4 روش پیشنهادی به استارتاپ ها برای رقابت با شرکت های بزرگ در جذب نیرو

احساس امنیت شغلی,احساس عدم امنیت شغلی,استعدادهاي درخشان

به تازگی دو کمپانی بزرگ از تغییراتی گسترده در سیاست های خود در قبال والدینی که به خاطر مراقبت از فرزندانشان مرخصی طولانی مدت می گیرند، خبر دادند. ویرجین اعلام نموده است که به این والدین 1 سال مرخصی با حقوق خواهد داد و نسله هم خبر داد که کارمندانش می توانند مدت 14 هفته همراه با حقوق مرخصی برای فرزندانشان بگیرند.

این ها مزایای خوبی می باشند که توسط کمپانی های بزرگ در اختیار کارمندان قرار می گیرند. اما ما به عنوان یک کسب و کار کوچک چه مزایایی را می توانیم به کارکنانمان ارائه دهیم تا آنها را به کار کردن در شرکت خود ترغیب نماییم و حتی استعدادهای درخشان را جذب کنیم.

1- سهم

البته در این قسمت صرفاً منظورمان تقسیم سود نمی باشد هرچند که این کار نیز ایده ای بسیار خوب برای جذب افراد با استعداد محسوب میشود. بهتر این است که تمرکز کمتری روی مزایای مادی برای کارشناسان، تحلیلگران یا طراحان خود داشته باشیم و در عوض آنها را به بخشی کلیدی از کسب و کار خودمان بدل نماییم.

افرادی که سالانه درآمد بالایی دارند اما همواره این حس در آنها وجود دارد که ممکن است افراد دیگری جایشان را بگیرند، پس هیچگاه احساس رضایت شغلی نخواهد کرد.

اما افرادی که دو سوم این میزان درآمد دارند و مطمئن هستند که با رشد شرکتشان درآمدشان هم بیشتر می شود به مراتب بیشتر از افراد قبلی رضایت خواهند داشت و برای پیشبرد اهداف شرکت تلاش می کنند.

2- امکانات

کمچانی ها یا شرکت های بزرگی مانند گوگل برای خود یک کافه تریا تهیه کرده اند که کارکنانشان در آن جمع می شوند و از نوشیدنی و خوراکی های خوشمزه ای که برایشان تهیه شده به صورت رایگان استفاده می کنند.

همه این امکانات واقعاً خوب می باشند. اما شرکت ما برای جذب استعدادها نیازی به گردآوری این امکانات ندارد. در عوض می توانیم یخچالی را در اتاق استراحت در نظر گرفته و خوراکی ها و نوشیدنی های سالم را برای استفاده کارمندان خود در آن در نظر بگیریم یا حتی کارت عضویت باشگاه را برایشان تهیه کنیم.

می شود با اهدای کارت هدیه برای تقدیر از عملکرد خوب کارکنانمان انگیزه شان را بالا ببریم و احساس ارزشمند بودن را در آنها ایجاد کنیم. به جای وعده سهام هم بهتر است که هر 3 ماه یک بار یا حتی در پایان سال مبلغی را به عنوان پاداش به آنها بپردازیم و کاری کنیم که احساس امنیت شغلی داشته باشند.

3-انعطاف پذیری در ساعات کاری

شاید شرکت ما نتواند به خاطر پدر شدن یا مادر شدن به کارمندانش معادل یک سال یا 14 هفته مرخصی همراه با حقوق بدهد اما می توانیم برنامه کاری آنها را کمی منعطف تر کنیم. به کارکنان خود اجازه دهیم که هر هفته مدت زمانی را در منزل کار کنند.

کسب و کارهای کوچک همچنین این امکان را دارند که زمان فعالیت کارکنان را منعطف تر کنند چراکه ممکن است فعالیت شان به صورت فصلی باشد. لذا می توانیم در طول دورانی که شرکت فعالیتی ندارد 2 هفته مرخصی همراه با حقوق به آنها بدهیم و در مورد مرخصی های روزانه کارکنانمان نیز سخاوت بیشتری داشته باشیم.

اگر برایمان مقدور باشد به کارمندان خود اجازه دهیم از شهر یا موقعیت جغرافیایی دیگری با ما همکاری داشته باشند چراکه خوشبختانه به لطف تکنولوژی از هر نقطه ای در دنیا می توان یک دفتر مجازی را برپا نمود. به این ترتیب اگر استعداد مورد نیاز ما در شهر یا منطقه دیگری باشد او را از دست نخواهیم داد.

4- دستمزدهای رقابتی و بیمه سلامت

همانطور که قبلاً گفته شد ممکن است بتوانیم در ازای پرداخت حقوقی اندک کمتر، کارکنان ارزشمند خود را بیشتر مورد احترام و تکریم قرار دهیم. اما دقت داشته باشیم که حقوقشان را بیش از اندازه هم کم نکنیم و همچنان سعی کنیم که با پرداخت یک حقوق خوب با شرکت های دیگر برای جذب کارکنان رقابت داشته باشیم.

نکته دیگر اینکه باید بیمه تکمیلی سلامت را هم برای کارکنان خود فراهم نماییم و در این حوزه به هیچ وجه خساست به خرج ندهیم. باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از افراد صرفاً به خاطر نبود این نوع بیمه از همکاری با شرکت ها خودداری می کنند.

برای این کار می توانیم با شرکت های بیمه ای کوچک و نوپا همکاری نماییم تا هم از طرفی هزینه های خود را پایین بیاوریم هم اینکه کارمندانمان را از بیمه بهره مند کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود