مهم

آموزش فعال سازی Gzip سایت

gzip compression چیست,gzip چیست,gzip در htaccess 100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

فعال سازی Gzip مسئله ای است که در این مقاله از نیوسئو، قصد داریم آن را به صورت کامل و ساده، برای شما شرح دهیم. به عنوان مالک وبسایت، احتمالا نسبت به اهمیت سرعت وبسایت و زمان بارگذاری آن، آگاه هستید.

بر اساس برترین مقاله ها و دوره های آموزش Gzip سایت، دسترسی سریع کاربران به وبسایت شما، تاثیر زیادی بر روی نرخ پرش، تجربه کاربری، رتبه بندی در نتایج جستجو (به دلیل این که سرعت یکی از عوامل رتبه بندی است) و موارد مختلف دیگر دارد. در واقع، سرعت بارگذاری سایت آن قدر مهم است که مدتی پیش، ما یک مقاله در رابطه با این موضوع، منتشر کرده و به طور کامل تاثیر آن بر سئو سایت را بررسی کردیم.

یکی از روش های موثر برای سریع تر کردن وبسایت، فعال سازی Gzip می باشد که گاهی با نام فشرده سازی HTTP یا فشرده سازی مرورگر هم شناخته می شود. اگر شما به صورت منظم با کامپیوتر کار می کنید، احتمالا می دانید که آرشیوهای زیپ، کار فشرده سازی را انجام می دهند. این روش یکی از بهترین روش ها برای کاهش سایز فایل ها می باشد که باعث می شود انتقال فایل ها ساده تر انجام شود.

شما می توانید از همین روش برای فایل های سایت وردپرس خودتان استفاده کنید و دلایل خوبی برای انجام این کار وجود دارد. فایل های کوچک تر به بازدید کنندگان سایت شما، این امکان را می دهند تا فایل ها را سریع تر دانلود کرده و سریع تر بتوانند سایت شما را مشاهده کنند.

این کار نه تنها باعث بهبود تجربه کاربری و جذابیت سایت برای موتورهای جستجو می شود، بلکه باعث می شود که بار کمتری بر روی سرور قرار بگیرد و میزان استفاده از پهنای باند نیز کمتر می شود که این موضوع برای بسته های هاستینگ مبتنی بر عملکرد، بسیار خوب است.

پس مشخصا، دلایل خوبی وجود دارد که این موضوع را بررسی کنیم، درست است؟

از این رو، در این مقاله آموزش Gzip سایت، به شما روش های مختلف را ارائه می کنم تا بتوانید این مهم را برای سایت وردپرس خودتان اجرا کنید تا سایت شما سریع تر در دسترس کاربران قرار بگیرد.

فعال سازی Gzip چطور کار می کند؟

قبل از این که نحوه اجرای فشرده سازی را بررسی کنیم، باید نگاهی سریع به عملکرد آن داشته باشیم.

معماری اصلی وبسایت

همانطور که احتمالا می دانید، بیشتر سایت های مدرن، ترکیبی از HTML ،CSS و JavaScript هستند که در سطح اولیه، صرفا فایل های متنی هستند. زمانی که بازدید کنندگان برای بازدید سایت درخواست می دهند، مرورگر آن ها این فایل ها را دانلود کرده و سپس سایت شما را بر اساس کدهای ارائه شده، رندر یا پردازش می کند. خب تا این جای کار که ساده است. اما به دلیل این که این کد ها معمولا توسط انسان ها نوشته می شود، به صورتی تنظیم می شوند که درک آن ها برای چشم انسان ها ساده تر باشد.

به همین دلیل و دلایل مختلف دیگر، ما از استانداردهای کد نویسی وردپرس استفاده می کنیم. اما، ماشین هایی مانند مرورگر شما نیازمند این نیستند که کدهای شما زیبا و یا قابل درک باشند. مادامی که مرورگر بتواند کدها را تجزیه کند، می توانند آن ها را در یک خط یا به صورت بلوکی پردازش کنند. به همین دلیل، شما می توانید با فشرده سازی (ترکیب کدها) و یا حداقل سازی کدنویسی های سایت خودتان، کاری کنید که سایت شما سریع تر بارگذاری شود.

منظور ما این است که تمام قالب بندی هایی که صرفا برای قابل درک شدن کدها برای انسان ها می باشد، مانند نظرات، فاصله بین خطوط، فضاها و غیره قابل حذف شدن هستند.

ورود به فشرده سازی

انجام این کار باعث می شود که تا حدی سایز فایل ها کاهش پیدا کند اما فشرده سازی فواید دیگری هم دارد. برای درک نحوه عملکرد فشرده سازی، ما باید این موضوع را بدانیم که کدها قسمت های تکراری زیادی دارند. این ماهیت برنامه نویسی و طراحی وبسایت می باشد که الگوهای تکراری و المان های مشابه زیادی در آن دیده می شود. الگوریتم های فشرده سازی مانند Gzip از این موضوع استفاده می کند و با استفاده از جایگزین های کوچک تر، الگوهای تکراری را حذف می کند.

برای شفاف سازی، فرض می کنیم کدی داریم که به صورت زیر می باشد:

AAA BBBB CCCCC

با یک سیستم ساده فشرده سازی، می توانیم این کد را به صورت زیر بنویسیم:

3A 4B 5C

حقیقتا این یک پروسه ساده است؛ ما تنها با استفاده از اعداد، نشان دادیم که هر کدام از کاراکترها چند بار تکرار شده است و در نهایت به صورت کد خلاصه در آمد. این کار ساده است و اگر شما سیستم را بشناسید، می توانید به راحتی خط اصلی کد را بعدا دوباره شناسایی کنید. اما می بینید که همین روش ساده باعث شد که کد ما از دوازده کاراکتر به شش کاراکتر کاهش پیدا کند یعنی یک کاهش 50% در کد. در واقع Gzip اینطور کار نمی کند اما با وجود پیچیدگی این  الگوریتم، ایده اصلی آن خیلی شبیه روشی است که به شما ارائه کردیم.

اما، در سطح مبنایی، Gzip کتابخانه ای برای فشرده سازی و توسعه داده ها می باشد و برای محتوای متنی مانند خطوط کدها، بسیار موثر است. در واقع، این الگوریتم می تواند سایز HTML، CSS و فایل های  JavaScript را 70 تا 90 درصد کاهش دهد. به دلیل این که تمام مرورگرهای مدرن نه تنها از Gzip پشتیبانی می کنند بلکه به صورت خودکار ملزم به استفاده از آن هستند، همین موضوع باعث می شود که استفاده از روش های فشرده سازی، برای افزایش سرعت سایت خیلی مناسب باشد.

آموزش کامل بهینه سازی سرعت سایت

چطور می توانیم این فشرده سازی را برای وبسایت های وردپرس فعال کنیم؟

اول، شما باید بدانید که فشرده سازی فقط توسط وردپرس انجام نمی شود بلکه اتفاقاتی در سرور هم رخ می دهد. از این رو، این ویژگی صرفا با یک پلاگین فعال نمی شود بلکه از طریق فایل های پیکربندی سرور صورت می گیرد (البته خواهید دید که گزینه های مختلف پلاگین برای انجام این کار نیز وجود دارد). این موضوع باعث می شود که برای فعال سازی Gzip بر روی سایت وردپرس خودمان، گزینه های زیر را داشته باشیم.

نحوه آماده سازی

همانطور که گفتم، رایج ترین روش برای فعال سازی Gzip از طریق یک فایل سرور حساس با نام htaccess. می باشد که در قسمت زیر تغییر آن به صورت دستی را برای شما بیان ارائه خواهیم کرد. اما، اگر احساس می کنید انجام این کار برای شما ساده نیست، بهتر است با هاست خودتان در این زمینه صحبت کنید. به خصوص اگر شما با یک شرکت هاستینگ با کیفیت کار می کنید، ممکن است فعال سازی Gzip را به عنوان سرویس استاندارد خودشان به شما ارائه دهند و یا از قبل آن را اجرا کرده باشند.

از این رو، قبل از این که تغییری ایجاد کنید، بهتر است که تماسی با هاست خودتان داشته باشید. در غیر این صورت، شما می توانید از وبسایت Check GZIP Compression استفاده کنید تا متوجه شوید که آیا فشرده سازی برای وبسایت شما فعال شده است یا خیر. اگر این ویژگی برای سایت شما فعال نشده است و می خواهید خودتان آن را فعال کنید، گام های بعدی را بررسی کنید. نگران نباشید. اصلا قرار نیست موشک هوا کنید و کار خیلی ساده ای است.

gzip compression چیست,gzip چیست,gzip در htaccess

استفاده از یک پلاگین

وردپرس بدون پلاگین های مختلف خودش واقعا وردپرس نمی شد! باید بدانید که برای فعال سازی Gzip هم پلاگین در دسترس می باشد. یکی از آن ها پلاگین Check and Enable Gzip Compression می باشد که دقیقا برای همین هدف طراحی شده است. اما این پلاگین نظرات مختلفی را دریافت کرده است و ممکن است بهترین گزینه نباشد. اما باز هم نا امید نشوید، ما گزینه های دیگری را هم برای شما ارائه می کنیم.

بهترین پلاگین، پلاگین W3 Total Cache می باشد. در قسمت تنظیمات Browser Cache، شما می توانید یک جعبه را مشاهده کنید که تیک زدن آن باعث می شود فشرده سازی HTTP به وبسایت وردپرس شما اضافه شود. فراموش نکنید که بعد از فعال سازی، حتما تنظیمات خودتان را ذخیره سازی کنید.

یک گزینه دیگر برای پلاگین ها نیز رقیب همین پلاگین، یعنی WP Super Cache می باشد. اگر شما این پلاگین را نصب کرده اید، می توانید در قسمت Compress pages گزینه فعال سازی را مشاهده کنید. این پلاگین در قسمت Advanced راحت تر پیدا می شود. تیک این جعبه را بگذارید، ذخیره سازی کنید و سپس می بینید که Gzip بر روی سایت شما فعال شده است.

در نهایت، یک پلاگین پولی دیگر نیز با نام  WP Rocket وجود دارد که نه تنها شهرت خوبی دارد بلکه فشرده سازی را به صورت پیش فرض بر روی سایت شما اعمال می کند. همانطور که می توانید ببینید، پلاگین های بسیار زیادی وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید. اما، حتی در صورتی که نخواهید از این پلاگین ها استفاده کنید، باز هم می توانید به صورت دستی Gzip را برای سایت وردپرس خودتان فعال کنید.

فعال سازی Gzip در htaccess.

در این بخش قصد داریم تا فعال سازی Gzip در htaccess. را به طور کامل آموزش دهیم. راه اندازی فشرده سازی به صورت مستقیم بر روی سرور مزیت های مختلفی دارد. یکی این که پلاگین ها معمولا باعث شکل گیری سربار داده می شوند که باعث افزایش خطر تضاد با پلاگین های دیگر و خطاهای مختلف در وبسایت می شوند. علاوه بر این، در صورتی که شما فقط به دنبال فشرده سازی هستید، مجبور هستید که یک پلاگین بزرگ با عملکرد های مختلف دیگر را نصب کنید که صرفا برای فشرده سازی، مقرون به صرفه نیست.

همانطور که پیش از این بیان کردیم، فایل مسئول فعال سازی این ویژگی htaccess. نام دارد (نقطه، جزئی از نام این فایل است). این فایل برای اجرای دستورات خاص به سرور مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا، زمانی که شما لینک های دائمی یا permalinks در وردپرس ایجاد می کنید، CMS قوانین بازنویسی را به htaccess. اضافه می کند تا این تغییر را ایجاد کند. دیگر عملکردهای این فایل شامل ایجاد ریدایرکت، محافظت از فایل ها و پوشه ها از نظر دسترسی و عملکردهای مختلف دیگر از جمله Gzip می باشد.

خب، حالا می خواهیم نحوه فعال سازی Gzip در این فایل را بررسی کنیم.

پیدا کردن و ویرایش htaccess.

برای ایجاد هر گونه تغییر در این فایل، ما اول باید آن را پیدا کنیم. این کار همیشه خیلی ساده نیست؛ زیرا به صورت پیش فرض این فایل پنهان شده است. اما با استفاده از این مقاله آموزش فشرده سازی Gzip شما به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. راحت ترین روش برای دسترسی به این فایل از طریق FTP می باشد اما شما می توانید از cPanel و یا هر رابط کاربری مدیریتی دیگر برای دسترسی به این فایل استفاده کنید.

در این مورد، ما با باز کردن کلاینت FTP خودمان و اتصال به سرور، این کار را انجام می دهیم. htaccess. معمولا در مسیر اصلی وبسایت دیده می شود. اما همانطور که گفتم، معمولا این فایل پنهان شده است. در FileZilla شما می توانید حالت پنهان فایل ها را از قسمت Server > Force showing hidden تغییر دهید؛ اما، حالت دسترسی شما ممکن است متفاوت باشد. بعد از انجام این کار، شما می توانید فایل را مانند فایل های دیگر ویرایش کنید. در Filezilla شما باید بر روی فایل کلیک راست کرده و سپس View/Edit را انتخاب کنید.

همچنین، شما می توانید فایل htaccess. را در کامپیوتر خودتان دانلود کرده و سپس تغییرات مد نظر خودتان را روی آن اجرا کنید. در واقع شما احتمالا باید حتما این کار را انجام دهید زیرا داشتن پشتیبان  از این فایل خیلی مهم است (اول ایمنی بعد کار!). اگر شما به مسیر دانلود می روید، حواستان باشد که سیستم عامل شما ممکن است این فایل را پنهان کند و برای مشاهده آن، باید حتما گزینه های نمایش فایل در ویندوز خودتان را هم تغییر دهید.

آموزش فشرده سازی Gzip,افزونه gzip وردپرس,دانلود افزونه gzip وردپرس

مثلا در ویندوز 7، شما باید از قسمت Folder and search Options، نمایش فایل ها را تغییر دهید. در این منو، قسمت View را پیدا کرده و سپس قسمت Show hidden files, folders and drives را تیک بزنید. سپس بر روی OK کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود.

اضافه کردن کدهای ضروری

به صورت کلی، فعال کردن Gzip کار سختی نیست. شما باید کد زیر را به فایل htaccess. اضافه کنید (به لطف GTmetrix!):

 

# Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts

AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript

AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype

AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf

AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf

AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon

AddOutputFilterByType DEFLATE text/css

AddOutputFilterByType DEFLATE text/html

AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain

AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

 

# Remove browser bugs (only needed for really old browsers)

BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html

BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip

BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html

Header append Vary User-Agent

مهم نیست که شما این کد را داخل یا خارج براکت ها دهید؛ در هر صورت این کد کار می کند.

اگر شما با کدی که در قسمت بالا ارائه شده مشکل داشتید (در ادامه به شما نشان می دهم چطور متوجه شوید که فعال کردن فشرده سازی Gzip برایتان برقرار شده است یا خیر)، می توانید از کد زیر استفاده کنید (هر دو کد برای سایت من کار می کنند):

 

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain

AddOutputFilterByType DEFLATE text/html

AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE text/css

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

AddType x-font/otf .otf

AddType x-font/ttf .ttf

AddType x-font/eot .eot

AddType x-font/woff .woff

AddType image/x-icon .ico

AddType image/png .png

AddType text/css .css

کل کاری که باید بکنید همین است. سپس باید این فایل را ذخیره کرده و آن را آپلود کنید. اما، برای این که مطمئن شوید، باید بررسی کنیم که آیا Gzip بر روی سایت شما فعال شده است یا خیر.

فشرده سازی gzip,فشرده سازی Gzip در وردپرس,فعال سازی gzip

بررسی فعال شدن Gzip بر روی سایت

علاوه بر سایتی که در قسمت بالا معرفی کردیم یعنی Check GZIP Compression، ابزارهای دیگری هم هستند که می توانند تاثیر تغییرات ایجاد شده را به شما نشان دهند:

  • Google PageSpeed Insights
  • GTmetrix
  • WhatsMyIP

در هر سه مورد، کل کاری که شما باید انجام دهید این است که URL سایت خودتان را وارد کنید. بعد از انجام این کار، هر کدام از این ابزارها به شما می گویند که آیا Gzip بر روی سایت شما فعال شده است یا خیر.

در زیر، چگونگی آماری که این 3 ابزار به شما در مورد وضعیت فشرده سازی وب سایتتان نشان می دهند را بیان کرده ایم:

PageSpeed Insights؛ شما باید قسمت Passed Rules را بررسی کنید (اگر در این قسمت نبود، در قسمت پیشنهادات می بینید که این ابزار به شما توصیه کرده که فشرده سازی را بر روی سایت خودتان اجرا کنید).
GTmetrix؛ می توانید در قسمت PageSpeed، فعال سازی Gzip را بررسی کنید.
WhatsMyIP؛ در همان صفحه به شما میگوید که Gzip فعال شده است یا خیر.

اگر شما تغییری در سایت خودتان مشاهده نکردید، الزاما به این معنی نیست که شما اشتباه کرده اید. ممکن است تاثیر فشرده سازی با اندکی زمان نمود پیدا کند (به خصوص برای سایت های بزرگ) و یا کمی زمان ببرد تا کش سایت به روز رسانی شود. اگر همه چیز به درستی کار کند، خب باید به شما تبریک بگوییم! شما یک گام بسیار مهم در بهبود سرعت سایت وردپرس خودتان برداشته اید!

Gzip در یک کلام

امیدواریم وقت کرده باشید که به طور کامل این آموزش Gzip سایت را مطالعه کرده باشید؛ با این حال ما در ادامه به صورت خلاصه توضیح خواهیم داد که Gzip چیست و چه ماهیتی دارد.

سرعت بارگذاری سایت شما اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند بر روی محبوبیت سایت در میان بازدید کنندگان و موتورهای جستجو، تاثیر بسیار مهمی داشته باشد. سرعت بارگذاری صفحه همیشه نشان دهنده کیفیت سایت بوده است و مدیران هوشمند وبسایت ها باید بیشترین تلاش خودشان را بکنند تا بتوانند تا حد امکان، وبسایت وردپرس سریعی داشته باشند. در حالی که روش های بسیار زیادی برای افزایش سرعت سایت های وردپرس وجود دارد، فشرده سازی Gzip یک روش ساده و موثر برای ایجاد تغییرات مثبت بزرگ می باشد. جدا از این، به راحتی می توان این فشرده سازی را اجرا کرد و هیچ بهانه ای در کار نیست پس دست به کار شوید! بازدید کنندگان سایت و گوگل قطعا از این کار خوشحال خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود