اصول سئو برای مبتدیان | 15 اصل مهم و کاربردی

آموزش اصول سئو,اصول سئو چیست,اصول سئو در تولید محتوا

سئو سایت پایه و اساس یک کسب و کار موفق می باشد. درک اصول سئو لازمه شروع کار در این زمینه است. با توجه به اینکه حدود 51 درصد از ترافیک سایت به صورت طبیعی جذب می شود، مشخصا بالا بودن رتبه وب سایت در نتایج جستجو گوگل، تاثیر زیادی در موفقیت و افزایش ترافیک آن می گذارد. اگر یک تازه کار در زمینه بهینه سازی هستید، بهتر است قبل از هرگونه اقدامی، یک سری مفهوم پایه و اصلی سئو را بیاموزید تا بتوانید عملکرد مناسبی از خود نشان دهید.

درک هرچه بهتر این اصول اولیه سئو یک روش بسیار مناسب برای شروع موفقیت در این زمینه است. با این حال استراتژی های سئو، توسط برخی از کسب و کارها مورد استفاده قرار نمی گیرد؛ چراکه آن ها اهمیت سئو سایت را به خوبی درک نکرده اند و مطمئن باشید که اگر یک سری اصول اولیه بهینه سازی سایت را بدانند، سریعا شروع به استفاده از این عامل موفقیت خواهند کرد.

البته باید به این نکته دقت داشته باشید که سئو در برخی موارد می تواند فریب دهنده باشد. یعنی که ممکن است یک صاحب وب سایت، صفحه مورد نظر خود را به خوبی بهینه کرده اما ترافیک مناسبی از سمت موتورهای جستجو دریافت نکرده است. در این مدل موقعیت ها، بیشتر صاحبان وب سایت ها دست از سئو وب سایت خود و استفاده از اصول سئو برداشته و دیگر از استراتژی های آن استفاده نمی کنند. باید بگوییم که بهینه سازی وب سایت ممکن است چند ماه حتی تا یک سال طول بکشد تا به نتیجه برسد و عملکرد صفحات سایت شما را بهبود بخشد.

ما در این مقاله به این سوالات شما در رابطه با یادگیری اولیه سئو پاسخ داده ایم:

 1. چگونه سئو را یاد بگیرم؟
 2. چه نکاتی در ابتدای یادگیری و اصول اولیه سئو را باید یاد بگیریم؟
 3. روش های بهینه سازی در سئو چیست؟
 4. آیا آشنایی و یادگیری سئو در شروع سخت است؟
 5. برای شروع سئو، باید چه اصولی را رعایت کرد؟

در ادامه پاسخ هر کدام از سوالات بالا را بررسی می کنیم:

چگونه سئو را یاد بگیریم؟

برای یادگیری اصول سئو راهکارها و روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید بسته به شرایط و موقعیت زندگی خود، آن را برگزینید.

شما می توانید در یک دوره حضوری سئو شرکت کرده و از تجربیات اساتید سئو به صورت حضوری بهره مند شوید.

همچنین می توانید یک دوره غیرحضوری مانند دوره آموزش سئو نیوسئو را انتخاب کرده و یک دوره بروز و همیشگی را در اختیار داشته باشید، یا اینکه به عنوان یک کارآموز وارد یک شرکت سئو شده و به صورت پروژه محور، سئو را آموزش ببینید.

در کل بستگی به شرایط کاری و موقعیت زندگی شما دارد. اما در نظر داشته باشید که بهترین انتخاب رسیدن به هدف را برای شما در راحت ترین شرایط، ممکن می کند.

پیش نیاز یادگیری سئو

به عنوان پیش نیاز سئو شما باید پاسخ سوالات زیر را بدانید:

 1. چرا سئو اینقدر مهم است؟
 2. موتور جستجوگر گوگل چطور کار می کند؟
 3. چرا مدیران کسب و کارهای جدید باید علم سئو را بدانند؟
 4. تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه چیست؟
 5. چرا و چگونه گوگل وب سایت ما را در نتایج گوگل، نشان می دهد؟

این ها سوالاتی است که باید قبل از یادگیری سئو، پاسخی برای آن ها یافته و پیش نیازی برای یادگیری این علم داشته باشید. در ادامه سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم:

چرا سئو اینقدر مهم است؟

سئو (بهینه سازی برای موتور جستجوگر) یکسری قواعد، اصولی است که وب سایت شما را برای حضور موفق در نتایج گوگل، جذب ورودی ارگانیک، جلب توجه کاربران هدف و در نهایت افزایش چندبرابری فروش باید برای بر روی وب سایت، پیاده سازی شود. همان طور که ما برای فروشگاه خود در یک منطقه تجاری تلاش می کنیم که مخاطب جذب کرده و فروش خود را بیشتر کنید، در فضای وب نیز جریان به همین صورت است.

ما باید پیش نیازها را رعایت کنیم تا کاربران با ورود به وبسایت، نیاز خود را برطرف، محصول خود را انتخاب و در نهایت، از وب سایت ما خرید خود را انجام دهند.

دلیل اینکه بیشتر کاربران از دیجی کالا خرید می کنند، این است که این وب سایت با اصول سئو بهینه سازی شده و به نتایج اول گوگل رسیده است. به همین خاطر کاربر با ورود به سایت دیجی کالا به راحتی کالا خود را انتخاب می کند، پاسخ سوالات و دغدغه های خود از خرید محصول را دریافت کرده و در نتیجه، از همان دیجی کالا نیز خرید می کنند.

حال اگر وب سایت خود را با اصول اولیه سئو بهینه سازی نکنید، قطعا نمی توانید از پتانسیل فروش های چند 100 میلیونی بهره مند شوید.

اصول سئو داخلی

هر فرآیندی که مربوط به بخش های داخلی سایت است را بهینه سازی سایت یا همان سئو داخلی در نظر می گیریم. اصول سئو داخلی مواردی است که در ادامه با هم بررسی می کنیم:

اصل 1: معیارهای موجود در پشت کلمات کلیدی را شناسایی کنید

بیشتر افراد هنگام انجام تحقیقات کلمات کلیدی کاملاً روی دو معیار زیر تمرکز می کنند:

حجم جستجو:  (تعداد جستجوهای ماهانه، به طور متوسط)
سختی کلمات کلیدی:  تخمینی از اینکه در صفحه اول نتایج جستجو برای آن اصطلاح آسان یا سخت خواهد بود.

اینها اصول مهم سئو هستند زیرا بینش مفیدی در مورد پتانسیل کلمه کلیدی و رتبه بندی برای آن ارائه می دهند. اما، به جای اینکه فقط به حجم جستجو نگاه کنید، باید سعی کنید پتانسیل ترافیک جستجوی واقعی برای هر کلمه کلیدی را دریابید. به این ترتیب، می توانید تلاشهای خود را برای رتبه بندی برای افرادی که احتمالاً بیشترین هدف را به مقصد خود ارسال می کنند، متمرکز کنید.

در نهایت شما می توانید با مطالعه این مقاله اصول سئو، تغییرات بسیار مفیدی در ذهن خود و افرادی که تصوری اشتباه از سئو سایت دارند، ایجاد کنید.

اصل 2: ایجاد یک تجربه کاربری فوق العاده

طبیعتا وقتی افراد در وب سایت شما قرار می گیرند شما تمایل دارید که یک تجربه کاربری بسیار خوشایند برای آنها رقم بزنید. این مورد شامل موارد مختلفی مثل سرعت بارگزاری تصاویر می باشد.

با توجه به آمارهای به دست آمده هنگامی که یک وب سایت برای بارگزاری صفحه خود زمان زیادی را مصرف می کند، کاربران سریعاً خسته و اذیت شده تمایل پیدا می‌کنند که از صفحه سایت موردنظر خارج شوند.

بر اساس یک مطالعه انجام شده در این زمینه متوجه شدیم که تنها با افزایش یک ثانیه در زمان بارگذاری صفحه، در سال میزان بازدید کاربران حدود ۷ درصد کاهش پیدا می کند. شما می توانید میزان سرعت سایت خود را با استفاده از موارد زیر بهبود بخشید:

 1. استفاده از افزونه های ضروری
 2. فعال سازی کش مرورگر
 3. بهینه سازی تصاویر حجیم

آموزش اصول سئو,اصول سئو چیست,اصول سئو در تولید محتوا

در حالی که استفاده از تصاویر با اندازه مناسب بسیار مهم است و برای سئو سایت اهمیت ویژه ای دارد، خود تصاویر نیز می توانند به بهبود تجربه کاربری کمک زیادی بکنند. تصاویری که منحصر به فرد می باشند، به ویژه عکس هایی که مستقیماً از کسب و کار شما به دست آمده است، برای به کار بردن در صفحه سایت بسیار عالی هستند.

به طور طبیعی انسان چیزهای بصری را بیشتر می پسندد تا مقاله های متنی. در نتیجه شما می توانید از همین مورد برای افزایش جذابیت مقاله های وب سایت خود استفاده کنید.

اصل 3: بهبود وضعیت navigate در صفحه سایت

هنگامی که کاربر به سایت شما وارد می‌شود، اگر یادگیری اصول سئو را به خوبی آموخته باشید، شما می‌ خواهید به او کمک کنید تا به خوبی در صفحه سایت حرکت کرده و مطالب را به بهترین شکل مطالعه کند. کاربران باید به خوبی درک کنند که دقیقا در چه موقعیتی از وب سایت شما و مقاله هایتان حضور دارند. به عنوان مثال اگر آن ها بخواهند بیشتر در مورد اصل کسب و کار شما اطلاعات به دست آورند، باید شما لینکی به صفحه اصلی وب سایت خود در مطلب مورد نظر داشته باشید.

‏URL های وب سایت شما باید به شکل مشخصی ساختار یافته باشند و به خوبی نشان دهند که در مورد چه موضوعی، قصد ارائه مطلب دارند.

اصل 4: ایجاد صفحات بهینه شده برای جستجو

تحقیقات کلمات کلیدی، اولین قدم برای جذب ترافیک جستجوی ارگانیک بیشتر است. باید اطمینان حاصل کنید که صفحات شما به خوبی تولید شده اند و شخصی را که در پشت جستجو قرار دارد و مقاله شما را میخواند، راضی باشد. صفحات سایت شما بر اساس رضایت کاربر، رتبه بندی خواهد شد.

در هنگام ورود کاربر به سایت شما، باید سایت به گونه ای باشد که کاربر احساس خشنودی کند و برای وی خسته کننده نباشد. پس باید به کاربر خود یک تجربه خوب را از سایتتان هدیه دهید. از گزینه های اضافی و یا تبلیغات بیش از حد بپرهیزید. این کارها باعث میشود که خوانندگان حس خوبی در وب سایتتان نداشته باشند.

اصل 5: تحلیل عملکرد خود در زمینه جذب کاربر

مشخصا اگر شما می خواهید روند سئو سایت را به خوبی انجام دهید، باید برخی از معیارها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. هنگامی که شما در این زمینه تازه شروع به کار کرده اید، چند بخش اصلی وجود دارد که باید تمرکز خود را بر روی آن ها بگذارید.

 • نرخ ترافیک سایت
 • نرخ پرش
 • نرخ تبدیل کاربر به مشتری
 • میزان هزینه برای نرخ تبدیل

این نرخ ها به شما کمک می‌ کنند تا متوجه شوید که چقدر تلاش های شما در زمینه بهینه سازی سایت موفقیت‌ آمیز بوده است و تا چه میزان این مطالب سایت شما برای کاربران جذاب بوده است. هنگامی که شما در زمینه یادگیری اصول سئو عملکرد خوبی داشته باشید و روند کاری شما به صورت حرفه ای شده باشد، می توانید فاکتورهای مهمتر و عمیق تری را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. مثل اینکه شما بررسی کنید که عملکرد وب سایتتان در این ماه نسبت به ماه گذشته چه تغییراتی داشته است.

خوشبختانه ابزارهای رایگان بسیار زیادی در گوگل وجود دارد که می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

برخی از مهم ترین ابزاری که در زمینه تحلیل و بررسی عملکرد سایت در بازه های زمان مختلف، اکنون در حال فعالیت هستند عبارت اند از:

 • ابزار سرچ کنسول گوگل
 • ابزار گوگل آنالیتیکس
 • ابزار تحلیلی سایت ماز و Ahrefs
 • و…

اصل 6: لینک سازی داخلی اصولی با استراتژی مشخص

لینک داخلی یکی از اصول سئو است که بر زمان حضور مخاطبان شما در صفحه سایت تأثیر می گذارد. این موضوع به قدری اهمیت دارد که ما همیشه در مقالات بلاگ آموزش سئو نیوسئو مسائلی از این موضوع را تحت عنوان یک مقاله توضیح می دهیم. هنگامی که از لینک سازی داخلی استفاده می کنید، مخاطبان خود را به صفحات اضافی در موضوعات مرتبط با صفحه خود راهنمایی می کنید. لینک های داخلی مخاطبان شما را در صفحه شما درگیر می کند.

آنها به هدایت مخاطبان شما به صفحات آموزنده ای کمک می کنند که دانش آنها را در مورد موضوعی که قبلاً علاقه مند به یادگیری آن هستند، گسترش می دهد. لینک داخلی حتی می تواند آنها را به یادگیری چیزهای جدید سوق دهد! آنها می توانند به یادگیری در مورد موضوعات مختلف و مرتبط ادامه دهند و در عین حال با برند شما بیشتر آشنا شوند.

حال که متوجه اهمیت لینک سازی داخلی شدید، بهتر است این اصل را در سئو داخلی فراموش نکنید که برای لینک سازی داخلی حتما از یک برنامه مشخص و اصولی استفاده کنید. استراتژی لینک سازی داخلی می تواند به هدفمندسازی حضور کاربر در وب سایت کمک ویژه ای کند.

اصل 7: بهینه سازی سایت برای تلفن همراه

بهینه سازی سایت برای تلفن های همراه یکی از اصلی ترین مواردی است که در شروع یادگیری سئو باید به عنوان یکی از اصول سئو فرا بگیرید. این فعالیت را به این صورت شروع کنید که در ابتدا Performance و سرعت بارگذاری سایت شما برای همه دستگاه های تلفن همراه مناسب باشد.

هر تاخیری که در بارگذاری سایت شما رخ می دهد، باعث از دست دادن حداقل یک بازدید کننده می شود. با توجه به آمارهای به دست آمده، هر روزه بر تعداد کسانی که از تلفن های همراه برای جستجو در اینترنت استفاده می‌کنند، در حال افزایش است. این یعنی که یک استراتژی سئو جدید در سال 2022 باید حتما شامل نکات مهمی درباره بهینه سازی سایت برای تلفن همراه باشد.

بهترین راه برای موفقیت در این زمینه قرار دادن خود به جای کاربرانی است که از دستگاه های تلفن همراه استفاده می کنند. بهتر است این موضوع را از دیدگاه آن ها بررسی کرده و استراتژی های سئو خود را با استفاده از این نکات در سایتتان پیاده سازی کنید. یکی از دلایل مهمی که افراد از مرورگر تلفن همراه خود برای جستجو در گوگل استفاده می کنند، صرفه جویی در مصرف زمان است به این صورت که اکثر این افراد با جستجوی عبارات کلیدی خاصی، تمایل دارند هر چه سریعتر به پاسخ پرسش خود دست پیدا کنند. همچنین باید بررسی کنید و متوجه شوید که این افراد چه نوع عنوان هایی را جذاب‌ تر دانسته و بر روی آن کلیک خواهند کرد.

اصل 8: درک چگونگی جستجوی کاربران در موتورهای جستجو

تمامی صاحبان وب سایت ها تمایل دارند که بدانند چه کلمات کلیدی عملکرد بهتری برای وب سایت آن ها خواهد داشت. بنابراین باید برای این موضوع تحقیقاتی را انجام دهید و به عنوان یکی اصول سئو این موضوع را عمیقا مورد بررسی قرار دهید. اما سئو سایت امروزه تمرکز بیشتری بر روی این دارد که صاحبان وب سایت ها درک کنند و بفهمند کاربران گوگل دقیقا به دنبال چه هستند و چه نتایجی را می خواهد. امروزه دیگر مثل قدیم، پیدا کردن یک کلمه کلیدی و قرار دادن آن در متن محتوای سایت خود روش مناسبی برای افزایش رنک سایت نیست.

یک استراتژی سئو قدرتمند و بلند مدت بیشتر به دنبال این است تا بفهمد هدف و استدلال کاربران از اینکه درباره یک موضوعی شروع به جستجو می کنند چیست. به محض اینکه شما بتوانید بفهمید مخاطبین هدف شما در موتورهای جستجو به دنبال چه چیزی هستند، سپس به راحتی می توانید در بهینه سازی سایت خود موفقیت‌آمیز عمل کنید.

البته دقت داشته باشید که هر چه زمان می گذرد نتایج جستجو گوگل نیز پویاتر و مفهومی‌تر می شوند. این موتور جستجو تمایل دارد نتایج را در رتبه های برتر خود به نمایش در بیاورد که به صورت مفهومی بر روی محتوای سایت خود کار کرده باشند. بنابراین تنها استفاده از فرضیه ها کار درستی در این زمینه نیست. بهتر است شروع به اجرای این استراتژی ها در بهبود سایت خود کرده بررسی کنید که ترافیک سایت شما چه تغییراتی پیدا می کند.

4 نظر در مورد مقاله “ اصول سئو برای مبتدیان | 15 اصل مهم و کاربردی ” ثبت شده است
 1. آموزش آنلاین

  کلمات کلیدی مهم‌ترین فاکتور در سئوست
  مطلب بسیار مفیدی بود
  ممنون


 2. فروش سیم کارت

  ممنون از توضیحات خوبی که دادین. خسته نباشید


 3. mahdi

  خیلی ممنون از سایت مفیدتون عالی هستین شما


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود