آموزش نحوه تغییر نام دامنه سایت

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

تغییر دامنه سایت یکی از مسائلی است که وبمستران تازه وارد زیادی با آن درگیر هستند؛ به همین دلیل در این مطلب قصد داریم آموزش تغییر دامنه سایت را به نحوی فوق العاده و روان برای شما شرح دهیم.

در ابتدا باید بدانید که در همین دو سال اخیر، بر اساس آمارهای به دست آمده، تعداد خریداران اینترنتی به شدت رشد داشته است و بیشتر مردم سعی کرده اند که محصولات مورد نیاز خود را از طریق اینترنت انجام دهند.

حال نکته اینجا است که مردم خرید خود را از چه وب سایت هایی انجام می دادند؟ وب سایت های فروشگاهی موفق در این چند ساله، مخصوصا در کشور ما، پیشرفت و درآمد بی نظیری داشته اند و توانستند که اعتماد کاربران را به خود جلب کنند. این مسئله نشان می دهد که هر کسب و کاری برای موفقیت در حوزه اینترنت و دنیای دیجیتال، به یک سایت و دامنه نیاز دارد.

اما برای اینکه بتوانیم یک کسب و کار اینترنتی موفق داشته باشیم، باید یک سایت یا بلاگ برای برند خودتان داشته باشید و لازمه این امر ابتدا ثبت دامنه است.

انتخاب نام دامنه مناسب چیزی است که شما را از بقیه رقبا و سایر سایت های دیگر متمایز می کند؛ اما تفاوت انتخاب نام دامنه با دیگر نام گذاری ها مسئله ای است که نباید از آن غفلت کرد. برای مثال نام ها در حوزه وب منحصر به فرد هستند. یعنی شما نمی توانید سایتی را پیدا کنید که نام و آدرس دامنه آن دقیقا با سایت شما یکسان باشد. این مزیت برای حفظ قانون کپی رایت در دنیا اجرا شده است.

اما خیلی از افراد برای انتخاب اسم وسواس بسیار زیادی از خودشان نشان می دهند تا جایی که ممکن است این وسواس فکری زیاد باعث شود تا نام دامنه شان را به درستی انتخاب نکنند و یا حتی نامی که انتخاب می کنند، از نظر لغوی اشتباه از کار در می آید.

بروز این مساله باعث می شود تا افراد به دلیل نداشتن تجربه در این زمینه بسیار نگران شوند و اقدام به خرید دوباره یک دامنه دیگر نمایند. اما لازم نیست چنین کاری انجام شود. در این مقاله به شما می گوییم که چطور باید از شر این مشکل خلاص شوید.

برای زمانی که شما نام دامنه را اشتباه انتخاب کردید ، یک راه حل وجود دارد و آن هم تغییر یا انتقال نام دامنه است.

اما قبل از اینکه به موضوع تغییر یا انتقال دامنه بپردازیم، بهتر است درباره علت وقوع این مساله مطالبی را بیان کنیم. به راستی چه چیزی باعث می شود ما نیاز به تغییر نام دامنه سایت پیدا کنیم؟

جواب اینجاست؛ عدم وجود شناخت کافی درباره دامنه و سایت.

برای اینکه هیچ وقت به مرحله تغییر و انتقال نام دامنه نرسیم، بهتر است درباره موضوعات پیرامون آن به خوبی اطلاعات به دست بیاوریم. در این قسمت درباره دامنه، سایت و تفاوت آن ها نکاتی را بیان خواهیم کرد.

سایت چیست؟

برای درک مناسب موضوع تغییر دامنه سایت، بهتر است متوجه شوید که ماهیت یک وب سایت چه معنا و مفهومی دارد. برای کسانی که تا به حال سایت نداشته اند و یا شناختی درباره این حوزه ندارند، ممکن است فکر کنند دامنه و سایت در واقع یکی هستند. اما واقعا اینگونه نیست. برای مثال خرید نام دامنه به این معنا نیست که شما با خرید آن نام، یک سایت هم دارید.

در واقع یک وب سایت از اجزای مختلفی نظیر: صفحات لندینگ، عکس، ویدئو، صدا و موارد دیگر تشکیل می شود. اما یک سایت برای اینکه بتواند در بستر وب دیده شود، ابتدا نیاز به یک نام مجزا دارد.

 نام دامنه چیست؟

زمانی که دانشمندان حوزه کامپیوتر در حال ساخت و گسترش شبکه جهانی وب بودند، از کد های 32 یا 128 بیتی برای هر آدرس در وب استفاده می کردند که امروزه با نام IP آن را می شناسیم. این آدرس ها در ابتدا به دلیل کوچک بودن فضای وب بسیار کارآمد و عالی بود. اما با گسترش فضای وب و زیاد شدن آدرس ها در آن، حفظ کردن این IP ها برای حافظه خسته انسان کار بسیار سختی بود که حتی انسان هایی با حافظه های طلایی هم نمی توانستند همه این آدرس ها را به خاطر بسپارند.

اینجا بود که برای رفع این مشکل از نام دامنه استفاده شد. البته بهتر است بدانید که هر دامنه یک IP مشخص و منحصر به فرد دارد .

نام دامنه ، جایگزین مناسب و البته راحت تری به جای اعداد است و البته یک میانبر سریع برای رسیدن به آن آدرس نیز به حساب می آید.

دامنه سطح بالا TDL چیست؟

Top Level Domain پسوندی است که بعد از نام دامنه قرار می گیرد. به صورت پیش فرض ما هفت TDL داریم که با پسوند های زیر شناخته می شوند:

com.

net.

edu.

gov.

mil.

org.

int.

برای مثال سایت گوگل یک TDL است.

باید بدانید که خرید دامنه با این پسوند ها شرایط و قوانین خاص خودش را دارد؛ ولی با توجه به نکات دوره های آموزش تغییر دامنه سایت در بین این 7 پسوند، 2 پسوند com. و org. نسبت به موارد دیگر شرایط و قوانین راحت تری برای خرید نام دامنه دارند.

از دو پسوند فوق می توان برای کسب و کار های اینترنتی استفاده کرد و هیچ مشکلی ندارد. اما در صورتی که بخواهید یک سایت فروشگاهی راه اندازی کنید، نمی توانید از پسوند edu. استفاده کنید. این پسوند برای سایت های آموزشی، تحصیلاتی و علمی است.

حالا که با سایت، دامنه و TDL آشنا شدید و می دانید چه تفاوت هایی با هم دارند، بهتر است درباره دلایل تغییر نام دامنه سایت و چگونگی انجام آن صحبت کنیم.

حالا وقتشه! اینو بخون: قرار گرفتن در صفحه اول گوگل در زمان کوتاهپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

چرا باید نام دامنه را تغییر دهیم؟

اگر به فکر تغییر نام دامنه سایت خودتان هستید، بهتر است قبل از هر اقدامی، به این سوال خوب فکر کنید و جواب دهید؛ چرا می خواهید تغییر دامنه سایت را ایجاد کنید؟ زیرا این تصمیم، با هر تصمیم دیگری که در طول روز می گیرید خیلی فرق دارد.

شما باید جوانب مثبت و منفی این کار را بسنجید و سپس با توجه به آن تصمیم درست را اتخاذ کنید. دلیل شما برای تغییر دامنه سایت می تواند یکی از دلایل زیر باشد:

1. نام دامنه را دوست ندارید و یا با اهداف تجاری شما در یک راستا نیست

برای مثال شما در حوزه نمای شیشه ای فعالیت دارید ولی نام دامنه شما بیانگر این موضوع نیست. در چنین حالتی تغییر نام می تواند ترافیک فعلی سایت شما را کاهش دهد؛ زیرا کاربران قبلی شما، نمی دانند که نام وب سایت تغییر کرده است. حتی فرض کنید شما از طریق کانال های مختلف بتوانید آن ها را از این اتفاق مطلع کنید ولی باز هم شاهد افت ترافیک محسوسی خواهید بود.

2. نام دامنه هیچ گونه جذابیتی برای کاربر ندارد

ممکن است شما بر روی سایتتان ترافیک چندانی نداشته باشید.برای مثال 6 ماه از فعالیت شما بر روی سایت می گذرد و بازخورد مناسبی از طرف کاربران نداشته اید .البته در این موارد باید به تعداد کاربران هدف در حوزه کسب  و کار خودتان توجه کنید و این موضوع را در تصمیم گیری هایتان لحاظ کنید. در چنین مواقعی می توانید نام دامنه را تغییر دهید تا برای کاربرانتان نیز جذابیت بیشتری داشته باشد.

3. تغییر نام برند یا شرکت شما

در صورتی که نام شرکت خودتان و حتی کسب و کارتان را به کلی تغییر دهید ، ممکن است بخواهید نام و آدرس سایت خودتان را عوض کنید.یکی از مهمترین دلایل موفقیت برند ها و کمپانی های بزرگ در حوزه وب این است که پیام و هدف خود را به خوبی به کاربر منتقل کرده اند ، یکی از راه های انتقال پیام به کاربران ، نام دامنه است.

4. استفاده از دامنه های سطح بالا

بیشتر سایت های ایرانی معمولا از پسوند .ir استفاده می کنند. در این بین سایت هایی هستند که با رشد چشم گیر به این نتیجه رسیده اند که از دامنه های سطح بالاتری همچون .com و .org استفاده کنند.در چنین مواردی تغییر نام دامنه می تواند یک انتخاب مناسب باشد و ارزش افزوده بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد.

اگر یکی از موارد فوق را در نظر دارید و تصمیم شما برای تغییر نام دامین قطعی است ، به شما می گوییم که چطور این کار را انجام دهید .تغییر نام دامنه سایت بدون اینکه آسیب جدی به کسب و کار شما وارد کند بسیار مهم است. پس با دقت موارد زیر را انجام دهید.

نحوه تغییر دامنه سایت

حال می رسیم به موضوع اصلی نحوه تغییر دامنه سایت؛ برای پیاده سازی این امر، ابتدا باید مراحل زیر را انجام دهید:

  1. وارد حساب کاربری خود در سایت com شوید.
  2. بر روی آیکون Website Builder کلیک کنید تا وارد صفحه جدیدی شوید.
  3. در کنار آدرس دامنه گزینه ای به نام Option وجود دارد. روی آن کلیک کنید.
  4. با کلیک بر روی گزینه آپشن ، یک نوار دراپ داون به نمایش در می آید ، در این نوار روی گزینه Change Domain کلیک کنید.
  5. در این مرحله یک پنجره پاپ آپ باز می شود، دامنه خود را انتخاب کنید و گزینه تایید را بزنید.
  6. در این مرحله می توانید، آدرس و یا نام جدید را وارد کنید و سپس تایید را بزنید.
  7. پس از اعمال تنظیمات ، از شما پرسیده خواهد شده که آیا با تغییرات موافق هستید ، در صورتی که همه چیز درست بود، تایید کنید.

پس از تایید ، سایت شما با دامنه جدید در دسترس است. حالا قدم بعدی هدایت کاربران از سایت قدیمی به آدرس جدید است. این کار را با ریدایرکت 301 باید انجام دهید.

ریدایرکت آدرس قدیمی سایت بر روی آدرس جدید

پس از تغییر آدرس ، موضوع مهمی پیش می آید و آن هدایت ترافیک از سایت قدیمی به سایت و آدرس جدید است. این هدایت باید به گونه ای انجام شود تا در فرآیند سئو سایت شما هیچگونه خللی وارد نکند.

برای انجام این کار ، بهترین گزینه استفاده از ریدایرکت 301 است. برای تغییر مسیر یا ریدایرکت 301 به این صورت عمل کنید:

وارد حساب کاربری خود در سایت Domain.com شوید.

در سی پنل به قسمت تنظیمات دامنه مراجعه کنید.

در زیر منو این قسمت، گزینه Redirect را بزنید.

پس آن فرمی برای شما باز می شود که باید اطلاعات آن را وارد کنید.

پس آدرس جدید و آدرس قدیمی را که می خواهید ریدایرکت شود وارد کنید.

سپس روی گزینه add this redirect کلیک کنید.

در مرحله آخر به صفحه اصلی برگردید و تغییرات انجام شده را تایید کنید.

تا اینجای کار به نظر خیلی ساده و راحت بود. درست است؛ اما این در واقع مسیری امن برای دامنه هایی است که در سایت Domain.com وجود دارد. اما اکثر سایت های ایرانی از سایت های واسط دامنه خریداری می کنند.

در چنین مواقعی پیشنهاد می دهیم تا با زدن تیکت به این شرکت ها، درخواست تغییر آدرس دامنه را بدهید. اما اگر به هر دلیلی، قادر به تغییر آدرس نبودید، بهتر است سایت را روی دامنه جدید بالا آورده و سپس تک تک صفحات سایت قدیمی را به صفحات متناظرشان در سایت جدید ریدایرکت 301 کنید تا ترافیک ورودی سایت شما از دست نرود.

چرا نام دامنه مهم است؟

علاوه بر جایگاه شما در نتایج گوگل ، نام دامنه شما بسیار مهم است .زیرا تاثیر غیر مستقیم روی کاربر دارد و در صورتی که مناسب و جذاب باشد ، می تواند آنها را به راحتی جذب کند. با انخاب نام مناسب برای وب سایتتان ، دیگر لازم نیست تا آن را تغییر دهید و هزینه های زیادی را بپردازید.

نکته ای که اگر بدرستی انتخاب نشود می تواند پول، وقت، انرژی و حتی هزینه برندسازی شما را تهدید و گاهی اوقات نابود کند.

نام دامنه باعث ایجاد اعتبار می شود

با گسترش فضای وب و به خصوص اینترنت در ایران ، شاهد ظهور سایت های زیادی در زمینه های مختلف هستیم . داشتن سایت برای هر کسب و کاری امروزه از نان شب هم واجب تر است و اعتبار و ارزش شرکت ها ، با سایت های آنها محک زده می شود.پس داشتن یک وب سایت با نام مناسب می تواند اعتبار و اطمینان بیشتری را برای مخاطبان و مشتریان شما به همراه داشته باشد.

اولین برخورد؛ مهمترین برخورد

فرض کنید می خواهید در اینترنت تایپ 10 انگشتی را یاد بگیرید. پس از جستجو کلمه مورد نظر با لیستی از سایت ها روبه ور می شوید که همگی برای ارائه آموزش و خدمات به شما آماده هستند. اما سوال اینجاست، شما روی کدام سایت کلیک می کنید؟

البته این یک سوال کلی است و در انتخاب شما فاکتورهای زیادی تاثیر گذار است. اما یکی از مواردی که به آن توجه می کنید، آدرس سایت است. زیرا اسم سایت، تا حدودی می تواند نشان دهنده حوزه فعالیت آن باشد. در اینجا تغییر دامنه سایت می تواند به خوبی به شما کمک کند.

تغییر نام دامنه سایت باعث یادآوری برند می شود

یکی از موارد مهم در برندسازی در حوزه وب، یادآوری برند یا brand recall است . یکی از راه هایی که می توانید با استفاده از آن برند و سایت خودتان را بیشتر در ذهن مخاطبانتان تکرار کنید، نام دامنه و آدرس سایت شما است. با انتخابی نام هوشمندانه و البته جذاب که البته با سیاست های کاری شما همسو باشد، می توانید برندسازی راحت تری را در حوزه اینترنت ایجاد کنید.

ایجاد انعطاف در کسب و کار

در گذشته عامل اصلی برای موفقیت برند ؛شرکت و حتی کسب و کار های محلی، موقعیت جغرافیایی آن ها بوده است. اما امروزه با وجود سایت برای کسب و کار های مختلف، به افراد این امکان را می دهد تا به راحتی دفتر اصلی خود را تغییر دهند و یا چندین شعبه در شهر ها و کشورهای دیگر ایجاد کند بدون اینکه خللی در کسب و کار آن ها ایجاد کند.

ارسال سیگنال های مهم به کاربر و مخاطب

امروزه داشتن سایت بسیار فراگیر شده است تا جایی که حتی کسب و کارهای محلی اقدام به فروش کالا و یا خدمات خود از این طریق می نمایند.اما این کار چه تاثیری روی کاربران و مخاطبان شما می گذارد؟ این تغییر به ظاهر گوچک سیگنال های زیادی را به کابر شما منتقل می کند.

به آن ها می گوید که شما برای کسب و کارتان و مشتریانتان اهمیت می دهید و سعی می کنید خدمات و کالای خودتان را با کمترین هزینه و سریع ترین مسیر به آنها برسانید.

فرض کنید شرکتی که در زمینه تعمیرات و فروش لبتاب و کامپیوتر است ، سایت و دامنه ای ندارد. در چنین حالتی مشتریان این شرکت ممکن است با خودشان بگویند که کالا و یا خدماتی که توسط آن ها ارائه می شود کیفیت نداشته و به روز نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود