چرا برخی فارغ التحصیلان دانشگاه در کسب و کار ناموفقند؟

دانشگاه خوب,دلایل بیکاری,دلایل بیکاری در ایران

نظر دکتر علینقی،‌ صاحب‌ نظر در حوزه مدیریت نظام آموزش عالی درباره نرخ بیکاری در میان فارغ‌ التحصیلان دانشگاهی

ضعف کیفیت تحصیلات دانشگاهی یکی از عوامل ناتوانی فارغ‌ التحصیلان در راه انداختن کسب‌ و کارهای جدید است. البته کارآفرینی ویژگی‌ های خاص شخصیتی و تربیتی نیز می‌ طلبد، اما اگر فردی با داشتن ویژگی‌ های بالقوه از تحصیلات کیفی هم برخوردار شود، خواهد توانست که در این عرصه موثرتر باشد.

در عین حال، نباید از ضعف ساختار اقتصادی ایران برای جذب و رشد فارغ‌ التحصیلان غافل شویم. زمانیکه کسی از دانشگاه فارغ التحصیل شود، حتی اگر خوب درس خوانده و تئوری‌ ها را یاد گرفته باشد، هنوز کار را بلد نیست. اگر در کشور یک ساختار اقتصادی بالنده و توانا وجود داشته باشد، می‌ تواند فارغ‌ التحصیلان دانشگاه‌ ها را به خود جذب کند و با Mentor ها و راهنمایانی که دارد، کار را به آنها بیاموزد. این مساله در اقتصاد ما وجود ندارد، یا کم است.

امروز حتی یک فارغ‌ التحصیل باکیفیت یک دانشگاه خوب دولتی، مدتی بعد از ورود به یک بنگاه یا سازمان (به ویژه در سازمان‌ های دولتی و شبه‌ دولتی) به فسیل تبدیل میشود. چون راهنما و مربی ندارد، کار را به درستی یاد نمی‌ گیرد و بعد از مدتی به کارمندی بدل میشود که فقط به دنبال پر کردن ساعات اداری است تا حقوق ماهانه‌ اش را دریافت کند. من به حال فارغ‌ التحصیلان خوبی که به این ترتیب وارد سازمان‌ ها می‌ شوند، تأسف می‌ خورم. زیرا نه تنها توانایی‌ هایشان رشد نمیکند، بلکه روحیه و فرهنگ کاری آنها نیز به شدت تنزل میکند.

بنابراین، فقدان رونق اقتصادی و فقدان بنگاه‌ ها و ساختارهای بالنده‌ ای که کاری برای انجام دادن داشته باشند، یکی از مهم‌ ترین دلایل بیکاری و عدم توسعه حرفه‌ ای فارغ‌ التحصیلان دانشگاهی است. ضمن اینکه چون ساختار اقتصادی کشور برای جذب نخبگان آمادگی ندارد، برخی فارغ‌ التحصیلان دانشگاه‌ های خوب ما که بازار بین‌ المللی برای آنها وجود دارد دست به مهاجرت می‌ زنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود