چهار گام برای تغییر مسیر شغلی

پيدا كردن شغل مناسب,تغییر مسیر شغلی,کسب و کار

گام اول: در مورد دلبل اصلی اقدام خود شفافیت داشته باشیم

ما باید مسیر شغلی جدید خود را بر اساس حقایق انتخاب نماییم. چه مشکلاتی را می خواهیم حل کنیم؟ از چه مهارت هایی می خواهیم استفاده نماییم؟ چگونه می خواهیم برای کارفرما ارزش آفرینی کنیم؟ هر چه در مورد مسیر شغلی جدید خود به شفافیت بیشتر دست پیدا کنیم، وصل کردن نقاط یک شغل جدید به هم و انجام کاری که دوست داریم برایمان آسانتر خواهد شد.

راهنمایی: شرکت ها به این علت ما را استخدام می کنند که برایشان صرفه جویی مالی و یا درآمدزایی به همراه داشته باشیم. آنها به دنبال نقاط قوت ویژه ای خواهند بود که فکر می کنند برای انجام یک کار مورد نیاز می باشد. دانستن شخصیت کاری خودمان به ما کمک خواهد کرد نحوه ی ارزش آفرین شدن مهارت هایمان برای آن شرکت را بهتر برایشان توضیح دهیم، فارغ از اینکه فبل از آن مشغول چه کاری بوده ایم.

قدوم دوم: از شرکت های مورد نظر خود فهرستی تهیه کنیم

یک جستجوی فعالانه و هدفمند به دنبال شغل، همیشه نتایج بهتری در بر دارد. ما با شناسایی شرکت هایی که خیلی به کار کردن در آنها راغب هستیم، می توانیم طرحی برای جستجوی شغل تازه ی خود تدارک ببینیم که باعث شود هوشمندانه تر عمل نماییم.

راهنمایی: کوچک کردن این فهرست به 10 تا 20 شرکتی که بیشترین همخوانی را با روحیات ما دارند، می تواند باعث شود از قرارگیری در محل درست، یا حداقل قرار نگرفتن در محل نادرست، اطمینان حاصل نماییم. پیدا کردن شرکت هایی که با نیازهای ما سازگاری داشته باشند به ما کمک خواهد کرد خود را با اشتیاق بیشتری به آنها معرفی نماییم.

قدم سوم: در مسیر شغلی جدید برای خود دوست پیدا کنیم

این موضوع که 80 % موقعیت های شغلی از طریق معرفی پر خواهد شد هنوز صحت دارد. اگر قصد داریم مسیر شغلی خود را عوض نماییم، باید با کسانی که در شرکت های موجود در فهرست ما مشغول کار هستند آشنا شویم.

راهنمایی: وقتی نوبت به گسترش شبکه ی ارتباطات ما می رسد، باید روی تعداد بالا حساب کنیم. اگر کسی برای ارتباط گرفتن با ما از خود اشتیاق نشان نداد ناراحت نشویم. در عوض سعی نماییم انتظارات خود را مدیریت کنیم. به طور مثال، اگر می خواهیم در شرکتی دو ارتباط تازه داشته باشیم، با آگاهی از اینکه برخی از آنها ممکن است رقبتی برای این کار از خود نشان ندهند، حداقل باید با 5 نفر تماس بگیریم.

پیدا کردن شغل مناسب,تغییر مسیر شغلی,کسب و کار

قدم چهارم: مهارت های شغل قبلی خود را برای جلب اعتماد به کار بگیریم

پیدا کردن شغل در شرکتی که موقعیت های مورد علاقه ی ما را در خود داشته باشد ممکن است با انجام برخی از همان کارهایی شروع شود که در وهله ی اول سعی در فاصله گرفتن از آنها داشته ایم. وقتی تا حدی در شرکت جدید خود جا افتادیم، می توانیم از زیرکی حرفه ای خود برای تحت تأثیر قرار دادن کارفرمایمان استفاده نماییم، به گونه ای که بتواند برای سپردن فرصت انجام کار مورد علاقه مان به ما کاملاً اعتماد کند.

راهنمایی: قدم گذاشتن با چشمان بسته در هر موقعیت شغلی تازه ای که با مسیر مورد نظر ما در یک راستا قرار دارد کار درستی نمی باشد. فرایند های ثبت درخواست همکاری به صورت آنلاین با هدف حذف درخواست های ناهمخوان با نیاز های شرکت ها طراحی شده اند و احتمالاً به خاطر نداشتن سابقه در حوزه ی کاری جدید، ما را از روند بررسی حذف خواهند نمود. به همین علت باید این فرایند را دور بزنیم و با کسانی صحبت کنیم که بتوانند با وجود عدم بهره مندی مان از سابقه ی مورد نیاز، با شخصیت و علاقه ی ما به انجام این کار آشنا شوند.

تغییر دادن مسیر شغلی کار آسانی نیست، اما قابل انجام است. موضوع تماماً به این بر می گردد که حاضر باشیم چقدر زمان و انرژی برای تحقق بخشیدن به آن صرف کنیم. اگر به این فکر می کنیم که نمی خواهیم مسیر شغلی فعلی خود را ادامه دهیم، این نکته را به یاد داشته باشیم: هیچ کس جز خود ما نمی تواند این موضوع را سر و سامان دهد. تنها خود ما قادر به این کار می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود