نکات بازاریابی موبایلی در کسب و کار اینترنتی

amp,بهبود کسب و کار,رفتار کاربران موبایلی 100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

در کسب و کارهای اینترنتی، بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند چرا که در حال حاضر میلیون ها کاربر با گوشی های هوشمند به اینترنت وصل شده و از ابزارها و نرم افزاهای تحت وب استفاده می کنند. بنابراین شما چاره ای جز این نخواهید داشت که برای بهبود کسب و کار خود و از دست ندادن طیف وسیعی از مخاطبان، خود را با شرایط جدید وفق دهید و از بازاریابی موبایلی استفاده کنید. 

دلیل آن این است که نسخه دسکتاپی یک سایت ممکن است به راحتی در موبایل قابل مشاهده و استفاده نباشد. در واقع نسخه ای متناسب با صفحه نمایش و محیط موبایل طراحی نشده و به این خاطر کاربر را برای استفاده از محتوای سایت مجبور به بزرگنمایی بیش از حد صفحه می کند. کاربران به دلیل این مشکل و همچنین تجربه نامطلوبی که به دست می آورند، سر خورده خواهند شد و ممکن است بدون مطالعه محتوای سایت، آن را ترک کنند. اما در مقابل، سایتی که سازگار با موبایل طراحی شده برای کاربر به راحتی خوانا و قابل استفاده خواهد بود.

همچنین بر اساس استانداردها و بروز رسانی های اخیر گوگل، یک سایت برای اینکه در جستجوی موبایلی از رتبه بالایی برخوردار باشد ، باید کاملا با محیط موبایل سازگار یا در اصطلاح mobile friendly باشد. البته این را فراموش نکنید سایتی که موبایل فرندلی نباشد، در جستجوی دسکتاپی نیز از رتبه خوبی برخوردار نخواهد بود.

به همین دلیل من تصمیم گرفتم که با بیان دانستنی هایی در رابطه با نحوه رفتار و عملکرد کاربران تلفن های همراه، شما را در بهبود وضعیت کسب و کار و انجام بازاریابی موبایلی بهتر، یاری کنم.

 1. جستجوی صدا :

تغییرات شگرف و تکنولوژی پیشرفته در تلفن های همراه روز به روز باعث گسترده تر شدن این صنعت می شود. براساس تحقیقات یاهو از هر 500.000 جستجوی موبایلی در حدود 50.000 جستجوی منحصر به فرد به شکل Mobile Voice وجود دارد.

Mobile Voice از ترکیب دو تکنولوژی موبایل و تشخیص صدا ایجاد شده است.

از این تحقیقات نتایج جالبی به دست آمده که در زیر به آن ها اشاره می کنم:

 • بیشتر این جستجوها برای یافتن صدا یا ویدئو انجام شده است. 
 • کلمات کلیدی خاص در مقایسه با برخی کلمات کلیدی پرتکرار از فراوانی بیشتری برخوردار می باشد.
 • جستجوی صدا به تنهایی کم، ولی در ترکیب با سایر کلمات کلیدی زیاد مورد جستجو قرار گرفته است.
 • جستجوی صدا بیشتر در دستگاه های لمسی از قبیل موبایل و تبلت مورد جستجو قرار گرفته است.

همچنین دو نکته دیگر در رابطه با این نوع جستجو به دست آمده که به آن اشاره می کنم. اولین نکته ای که در این تحقیق به چشم می خورد افرایش چشمگیر نتایج جستجو در تلفن های همراه است. نکته دوم جستجوی آیتم های مورد نظر براساس زبان طبیعی آن ناحیه و موقعیت جغرافیایی می باشد. به عبارت دیگر همه افراد در این جستجو به یک زبان متحد مانند انگلیسی به جستجو نپرداخته اند. این نکته باعث بهبود رنک دهی گوگل نیز شده است.

 1. Micro Moments: مخاطبین شما

نکته دومی که شاید مبنای تمامی معادلات و کسب و کارهای دنیا باشد، مخاطبین شما هستند. شما تمامی موارد و دستورالعمل های لازم از قبیل پیاده سازی، ریسپانسیو  کردن سایت، بهینه سازی و … را انجام می دهید تا به مخاطبین خود نزدیک تر شوید.

تمامی این کارها در جهت رسیدن به تعداد مخاطبین بیشتر صورت می پذیرد. مهمترین نکته کلیدی، شناخت مخاطبین خود و تدوین استراتژی کسب و کار بر مبنای علایق و سلیقه های گوناگون مشتریانتان است.

در اینجا به سه نکته کلیدی اشاره ای کوتاه می کنم.

 • فعال باشید :

شما باید نیازهای کاربران حوزه خود را پیش بینی کنید و سپس در هنگام نیاز آن ها، به مخاطبان و کاربرانتان کمک کنید.

 •  سودمند باشید :

باید با مشتریان خود به صورت مداوم در ارتباط باشید و پاسخی مرتبط و متناسب با سوالات و نیازهای آن ها ارائه کنید.

 • سریع عمل کنید :

کاربران موبایلی می خواهند به سرعت اطلاعات بدست بیاورند و اقدام به خرید کنند. بنابراین تجربه موبایلی که به آن ها ارائه می دهید باید سریع و بدون مشکل باشد.

 1. انگیزه استفاده از تلفن های همراه چرا افراد به استفاده از تلفن همراه گرایش دارند؟

شاید تاکنون این سوال برای شما مطرح شده باشد که چرا افراد به استفاده از تلفن های همراه گرایش دارند و هر روز به تعداد کاربران موبایلی اضافه می شود؟

در این جا به پنج دلیل عمده و اساسی آن اشاره می کنم:

 • کنجکاوی
 • صرفه جویی در زمان
 • کسب دانش
 • نیازهای زندگی
 • ارتباطات اجتماعی
 1. رفتار کاربران :

انگیزه، تنها عامل کاربران برای هدایت آن ها به سایت و ایجاد ترافیک است. در واقع می توان برای ایجاد ترافیک از روش های مختلفی استفاده کرد. اما کلیدی ترین نکته ایجاد میل و گرایش در کاربران است.  همانطور که شما دوستان عزیز می دانید، ایجاد گرایش و تمایل به خرید در خانم ها به نسبت آقایان به مراتب بیشتر می باشد.

به عبارت دیگر خانم ها تمایل بیشتری به خرید نسبت به آقایان دارند و آقایان ترجیح می دهند در مکانی خارج از مراکز خرید قرار داشته باشند.

بنابراین بیشتر رفتار شناسی و ایجاد انگیزش باید بر روی زنان جامعه معطوف باشد. به عبارت ساده تر مخاطب هدف اثر کسب و کارها، زنان جامعه هستند.

amp,بهبود کسب و کار,رفتار کاربران موبایلی

 1. محتوای موبایلی نه فقط انتخاب موضوع :

توجه به این نکته که محتوای تولیدی باید براساس استراتژی های بازاریابی و نیاز مخاطبین شما باشد، بسیار حائز اهمیت است.

بیشتر افراد بر این باورند که تولید محتوای موبایلی کاملا متفاوت و امری بسیار پیچیده تر از تولید محتوا برای سایر مخاطبین است. اما در حقیقت ایجاد محتوا برای هر دو قشر مخاطبین، تفاوت چنداتی ندارد.

البته رعایت مواردی در ایجاد محتوای موبایلی ضروری است اما حقیقت و ماهیت هر دو یکسان است.

 1. تجربیات موبایلی پردازش ذهنی :

پردازش و فهم تصاویر به مراتب سریع تر از متن می باشد و به همین دلیل کاربران تمایل بیشتری به آن ها دارند. از طرفی به دست آوردن رنک در نتایج جستجوی تصویری نیازمند وقت و دقت بیشتری است. برای موفقیت در بخش تصاویر باید مقیاس های اندازه گیری خود را براساس الگوها و بازخوردهای مشتریان خود تنظیم کنید.

 1. کدهای موبایلیداده های ساختار یافته : 

به زودی Schema به عنوان یکی از فاکتورهای رنکینگ گوگل در نظر گرفته خواهد شد، زیرا Schema به موتورهای جستجو کمک می کند تا نتایج مناسب و بهتری را به کاربران نمایش دهند.

همان طور که شما دوستان عزیزم می دانید، schema نیز همانند کدهای نشانه گذاری دیگر در محتوای صفحه قرار می گیرد. عناصر schema و ویژگی های آن به منظور جلوگیری از بررسی اطلاعات اضافی صفحه به وسیله ربات موتوهای جستجو، مستقیما در کد HTML قرار می گیرند.

به عنوان مثال اگر سایت شما در زمینه معرفی موسیقی فعالیت می کند، با استفاده از نشانه گذاری Schema شما می توانید مستقیما گوگل را متوجه کنید که در مورد یک موسیقی یا سازهای موسیقی صحبت می کنید.

 برای این کار کافی است از استانداردهای مشخص سایت schema.org برای موسیقی استفاده کنید.

 1. تکنولوژی موبایل  از چه نوع تکنولوژی استفاده کنیم :

موبایل مارکتینگ,موفقیت در بازاریابی موبایلی,نحوه رفتار کاربران تلفن های همراه

در مقالات گذشته به طور مفصل در رابطه با AMP و مزایای آن توضیح دادم. اما بهتر است دوباره اشاره ای کوتاه به AMP داشته باشم:

AMP یا Accelerated Mobile Page به معنی افزایش سرعت بارگذاری صفحات در موبایل می باشد. پروژه صفحات موبایلی پرشتاب یک فریم ورک جدید و متن باز است که به طور کامل از فناوری های موجود در وب ساخته شده است. این پروژه که به وسیله گوگل انجام شده است، به برنامه نویسان کمک می کند صفحات HTML با حجم کم ایجاد کنند. این کد ها به راحتی در صفحات وب موبایلی بارگزاری شده و برای کاربران قابل مشاهده هستند.

در amp منظور این نیست که کل سایت خودتان را بدون گرافیک و ساختار زیبا طراحی کنید. بلکه تاکید گوگل بر ایجاد نسخه amp سایت در کنار نسخه اصلی آن می باشد. گوگل بر ایجاد نسخه amp سایت، برای صفحات محتوا محور تاکید دارد. با این کار به نوعی قصد دارد تا وبگردی توسط موبایل و خبرخوان ها را راحت تر کند. مطمئن باشید که که تکنولوژی amp یکی از تاثیرگذارترین فاکتورهای گوگل برای رتبه بندی سایت ها در آینده نزدیک خواهد بود.

 1. هوشمندی موبایل ها :

گوشی های هوشمند یکی از وسیله های جدانشدنی از انسان امروزی هستند و هر روز به هوشمندی و تنوع آن ها اضافه می شود. با ظهور هوش مصنوعی (AI) تکنولوژی تلفن های جدید به این سمت در حال حرکت است که آنچه به عنوان نیاز کاربران تشخیص داده می شود را در اختیار آنها قرار می دهد. به طور مثال اگر به دنبال دانستن آب و هوای منطقه ای خاص هستید بدون نیاز به نصب و یا انجام فرایندی خاص، تلفن همراه شما این نیاز را تشخیص داده و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

در این مقاله سعی کردم شما را با نحوه رفتار کاربران موبایل آشنا کنم تا از آن برای بهبود کسب و کار و بازاریابی موبایلی استفاده کنید. امیدوارم این مطلب مورد توجه و پسند شما دوستان عزیزم قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود