تفاوت کارکنان امروزی با کارکنان ۱۰ سال پیش

رهبری سازمان,رهبری سازمانی,رهبری سازمانی چیست

طی تحقیقی که چند سال پیش به همت دکتر بهزاد ابوالعلایی پدر منابع انسانی نوین در ایران انجام گردید، مهم‌ ترین تغییرات کارکنان امروزی نسبت به کارکنان 10 سال قبل بررسی شد و اینکه کارکنان امروزی در زمینه روحیات، انتظارات و عملکرد چه تفاوت بزرگی با کارکنان گذشته دارند. نتایج بسیار جالب توجه بود:

کارکنان امروزی انتظارات و توقعات بیشتری از کسب و کار خود دارند. ترقی‌ خواه و افزون‌ طلبند. حرمت و احترام بیشتری می‌ خواهند. عجول و تیزبین‌ ترند. باهوش‌ تر و باسوادتر شده‌ اند. پایبندی سازمانی کمتری هم دارند. سازمان را محلی برای امرار معاش خود قرار میدهند. خود را مدیون سازمان نمی‌ دانند. دوست دارند در بیشتر امور مشارکت کنند. طالب حضور در صحنه می باشند. می‌ خواهند یاد بگیرند. بی‌ انضباط‌ تر از گذشتگان شده‌ اند. برخوردهای خشک را نمی‌ پذیرند. ابهام را نمی‌ پذیرند. انتظار رشد شغلی بسیار دارند. بیش از قدیمی‌ ها پرسش می‌ کنند. دوست ندارند بگوییم چرا انجام بده و چگونه انجام بده و تعداد دیگری از پاسخ‌ ها که با همین تعابیر بود.

سپس از مدیران پرسیده شد، حال که معتقدید کارکنان نسبت به گذشته تغییر پیدا کرده اند، مدیران چگونه باید رفتار خود را تغییر دهند تا بتوانند بهره‌ وری منابع انسانی را افزایش دهند. پاسخ مدیران به این پرسش نیز بسیار نقاط مهم و کلیدی داشت:

1- باید به کارکنان امروزی تفویض اختیار بیشتری کرد.

2- تبدیل مدیریت آمرانه به مدیریت مشارکتی و ایجاد سبک رهبری سازمان مناسب.

3- فرصت بیشتری برای نوآوری کارکنان سازمان به‌ وجود آورد.

4- به ایده آنان احترام گذاشت و استفاده از خرد جمعی اولویت سازمان باشد.

5- باید اهمیت بیشتری به شخصیت و نیازهای روحی کارکنان داد.

6- فرصت رشد برای کارکنان را باید پدید آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود