تأثیر شخصیت مدیران روی بازگشت مالی شرکت ها

انواع شخصیت مدیران,تاثیر شخصیت رهبر مدیران,شخصیت رهبر

تا به حال شده از خودمان بپرسیم سازمانها تا چه اندازه تحت تأثیر شخصیت رهبران خود قرار می گیرند؟ وقتی پای فرهنگ به میان می آید، تأثیرپذیری سازمان از رهبران خود اجتناب ناپذیر است.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در کافه ای خاص، احساس راحتی خوبی به شما دست داده باشد. سپس چشم مان به مدیر کافه می افتد و موضوع به یکباره برایمان روشن میشود. خواهیم دید که مدیر کافه آرامش گرم و دوستانه ای از خود متصاعد خواهد کرد. در همین حین کارکنان عبوس فروشگاه مجاور، در حالی که تحت کنترل آهنین مدیر اخموی خود قرار گرفته اند، بدون اینکه ترتیب خاصی را رعایت کنند در حال پر کردن قفسه ها هستند.

ما این رابطه ی معنادار بین شخصیت و فرهنگ را همه جا شاهد هستیم. اما آیا شخصیت رهبران می تواند بر نتایج مالی شرکت نیز اثرگذار باشد؟

کتاب جدیدی با عنوان “بازگشت شخصیت” یا “Return on Character” می گوید بله. فرد کیِل، استاد دانشگاه، مشاور و نویسنده ی این کتاب، راهی برای اندازه گیری تأثیر شخصیت رهبر بر عملکرد مالی شرکتِ تحت رهبری اش یافته است. تیم پژوهشی او تحقیقی 7 ساله در این باره انجام داده است که نتایج جالب توجهی داشته است.

اما خصوصیات شخصیتی یک رهبر خوب کدامند؟ کیل در پاسخ به این پرسش می گوید:

“آنها حقیقت را می گویند و زیر قولشان نمی زنند. از آنچه که درست است حمایت خواهند کرد و وقتی کار به اشتباهات خودشان میرسد افتادگی خاصی دارند و پیامدهای اشتباهشان را می پذیرند”.

وی می افزاید “آنها به جای اینکه به دنبال پیدا کردن اشتباهات دیگران باشند، اول نگاه می کنند ببینند اشتباه خودشان کجا بوده است و وقتی دیگران مسبب چنین خطاهایی می باشند، به جای اینکه به متهم کردن و خجالت زده کردن آنها بپردازند، بیشتر کنجکاوی شان تحریک میشود. در نهایت، آنها با ما مثل انسان رفتار می کنند، نه یک شیٔ.”

کیل در پژوهش خارق العاده ی خود، این ویژگی ها را دارای ارزش نرم میداند. اولین گام این پژوهش این بوده که از ۴۸ مدیر عامل شرکت کننده در تحقیق بخواهند پیرامون این 4 ویژگیِ تعیین کننده به خود امتیاز بدهند: انسجام، دلسوزی، بخشندگی، و مسئولیت پذیری. بعد با هدف حفظ بی طرفی، از کارکنان آنها نیز خواسته شده پیرامون همین ویژگی ها به مدیران خود امتیاز بدهند.

بدین ترتیب بر اساس داده های جمع آوری شده، به رفتار هر یک از مدیران مذکور نمره ای تعلق گرفت. منظم ترین گروه این مدیران، “مدیران خبره” نام گرفتند، در حالیکه مدیران حاضر در آن سوی این بازه “مدیران خودمحور” نامیده شدند.

تیم پژوهشی سپس به بررسی مقابله ای نمرات رهبران و نتایج مالی شرکتهایشان پرداخت. آنها متوجه شدند بازگشت سرمایه ی مدیران خبره تقریباً پنج برابر همتایان خود در رده های پایینتر این فهرست می باشد.

انواع شخصیت مدیران,تاثیر شخصیت رهبر مدیران,شخصیت رهبر

این یافته ی چشمگیری است، اما با در نظر گرفتن این نکته که اغلب افراد تمایلی به تغییر دادن خودشان ندارند، با دانستن این اطلاعات چکار میتوانیم بکنیم. شاید تصور کنیم یک مدیر خودمحور، همیشه خودمحور خواهد ماند، نه؟ اما کیل می گوید اینطور نیست. این تغییر آسانی نیست اما مدیران می توانند از یک سوی این بازه به سوی دیگر تغییر مکان دهند.

کیل در کتاب خود کلیات این فرایندِ تغییرِ فردی را به ما نشان میدهد. او این فرایند را مسیری 6 مرحله ای معرفی میکند، که اولین مرحله ی آن “دعوت به تغییر” می باشد. او به عنوان نمونه ای برای این مرحله، از مدیر جوانی می گوید که به شکلی خستگی ناپذیر در سازمانی رشد کرد و فکر میکرد گزینه ی بعدی برای ریاست یک واحد مهم کسب و کار است.

به گفته ی کیل “دعوت به تغییر یا ندای بیداری او زمانی بود که مدیر عامل شرکت، او را به دفتر خود دعوت کرد. او به خیال اینکه خبر خوبی خواهد شنید وارد دفتر مدیر عامل شد اما در عوض به او گفته شد “متأسفم، من این موقعیت را به همکارت می دهم، نه به تو”. این رویداد برایش بسیار ناراحت کننده بود، چرا که تا آن زمان تجربه ی دست و پنجه نرم کردن با چنین شکستی را نداشت. به همین خاطر، این اتفاق برای او تبدیل به یک دعوت واقعی برای تغییر شد”.

پنج مرحله ی دیگر در مسیر تبدیل شدن به یک رهبر خبره نیز به همین میزان به افتادگی و خودآگاهی نیاز دارد. آخرین مرحله ی این مسیر، “سیم کشی مجدد مغز” نام دارد که با هدف “تثبیت این عادتهای خوب از طریق تمرکز و ممارست” طراحی شده است.

به پایان رساندن هر 6 مرحله ی این فرایند کار دشواری است، اما بدون شک چه در سطح فردی و چه در سطح سازمانی، برای مدیرانِ کم بازده ارزشش را خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام شما بلافاصله پس از ثبت برای مدیران سایت ارسال می شود