با یک ترفند ساده، کسب و کار خود را دگرگون کنیم

برنامه مدیریت کارهای روزانه,کسب و کار,مدیریت زمان

آیا به دنبال راهی موثر برای سازما‌ندهی و مدیریت کارهای روزانه خودتان هستید؟ ما به شما بلوکه کردن زمان را پیشنهاد می‌ نماییم. یک هک بهره‌ وری که به شما کمک خواهد کرد تا با تعیین کارهای بسیار خاص در محدوده زمانی بسیار خاص بتوانید تمام کارهای روزانه خود را انجام دهید.

در طول روز کارهایی زیادی برای انجام دادن داریم، خواندن ایمیل‌‌ ها، پاسخ به تماس‌ ها، جلسات، مصاحبه‌ ها، برنامه‌ نویسی و… هر چیز دیگری که باید درساعاتی از روز انجام دهیم و ما اسمش را “کار” می‌ گذاریم. جالب اینجاست که اغلب مواقع هر کاری می‌ کنیم غیر از آن کاریی که باید برای پیشرفت کسب و کارمان انجام دهیم. چگونه خواهیم توانست آن کاری را که به طور قطع لازم است را انجام دهیم و همچنان وقت برای کارهای دیگر هم داشته باشیم؟

بلوکه کردن زمان یعنی هفته‌ ای یکبار فقط 5 دقیقه بنشینیم و وقتمان را زمانبندی نماییم. بلوکه کردن زمان یعنی تمرین استفاده از تقویم برای زمانبندی “وقت خودمان”. عده‌ ای می‌ گویند ما بارها این کار را انجام داده‌ ایم ولی هر بار اتفاقات غیرمنتظره برنامه‌ ما را بهم ریخت. تلفن زنگ ‌زد، بچه گریه کرد، رئیس بدون قرار قبلی جلسه گذاشت. به این ترتیب،‌ “وقت خودم” تبدیل شد به ” وقت ما”. بهترین کاری که می‌ تواند انقلابی در زندگی ما ایجاد نماید این است که کارهایی که حقیقتاً مهم نیستند را به حالت تعلیق دربیاوریم.

چگونه برنامه ریزی کنیم

برای مثال اگر بخش مهم کار ما صرف چک کردن صندوق پستی ایمیل‌ هایمان میشود، برنامه‌ ریزی کنیم که هر دو ساعت یکبار به مدت 30 دقیقه این کار را انجام دهیم. اگر تماس‌ های تلفنی زیادی در روز داریم به جای آنکه هر بار به تک تک تماس‌ ها پاسخ دهیم، پیامگیر تلفن خود را روشن کرده و طبق زمانبندی که تعیین کرده‌ ایم به پیام‌‌ ها پاسخ دهیم. اینگونه وقفه‌ هایی که در کار ایجاد می‌ شوند را حذف می‌ نماییم.

“بعضی‌ ها می‌ خواهند اتفاق بیفتد. بعضی‌ ها آرزو دارند که اتفاق بیفتد. بعضی‌ ها کاری می‌ کنند که اتفاق بیفتد.” مایکل جردن

با زمانبندی در کارها، دو چیز جالب اتفاق می افتد:

1- مهمترین کارهای خود را سریع‌ تر، دقیق‌ تر و با لذت بیشتری انجام می دهیم.

2- می‌ توانیم تمام کارهای دیگر در زندگی خود را انجام دهیم.

درک مفهوم بلوکه کردن زمان، فقط برای کسب و کار نیست. هر چیزی در زندگی که بخواهیم بر روی بهبود آن تمرکز نماییم، باید از نظر زمانی بلوکه شود. برنامه‌ ریزی برای بلوکه کردن زمان کار دشواری نیست، اما انجام آن می‌ توان بسیار سخت باشد. این شش روش به ما کمک شایانی میکند تا زمان خود را برای انجام کارهای بسیار مهم بلوکه کنیم تا بیشترین بهره را از روز خود ببریم.

برنامه مدیریت کارهای روزانه,کسب و کار,مدیریت زمان

1- محدوده‌ های زمانی خود را با زمانبندی مشخص کنیم

در ابتدای هفته، بنشینیم و با تامل و اندیشه هفته خود را تعریف نماییم. آنها را در تقویم رومیزی خود وارد کنیم یا تاریخ‌ ها را در تقویم کامپیوتر خود بسازیم. اجازه ندهیم زمان پیش‌ روی ما بی‌ انتها و بی‌ برنامه باشد بلکه آن را با برنامه‌ ریزی‌ های مختلف محدود نماییم. بعد سعی کنیم این زمان‌ بندی‌ ها را رعایت کنیم.

2- محل آرامی را بیابیم تا وقفه‌ ای در کارمان ایجاد نشود

ممکن است لازم باشد برای انجام کارمان اداره یا خانه‌ مان را ترک نماییم. می‌ توانیم حتی به یک کافی‌ شاپ یا پارک نزدیک محل‌ مان برویم. نقطه‌ ای را انتخاب کنیم که با کمترین حواس‌ پرتی بتوانیم تمرکز کنیم.

3- بگذارم دیگران بدانند

اگر با افراد دیگری همکاری داریم، بگذاریم بدانند که به خاطر زمان‌ بندی که داریم، باید روی برخی کارهای مهم تمرکز نماییم. بگذاریم بدانند که هر وقت که بخواهند نمی‌ توانند مزاحم ما بشوند.

4- گوشی موبایل و دیگر دام‌ های فناوری را غیرفعال نماییم

شاید به نظرمان یک جور ناسزاگویی است، اما گوشی همراهمان ما را از بهره‌ وری محروم می نماید. گوشی همراه و هر چیز دیگری که وقت ما را می رباید، خاموش نماییم.

5- بگذاریم ما را به خاطر مسئولیت‌ هایمان سوال و جواب کنند

همانند هر عادت خوب دیگری، بگذاریم دیگران ما را به خاطر کارهای‌ مان مسئول بدانند و سوال و جواب کنند. چه یک فرد باشد و چه یک گروه متفکر یا یک سازمان. ما مسئول اهداف خودمان هستیم، در حالی که دیگران به ما کمک می‌ کنند تا به تعهدامان پایبند باشیم.

6- به قول خود وفادار باشیم

در نهایت این که “انجامش دهیم”. بنشینیم و روی مهمترین پروژه‌هایی که طبق زمانبندی تعیین کرده‌ ایم، کار کنیم. نگذاریم کسی مانع آن شود. بلوکه کردن زمان می‌ تواند زندگی ما به کلی تغییر دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود