جریمه پست مهمان گوگل چگونه اتفاق می افتد؟

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

جریمه پست مهمان یکی از موارد نادر در دنیای سئو سایت است که می تواند یک زنگ خطر برای صاحبان وب سایت های منتشر کننده پست مهمان باشد. یکی از روش های لینک سازی خارجی برای سایت ها، استفاده از پست مهمان است؛ اما استفاده از این روش ممکن است خطراتی را برای سایت منتشر کننده پست به همراه داشته باشد.شاید برای شما عجیب به نظر برسد که چرا گوگل سایت منتشر کننده را جریمه می کند.

دلیل جریمه پست مهمان واضح است؛ یکی از روش های کسب درآمد سایت ها، انتشار پست های مهمان و دریافت پول در ازای آن است. از آنجایی که گوگل در تلاش است تا روش های دریافت لینک پولی را کاهش دهد، این سایت ها را جریمه می کند.

اما این روش دقیقا چه زمانی خطرناک است و باعث می شود تا گوگل سایت شما را جریمه کند؟

زمانی که در پست های مهمان، از لینک های فالو استفاده کنید،گوگل شما را باmanual action مواجه می کند. manual action در واقع یک جریمه دستی است؛ یعنی توسط ربات گوگل جریمه نمی شوید، بلکه توسط یکی از کارمندان گوگل که سایت شما را بررسی کرده است، جریمه خواهید شد. در این زمان در پنل سرچ کنسول شما و در قسمت manual action پیامی برای شما ارسال می شود.

این پیام در حقیقت یک مزیت برای شما به شمار می رود؛ در صورتی که با جریمه پست مهمان رو به رو شوید،گوگل از طریق سرچ کنسول شما را آگاه می کند تا آن را برطرف کنید.

اما قبل از هر چیز بهتر است بدانیم که Outbound Link Penalty چیست و چطور مانع از انتقال پیج رنک به سایت مقصد می شود.

حالا وقتشه! اینو بخون: آموزش تولید محتواپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

جریمه لینک های خارجی به سایت های دیگر

گاهی اوقات ممکن است گوگل لینک های خارجی (Outbound Link) که از سایت خودتان به سایت های دیگر می دهید را جریمه کند. این اتفاق بیشتر در قسمت پست مهمان رخ می دهد؛ یعنی یکی از صفحات پست مهمان شما را پنالتی می کند. پنالتی شدن لینک های خروجی از سایت نوعی جریمه دستی است که توسط گوگل اتفاق می افتد. در چنین مواقعی گوگل از انتقال اعتبار صفحه و دامنه به سایت مقصد جلوگیری می کند. اما چرا؟

جریمه شدن پست مهمان را می توانید از زبان مدیر سایت منتشر کننده پست بشنوید، که ایمیلی در این مورد در پنل سرچ کنسول خود دریافت کرده است. متن ایمیل به شرح زیر است:

در لینک های خارجی سایت شما، تعدادی پست مهمان پیدا شده است. به دلیل آنکه لینک این صفحات همگی فالو هستند، آن ها را بی اثر کرده ایم. لطفا تمامی لینک های موجود در این پست ها را به نوفالو تغییر داده و سپس درخواست بررسی مجدد بدهید.

اما سوال اینجاست که گوگل چه پست هایی را اسپم در نظر می گیرد و آن ها را جریمه می کند؟ آیا جریمه پست مهمان توسط گوگل دلیل خاصی دارد؟

کدام دسته از پست های مهمان احتمال جریمه شدن را دارند؟

مطلب مهم و کلیدی اینجاست که همه پست های مهمان توسط گوگل جریمه نمی شوند؛ بلکه پست هایی که مشکوک هستند جریمه می شوند. گوگل در واقع به پست هایی مشکوک می شود که احتمال می دهد بابت آن ها پولی پرداخت شده است.

متن پیامی هم که در manual action ارسال شده است، گویای همین موضوع می باشد. جریمه پست مهمان گوگل به این دلیل اتفاق افتاده است که از لینک فالو استفاده شده است و همین موضوع شک گوگل را بر می انگیزد.

یک مدیر سایت جریمه شده می گوید:

ما در پست مهمان از نام برند استفاده کرده بودیم و به هیچ عنوان از کلمه کلیدی هدف در این پست استفاده نشده بود. جالب اینجاست که گوگل در آن صفحه از بین 5 لینک خارجی، لینک مشکوک را شناسایی کرده و سپس اقدام به جریمه پست مهمان نموده است.

علاوه بر این در 4 ماه گذشته فقط 15 پست مهمان را منتشر کرده بودیم و این یعنی تقریبا هر هفته یک پست منتشر شده است.

گرچه مدیر این سایت تمام تلاشش را کرده است تا این فرآیند عادی و طبیعی جلوه کند؛ اما گوگل تشخیص داده است که به ازای این لینک ها پول دریافت شده است.

این موضوع نشان می دهد که گوگل در این زمینه بسیار جدی و هوشمندانه اقدام به شناسایی پست های مهمان می کند که با پرداخت پول اقدام به لینک سازی کرده اند.

عدم وجود بیانیه رسمی در مورد جریمه پست مهمان

اما با همه این تفاسیر، گوگل هیچ بیانیه یا سندی در این مورد ارائه نکرده است.گری الیس، تحلیل گر گوگل ترندز، در این باره می گوید که:

هیچ خبری درباره جریمه پست مهمان گوگل ندارم و نمی توان انتظار داشت که تحلیل گران گوگل ترندز از تغییراتی که در بخش جستجو گوگل اتفاق می افتد، مطلع باشند.

به عنوان مثال تیم فنی گوگل ترندز سال گذشته متوجه شدند که اتریبیوت rel-next توسط گوگل، سال هاست که متوقف شده است. اما با این حال استفاده از این اتریبیوت توسط توسعه دهندگان گوگل و شخص جان مولر پیشنهاد شده است.

هنگام دریافت پست مهمان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

گوگل در این باره به وبمستر ها پیشنهاد می دهد برای جلوگیری از جریمه پست مهمان گوگل، از صفت نوفالو در لینک های پست مهمان استفاده کنند. با این کار به گوگل این اطمینان را می دهید که برای انتشار پست، پولی دریافت نشده است.

دریافت و پذیرش پست های مهمان، آن هم به صورت فالو می تواند ریسک بزرگی برای سایت ها باشد.

مدیر این سایت معتقد است که:

این ممکن است آغاز یک کمپین علیه پست مهمان باشد؛ زیرا این روش یکی از محبوب ترین روش های ایجاد لینک است. به نظر می رسد گوگل برای جلوگیری از اسپمینگ، اقدام به جریمه پست مهمان می کند.

مشکل گوگل با پست های مهمان چیست؟

گوگل همیشه در حال محدود کردن روش های پولی برای کسب لینک بوده است و در این زمینه نیز تا حدودی موفق عمل کرده است. با این حال، جریمه پست های مهمان توسط گوگل نیز بیشتر برای مبارزه در برابر انتشار پست های مهمان پولی است.

3 نظر در مورد مقاله “ جریمه پست مهمان گوگل چگونه اتفاق می افتد؟ ” ثبت شده است
 1. Iman

  یکجا گفتین که لینک اون پست مهمان اگه فالو باشه، گوگل جریمه میکنه. یعنی باید نوفالو بذاریم فقط؟!!! اعتبار‌ش چی میشه پس!؟؟ اینجوری چه فایده ای برای سئو سایت مون داشته؟!!! در کل ممنون بابت پستی که گذاشتید. استفاده کردیم


  • مهدی گنجعلی

   درود بر شما. دوست عزیز حتی بک لینک های نوفالو هم برای سایت مفیده


 2. ناظر سایت

  چیکار کنیم که هرگز دچار جریمه پست مهمان که تاثیر منفی روی سئو سایت داره نشیم؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود