن آگاهند. قرار دادن عکس ها و تصاویر درست در سایتی که خاصیت Responsive بودن را داشته باشد، بسیار مهم است اما قرار دادن تصاویری بزرگ با حجم نامناسب از عوامل کند شدن سایت شما و در نتیجه نارضایتی کاربران می باشد.
در اینجا مشکلی وجود دارد؛ اندازه صفحات وب بر روی گوشی های تلفن همراه در پنج سال اخیر به چهار برابر افزایش یافته است که دلیل اصلی آن این است که 68 درصد حجم کل یک صفحه وب را عکس ها تشکیل می دهند.

همچنین قصد دارم در قسمت دوم این مقاله که در سایت نیوسئو منتشر خواهد شد، یک Case Study از لوازم آرایشی و بهداشتی Unilever را بررسی کنم.

برای اینکه اهمیت مبحث سئو تصاویر را درک نمایید به موارد زیر توجه کنید:

 1. میانگین سرعت نقل و انتقال داده های سایت 4.2 برابر به نسبت پنج سال گذشته افزایش یافته است. این مقدار از 521 کیلوبایت در دسامبر 2011 به 2197 کیلو بایت در دسامبر 2016 رسیده است. این مقدار با احتساب فشرده سازی صورت گرفته در سایت در نظر گرفته شده است.
 2. با احتساب بازه زمانی فوق، تعداد و حجم عکس های ارسال شده به موبایل ها نیز حدودا 4.2 برابر شده و از 352 کیلوبایت به 1490 کیلوبایت رسیده است.
 3. درخواست عکس ها در همین بازه زمانی از 38 به 50 عکس افزایش یافته است. JPEG ها نیز رایج ترین فرمت هستند که 46 درصد از درخواست های تصویر را تشکیل می دهند. 
 4. در همین بازه زمانی، میزان حجم کد نوشته شده جاوا اسکریپ از 98 کیلوبایت به 381 کیلوبایت و درخواست های این کد از 8 به 21 افزایش داشته است.
 5. در نهایت مهم ترین آمار در این قسمت مربوط به اندازه صفحات موبایلی می باشد که چیزی در حدود 2469 کیلوبایت (در حدود 2.5 مگابایت) است. در حال حاضر نیز میانگین اندازه صفحات وب به حجم بی سابقه 2.2 مگابایت رسیده است که 68 درصد آنها تصاویر می باشند.

اثرگذاری تصاویر,استفاده صحیح از تصویر,تست سرعت دانلود


اکنون با توجه به افزایش چشمگیر آمار و ارقام می توانید به اهمیت آموزش سئو تصاویر پی برده و این دو مورد مهم را نیز به درستی درک نمایید:

 1.  بحث Responsive بودن در طراحی سایت، زیرا همانطور که می دانید حجم وسیعی از کاربران در حوزه فضای مجازی از موبایل جهت تراکنش و خریدهای خود استفاده می کنند.
 2. از تکنیک تطبیق که امری مهم می باشد در بارگزاری تصاویر سایت خود استفاده کنید. منظور از تکنیک تطبیق این است که برای جلوگیری از image duplicate در سایت خود، از تصاویری مشابه که بیشترین تطبیق با تصویر اصلی دارد استفاده کنید. اما حواستان باشد حجم کل تصاویر صفحه، بعد از تطبیق زیاد نشود. مثلا اگر تصاویر پست شما جمعا 1 مگابایت بودند، تصاویری که شما تطبیق دادید نیز باید 1 مگابایت باشند.

انجام صحیح کار:

در اینجا دو نکته وجود دارد:

 • بهینه سازی تصاویر در تلفن های همراه و وب سایت ها، علمی نو تلقی می شود. به همین دلیل بیشتر شرکت هایی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند هنوز از قوانین و مقررات خاصی تبعیت نمی کنند، به طور مثال هیچ گونه قانونی برای طراحی، ابعاد سایز تصویر، حجم عکس و … وجود ندارد و تمام تصمیم گیری ها براساس تجربیات فردی اشخاص است.
 •  وقتی فقط صحبت از تصویر می کنیم، فقط تصاویر مد نظر ما نیستند بلکه لوگو، آیکن ها و سایر مواردی که در قالب عکس هستند نیز جزو تصاویر محسوب می شوند.

برنامه عملیاتی:

 • سیاست های اعمالی بر روی تصاویر سایت تان را بررسی نمایید، مانند قوانین کپی رایت تصاویر. درصورتیکه قوانین و مقرراتی برای این نوع وجود نداشته باشد، آن سیاست ها را ایجاد کنید.
 • عکس هایی که در وب سایت خود استفاده کرده اید را شناسایی و احراز هویت کنید. بررسی کنید آیا عکس های کار شده در سایت از استاندارد های تجربه کاربری(UX) نیز برخوردار است؟
 • بررسی اینکه تا چه میزان عکس های شما بر روی ذهن مخاطبین تاثیرگذار است؟ قبل از اینکه هرگونه تغییری در وب سایت خود ایجاد کنید آنرا بارها تست نمایید. سپس تغییرات را اعمال نموده و نتیجه تغییرات را بررسی نمایید.
 • میان سرعت، کیفیت، تاثیرپذیری، کارایی و دسترس پذیری سایتتان توازن ایجاد نمایید.

نیاز به سرعت: 

گرافیک برای کاربران جذاب است و به آنها این امکان را می دهد تا محتوای تولیدی را به سرعت درک نمایند، اما از سوی دیگر یک تصویر جهت بارگذاری نیازمند زمان می باشد. استفاده بیش از حد از تصاویر در سایت باعث کند شدن سرعت، نارضایتی کاربران و در نهایت سقوط در رنکینگ گوگل می شود.

میان استفاده از گرافیک در وب سایت و سرعت باید تعادل برقرار باشد. به عبارت دیگر گرافیک سایت نباید آنقدر سنگین باشد تا سایت با سرعت پایین و یا Over Head یا سربار بیش از حد معمول، بارگذاری گردد و از طرف دیگر نباید سایت آنقدر ساده باشد تا کاربر برای استفاده از سایت شوقی نداشته باشد.

مسئله مهم دیگر این است که هیچ گونه قانون و یا مقرراتی به منظور تعیین سقف سرعت دانلود در تلفن های همراه و یا سرعت مناسب جهت موبایل ها وجود ندارد. تنها قانون این است، تا جایی که امکان دارد سرعت اینترنت در این دستگاه ها بالا باشد.

اخیرا گوگل به شرکت ها و اپلیکشن هایی که سرعت لود را در تلفن های همراه اندازه گیری می کنند، اخطار داده است، زیرا همانطور که گفتیم هیچگونه مرجع خاصی برای سنجش سرعت تلفن های همراه وجود ندارد. به همین خاطر گوگل اعلام کرده است که در این خصوص در حال تبیین قوانین و مقررات جدیدی است که براساس آنها کار رنک دهی را انجام دهد.

خب در این حوزه چند مورد اساسی وجود دارد که در ادامه این مقاله و مقاله بعدی به آنها می پردازیم:

برای شروع با تاکید بسیار زیاد می گویم، آزمایش، آزمایش، آزمایش! چرا که مهم ترین عامل در جهت بهبود کارایی سایت می باشد.

1. تست سرعت دانلود صفحات:

تصاویر و سرعت سایت,ریسپانسیو,سئو سایت

بهینه سازی و افزایش سرعت سایت در موبایل مقوله ای بسیار بااهمیت است که وبمستران باید آنرا مد نظر داشته باشند.

به طور معمول تعداد سایت ها و ابزارهایی که می توانند سرعت دانلود صفحات سایت ها را بررسی نمایند زیاد است، اما روند اندازه گیری این نوع ابزارها براساس معیارهایی از جمله سرعت، اندازه صفحه، تکنیک های برنامه نویسی، تعداد عکس ها و … می باشد.

برای اینکه سرعت سایت خود را بررسی نمایید می توانید از Google Page Speed یا تست سرعت گوگل استفاده نمایید. تست سرعت گوگل بر طبق معیارهای دقیق اندازه گیری سرعت توسط متخصصان شرکت گوگل معرفی شده است. این ابزار چیزی در حدود یک میلیون وب سایت را در ماه تست می کند، همچنین یکی از مهم ترین سنجش های تست سرعت در دنیاست، زیرا با استفاده از این ابزار سرعت سایت ها را با یکدیگر قیاس می نمایند.

4 نظر در مورد مقاله “ آموزش سئو تصاویر جهت افزایش سرعت سایت در موبایل – قسمت اول ” ثبت شده است
 1. محسن قمی

  سلام.
  خیلی مقاله کاربردی بود.جواب خیلی از سوالاتم رو گرفتم. کمک بزرگی کردید. سپاس


 2. سهیلا میمندی

  ممنون از این همه مطالب مفید. خصوصا در رابطه با تکنیک تطبیق


 3. ربات کلش

  سایت عالی داشتید ممنوناز شما خیلی کارامد هست لطفا همیشه از این مطلب ها بزارین تا ما استفاده کنیم
  ممنون


 4. آریان ابوطالبی

  من از این روش استفاده کردم و نتیجه گرفتم . مرسی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود