CDN چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟

cdn چیست,آموزش ساخت cdn,خدمات cdn چیست

بنا بر درخواست مکرر شما از نیوسئو، در این مقاله قصد داریم تا بررسی کنیم که CDN چیست و چه ماهیتی می تواند داشته باشد. CDN مخفف عبارت Content Delivery Networks می باشد؛ یعنی شبکه تحویل محتوا. حال که به صورت لغوی می دانید که CDN چیست، وقت آن است که کاربرد یک شبکه تحویل محتوا را به صورت جامع مورد بررسی قرار دهیم.

این شبکه تحویل محتوا در حقیقت ستون فقرات مخفی اینترنت می باشد که مسئولیت تحویل محتوا را بر عهده دارد! دانسته یا ندانسته، همه ما به صورت روزانه با CDN ها کار می کنیم؛ وقتی که یک مقاله در سایت می خوانیم، به صورت آنلاین خرید می کنیم، در یوتیوب ویدئو نگاه می کنیم و یا حتی رسانه های اجتماعی را بررسی می کنیم، از CDN استفاده می کنیم.

مهم نیست چه کاری انجام می دهید یا از چه محتوایی استفاده می کنید؛ اما احتمالا پشت هر کاراکتر از متنی که می خوانید، هر پیکسل تصویری که نگاه می کنید و هر فریم فیلمی که در موبایل یا PC خودتان نگاه می کنید، یک CDN وجود دارد.

برای درک این که چرا این قدر از CDN ها استفاده می کنیم، اول باید بدانیم CDN ها برای حل چه مشکلی مورد استفاده قرار می گیرند. حالت نهان در واقع همان زمان تاخیری است که بین درخواست شما برای بارگذاری یک صفحه تا لحظه ای که محتوای آن صفحه بر روی نمایشگر شما ارائه می شود، ایجاد می گردد.

این بازه تاخیر تحت تاثیر عوامل مختلفی هستند که خیلی از عوامل خاص یک صفحه وبسایت مشخص هستند. اما در تمام موارد، مدت زمان این تاخیر تحت تاثیر فاصله فیزیکی بین شما و سرور هاستینگ آن وبسایت می باشد.

وظیفه CDN این است که به صورت مجازی این فاصله فیزیکی را کاهش دهد و هدف آن هم بهبود سرعت پردازش سایت و عملکرد آن می باشد.

وقتشه اینو بخونیحالا وقتشه! اینو بخون: آموزش تولید محتواپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

یک CDN چطور کار می کند؟

برای حداقل کردن فاصله بین بازدید کنندگان و سرور وبسایت، یک CDN یک نسخه کش (حافظه موقتی) از محتوای سایت را در مکان های جغرافیایی مختلف ذخیره سازی می کند (یعنی نقاط حضور). هر کدام از این نقاط حضور، تعدادی سرور کش دارد که مسئول تحویل محتوا به بازدید کنندگان نزدیک به خودش می باشند.

در اصل، CDN محتوای شما در یک لحظه در مکان های مختلف قرار می دهد و پوشش بهتری را به کاربران شما ارائه می کند. به عنوان مثال، وقتی یک فرد در لندن به وبسایت شما که در ایران قرار دارد، وارد می شود، این دسترسی از طریق نقطه حضور محلی در انگلستان تامین می شود. این شرایط باعث می شود که دسترسی کاربر خیلی سریع تر صورت بگیرد و نیازی نیست که درخواست کاربر، یک بار از کل مسیر عبور کرده تا کاربر بتواند به محتوای مورد نظر خودش دسترسی پیدا کند!

عملکرد یک CDN به صورت خلاصه، همین چیزی بود که شرح دادیم. البته، به این خاطر که احساس می کردیم برای عملکرد دقیقتر شبکه تحویل محتوا ما باید توضیح کامل تری ارائه کنیم، به همین دلیل در ادامه در رابطه با عملکرد CDN ها بیشتر توضیح می دهیم. در حقیقت این مهم را با جزئیات بیشتر بررسی می کنیم.

cdn چیست,آموزش ساخت cdn,خدمات cdn چیست

چه کسی از CDN استفاده می کند؟

تقریبا می توان گفت همه از شبکه CDN استفاده می کنند؛ امروزه، بیش از نیمی از ترافیک، توسط CDN ها تامین می شود. همچنین این آمار رو به افزایش می باشد. حقیقت این است که اگر هر بخشی از کسب و کار شما با دنیای آنلاین سر و کار دارد، قطعا باید از CDN استفاده کنید. به خصوص حالا که خیلی از CDN ها خدمات خودشان را به صورت رایگان ارائه می کنند.

با این وجود که CDN ها در بسیاری از مواقع رایگان هستند، شاید برای همه مناسب نباشند. به خصوص اگر شما به صورت اختصاصی یک وبسایت محلی دارید، که اکثریت کاربران شما در همان منطقه ای هستند که سرور هاست شما قرار دارد، داشتن CDN شاید خیلی فایده ای نداشته باشد.

در این حالت، استفاده از CDN در واقع عملکرد وبسایت شما را ضعیف تر می کند؛ زیرا باعث می شود که اتصالات غیر ضروری بین بازدید کننده و سرور های نزدیک، ایجاد شود.

با این وجود، خیلی از وبسایت ها تمایل دارند که در مقیاس های گسترده تر کار کنند و همین موضوع باعث می شود که استفاده از CDN در زمینه های زیر، رایج باشد:

 • تبلیغات
 • موبایل
 • تفریح و رسانه
 • خدمات درمانی
 • بازی های آنلاین
 • آموزش های عالی
 • فروشگاه اینترنتی
 • دولت

عناصر ساختاری CDN

اینکه به صورت تفکیک شده بدانید که عناصر CDN چیست، می تواند به شما کمک کند تا این مهم را به صورت بهتری درک کنید.

PoP ها یا همان نقاط حضور:

نقطه حضور در CDN ها، مرکز داده هایی هستند که به صورت راهبردی در منطقه ای قرار گرفته اند و قرار است مسئولیت ارتباط با کاربران در آن منطقه جغرافیایی را بر عهده داشته باشند. عملکرد اصلی آن ها کاهش زمان تاخیر و نزدیک کردن محتوا به کاربر می باشد. هر PoP چند سرور کشینگ دارد.

سرور های کشینگ

سرور های کشینگ مسئول ذخیره سازی و تحویل فایل هایی هستند که در حافظه کش قرار گرفته اند. عملکرد اصلی آن ها تسریع سرعت بارگذاری وبسایت و کاهش استفاده از پهنای باند می باشد. هر سرور کشینگ CDN در اصل چند درایو ذخیره سازی و مقادیر زیاد از منابع RAM می باشد.

SSD/HDD+ RAM

داخل هر سرور CDN، فایل های ذخیره سازی شده بر روی درایوهای فیزیکی (SSD /HDD) و یا در حافظه دسترسی تصادفی (RAM) ذخیره سازی می شود و فایل هایی که به صورت رایج مورد استفاده قرار می گیرد بر روی بستر های سریع ذخیره سازی می شوند. RAM که سریع ترین حافظه در میان این سه حافظه می باشد، معمولا برای ذخیره سازی فایل هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بیشتر از بقیه باید در دسترس کاربر باشند.

شروع استفاده از CDN

برای شروع به کار با CDN، این شبکه باید درگاه ورودی پیش فرض برای تمام ترافیک ورودی باشد. برای این کار، شما باید DNS دامنه اصلی خودتان (مثلا domain.com) و دامنه های فرعی (مثلا www.domain.com, img.domain.com) را تغییر دهید.

برای دامنه اصلی خودتان، شما باید گزارش A را به صورتی تغییر دهید که در یکی از بازه های IP برای CDN قرار بگیرد. برای هر دامنه فرعی نیز باید گزارش CNAME را به صورتی تغییر دهید که به یکی از آدرس های دامنه فرعی CDN ختم شود (مثلا ns1.cdn.com). در هر دو مورد، این کار باعث می شود که DNS تمام بازدید کنندگان را به CDN شما ببرد و دیگر کاربران به سرور اصلی شما به صورت مستقیم، هدایت نمی شوند.

اگر به نظر این موضوعات کمی گیج کننده هستند، نگران نباشید. فروشنده های خدمات CDN معمولا آموزش های گام به گام را به شما می دهند تا بتوانید CDN را فعال کنید. به علاوه، آن ها از طریق تیم پشتیبانی شان به شما کمک می کنند. کل این فرآیند به چند بار کپی و پیست کردن محدود می شود و شاید کلا 5 دقیقه زمان ببرد!

چرا CDN ها به صورت پیش فرض، بخشی از هاستینگ وبسایت نیستند؟

در دنیای ایده آل، یک CDN یک بخش داخلی برای هاستینگ هر وبسایت می باشد. اما وقتی CDN ها برای اولین بار در دهه 1990 منتشر شدند، خیلی گران بودند و تنها در دسترس سازمان های بزرگ بودند.

امروز، CDN ها تغییر کرده اند و بسیاری از فروشنده های هاستینگ سرویس های CDN را به صورت سرویس های افزوده، به کاربران ارائه می کنند.

تکامل CDN ها

CDN های تجاری تقریبا در دهه 90 میلادی وارد بازار شدند. درست مانند تکنولوژی های آن دهه، تکامل های مختلفی پیدا کردند و حالا هم به یک بستر تحویل محتوا تبدیل شده اند که خیلی جاها استفاده می شوند.

مسیر توسعه CDN ها بر اساس نیروی بازار شکل گرفت، و منجر به ایجاد گرایش های جدید در مصرف محتوا و پیشرفت در اتصال به اینترنت شد. فیبر های نوری و دیگر تکنولوژی های ارتباطات که باعث تقویت سرعت اینترنت شدند، در این تکامل خیلی موثر بودند.

به صورت کلی، تکامل CDN ها را می توان در سه نسل دسته بندی کرد که هر کدام باعث شکل گیری ظرفیت ها، تکنولوژی ها و مفاهیم جدیدی در معماری شبکه شدند. به صورت موازی، هر کدام از این نسل ها باعث کاهش قیمت سرویس های CDN شدند و در نتیجه این تکنولوژی، به یک تکنولوژی انبوه تبدیل شد.

نسل اول

CDN های ایستا

محتوای مورد پشتیبانی: HTML ایستا و فایل های قابل دانلود

روش کشینگ: Origin push

شکل شناسی شبکه: پراکنده

دستور کار: عملکرد

قیمت گذاری: بسیار گران

مشتریان: بخش شرکتی

نسل دوم: CDN های پویا

محتوای مورد پشتیبانی: محتوای پویا و ایستا، شامل رسانه های مختلف

روش کشینگ: روش های مختلف از جمله origin pull

شکل شناسی شبکه: متراکم

دستور کار: عملکرد و دسترسی

قیمت گذاری: گران

مشتریان: بخش تجاری

نسل سوم: CDN های چندکاره

محتوای مورد پشتیبانی: محتوای ایستا و پویا، شامل رسانه های غنی

روش کشینگ: بیشتر origin pull

شکل شناسی شبکه: به شدت متراکم

دستور کار: امنیت، عملکرد و دسترسی

قیمت گذاری:  قابل قبول

مشتریان: هرکسی که وبسایت دارد

پروکسی معکوس

شبکه های تحویل محتوا از تکنولوژی پروکسی معکوس استفاده می کنند. بر اساس شکل شناسی شبکه، این یعنی که CDN ها در مقابل سرور های نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. این جایگاه، یعنی در لبه محیط شبکه شما، باعث می شود مزیت های مختلفی فراتر از کاربردهای اولیه CDN ها ایجاد شود که باعث  تسریع تحویل محتوا می گردد.

امروزه، پروکسی معکوس در CDN های چندکاره مورد استفاده قرار می گیرد تا راهکار های زیر فراهم شود:

امنیت شبکه

امنیتی سایبری یعنی مدیریت کردن دسترسی خارجی به شبکه محافظت شده شما، که در حالت ایده آل با مسدود کردن تمام تهدید ها قبل از آسیب به وبسایت، محقق می شود.

CDN هایی که در لبه شبکه شما مورد استفاده قرار می گیرند، یکی از بهترین گزینه ها برای مقابله با تهدید ها برای وبسایت می باشند. جایگاه این CDN ها در لبه شبکه  باعث می شود که CDN ها برای مسدود کردن حمله های DDoS نیز بسیار مناسب باشند زیرا پیش گیری از این حمله ها باید خارج از زیر ساخت های مرکزی شبکه شما صورت بگیرد.

تعادل بار

تعادل بار یعنی حفاظت از ترافیک در سرور ها، تغییر جریان درخواست های ورودی به صورتی که ازدحام ترافیک ایجاد نشود.

کاملا مشخص است که شکل شناسی پروکسی معکوس برای CDN ها یکی از بهترین روش های مدیریت ترافیک می باشد زیرا CDN به صورت پیش فرض تمام ترافیک سایت شما را دریافت می کند. به علاوه، شکل شناسی پروکسی معکوس باعث می شود که CDN دسترسی خوبی را برای ترافیک ورودی ایجاد کند. این موضوع، باعث می شود ما بتوانیم مقدار درخواست های در حال انتظار را در هر کدام از سرور ها به خوبی اندازه گیری کرده و ازین رو می توانیم  توزیع بار بهتری در سرور داشته باشیم.

3 نظر در مورد مقاله “ CDN چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟ ” ثبت شده است
 1. بهرام

  سلام
  ممنونم بابت مطالب خوبی که دارید
  من یک سوالی برام پیش اومده. وقتی ما نیم سرور دامنه خودمون رو برای cdn تغییر میدیم. خب اینجا ارتباط دامنه ما با هاست خودمان که قطع می شود تکلیف چیه؟
  سوال دوم اینکه توی سایتتون مطلبی راجبش ندیدم که زیرش این سوال رو کنم واسه همین اینجا میپرسم. اگر ما به خاطر امنیت سایتمون بیاییم از ورود آی پی کشورهای دیگه به سایتمون جلوگیری کنیم در این صورت به سئو سایت ما آسیبی میرسه؟
  با تشکر


  • مهدی گنجعلی

   درود بر شما
   وقتتون بخیر باشه دوست عزیز
   در مورد سوال اولتون باید بگم که بله قطع میشه اما مدت زمانش اونقدر کمه که مشکلی ایجاد نمی کنه.
   در مورد سوال دوم؛ قطعا به سئو سایت شما آسیب میزنه. فقط در یک حالت ممکنه مشکلی به وجود نیاد که شما آی پی همه رو ببندید و فقط گوگل رو باز بذارید. اگر باز هم ابهامی در زمینه امنیت وب سایتتون دارید، مطالعه مطلب زیر خالی از لطف نیست:
   https://www.newseo.ir/seo-learning/website-security-seo-affect-part1
   قسمت های دوم و سوم این مقاله هم داخل سایت قرار داده شده.


 2. مهدی گنجعلی

  درود
  وقت شما بخیر
  باعث قوت قلب ما است که تونسته باشیم کمکی به شما کرده باشیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود