10 اشتباه رزومه ای که می تواند شانس شما برای استخدام را تحت تأثیر قرار دهد

اشتباهات رزومه,رزومه برای استخدام,رزومه چیست

کمپانی گوگل در امریکا یکی از محبوب ترین مکان ها برای کار به شمار می آید و بسیاری به دنبال استخدام در آن می باشند. به گفته ی Fast Company این شرکت زمانی که اسکات بیکن حدوداً یک سال به عنوان مسئول جذب نیرو در آن مشغول بود سه میلیون رزومه دریافت نمود. او در این باره میگوید: “متقاضیان کار در گوگل طیف بسیار وسیعی را در بر می گیرند، از نیروی کار بسیار حرفه ای گرفته تا کسانی که حتی نمی توانند یک جمله را سر هم کنند”. بیکن زمانی مسئول جذب مهندس نرم افزار و شبکه برای گوگل بود و در بازاریابی و سایر حوزه ها نیز با آن شرکت همکاری داشت.

مسئولین بخش نیروی انسانی گوگل با حجم عظیم رزومه های دریافتی، تقریباً به دنبال هر بهانه ای هستند تا به شما پاسخ منفی بدهند.

10 نمونه ی زیر، چند نمونه از بهانه های رایجی می باشند که می تواند به سادگی رزومه ی شما را در زباله دان هر شرکتی قرار دهد.

1- ظاهر بد

پاسخ منفی به رزومه ی کاری متقاضیان به خاطر فرمت بد شاید خنده دار به نظر برسد، مخصوصاً زمانیکه زیبایی بصری ارتباطی با شغل مورد نظر نداشته باشد. با این حال، اتفاقی که می افتد دقیقاً همین است.

لیدیا دیشمن از فست کمپانی می گوید: “فرمت رزومه بیشتر از چیزی که فکر می کنیم اهمیت دارد. از آنجایی که نگاه سطحی مسئولین امر به رزومه ی ما تنها حدود 6 ثانیه به طول می انجامد، ارائه ی سابقه ی کاری در قالبی که توجه فرد را به خود معطوف نگه دارد از اهمیتی حیاتی برخوردار می باشد”.

2- بیان هدف

بیکن، بیان هدف در رزومه را “تاریخ گذشته و بسیار مستعمل” میداند. صحبت کردن درمورد چیز هایی که ما می خواهیم، به جای آنچه برای کارفرما می توانیم انجام دهیم، اغلب اوقات تلف کردن وقت کارفرماست. چنین بخش های از مد افتاده ای در یک رزومه ی کاری می تواند شخص را از زمان خود عقب تر نشان دهد.

اشتباهات رزومه,رزومه برای استخدام,رزومه چیست

3- تمرکز بیش از حد روی تنها یک موقعیت شغلی

تمرکز روی یک نقش شغل در زندگی گاهی اوقات منطقی است. اما به عنوان نمونه شرکت های بزرگی مثل گوگل که صدها و شاید هزاران فرصت شغلی خالی دارند، تنظیم کردن رزومه برای تنها یک موقعیت خالی به معنای آن می باشد که احتمال بررسی آن توسط مسئولین شرکت برای دیگر فرصت های شغلی که امکان دارد برای ما مناسب تر باشند بسیار ضعیف خواهد بود.

4- عدم ارتباط سابقه ی ذکر شده در رزومه با موقعیت شغلی

بیکن توصیه میکند لازم نیست تمام موقعیت های شغلی که تا به حال داشته ایم را در رزومه خود فهرست کنیم. هر مسئولیتی که بیش از ده سال از زمان آن می گذرد را حذف نماییم. اگر واقعاً اصرار داریم تجربه ی کاریِ بیش از ده سال قبل خود را نیز در این فهرست قرار دهیم، به ذکر نام شرکت، عنوان شغلی و تاریخ آن بسنده کرده و از ارائه ی جزئیات بیشتر بپرهیزیم.

او می گوید: “فقط روی مشاغلی تمرکز نماییم که با موقعیت شغلی مورد نظر مرتبط هستند”.

رزومه کاری,رزومه کاری برای استخدام,رزومه نمونه

5- استفاده ی مکرر از یک رزومه برای موقعیت های متعدد

وقتی قرار باشد برای شرکت های زیادی درخواست بفرستیم، استفاده از یک رزومه برای همه ی آنها کار خیلی آسانی است. باور کنیم استخدام نشدن هم به همین سادگی است. بیکن می گوید در عوض خیلی بهتر است اگر رزومه ی خود را برای هر شرکت و هر موقعیت شغلی، جداگانه بهینه سازی کنیم.

6- بسنده کردن به ذکر مسئولیت های پیشین

این یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که در نوشتن رزومه اتفاق می افتد. اکثریت قریب به اتفاق افراد “مسئولیت” های خود در شرکت های قبلی شان را می نویسند، اما یک نکته ی فراموش نشدنی هست: اینکه در مسئولیت قبلی خود به واقع چه “دستاورد”هایی داشته اند. اگر قرار باشد در مسئولیت خود هیچ دستاوردی نداشته باشیم که بتوانیم از آن در رزومه ی خود استفاده نماییم، شاید بهتر باشد به جای رزومه فرستادن، به سینما برویم.

بیکن در این باره می گوید: “خوب است که یک خط به ذکر مسئولیت ها، و دو خط به ذکر دستاوردها اختصاص یابد”.

7- حذف عمدی معرف از شرکت های پیشین

تصمیم گیری مسئولان امور استخدامی، گاهی سابقه ی ما را به طور کامل بررسی میکنند و نه تنها با معرف هایی که ارائه می کنیم صحبت می کنند، بلکه تمام شرکت هایی که ممکن است برایشان کار کرده باشیم اما به هر علتی از ذکر نامشان در رزومه ی خود اجتناب کرده ایم را پیدا کرده و با آنها تماس می گیرند. ارائه ی اطلاعات ناقص یا اساساً عدم ارائه ی اطلاعاتی از این دست می تواند به گمانه زنی های منفی در مورد سابقه ی کاری ما دامن بزند.

8- ذکر “مهارت بالا در استفاده از مایکروسافت آفیس”

سال 2017 است و کسی انتظار ندارد کار کردن با آفیس را بلد نباشیم. در واقع، تمرکز بیش از اندازه روی آفیس به جای ابزار های تخصصی تر و به روز تر، می تواند دانش ما در این زمینه را کهنه و قدیمی جلوه دهد.

9- استفاده از کلمات به اصطلاح “دهن پر کن”

بیکن می گوید “2 کلمه ای که باعث می شود هر رزومه ای را بلافاصله کنار بگذارم، کلمات هم افزایی و پویایی می باشند. استفاده از این کلمات باعث می شود آدم بلوف زنی به نظر برسید. تنها زمانی که استفاده از لغات تخصصی و عامه پسند اینچنینی می تواند بلا اشکال باشد وقتی است که بخواهیم کلماتِ به کار گرفته شده برای ویژگی های خود را با کلماتی که در توصیف فرصت شغلی مورد نظر استفاده شده اند هماهنگ کنید.

10- کوتاهی در برقراری ارتباطی دوستانه با مسئول مربوطه

متخصصین و مشاورین جذب نیروی شرکت ها نیز انسان می باشند و خیلی جای تعجب دارد که به نظر می رسد اکثر متقاضیان فرصت های شغلی از قدرت نهفته در این حقیقت درک درستی ندارند.

دیشمن در این باره می گوید: “یکی از بهترین کارهایی که در عرصه ی جستجوی شغل می توانیم انجام دهیم این است که با مسئول استخدام رابطه ای دوستانه برقرار کنیم. نیازهای استخدامی شرکت ها باید مرتفع شوند، بنابراین اگر پیامی برای مسئول استخدام شرکتی بفرستیم و در آن از وی بخواهیم برای بالا بردن شانس خود در این فرایند ما را راهنمایی کند، حتماً وقت لازم را صرف و به ما کمک خواهند کرد”.

در نظر داشته باشیم که ممکن است توصیه های بالا برای همه ی شرکت ها و همه ی موقعیت ها صادق نباشد. اساسی ترین اصل پیش از پرداختن به تمام این موضوعات این می باشد که خود ما پیش از نوشتن و فرستادن رزومه، تلاش کنیم شرکت و حتی مسئول مربوطه ی آن را بشناسیم، و بعد رزومه ی خود را بر اساس دانشی که از این تحقیقات کسب می کنیم، برای هر دریافت کننده بهینه سازی نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود