طراحی پلن بازاریابی برای جستجوی صوتی – اسنیپت ها

100ها نکته آموزشی رایگان در اینستاگرام نیوسئو

در مقاله مارکتینگ پلن جستجوی صوتی قسمت قبل، به آشنایی با تکنولوژی های صوتی پرداخته و دستیارهای صوتی را معرفی نمودیم. در این مقاله میخواهیم به این مسئله بپردازیم که چه طوری در میان حجم عظیمی از جستجوی صوتی کاربران قرار بگیریم و برای داشتن استراتژی عالی برای بازاریابی جستجوی صوتی، داده ها از کجا تامین میشوند.

در حال حاضر Bing از اهمیت بیشتری برخوردار است. 

از بین چهار دستیار صوتی بزرگ دنیا، سه تا از آنها (Cortana, Siri, Alexa) برای بازیابی اطلاعات عمومی، به طور پیش فرض برای بینگ استفاده می شوند. از آنجا که فیسبوک نیز در حال پیوستن به عرصه رقابت است، گوگل احتمالا به سرعت تنها خواهد شد.

غول جستجو (گوگل) معمولا راهی برای پس گرفتن سهم بازار پیدا می کند، اما در حال حاضر تمرکز بازاریاب ها باید اول بر روی موتور جستجوی Microsoft باشد و بعد از آن بر روی گوگل.

صرف نظر از اینکه اولویت شما کدام موتور جستجو باشد؛ می توانید بر روی دو حوزه کلیدی تمرکز کنید: اسنیپت ها (snippets) و فهرست های محلی.

Featured snippets

از آنجا که گوگل در نظر دارد همچنان از feature-rich در SERP استفاده کند، دنیای وب در ماه های اخیر از صحبت ها و پست های مربتط با بهینه سازی برای این حوزه پر شده است.

برای آن دسته از افرادی که نمی دانند “snippet” چیست، مثالی را آورده ایم. عبارت جستجو شده این است: چطور بخوابم.

این ویژگی نه تنها برای جستجوهای سنتی و قبلی بسیار ارزشمند است، بلکه برای مورد استفاده قرار گرفتن وب سایت در جستجوی صوتی نیز بسیار کاربردی است.

مطالعات اخیر انجام شده توسط Dr. Pete Myers، به طور واضح نشان می دهند که دستیار گوگل می تواند از محتوای اسنیپت ها، برای هر جستجو و با هر درجه پیچیدگی استفاده کند.

پاسخ سوالات ساده، برای مثال پاسخ سوالاتی پیرامون نتیجه مسابقات ورزشی، آب و هوا و غیره، مستقیما داده می شوند. اما برای پاسخ دادن به سوالاتی که کمی پیچیده تر است، به محتوای سایت مراجعه می شود و توضیح داده می شود که این محتوا از کجا می آید.

در حال حاضر، مشخص نیست که برنامه گوگل برای کمک به ما جهت درک و تشخیص بازدیدهای این شکلی سایت چیست، اما طبق صحبت های کارشناس گوگل گری ایلز، این مسئله حتما از طریق Search Console اتفاق خواهد افتاد.

مسلما اندازه گیری تعداد بازدیدهایی که از طریق اسنیپت ها هدایت می شوند، فاکتور مهمی در فروش استراتژی های بازاریابی جستجوی صوتی خواهد بود. چرا باید سرمایه گذارها را قانع کرد که این حوزه ارزش سرمایه گذاری را دارد و این کار با ارائه آمار و ارقام امکان پذیر است.

هدف مشتری و خرید

چنین داده هایی همچنین می توانند به ما کمک کنند، بفهمیم جستجوی صوتی چطور قیف تبدیل سنتی و رغبت به خرید را تغییر می دهد.

میزان اهمیت محتوا در سفر سنتی مشتری را می دانیم، اما این اهمیت در دنیای عملیات صوتی به چه شکل است؟ قطعا باید بسیاری از قوانینی که تمام این مدت درباره “اینترنت نوشتی” ساخته بودیم، را بازنویسی کنیم.

اگر کمی منطقی به این موضوع نگاه کنیم، می بینیم که در جستجوی صوتی، بیشتر جستجوهایی انجام می شوند که به نوعی اضطرار داشته باشند. برای مثال، افرادی که با استفاده از دستیارهای صوتی خانگی یا موبایل، موقعیت مکانی چیزی، زمان، یا تاریخی را جستجو می کنند.

در حالی که، با جستجوی تایپی، مشاهده می کنیم که عبارت های ساده تر، بیشتر جستجو می شوند. در واقع جستجوی صوتی پیچیدگی بیشتری دارد. در زیر می توانید به تفکیک، کلماتی را مشاهده کنید که در جستجوی صوتی از آنها استفاده می شود:

برای درک بهتر این موضوع، بیایید “مکالمه” جستجویی را در نظر بگیریم.

اگر بخواهیم برای محصولی مثل ماشین چمن زنی، مثالی بزنیم، می توانیم فرض کنیم که چنین مکالمه ای خواهیم داشت:

[من] بهترین ماشین چمن زنی با قیمت زیر 500 پوند چیست؟

[دستیار صوتی] طبق وب سایت Lawn Mower Hut، شش انتخاب پیش روست {پیشنهادات را می خواند}

در ابتدا، دستیار صوتی سعی می کند بفهمد چطور می تواند به سوال منطقی بعدی برود، برای مثال:

[دستیار صوتی] ماشین چمن زنی سیلندر می خواهید یا روتاری؟

یا اینکه…

[دستیار صوتی] آیا چمن شما کاملا مسطح است؟

[من] نه

[دستیار صوتی] خب، می توانم به شما ماشین روتاری را پیشنهاد دهم؟ اگر بله، دو انتخاب دارید، مدل McCulloch M46-125WR یا مدل BMC Lawn Racer.

در این سناریو، دستیار صوتی نکات خوبی را استخراج می کند و سوال مرتبط بعدی را می پرسد، تا بتواند جستجو را به مسیر منطقی هدایت کند.

پردازش طبیعی زبان

هرچند، برای انجام این کار نیاز به پردازش بهتری در کامپیوترها داریم. همین حالا که در حال خواندن این مقاله هستید، دانشمندان در حال کار بر روی این چالش هستند.

حل این چالش نیاز به استفاده از شبکه های عصبی عمیق یا (DNNs) دارد، که لایه های به هم متصلی از واحدهای مختلف است و برای شبیه سازی شبکه های عصبی درون مغز طراحی شده است.

DNNs  برای هرچیزی از صحبت، تصاویر، توالی کلمات و حتی موقعیت مکانی قبل از دسته بندی کاربرد دارد.

البته این کاربرد بستگی به میزان داده ها و توانایی دسته بندی DNNs دارد. قدرت DNNs برای دسته بندی داده ها، به نسبت سرعت پیشرفت صدا، افزایش خواهد یافت.

معنی این جمله این است که دستیارهای صوتی می توانند با ما درست مانند یک فروشنده صحبت کنند. در آینده نیاز به رفتن به فروشگاه کاهش خواهد یافت و پروسه های زمان بر خرید ساده تر خواهد شد.

با عبارت های دقیق تری که در آینده جستجو خواهند شد، دیدگاه متفاوتی نسبت به “کلمه کلیدی” پیدا خواهیم کرد. در واقع باید با ساخت عبارت های کلیدی دقیق تر و مفهوم تر، جوابی برای جستجوهای انجام شده پیدا کنیم.

به عنوان نتیجه، کلمات کلیدی دم بلند بیشتری، با سرعت بیشتر استفاده خواهند شد و استراتژی های مربوط به محتوا به مرکز برنامه بازاریابی خواهند آمد. چرا که در آینده شاهد افزایش محتواهای خاص و ویژه خواهیم بود.

همچنین، شاهد تاکید بیشتری بر روی کلمات کلیدی خواهیم بود که شاید در حال حاضر در اولویت نباشند. اگر بخواهیم بر روی مثال هایمان کار کنیم، می توانیم تصویری از این مفهوم را ارائه دهیم….

در مثال خرید ماشین چمن زنی، به آنجا رسیدیم که دو مثال پیش رویمان قرار گرفت (ماشین McCulloch و ماشین BMC Racer). در سناریوی اول، جایی که دیدیم DNNs به اندازه کافی پیشرفته شده است که بداند بعد از آن چه سوالی باید بپرسد و جواب آن را نیز بدهد، ممکن است بپرسیم:

“من” کدام ماشین نظرات بهتری دارد؟

پاسخ این سوال احتمالا با نتیجه گیری از نظرات واسطه داده می شود، برای مثال…

[دستیار صوتی] طبق نظرسنجی Trustpilot، ماشین McCulloch امتیاز ستاره ای 4.5 دارد و ماشین BMC نیز امتیاز ستاره ای  3.5 برایش ثبت شده است.

در اینجا، می بینیم که نظرات واسطه ارزشمندتر از هر زمان دیگری شده اند. تا جایی که می شود به آن به چشم موقعیتی برای بهینه سازی تبدیل ها نگاه کرد. همچنین می توان استراتژی جدیدی در نظر گرفت. برای مثال ساخت محتوا برای SERP به نحوی که کلمه کلیدی آن “نظرات” یا “بیشترین امتیاز” باشد.

حال مرحله بعدی چه خواهد بود؟ مرحله بعدی یا خرید است، احتمالا با جستجوی قیمت، یا اینکه جستجوی مکان فروشگاه است، تا من بتوانم این محصول را از نزدیک امتحان کنم.

اولویت های کلمه کلیدی

این سناریو می تواند به ما بگوید که چگونه، دستیار صوتی فکر ما را به سمت اولویت بندی کلمات کلیدی و تولید محتوا سوق می دهد.

محتواهایی که با استفاده از کلمات زیر، به کاربر برای تصمیم گیری یا انجام عملی کمک می کنند، توجه و ترافیک بیشتری را از طریق صدا به دست خواهند آورد. برای مثال این کلمات عبارت اند از:

  • خرید
  • گرفتن
  • پیدا کردن
  • بالاترین امتیاز
  • نزدیک ترین
  • نزدیک ترین
  • ارزان ترین
  • بهترین قیمت

خیلی از این کلمات مشابه به کلمات جستجوی تایپی نیستند، اما اولویت های مهمی هستند. تحقیقی که توسط Microsoft انجام شده، نشان می دهد که هر کلمه به چه میزان با رغبت و خرید مرتبط است:

تاکنون با سناریوهایی برای فهمیدن روش ها و تکنیک های جستجوی صوتی آشنا شدید. در قسمت بعدی به موقعیت ها و فهرست های محلی برای جستجوی صوتی می پردازیم تا بتوانید بر روی استراتژی جستجوی صوتی خود تمرکز کرده و در نتایج جستجوی صوتی کاربران اینترنتی قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود