از بین بردن خاطرات بد گذشته

از بین بردن خاطرات بد گذشته,به گذشته فكر نكن,به گذشته فکر نکن

انسان‌ هایی که در گذشته باقی می‌ مانند، و هر روز همان رنج‌ ها را تجربه می‌ کنند …

لطفا این داستان را به دقت مطالعه کنید و روی آن تامل فرمایید :
روزی شیوانا به همراه تعداد زیادى از شاگردان خود صبح زود عازم معبدى در آنسوى کوهستان شدند. ساعتى که راه رفتند به تعدادى دختر و پسر جوان رسیدند که در کنار جاده مشغول استراحت بودند. دختران و پسران کنار جاده وقتى چشمشان به گروه شیوانا افتاد، شروع کردند به مسخره کردن آنها و براى هر یک از اعضاى گروه اسم حیوانى را درست کردند و با صداى بلند این اسامى ناشایست را تکرار کردند. شیوانا سکوت کرد و هیچ نگفت.

وقتى شبانگاه، گروه به آنسوى کوهستان رسیدند و در معبد شروع به استراحت نمودند. شیوانا در جمع شاگردان سوالى مطرح کرد و از آنها خواست تا اثرگذارترین خاطره این سفر یک روزه را براى جمع بازگو کنند. تقریباً تمام اعضاى گروه مسخره کردن صبح‌ گاهى جوانان کنار جاده را به شکلى بازگو کردند و در پایان خاطره از این عده به صورت جوانان خام و ساده‌ لوح یاد کردند.

شیوانا تبسمى کرد و گفت: شما همگى متفق‌ القول خاطره این جوانان را از صبح با خود حمل کردید و در تمام مسیر با این اندیشه کلنجار رفتید که چرا در آن لحظه واکنش مناسبى از خود ارائه ندادید!؟ شما همگى از این جوانان با صفت ساده‌ لوح و خام یاد کردید اما از این نکته کلیدى غافل بودید که همین افراد ساده‌ لوح و بى‌ ارزش تمام روز شما را هدر دادند و حتى همین الان هم بخش اعظم فکر و خیال شما را اشغال کرده‌ اند. اگر حیوانى که وسایل ما را حمل مى‌ کرد توسط افسارى که به گردنش انداخته شده بود طول مسیر را با ما همراهى کرد، آن جوانان با یک ریسمان نامریى که خود شما سازنده آن بودید این کار را کردند! در تمام طول مسیر بارها و بارها خاطره صبح و تک‌ تک جملات را مرور کردید و آن صحنه‌ ها را براى خود بارها در ذهن خویش تکرار کردید.

شما با ریسمان نامریى که دیده نمى‌ شود ولى وجود داشت و دارد، از صبح با جملات و کلمات آن جوانان همراه بوده‌ اید. و آنقدر اسیر این بازى بوده‌ اید که هدف اصلى از این سفر معرفتى را از یاد برده‌ اید. من به جرأت مى‌ توانم بگویم که آن جوانان از شما قوى‌ تر بوده‌ اند! چرا که با یک ادا و اطوار ساده همه شما را تحت کنترل خود قرار داده‌ اند و مادامى که شما خاطره صبح را در ذهن خود یدک بکشید هرگز نمى‌ توانید ادعاى آزادى و استقلال فکرى داشته باشید و در نتیجه خود را شایسته نور معرفت بدانید.

یاد بگیرید که در زندگى همه اتفاقات چه خوب و چه بد را در زمان خود به حال خود رها کنید و در هر لحظه فقط به خاطرات همان لحظه بیندیشید. اگر غیر از این عمل کنید، به مرور زمان حجم خاطراتى که با خود یدک می‌ کشید آنقدر زیاد می‌ شود که دیگر حتى فرصت یک لحظه تماشاى دنیا را نیز از دست خواهید داد.

4 نظر در مورد مقاله “ از بین بردن خاطرات بد گذشته ” ثبت شده است
 1. سعید جودتی

  سلام
  چه خبره تو هر سایت که میریم و هر مجله ای که ورق میزنیم ماجرای شیوانا و شاگرداش هست ….
  شما هم ؟!!!!!!


 2. ملیکا

  سلام چقدر داستان تون شبیه ماجرای منه تو روزای برفی زمستون که میرم سر کار
  چون بخاری اتوبوس زیاده و همه لباس گرم تنشونه بعضی خانم ها تو اتوبوس پنجره ها رو باز میکنن
  بقیه هم مخالفت می کنن و میگن بخاری رو باید کم کنن.
  اعصاب آدم سر صبحی داغون میشه با این بحث ها
  هممون هم ما در طول روز تا مدت طولانی با این ریسمان نامریى همراه میشیم
  و روزمون ناخواسته خراب میشه


 3. کیفیت بی نام

  سلام. داستان آموزنده ای بود! این داستان ها فقط در گفتار انقدر ساده و بی آلایش هستند و در عمل به قطع کار انسان های بزرگ این چنین است. گاهی اوقات نمی توانیم شرایط اطرافمان را انقدر راحت و آسوده تغییر دهیم و محیط پیرامون خودآگاه و ناخودآگاه روی ما اثر گذار است.


 4. گلنوش

  خیلی عالی بود مرررسی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود