رهبران قرن آینده چه کسانی هستند

ابزار گوگل,تعریف قدرت سخت,فناوری های پیشرفته

“رهبران قرن آینده کسانی هستند که دیگران را قدرتمند می کنند”

این سخن را به بیل گیتس نسبت می دهند.

حالا چه گوینده ایشان باشد و چه غیر، حرف حرف کاملاً صحیحی است. اگر در گذشته قدرت برتر از آن کسی بود که قدرت را از زیر دستانش سلب میکرد و به دیگران ظلم میکرد تا قدرتمند محسوب شود و فرمانروایی کند، حالا فرایند معکوس شده است.

اکنون می توان با توزیع قدرت در میان مردم و مخاطبان قدرتمند محسوب شد.

فناوری های پیشرفته ارتباطی و رسانه ای به راستی قدرت و توانایی مردم را افزایش داده اند.

بسیاری از امکانات و ابزارهای پیشرفته فعلی، توانایی های منحصر بفردی بوده اند که روزگاری نه چندان دور در حوزه های قدرت سخت نظامی تعریف شده اند.

توانایی ماهواره های پیشرفته نظامی برای رصد و پایش زمین حالا به سادگی توسط یکی از هزاران ابزار گوگل برای همه مردم روی کره زمین قابل دسترس است.

ما با جی پی اس به راحتی قادریم مکان یابی کنیم و با یک گوشی موبایل به اندازه یک زرادخانه نظامی در یکی دو دهه پیش، قدرت داشته باشیم.

اگر در روزگاری نه چندان دور داشتن رسانه یک قدرت و ابزار منحصر بفرد در دستان افراد ذی نفوذ و قدرتمند محسوب میشد حالا ما با یک کانال تلگرامی ساده می توانیم همان قدرت را تا حدودی در دست داشته باشیم.

ابزار گوگل,تعریف قدرت سخت,فناوری های پیشرفته

اگر پخش مستقیم یک امکان پیچیده و دارای زیرساخت تکنولوژیک گران قیمت بود، حالا ما با اینستاگرام لایو و فیس بوک لایو و … براحتی می توانیم حتی اتفاقات روزمره زندگی خودمان را برای مردم دنیا بصورت زنده پخش کنیم.

“قدرت” به عنوان یک اصطلاح زنده در انواع مطالعات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در یک قرن اخیر اکنون گویا دچار تغییراتی ژنتیک شده است.

ساختارهای آن به شدت در حال دگرگونی است و توزیع آن نیز معنا و مفهوم گذشته اش را از دست داده است.

روزگاری توپ و تانک و موشک به عنوان “قدرت سخت” اهمیت داشت، پس از آن داشتن ابزارهای فرهنگی اجتماعی برای نفوذ غیرمستقیم بر دیگران به عنوان “قدرت نرم” مطرح شد و در ادامه اصطلاحاتی چون “قدرت زیسته” متولد شد که همه چیز را دگرگون کرد.

حالا همچنان ماهیت قدرت مخصوصاً با ظهور تکنولوژی های نوین رسانه ای در حال تغییر و تحول است. اکنون و شاید بیشتر در آینده، قدرتِ ما به میزان ایجاد توانایی برای دیگران تعریف میشود.

ما از این قدرتِ تغییر یافته در اکنون و آینده دنیا چه سهمی داریم؟ پاسخ کاملاً روشن است: هیچ!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود