تفاوت نظامهای آموزشی در کسب و کارها

افراد موفق در کسب و کار,تفاوت نظام آموزشی ایران و ژاپن,فهرست مشاغل

تفاوت نظام آموزشی موفق در کسب و کار ژاپنی ها با نظام آموزشی ما :

ژاپنی ها کلاس اول دبستان با بچه هایشان اتمام حجت می کنند ، درس اول هم جغرافیا است، نقشه ژاپن را جلوی بچه ها می گذارند و می گویند: ببینید این ژاپن کوچولوی ماست، ببینید ! ژاپن ما نفت ندارد، گاز ندارد، معدن ندارد، زمینش محدود است و جمعیتش زیاد و …

لیست ” نداشته ها ” را به بچه ها گوشزد می کنند، خیلی خودمانی بچه هایشان را می ترسانند.

در ژاپن نظام آموزشی فهرست مشاغل مورد نیاز جامعه را از همان اول کار به “بچه ها” گوشزد می کند حتی حجم موضوعات درسی کتاب های درسی در ژاپن یک سوم اروپا است چون ژاپنی ها معتقدند “عمق” بهتر از “وسعت” می باشد.

حالا این را مقایسه کنیم با کتابهای درسی و حتی رسانه های ما: از هر جناح و طیف، مخالف و موافق، که از همان اول مدام در گوش بچه ها می خوانند:

“ای ایران، ای مرز پرگهر، سنگ کوهت دُر و گوهر است”

در دبستان هم، اولین درس ما تاریخ است نه برای عبرت بلکه شرح “افتخارات گذشته”، اگر گربه جغرافیایی را هم بگذارند جلوی بچه ها، باغرور می گویند : ” بچه ها ببینید! ایران همه چیز دارد! ایران نفت دارد، گاز دارد، جنگل دارد، دریا دارد و …”

نتیجه اش می شود احساس “داشتن” و “غنای کامل” و ایجاد تلفیقی از تنبلی اجتماعی و حتی طلبکاری که به اشتباه به آن می گوییم غرور ملی

با این اوصاف، کودکان و جوانان و مدیران و نسل جدید ما باید برای چه ” چیزی ” تلاش کنند؟

این می شود که بچه های ما فکر و ذکرشان می شود دکتر شدن، مهندس شدن و خلبان شدن، یعنی شغل های رویایی و به شدت مادی که نفع و رفاه ” شخص ” در آن حرف اول و آخر را می زند نه نیاز کشور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود