8 نکته افزایش سرعت سایت وردپرس

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

آموزش سئو سایت وردپرس در این مقاله از طریق تکنیک های افزایش سرعت لود سایت وردپرسی بیان شده و موجب بهبود سئو سایت وردپرس شما می شود. این مسئله ی افزایش سرعت سایت وردپرس به قدری اهمیت دارد که احتمالا اگر بیش از یک یا دو ثانیه بارگذاری این صفحه طول می کشید، شما این صفحه را می بستید.

این یک واقعیت است. کاربران انتظار دارند به محض آنکه روی لینکی کلیک می کنند، آن صفحه به سرعت بارگذاری شود.

بارگذاری کند صفحات وب می تواند منجر به افزایش بانس ریت(bounce rates)، کاهش ارتباط با کاربر، از دست دادن ترافیک و از دست دادن موقعیت های فروش شود.

در اینجا آماری ارائه کرده ایم تا دیدگاه بهتری نسبت به این موضوع پیدا کنید.

 • 47% از کاربران انتظار دارند صفحات در کمتر از 2 ثانیه بارگذاری شوند.
 • 40% از خریداران آنلاین، صفحه ای که بیش از 3 ثانیه بارگذاری آن طول بکشد را رها خواهند کرد.
 • هر 1% تاخیر در بارگذاری صفحه می تواند منجر به 16% کاهش رضایت مشتری، 7% کاهش نرخ تبدیل، و 11% کاهش بازدیدها بشود.

علاوه بر این، در وب سایت های بازرگانی بارگذاری سریعتر منجر به فروش های بیشتر می شود و بلعکس.

دلیل آن نیز واضح است؛ وب سایت شما باید برای جلب توجه مخاطب، پیش گیری از بانس ریت بالا و جلوگیری از کاهش فروش، بسیار سریع بارگذاری شود.

اگر سایت وردپرس دارید، می توانید از امروز شروع به استفاده از چند روش ساده و موثر کنید تا سرعت بارگذاری سایت تان به شکل معناداری افزایش پیدا کند.

 1. به جای جداول تو در تو، از grid و float استفاده کنید

شگفت آور است که با توجه اثرات منفی جداول تو در تو، هنوز بسیاری از وب سایت ها از آن ها استفاده می کنند. در اینجا می توانید ببینید که جداول تو در تو چه کدی دارند:………

چنین کدهایی، برای مرورگر به منزله بار اضافی هستند که بارگذاری کامل محتوا را به تاخیر می اندازند. به جای آن، از جداول غیر تو در تو با ساختاری مانند زیر استفاده کنید:


مهم تر از آن این که، از float و grid برای بهبود سرعت بارگذاری صفحات استفاده کنید. در اینجا می توانید مثالی از float ساده را مشاهده نمایید:

Basic float example
”image

Sample text


Sample text

 1. تعداد درخواست های HTTP را کاهش دهید

یک صفحه وب شامل اجزاء مختلفی است: stylesheets، اجزاء Flash، تصاویر، اسکریپت ها و غیره. برای آنکه کاربر بهترین تجربه را از محتوا داشته باشد، باید پروسه کامل بهینه سازی سرعت صفحات را طی کنید.

هرچه تعداد اجزاء صفحه بیشتر باشد، تعداد درخواست های HTTP نیز بیشتر می شود و در نتیجه بارگذاری صفحات زمان بیشتری می طلبد که این امر نیز به نرخ تبدیل های شما آسیب می زند. Yahoo تخمین زده است که تقریبا 80% از زمان بارگذاری صفحه، صرف دانلود عناصر مختلف صفحه می شود.

می توانید از ابزار HTTP requests checker استفاده کنید تا ببینید صفحه شما چند درخواست ارسال می کند.

خوشبختانه، می توانید بدون خراب کردن طراحی صفحاتتان، تعداد درخواست های HTTP را کاهش دهید. با این روش:

 • ادغام کردن فایل ها: با استفاده از اسکریپت ها و external style sheets و فایل های CSS.
 • نقشه های تصویری: به جای چند بلوک تصویر، از تصاویر متصل به هم استفاده کنید تا تعداد درخواست های HTTP کاهش پیدا کند.
 • CSS Sprites: چند تصویر را در یک sprite ادغام کنید و به جای هر تصویر، از این sprite استفاده نمایید. وقتی در sprite تصاویر صفحات داخلی نیز وجود داشته باشد، زمان بارگذاری صفحات داخلی کاهش پیدا می کند. چرا که قبل از آنکه کاربر به صفحه بیاید، محتوا دانلود شده است.
 • بلوک های خطی Javascript کوچکتر درست کنید.
 • تصاویر را به کد گذاری base64 تبدیل کنید؛ در این روش از آنجا که تصویر به کد تبدیل می شود درخواست HTTP ارسال نمیشود. (از این روش فقط برای تصاویر کم اهمیت مانند آیکن های شبکه های اجتماعی سایت استفاده شود چرا که این مسئله موجب می شود تصویر شما در بخش تصاویر گوگل نمایش داده نشود)
 1. نظرات را بین صفحات تقسیم کنید

محبوب ترین پست های شما احتمالا همان هایی هستند که کندتر از بقیه بارگذاری می شوند، چرا که صدها نظر در آن صفحه وجود دارد. نمی توانید بخش نظرات را ببندید، چرا که این بخش شروع کننده مراودات بوده و برای شما لینک ساز هستند.

پس چطور باید این بخش را مدیریت کنید؟ WordPress راه حل کوچکی برای شما دارد؛ دیدگاه ها را بین صفحات مختلف تقسیم کنید. 

در بخش پیشخوان به قسمت تنظیمات بروید. زیر قسمت “دیگر تنظیمات دیدگاه ها”، می توانید صفحه بندی دیدگاه ها را تنظیم کنید که چند دیدگاه در هر صفحه نمایش داده شوند و چه صفحه ای به صورت پیش فرض نشان داده شود.

 1. به آخرین ورژن PHP آپگرید کنید

آپگرید کردن وبسایت، زمانی که ورژن PHP جدیدی راه اندازی می شود می تواند کمی سخت باشد. اما ارزش زمان گذاشتن و تلاش کردن را دارد. اسکریپت های یکسان در ورژن PHP جدید، می توانند تقریبا 25-30% سریعتر اجرا شوند. پس تصور کنید که چقدر سرعت وب سایت شما می تواند بالا برود. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته، مشخص شده است کدهایی که با PHP 7.1 نوشته می شوند، نسبت به کدهایی که با ورژن های قدیمی تر PHP نوشته می شوند، به طور قابل توجهی سرعت بیشتری دارند.

 1. فشرده سازی Gzip

اگر با استفاده از ابزار Google’s PageSpeed Insights به سرعت صفحات وب خود را تحلیل کرده باشید، احتمالا می بینید که به شما پیشنهاد می کنند از فشرده سازی Gzip استفاده کنید. با استفاده از این فشرده سازی، سرورهای وب می توانند عناصر محتوای وب سایت های سنگین را فشرده نمایند. 

این فشرده سازی به قدری موثر است که می تواند اندازه صفحات شما را تا 40-30% نسبت به اندازه اولیه آن کاهش دهد. سرعت صفحات نیز به همین خاطر، 3 تا 4 برابر سرعت قبلی خواهد شد.

برای بسیاری از وب مسترها، نصب پلاگین فشرده سازی Gzip، بهترین گزینه است. پلاگین W3 Total Cache نیز، علاوه بر ویژگی های بی نظیری که دارد، فشرده سازی HTTP را نیز ممکن می سازد.

گزینه های دیگری نیز که برای انجام این کار پیش رو دارید عبارت اند از:

 • از میزبانی سایت تان برای فشرده سازی Gzip سوال کنید.
 • به صورت دستی از طریق .htaccess برای فشرده سازی Gzip اقدام نمایید.
 1. اجازه ندهید که اسکریپت های تبلیغاتی و Pop-Upها، تجربه کاربری بدی را برای کاربرانتان رقم بزنند

احتمالا تا به حال حداقل از چند مدل Pop-Up برای بهینه کردن تبدیل های خود استفاده کرده اید. با اینکه استفاده از آنها می توانند به استراتژی های کسب درآمد وب سایت شما کمک کنند، می توانند به دلیل افزایش زمان بارگذاری صفحات، آسیب های جدی نیز وارد نمایند.

برای کنترل و متعادل سازی شرایط، باید دقیقا اسکریپت وب سایت های دیگری که در صفحات وب خود دارید، منبع آنها و تاثیرشان را بشناسید.

پیشنهاد می کنم آزمون Pingdom’s Website Speed Test را انجام دهید تا هر فایل و اسکریپت درون صفحه وب را تحلیل نمایید. این ابزار به شما خواهد گفت کدام اسکریپت بیشترین زمان را برای بارگذاری نیاز دارد.

وقتی اثربخشی Pop-Upهای وب سایت خود را مورد سنجش قرار دادید، پلاگین های Pop-up که عملکرد ضعیفی دارند را کنار بگذارید، چرا که این پلاگین ها تنها موجب کاهش سرعت صفحات شما می شوند. OptinMonster یکی از بهترین پلاگین های pop-up است که به شما کمک می کند بدون کاهش سرعت صفحات خود، نرخ تبدیل ها را بهینه کنید.

 1. یک افزونه کش (Cache) وردپرس نصب کنید

پلاگین های کش می توانند برای وب سایت شما یک نعمت باشند. این پلاگین ها می توانند از محتوای صفحه وب شما، کپی های ثابتی تهیه کنند و به جای بازخوانی اطلاعات از پایگاه داده، از ورژن های ثابت استفاده کنند و سریعا محتوای وب را به کاربران نشان دهند. از آنجا که شما معمولا به صورت روزانه محتوای صفحات وب خود را به روز نمی کنید، حافظه کش تقریبا برای تمامی صفحات وب کاربردی هستند.

در میان همه پلاگین های کاربردی کش، WOT Cache Plugin محبوبیت و اعتبار زیادی دارد. برخی از ویژگی های آن عبارت اند از:

 • ترکیب و ادغام فایل های CSS و Javascript
 • قدرت کش صفحه و کش مرورگر را افزایش می دهد
 • زمان بارگذاری صفحات کند را بهبود می بخشد
 • به بهینه سازی پایگاه داده کمک کرده و عبارت های جستجو شده را از فایل های CSS/Javascript حذف می کند.
 • با کاهش اندازه فایل های صفحات وب، موجب ذخیره سازی بخش زیادی از پهنای باند می شود.
 1. نکته طلایی: از سرویس ارائه دهنده خدمات هاست وب خود، کمک بگیرید.

بهتر است host خود را به نوعی کنترل کنید، تا وب سایت شما تنها در یک ثانیه، بتواند به تمام ریسورس هایی که برای بارگذاری لازم دارد دسترسی داشته باشد. از ارائه دهنده host خود بخواهید به شما برای افزایش سرعت وب سایتتان کمک کند.

بیشتر سرویس های ارائه دهنده خدمات هاست مایل هستند اطلاعات فنی خود را در اختیار شما قرار دهند تا مشکلات بارگذاری کند وب سایتتان حل شود. این کار، در واقع به نفع خودشان است. چرا که بار سرورهایشان کاهش پیدا می کند.

به شما پیشنهاد می کنم که به طور خاص از آنها برای بهینه سازی سرعت وب سایت موبایل درخواست کنید. چرا که تاثیر بارگذاری کند بیشتر در دستگاه های موبایلی مشهود است.

نتیجه گیری

هر میلی ثانیه ای که سرعت بارگذاری صفحات وب شما افزایش پیدا می کند، می تواند 10ها درصد به ترافیک و نرخ تبدیل آن اضافه کند.

با همین نکات ساده و کاربردی کار خود را آغاز کنید. بیشتر این نکات منجر به بهبودهای چشمگیری در سرعت بارگذاری سایت شما خواهند شد.

یک نظر در مورد مقاله “ 8 نکته افزایش سرعت سایت وردپرس
 1. محسن

  کلا اگر خود شخص یه قالب طراحی کنه بهترین راهه هم از فایل های جاوا و سی اس اس کمتری استفاده میکنه هم فایلهای اچ تی ام الشم مینیفای شدن…در صورتی که قالب های آماده فایلهای زیادی دارن که گاها کاربران از اونا استفاده نمیکنن !


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود